SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

Slovensko potrápili povodne, výstrahy pretrvávajú (minúta po minúte)

Heger sľúbil Rudnu peniaze z rezervy.

Povodňovú aktivitu na Slovensku sme sledovali minútu po minúte:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

19:55 Najskôr uši trhajúci hukot, potom už len smršť valiacej sa vody v množstve asi 25 bazénov. Ľudia z Rudna nad Hronom by povodeň nemuseli zažiť, ak by hrádza nad dedinou vydržala.

Skryť Vypnúť reklamu

Príčinu roztrhnutia hrádze ešte len zisťujú, pravdepodobne je na vine upchatá odtoková rúra, ktorá mala vodu regulovane odvádzať. „Mal som tam poslať potápačov?“ pýta sa starosta Marián Šurjanský teraz, keď sa ho SME pýta, či zisťoval stav nádrže >>>>

19:32 Situácia na území Slovenska sa momentálne stabilizovala, hasiči od utorka obeda nezaznamenali výraznejší nárast výjazdov v súvislosti s intenzívnym dažďom a povodňami.

"Naďalej však na niekoľkých miestach odčerpávajú vodu zo zatopených priestorov a pivníc rodinných domov a odstraňujú následky povodní," informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Hydrologické výstrahy pred povodňami v mnohých okresoch naďalej pretrvávajú.

Najvyššia výstraha pred povodňovou aktivitou, teda tretí stupeň, platí pre Nové Zámky - sever, Žarnovicu, Banskú Bystricu, Košice okolie - Hornád a Trebišov - Roňava. "Tretí stupeň výstrahy upozorňuje na jav, ktorý svojou intenzitou vážne ohrozuje aktivity človeka a môže spôsobiť škody veľkého rozsahu," priblížili meteorológovia.

Skryť Vypnúť reklamu

Výstraha druhého stupňa platí pre Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Prievidzu, Levice - západ, Žiar nad Hronom, Zvolen, Košice okolie - Bodva a Prešov.

Prvý stupeň platí pre Skalicu, Senicu, Malacky, Nové Zámky - juh, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Žilinu - Rajčianka, Zlaté Moravce, Brezno, Levice - východ, Spišskú Novú Ves, Košice, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou a Trebišov bez Roňavy.

19:30 V Rudne mnohým silný prúd vody kompletne zalial záhrady i domy. Denník SME k sebe domov pustila pani Oľga Loučanová, majiteľka malého miestneho obchodu s rozličným tovarom. Pozrite si, čo nám o nešťastí, ktoré ich postihlo, povedala.

Načítavam video...

19:02 Dažde potrápili hasičov aj na Kysuciach. Smetisku v rybníku ale zabrániť nemohli >>>>

Skryť Vypnúť reklamu

18:25 Prezidentka vyjadrila úprimnú sústrasť rodine, priateľom a blízkym obete ničivej povodne v Rudne nad Hronom. Čaputová sa telefonicky spojila so starostom obce a informovala sa o aktuálnej situácii.

"Je mi ľúto, že príchod jari je v Rudne nad Hronom spojený s takýmto nešťastím, starostovi obce aj jej obyvateľom prajem veľa síl a verím, že pripravovaná pomoc ich ťažkú situáciu aspoň z časti dokáže zmierniť," povedala prezidentka.

17:44 Vytrvalý dážď spôsobil vo Zvolene vytopenie niekoľkých lokalít a aj evakuáciu obyvateľov, situácia sa však stabilizovala.

Nebezpečenstvo v meste spôsobili stúpajúce hladiny riek Hron a Slatina.

„Naďalej však pokračujú pravidelné kontroly problémových miest, keďže voda opadáva len veľmi pozvoľna. Okrem toho predpovede hovoria o ďalších zrážkach. Aj z tohto dôvodu je stále v úvahe aj možnosť, že niektorí obyvatelia budú musieť byť dočasne premiestnení. Momentálne pokračujú prípravy, aby sa situáciu podarilo zvládnuť bez väčších problémov,“ doplnil.

