SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Naďalej prevažuje britská mutácia (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 387-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 248 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

19:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Potvrdenia o očkovaní sprevádza chaos. Jednotný preukaz má byť čoskoro Čítajte 

18:25 SLOVENSKO - Ľudia, ktorí budú zaočkovaní tento týždeň, by už mali dostávať tzv. prechodný certifikát. Tí, ktorí sa zaočkovali skôr majú dostať možnosť vybaviť si ho dodatočne. Avizoval to minister Lengvarský s tým, že od 26. júna by mali všetci dostávať štandardné európske certifikáty.

17:51 SLOVENSKO - Sprístupňovanie zdravotnej dokumentácie sa upraví, prezidentka podpísala novelu.

Zdravotná dokumentácia pacientov, ktorí sú napríklad v kóme, sa má sprístupniť najbližšej rodine aj bez ich predchádzajúceho súhlasu. Pôjde len o krajnú možnosť pre prípady, keď neexistuje písomné splnomocnenie alebo súhlas.

16:11 SLOVENSKO - Smer chce odvolávať Lengvarského, ak do pondelka nevyrieši očkovacie certifikáty.

Súvisiaci článok Smer dal Lengvarskému ultimátum, inak bude iniciovať jeho odvolávanie Čítajte 

Robert Fico upozornil, že Slovensko nie je súčasťou dohody okolitých krajín o voľnom cestovaní, pretože nemáme jednotný certifikát.

Skryť Vypnúť reklamu

Chce, aby Ministerstvo zdravotníctva vyriešilo tento problém do pondelka, aby mohli mať Slováci k dispozícii medzinárodne uznávaný certifikát, ktorý im umožní voľne cestovať.

15:21 SLOVENSKO - Prezenčné vyučovanie bolo obnovené vo všetkých prešovských krajských školách.

Pred nástupom do školy je potrebné podať čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti plnoletého žiaka, respektíve neplnoletého žiaka a zákonného zástupcu, a to cez konto Edupage alebo vyplnené a podpísané tlačivo doniesť pri nástupe do školy.

14:20 SLOVENSKO - V čakárni na očkovanie je 220-tisíc ľudí a priebežne sa plní.

Na najbližšie dni majú pridelený termín ďalšie desaťtisíce ľudí. Na druhú dávku AstraZeneca by sa malo v júni dostaviť viac ako 150-tisíc ľudí zaočkovaných medzi stredom marca a stredom apríla. Na druhú dávku vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech alebo Moderny by mali ísť všetci, ktorí dostali prvú dávku v máji. Už teraz je to za 16 dní spolu 350-tisíc ľudí a veľmi pravdepodobne to bude za celý máj 600 až 700-tisíc ľudí. V júni by tak malo dostať druhú dávku viac ako 750-tisíc osôb. Pri súčasnom tempe 30-tisíc dávok za deň by sa to malo stihnúť za 25 dní.

Skryť Vypnúť reklamu

14:07 SVET - Rakúsko postupne vyradí protikoronavírusovú vakcínu AstraZeneca.

Súvisiaci článok Rakúsko postupne vyradí vakcínu od AstraZenecy z očkovacieho programu Čítajte 

Dôvodom tohto kroku sú problémy s dodávkou tejto látky, ako aj obavy verejnosti po medializácii správ o jej ojedinelých vedľajších účinkoch.

"Pravdepodobne budeme pokračovať v podávaní prvej dávky AstraZenecy do začiatku júna, následne túto látku vyradíme," vyhlásil v pondelok rakúsky minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein. Mückstein dodal, že tí, ktorí už dostali prvú dávku AstraZenecy, dostanú aj druhú, ale úrady neskôr určia, ktorá iná vakcína sa použije pre akékoľvek opakovacie dávky.

13:41 SLOVENSKO - Na Slovensku naďalej významne prevažuje britský variant.