Skryť Vypnúť reklamu

17:32 Ľuďom postihnutým povodňami v Rudne nad Hronom ponúkol banskobystrický kraj krízové ubytovanie. Situácia v obci je podľa župana Jána Luntera vážna a naďalej hrozí zosuv svahu.

"V prvom rade je nutné vyčistiť a sprevádzkovať studne, nakoľko tu nie je obecný vodovod. Ako kraj sme ponúkli starostovi možnosť krízového ubytovania pre 19 ľudí na internáte našej strednej školy v Žarnovici, ktoré môžu využiť či už miestni obyvatelia, alebo záchranné zložky," povedal Lunter.

16:52 Rudno nad Hronom sa spamätáva z ničivej povodňovej vlny. Na mieste bol aj fotograf SME Marko Erd, pozrite si, ako to v obci vyzerá.

16:49 Hasiči spoločne s členmi dobrovoľných hasičských zborov zasahovali v pondelok v Trnavskom kraji pri jedenástich technických výjazdoch. V súvislosti s hydrologickými výstrahami išlo hlavne o odčerpávanie vody na cestách.

Skryť Vypnúť reklamu

16:20 O šestnástej hodine hlásil SHMÚ na Toryse klesanie, ale Sekčov sa stálym stúpaním už dostal do pásma druhého stupňa. Vyliatie Torysy napríklad zneprejazdnilo nový cyklochodník, ktorý sa nachádza popod mostom na Levočskej ulici v Prešove.

16:12 V Bohdanovciach (oktres Košice-okolie) zasiahla veľká voda chatársku záhradkársku osadu. „Situácia nie je horšia, ale nie je ani dobrá,“ zareagovala starostka Marta Gamrátová (Smer). Veľká voda prišla v priebehu pol hodiny. „Od desiatej ráno bola prietrž mračien, doteraz s vodou bojujeme,“ povedala popoludní.

Voda zaplavila niekoľko chatiek v záhradkárskej osade. Okolo štvrtej popoludní tam zasahovali profesionálni i dobrovoľní hasiči. „Odčerpávajú vodu, máme norné steny, voda je rozliata v osade. V obci platí druhý povodňový stupeň,“ dodala.

Skryť Vypnúť reklamu

„Dúfajme, že sa nezopakuje situácia spred jedenástich rokov. Akurát v pondelok 17. mája uplynulo 11 rokov od povodní so storočnou vodou,“ uzavrela Gamrátová.

16:12 „Hladina vody stále stúpa, cesta je neprejazdná. Policajti na moste monitorujú situáciu, vozidlá nepúšťajú,“ informoval starosta Vyšnej Myšle v okrese Košice-okolie Marek Habina (KDH) okolo štvrtej popoludní.

„Do obce vedie iba jediná prístupová cesta. Cez les sa tiež nedá dostať, cesta je zničená od popadaných stromov. Naši obyvatelia, ktorí išli do práce a do mesta autom, sa musia vrátiť späť domov vlakom. Autá nechajú odparkované v meste alebo na stanici v časti Krásna, iná možnosť nie je,“ dodal.

Problém by podľa starostu Habinu nastal, keby sa do obce musela dostať záchranka. „Voda príde rýchlo a zvyčajne aj rýchlo odtečie. Hladina však ešte stále stúpa, všetko zo Slanských vrchov steká tu k nám. Keď dlho a vytrvalo prší, opakuje sa to každý rok,“ dodal. Voda zaliala obecné ihrisko.

Skryť Vypnúť reklamu

16:09 Hydrometeorologický ústav aktuálne určil druhý stupeň výstrahy pred povodňou z trvalého dažďa v okrese Martin aj Turčianske Teplice.

Podľa informácií Vladimíra Polakoviča, prednostu Okresného úradu Martin, hladina rieky Turiec aj naďalej stúpa, no už nie tak dramaticky. O tretej hodine rannej mal Turiec 212 centimetrov, o šiestej to bolo 228 centimetrov.

"K deviatej hodine rannej mala hladina už 268 centimetrov, za tri hodiny hladina stúpla o 40 centimetrov, čo je už prudký nárast. K dvanástej hodine mala hladina 280 centimetrov," informoval Vladimír Polakovič.

15:47 Obec Brehy v okrese Žarnovica vyhlásila tretí stupeň povodňovej aktivity. Problémy robí spodná voda, ktorá sa tlačí do záhrad a hrozí, že zaplaví aj okolité domy. Pre TASR to uviedol starosta obce Juraj Tencer, podľa ktorého má obec to najhoršie ešte len pred sebou.

Skryť Vypnúť reklamu

Na našich potokoch už hladina vody klesla, na Hrone však očakávame kulmináciu niekedy pred polnocou. Predpokladáme, že budeme mať rušnú noc. Budeme prečerpávať vodu tak, aby neohrozila priľahlé domy a majetok obce a občanov, vysvetlil Tencer.

V dôsledku vysokej hladiny rieky Hron museli uzavrieť aj cestu III. triedy vedúcu z obce Brehy do susedného Rudna nad Hronom. Už keď hladina Hrona dosahovala 385 centimetrov, bola cesta pod vodou miestami až pol metra, uviedol starosta.

Ako pre TASR doplnil vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu Žarnovica Štefan Stripaj, pre celý okres aktuálne platí na rieke Hron druhý stupeň povodňovej aktivity.

15:47 Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásila aj obec Nižný Čaj v okrese Košice-okolie. Pre TASR to uviedla starostka obce Monika Obšitošová.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyliatie rieky Olšava v dôsledku dažďa podľa nej obyvateľom spôsobilo veľké škody. Rieka býva pokojná, bežne je voda po členky. Tentoraz však narobila dosť veľké škody.

Úplne všetci, ktorí pri Olšave bývajú, majú zaplavené záhrady. Už mali všetko posadené. Voda sa im tiahne až k rodinným domom, spresnila. Podľa jej slov v súčasnosti čakajú na dovoz piesku. Pomoc pre dotknutých obyvateľov budú žiadať aj prostredníctvom obecného rozhlasu. Nech ostatní prídu pomôcť susedom - aby sme to upieskovali a zabránili vyšším škodám. Nevieme totiž, čo nás čaká v noci, dodala.

15:20 Obec Liptovské Sliače, ktorú vlani zasiahla ničivá povodeň, ešte v pondelok neskoro večer vyhlásila druhý stupeň povodňovej aktivity na vodnom toku Sliačanka v časti Nižný Sliač.

Skryť Vypnúť reklamu

V noci tam museli odobrať jeden z panelových mostov cez Sliačanku, pretože hrozilo vybreženie potoka.

15:15 V Košiciach platí tretí stupeň povodňovej aktivity na vodných tokoch a drobných vodných tokoch pretekajúcich cez územie mesta. Dnes ho v súvislosti so zrážkami vyhlásil primátor Jaroslav Polaček.

Ako magistrát informuje na svojej webovej stránke, pre pretrvávajúcu nepriaznivú meteorologickú a hydrometeorologickú situáciu došlo k zvýšeniu hladín vodných tokov a spodnej vody.

"Z dôvodu vybreženia a vyliatia vodných tokov dochádza k ohrozeniu života a zdravia, majetku právnických a fyzických osôb, životného prostredia a kultúrneho dedičstva, ako i hospodárskej činnosti," uvádza.

Počas povodňovej situácie budú podľa mesta vykonávané opatrenia na znižovanie rizík ohrozenia života, zdravia a majetku. "Vyhlásený stupeň povodňovej aktivity sa bude v ďalších dňoch prehodnocovať podľa aktuálneho stavu na vodných tokoch na území mesta," dodáva magistrát.

Skryť Vypnúť reklamu

14:37 Vytrvalé dažde spôsobili vybreženie rieky Revúca v ružomberskej mestskej časti Biely Potok. Podľa primátora Igora Čombora si rieka na Podsuchej vytvorila druhé paralelné koryto, neďaleko Zápalkárne museli miestni hasiči postaviť protipovodňovú zábranu.