Súvisiaci článok Britský variant koronavírusu má výraznú prevahu Čítajte 

Tzv. juhoafrický variant identifikovali v siedmich prípadoch, indický variant v jednom prípade. Z celkového počtu 1 176 aprílových pozitívnych vzoriek z rôznych regiónov Slovenska bol „britský variant“ potvrdený sekvenovaním v 1 145 prípadoch, čo je viac ako 97 %. Ako ďalej informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, u 23 pozitívnych osôb, teda 2 %, zaznamenali iný variant pandemického vírusu, ide napríklad o český variant.

Skryť Vypnúť reklamu

13:22 SLOVENSKO Silné dažde spôsobili havarijnú situáciu v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.

V nemocnici zatopilo pavilón Oddelenia infektológie. Ako nemocnica informuje na sociálnej sieti, spôsobilo to výpadok elektriky, a tým aj kúrenia. Celé oddelenie museli presťahovať do nového nemocničného areálu. Infektologickým ambulanciám budú dočasne vyhradené priestory na Oddelení urgentného príjmu. V čase havárie bolo na infektológii hospitalizovaných osem pacientov s ochorením COVID-19 a dvaja postcovidoví pacienti.

13:03 SLOVENSKO - Prešovská nemocnica má na 33 percent obsadené lôžka pre pacientov s COVID-19.

Celkovo je pre nich v nemocnici vyčlenených 120 lôžok. V nemocnici stále platí zákaz návštev.

12:52 SVET - Dva bytové bloky neďaleko Düsseldorfu uzavreli pre výskyt indického variantu.

Skryť Vypnúť reklamu

Od nedele je preto v karanténe 189 ľudí zo spomínaných výškových budov, uviedol v utorok ráno šéf miestneho zdravotníckeho úradu Marcus Kowalczyk. Všetkých obyvateľov oboch domov otestovali na koronavírus a zatiaľ má pozitívny výsledok 19 ľudí zo štyroch rôznych rodín. Indický variant, ktorý je pokladaný za obzvlášť nákazlivý, však zistili iba v jednom prípade.

12:41 SLOVENSKO - Pri ceste zo Slovenska do Rakúska nebude od stredy potrebná povinná karanténa.

Rakúsko totiž Slovensko zaradilo do zoznamu krajín skupiny A, pri ktorej sa karanténa nevyžaduje.

12:13 SVET - Núdzový stav v Maďarsku zostáva do jesene, rozhodol parlament.

Súvisiaci článok Maďarský parlament predĺžil núdzový stav do jesene Čítajte 

Súčasťou prijatého návrhu je aj to, že vláda má právo núdzový stav ukončiť pred stanoveným termínom. V zdôvodnení vládneho návrhu sa uvádza, že uplynulý rok pandémie potvrdil, že prijaté mimoriadne a prechodné právne rámce pomohli rýchlemu schvaľovaniu opatrení. Najdôležitejšou snahou pritom je čo najskôr zvládnuť pandémiu, píše Index.hu.

Skryť Vypnúť reklamu

11:38 SLOVENSKO - Nemocnica v Leviciach spustí od nedele 23. mája veľkokapacitné očkovacie centrum.

Nemocnica eviduje za uplynulý týždeň výrazný pokles hospitalizovaných pacientov s novým koronavírusom, čo umožnilo viaceré organizačné zmeny. Od pondelka je možné za dodržania stanovených podmienok navštíviť pacientov v nemocnici s výnimkou covidového oddelenia.

11:23 SLOVENSKO SaS nebude súhlasiť s navýšením výdavkov o 3,4 miliardy eur.

Ako uviedol predseda finančného parlamentného výboru Marián Viskupič (SaS), liberáli budú súhlasiť s navýšením výdavkov tohtoročného rozpočtu, ktoré súvisia s pandemickou pomocou. Podľa strany SaS je tiež dôležité pripraviť zoznam opatrení, vďaka ktorým budeme konsolidovať verejné zdroje.