Šéf ružomberskej radnice zároveň pre TASR povedal, že hladina Revúcej už v týchto chvíľach klesá.

"V meste je táto rieka zregulovaná. I keď bola situácia taká, že by mohla strhnúť niektoré mosty, voda začala opadávať. Strhnutie mostov preto nehrozí," zhodnotil situáciu Čombor.

14:36 Z dôvodu vybereženia vodného toku a následného zaplavenia štátnej komunikácie je aktuálne uzavretá cesta III/3410 v úseku Olšovany Ďurkov v okrese Košice-okolie. Neprejazdná je aj cesta do obce Vyšná Myšľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre TASR to uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová s tým, že pre nepriaznivé poveternostné podmienky sa na viacerých miestach Košického kraja nachádza na cestách voda. Obchádzka úseku medzi obcami Ďurkov a Olšovany vedie cez Olšovany na Ruskov alebo na Bohdanovce.

Na ceste do obce Vyšná Myšľa sa nachádza 30 až 50 centimetrov vody, vyliala sa rieka Olšava. Polícia apeluje na vodičov, aby zbytočne neriskovali a ak je to možné, vyhli sa tomuto úseku. Je to jediná cesta do obce a iná obchádzka nie je momentálne možná, spresnila Ivanová s tým, že oba úseky sú riadne označené dopravnými značkami, preto vyzýva na ich rešpektovanie.

14:34 V prípade vzniku povodne v obci a nedostatku času treba nechať akúkoľvek činnosť a rýchlo odísť na bezpečné miesto, napríklad na kopec alebo vyšší svah. Na sociálnej sieti to radí Ministerstvo vnútra.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak má človek dostatok času pri vzniku povodne, mal by podľa rezortu vypnúť alebo uzatvoriť hlavné rozvody elektrického prúdu, vody a plynu. Vybavenie domácností by si ľudia mali premiestniť do vyšších poschodí a uzatvoriť všetky okná.

14:33 Mesto Prešov rieši od ranných hodín situáciu so zvýšeným stavom hladín riek a potokov, ktoré prechádzajú jeho územím. V teréne sú členovia dobrovoľného hasičského zboru aj prešovská mestská polícia.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre okres Prešov výstrahu 2. stupňa pred povodňami. Mesto zatiaľ žiadny stupeň povodňovej aktivity nevyhlásilo.

Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, mestskí policajti od rána nepretržite kontrolujú hladiny všetkých vodných tokov na území mesta, teda riek Torysa a Sekčov, Švábskeho potoka a Teriakovského potoka. V lokalitách, kde voda zaplavila cestu, prípadne sa vyliala mimo koryta, zasahujú členovia Dobrovoľného hasičského zboru mesta Prešov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Hasiči zasahujú na Rúrkach, aj pri železničnom podjazde na Jilemnického ulici. V lokalite Vydumanec čiastočne zatopilo pozemky pri rodinných domoch a pivničné priestory niekoľkých domov. Na Palárikovej ulici spadol strom, v dôsledku čoho bola neprejazdná časť komunikácie," informovala Šitárová s tým, že strom už odstránili hasiči.

"Momentálne nie je potrebné na území mesta Prešov vyhlásiť stupeň povodňovej aktivity. Ďalší postup však bude závisieť od vývoja počasia," skonštatovala tlačová referentka.

14:32 Silné pondelkové dažde spôsobili havarijnú situáciu v pavilóne oddelenia infektológie v starom nemocničnom areáli Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

Vplyvom extrémnych zrážok došlo k zatopeniu, ktoré spôsobilo výpadok elektriny, a tým aj kúrenia. Informovala o tom nemocnica na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzhľadom na vzniknutú situáciu nie je v budove možné v tejto chvíli zabezpečovať zdravotnú starostlivosť a celé oddelenie sme museli presťahovať do nového nemocničného areálu. Infektologickým ambulanciám dočasne vyhradíme priestory na oddelení urgentného príjmu, uvádza nemocnica.

14:30 Martinská samospráva upozorňuje obyvateľov mesta na vylievanie rieky Turiec z koryta. Najvážnejšia situácia je v lokalite pri obchodnom centre Tulip, situáciu operatívne rieši mestský dobrovoľný hasičský zbor.

"V lokalite sú umiestňované vrecia s pieskom a iné prostriedky na zabránenie povodne. Krízový štáb mesta Martin bude lokalitu monitorovať a v prípade zhoršenia situácie príjme ďalšie opatrenia. Žiadame obyvateľov o opatrnosť a odporúčame nezdržiavať sa v okolí rozvodnených riek a potokov," uviedla martinská radnica.

14:28 Poukázaním na udalosti, akou je povodeň v obci Rudno nad Hronom v Žarnoviskom okrese, chce minister Ján Mičovský otvoriť dialóg pri hľadaní riešení krajinotvorných prvkov, ktorými sa dá podobným katastrofám predchádzať. Ako ďalej uviedol, zvlášť významným prínosom v tejto oblasti môžu byť rozsiahle skúsenosti lesníkov a ich činnosti.

"Známa lesnícka múdrosť hovorí: povodniam sa dá zabrániť jedine na horných tokoch. Toto je jedna z dôležitých lesníckych disciplín. Krajine sa musíme v tejto oblasti nevyhnutne venovať. Práve tieto udalosti to len potvrdzujú a zvýrazňujú túto dôležitosť," vyhlásil šéf agrorezortu.

"Opäť sme svedkami, keď prírodný živel spojil politikov, samosprávy. Je načase sa zamyslieť, že investície do krajiny, a najmä starostlivosť o vodozádržné objekty v lesoch, sú viac ako nevyhnutné. Sú totiž významne rozhodujúcim faktorom pri predchádzaní takýmto situáciám," uviedol generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Michal Tomčík, ktorý vyzdvihol dôležitosť lesníctva a práce lesníkov pri ochrane krajiny.

13:58 Hasiči zasahujú aj v Očovej pri Zvolene, z koryta sa tam pre intenzívne dažde vylial potok Hučava. Voda zaplavila rodinné domy, záhrady a dvory.

13:56 Zvýšené hladiny zaznamenali na Sikenici, Hrone, Ipli, Podlužianke, Krupinici aj Štiavnici už včera napoludnie.

Niektoré prekročili najvyšší tretí stupeň povodňovej aktivity. Napríklad na Sikenici, ktorá pramení v Štiavnických vrchoch, preteká viacerými obcami Levického okresu a pri Šarovciach sa vlieva do Hrona.

13:55 Cesta vo Finticiach v okrese Prešov je od rána neprejazdná. Zaliala ju voda z vybreženej rieky Sekčov. „Úsek je neprejazdný medzi Gribľovcom a zastavanou časťou Fintíc. Táto situácia stále pretrváva. Hladina rieky Sekčov je ešte veľmi vysoká,“ informovala pred jednou popoludní starostka Terézia Gmitrová (nezávislá). V obci vyhlásili druhý stupeň povodňovej aktivity.

O zákaze prejazdu informovalo dopravné značenie, na stránke obce visel oznam o trase linky 21, ktorá bola rozdelená na dve časti a premávala po upravenej trase cez Kapušany.

„Keby sa cesta zdvihla, nedochádzalo by k jej zaplavovaniu. Povodie Bodvy a Hornádu má v údržbe rieku Sekčov a veľmi málo ju prečisťujú. Voľakedy sa ťažil piesok a štrk a breh sa nezanášal, dnes sa to už nerobí. Treba tok prečistiť, aj v tom vidím na 50 percent príčinu lokálnych záplav,“ dodala Gmitrová. Obyvatelia Fintíc nahlásili starostke upchatie kanálov, ktoré po vyčistení opätovne sfunkčnili.