11:07 SLOVENSKO - Starostlivosť o onkologických pacientov sa podľa ministra zdravotníctva musí naplno rozbehnúť.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Lengvarský ohlásil spustenie skríningu rakoviny Čítajte 

Podľa Vladimíra Lengvarského je potrebné, aby pokračovali skríningy aj liečba onkologických pacientov. Výkony totiž počas pandémie poklesli, a to pre strach pacientov a tiež z dôvodu obmedzenia kapacít. Staroslivosť aj o týchto pacientov sa teraz podľa ministra musí naplno rozbehnúť.

11:03 SVET - Česká vláda oznámila ďalšie uvoľňovanie obmedzení.

Od 24. mája sa budú môcť k podnikaniu opäť vrátiť všetky hotely. Hostia sa pritom budú musieť preukázať potvrdením o očkovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19, prípadne negatívnym testom na koronavírus. V prípade, že budú chcieť zostať dlhšie ako sedem dní, bude potrebný ďalší test.

Od rovnakého dátumu sa naplno otvoria všetky základné a stredné školy. Žiakov a študentov budú testovať raz do týždňa. Rovnako je to aj s univerzitami, na mnohých z nich sa však už budúci týždeň končí jarný semester.
Na kultúrnych podujatiach pod holým nebom sa bude môcť zúčastniť do tisíc ľudí, zatiaľ čo vo vnútorných priestoroch bude môcť takéto akcie navštíviť do 500 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

10:53 SLOVENSKO - Slovenský epidemiológ a infektológ Vladimír Krčméry, biochemik Pavol Čekan, virológ Boris Klempa a záchranár Ivan Baláži sa stali čestnými občanmi Starého Mesta.

Vladimírovi Krčmérymu bolo čestné občianstvo udelené za jeho odbornú prácu v permanentnom ústrednom krízovom štábe, smerujúcu k efektívnym krokom v boji s pandémiou a k záchrane ľudských životov aj na území Starého Mesta.

Krčméry ocenil prácu viacerých občianskych združení, ktoré sa starajú o ľudí bez domova aj v čase pandémie. „Je to ocenenie pre všetkých tých neviditeľných sociálnych pracovníkov, zdravotné sestry a lekárov, ktorí s láskou ošetrujú týchto našich spolubratov,“ uviedol pre TASR. Poznamenal, že zvládanie pandémie je spoločným dielom, keď samosprávy zohrali kľúčovú úlohu.

Skryť Vypnúť reklamu

10:50 SVET - V Maďarsku pribudlo 382 nakazených koronavírusom, zomrelo 64 pacientov.

Od vypuknutia pandémie evidujú 798 955 infikovaných osôb, v uplynulých 24 hodinách klesol denný prírastok nakazených oproti predchádzajúcemu dňu o 44. Celkový počet obetí pandémie dosiahol 29 277.

10:29 SVET - Počet prípadov koronavírusu v Indii presiahol 25 miliónov.

Za 24 hodín pribudlo podľa utorkových údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva vyše 260-tisíc nových prípadov nákazy. V krajine na covid v rovnakom čase zomrelo rekordných 4329 ľudí. Od začiatku pandémie v Indii dosiaľ evidujú takmer 280-tisíc súvisiacich úmrtí.

Súvisiaci článok Na použitie v EÚ zaregistrovali nový test na koronavírus zo slín Čítajte 

10:18 SVET - Na použitie v Európskej únii zaregistrovali nový test zo slín.

Výsledky testu, ktorého spoľahlivosť je podľa firmy Genomtec viac ako 92 %, sú k dispozícii do hodiny. Výrobca tiež konštatuje, že zachytí rôzne mutácie koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 233 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Počet obetí na covid vzrástol o 10 prípadov.

Laboratóriá vykonali celkovo 7 276 PCR testov. Pribudlo 26 hospitalizovaných pacientov.