13:23 Hasiči v súvislosti s povodňou situáciou a intenzívnym dažďom zasahovali od rána do poludnia celkovo 79-krát. Ako informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, situácia je naďalej najvážnejšia v Žilinskom kraji, kde bola pomoc hasičov potrebná 27-krát.

Situácia sa začína zhoršovať aj na východnom Slovensku, kde hasičov v Prešovskom kraji privolali doposiaľ k 14 udalostiam súvisiacich s nepriaznivým počasím, v Košickom kraji zasahovali 11-krát. V Banskej Bystrici hasičov vyslali k 13 udalostiam, v Trenčianskom a Nitrianskom kraji zasahovali sedemkrát.

Hasiči v oblastiach zasiahnutých povodňami a intenzívnym dažďom odčerpávajú vodu zo zatopených priestorov, vykonávajú monitoring vodných tokov a protipovodňové opatrenia, čistia upchaté prietoky a vodné toky a odstraňujú popadané stromy z cestných komunikácií. Na mnohých miestach naďalej zasahujú.

13:18 Obec Davidov v okrese Vranov nad Topľou zasiahla lokálna povodeň.

Načítavam video...

Voda z potoka Olšava zaplavila záhrady miestnych v dolnej časti dediny a poničila úrodu a ploty. Škody v obci ešte vyčísľujú.

13:10 Heger obci Rudno nad Hronom prisľúbil finančnú pomoc z rezervy premiéra hneď, ako budú vyčíslené škody.

Načítavam video...

"Prioritou pre nás je pomôcť občanom tejto obce. Ľudia musia cítiť, že štát je tu pre nich, samospráva je tu pre nich," uviedol premiér na brífingu v postihnutej obci.

Premiér spolu s ďalšími členmi vlády prešiel domy, navštívil ľudí a skonštatoval, že situácia je vážna. Pozostalým po bývalom starostovi, ktorého strhla a usmrtila voda, prejavil úprimnú sústrasť a poďakoval všetkým zložkám, ktoré prišli na pomoc občanom. Starosta Rudna nad Hronom Marián Šurjanský zatiaľ nedokáže rozsiahle škody vyčísliť, pretože udalosť je veľmi čerstvá.

13:08 Hasiči v Žilinskom kraji mali za uplynulých 24 hodín dokopy 76 výjazdov. Nepriaznivá poveternostná situácia si vyžiadala nasadenie 220 hasičov, z toho 41 profesionálnych a 179 dobrovoľných.

Pre TASR to v utorok uviedol riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Jaroslav Kapusniak. Doplnil, že situácia je v súčasnosti stabilizovaná, kulminovala v noci. Hasiči podľa krajského riaditeľa vo väčšine prípadov odčerpávali vodu zo zatopených pivníc rodinných domov alebo čistili priepusty. Pílili aj spadnuté stromy v koľajisku a v Ružomberku na Šoltésovej ulici stavali protipovodňovú hrádzu v dĺžke sto metrov. Najviac výjazdov bolo v okresoch Ružomberok, Martin, Liptovský Mikuláš, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Turčianske Teplice a Bytča, dodal Kapusniak.

13:06 Pre okres Nové Zámky vyhlásili druhý stupeň povodňovej aktivity, hladina rieky má ďalej stúpať.

Aj keď zrážky v okrese Nové Zámky postupne ustávajú, na rieke Nitra bude hladina aj naďalej na vzostupe kvôli dotekaniu. Podľa hydrometeorológov môže dosihanuť až 507 centimetrov.

Načítavam video...

13:03 Následky dažďa v Trenčianskom kraji likvidovalo v noci takmer 280 hasičov.

Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčíne Marián Petrík, profesionálni hasiči absolvovali v noci 16 zásahov, použili 18 kusov hasičskej techniky, ďalších 46 kusov techniky nasadili dobrovoľní hasiči.

„Hasiči zasahovali predovšetkým pri odčerpávaní vody zo zatopených pivníc rodinných domov, respektíve iných objektov, pri odstraňovaní naplavenín z kanalizačných vpustí, ako aj pri odstraňovaní ďalších následkov v dôsledku zaplavených komunikácií a stromov spadnutých na vozovku,“ doplnil Petrík.