Antigénovými testami pribudlo 265 pozitívnych z takmer 71-tisíc vykonaných testov.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti je podľa rezortu zdravotníctva 86 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 102 osôb.

V pondelok dostalo prvú dávku vakcíny viac ako 19 498 osôb. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 437 945, za predchádzajúci deň pribudlo 19 498 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 682 859 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 9 094 ľudí.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 772 844, pričom takto bolo k pondelku pozitívne testovaných 387 892 osôb. Celkový počet vykonaných antigénnych testov doteraz je 34 477 296, z čoho pozitívnych bolo 382 476 osôb. Celkový počet neaktívnych prípadov je 683 284.

Skryť Vypnúť reklamu

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (60), nasleduje Žilinský (51), Trenčiansky (37), Nitriansky (22), Košický (20), Trnavský (17), Bratislavský (15) a Banskobystrický (11). Je medzi nimi 108 mužov a 125 žien.


9:53 SLOVENSKO Košická nemocnica nemocnica umožní návštevy pacientov v limitovanom režime.

Návštevníci musia mať prekryté dýchacie cesty respirátorom. Po výzve zdravotníckeho personálu si musia nechať odmerať telesnú teplotu. Návšteva pacienta sa musí zapísať do evidencie návštev na lôžkovom oddelení. „Prítomná môže byť iba jedna osoba pri pacientovi v rovnakom čase, pričom sa odporúča približne 15 minútová návšteva. Každý sa musí preukázať potvrdením o očkovaní, o prekonaní ochorenia COVID-19 či negatívnym výsledkom testu. Návštevník nesmie mať žiadne príznaky respiračnej infekcie ani nariadené karanténne opatrenia,“ vysvetľuje vedúci Odboru nemocničnej hygieny a epidemiológie UNLP Ladislav Tomčo.

Skryť Vypnúť reklamu

9:38 SLOVENSKO - V popradskej nemocnici ležia s covidom už iba piati pacienti.

Návštevy pacientov v nemocnici sú povolené. Počet pacientov s covidom v nemocnici naďalej klesá. Nemocnica tiež eviduje dvoch pozitívnych zamestnancov. Ďalší je v karanténe pre podozrenie na ochorenie COVID-19.
Nemocnica ešte nevie kedy začne s plánovanými operáciami.

9:15 SLOVENSKO - K mobilným očkovacím jednotkám v okresoch Poltár, Rimavská Sobota a Revúca, ktoré zriadil Banskobystrický samosprávny kraj, sa pridáva jednotka v okrese Krupina.

Ako informuje hovorkyňa samosprávneho kraja Lenka Štepáneková, o službu určenú pre ľudí vo veku 60 a viac rokov je záujem a kraj pokračuje aj v očkovaní proti ochoreniu Covid-19 vo veľkokapacitných centrách.

9:00 SLOVENSKO - Väčšinu lôžok, ktoré reprofilizovali pre pacientov pozitívnych na ochorenie Covid-19, levočská nemocnica opäť sprístupní pre necovidových pacientov. Reaguje tak na zlepšujúcu sa situáciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Od pondelka 17. mája povolila aj návštevy u pacientov za dodržania prísnych podmienok, informoval riaditeľ nemocnice František Lešundák.

8:45 SLOVENSKO - Pandemická situácia v základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice je stabilizovaná.

V pondelok boli otvorené všetky košické školy. V súvislosti s ochorením Covid-19 bolo v karanténe osem tried. Okrem dvoch všetko triedy druhého stupňa. Väčšina z nich ukončí karanténu do stredy, spresnil hovorca mesta Vladimír Fabian.

8:31 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica očkuje registrovaných záujemcov v nových priestoroch.

Vzhľadom na dokončovacie práce na novom onkologickom stacionári bolo očkovacie centrum preložené do tzv. kláštornej časti nemocnice.

"Zároveň sa zvyšuje denný počet očkovaných na 300," uviedla hovorkyňa spoločnosti Agel Martina Pavliková.

Skryť Vypnúť reklamu

8:15 SVET - Čo sa týka očkovania v Česku, včera zdravotníci aplikovali 74 290 dávok vakcíny. Aktuálne je v krajine spustená registrácia pre vekovú skupinu 40-44.

V krajine navyše oddnes dochádza k uvoľneniu v nosení respirátorov. Tie už nemusia mať športovci a ľudia pri cvičení, ako ani zákazníci kaderníctiev, holičstiev, kozmetických a masérskych služieb či tatérov.

8:09 SVET - Testy v Česku potvrdili včera 1 126 prípadov koronavírusu. Ak nepočítame víkendové dni, kedy bývajú čísla pravidelne nižšie, tak sa počty nakazených držia v poslednom období na podobnej úrovni. Minulý týždeň počas pracovných dní sa prírastky pohybovali v rozmedzí od 1 050 do 1 690.

V porovnaní s pondelkom je dnešný údaj o vyše štyri stovky nižší.

7:47 SVET - Indické úrady evidujú za posledných 24 hodín 263 533 nových prípadov nákazy, celkový počet infikovaných od začiatku pandémie tak v krajine presiahol 25 miliónov. Pribudlo tiež 4 329 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu

Oproti údajom z posledných týždňov štatistiky nakazených značia zlepšenie. Do pondelka totiž pribúdalo denne viac ako 300-tisíc nakazených, začiatkom mája dokonca viac ako 400-tisíc. Od minulého týždňa čísla klesajú, odborníci však upozorňujú, že najmä vo vidieckych oblastiach nie je testovanie systematické a nakazených je zrejme viac.

7:23 SVET - Napätý izraelsko-palestínsky konflikt negatívne vplýva aj na boj s pandémiou koronavírusu. Ministerstvo zdravotníctva pásma Gazy oznámilo, že pozastavilo testovanie obyvateľstva.

Ako príčinu uvádza, že hlavné laboratórium v pásme museli dočasne uzavrieť v dôsledku ostreľovania izraelskou armádou. Tvrdí, že nálet na ulicu, na ktorej sa objekt nachádza, spôsobil na budove škody.

6:45 SVET - Spojené štáty poskytnú v priebehu najbližších šiestich týždňov ostatným krajinám sveta ďalších 20 miliónov dávok vakcín proti koronavírusu. Oznámil to americký prezident Joe Biden.

Pôjde o vakcíny od amerických firiem Moderna a Johnson & Johnson, ako aj od nemecko-amerického konzorcia Pfizer/BioNTech vyrobené v USA, ktoré má Washington už k dispozícii, približuje agentúra AP. Bidenova administratíva zatiaľ neoznámila, ako a do ktorých krajín budú vakcíny prerozdelené.

Biely dom ešte koncom apríla oznámil, že USA sa so svetom do konca júna podelia o 60 miliónov dávok vakcíny od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca - avšak až vtedy, keď jej použitie v USA schváli tamojší Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Podľa AP by sa tak malo stať do konca júna.

Celkovo USA v najbližších týždňoch vyvezú do sveta 80 miliónov dávok.

Načítavam video...

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 3. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 7. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 8. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius?
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 7. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 8. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 6 741
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 6 173
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 802
 4. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 5 561
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 5 061
 6. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius? 3 323
 7. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 204
 8. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 3 187
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 404
 10. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 379
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kotlebovci na čas zablokovali Panónsku cestu.

Medzi zadržanými by mal byť aj poslanec Marek Kotleba.


TASR 3m
Ilustračné foto

Pre Trenčiansky a Prešovský kraj platí aj varovanie prvého stupňa.


TASR 1 h
Juraj Hrabko.

O očkovanie v obchodných či kultúrnych domoch je podľa neho záujem.


TASR 1 h