11:43 Vytrvalé dažde spôsobujú problémy aj na Liptove.

Na území mesta Liptovský Mikuláš vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Hasiči aktuálne zasahujú v miestnych častiach Hlboké a Liptovská Ondrašová.

Osadu Hlboké začala v noci vytápať voda z okolitých svahov, jej rýchlejšiemu odtoku bránia odpadkami upchaté odvodňovacie kanály. Vo večerných hodinách bola kritická situácia aj v miestnej časti Ploštín, kde dobrovoľní hasiči odkláňali vodu z polí do kanálov.

"Jednoznačne treba riešiť protipovodňové opatrenia s poľnohospodárskym družstvom, pretože popri kultúrnom dome všetka voda tečie z polí na cestu. Je vymletá aj celá komunikácia smerom na Výhon, dážď z polí tiekol aj sponad Tretín a aby nezaplavil dvory, hasiči vodu usmerňovali na ihrisko. Aj v tejto časti potrebujeme urobiť ďalšie etapy protipovodňových opatrení," upozornila poslankyňa za mestskú časť Soňa Čupková.

11:39 Výdatný lejak spôsobil v obci Klátová Nová Ves záplavy. Na niektorých miestach mali ľudia vodu aj v domoch.

Načítavam video...

Hlavná cesta bola zaliata a ľudia len dúfajú, že dnes už pršať nebude.

11:33 Do Oravskej priehrady priteká viac ako dvesto metrov kubických vody za sekundu.

Dlhotrvajúci dážď, pre ktorý na niektorých miestach spadlo až 50 litrov vody na meter štvorcový, zapríčinil zvýšenie hladín potokov a riek.

11:31 V obci Rudno nad Hronom v Žarnovickom okrese dnes pokračujú v odstraňovaní škôd po pondelkovom pretrhnutí protipovodňovej hrádze a následnej povodni.

Ráno zasadol krízový štáb, ktorý rozdelil úlohy pre hasičov a ozbrojené sily, ktoré v obci pomáhajú. Silný prúd vody strhol a usmrtil v pondelok jednu osobu. Obeťou povodne je bývalý starosta.

V obci pomáha 25 profesionálnych vojakov. Na miesto vycestoval aj minister obrany Jaroslav Naď spolu s premiérom Eduardom Hegerom (obaja OĽaNO), ďalšími ministrami a zástupcom náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Ľubomirom Svobodom.

TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Situácia v Rudne nad Hronom je naozaj vážna. V prvom rade nám je nesmierne ľúto ľudského života, ktorý si vyžiadala nárazová povodňová vlna. Na základe požiadavky krízového štábu sme obci poskytli sily a prostriedky na odstránenie následkov povodne, pričom naši vojaci budú spolu so zložkami Hasičského a záchranného zboru pomáhať, dokedy to bude potrebne. Urobíme všetko pre to, aby sa situácia v obci čím skôr stabilizovala,“ povedal minister obrany.

Ako deklarovalo ministerstvo, príslušníci Ozbrojených síl sú pripravení nasadiť svoje špecializované prostriedky a spôsobilosti vždy tam, kde je ich pomoc potrebná na záchranu životov a majetku spoluobčanov.

Súvisiaci článok Rudnom nad Hronom sa prehnala povodňová vlna, hasiči hlásia jednu obeť Čítajte 

Technické riešenie hrádze malo veľa chýb. Podľa riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Róberta Hoka bolo vodozádržné riešenie pre danú oblasť zvolené nevhodne.

„Zadržiavanie vody v krajine rôznymi prehrádzkami má svoj význam, tu bola zvolená zlá forma. Každá takáto stavba, ktorá má viac ako štyri metre, musí byť zaradená do technicko-bezpečnostného dohľadu, čo sa v Rudne nad Hronom nestalo,“ priblížil Hok.

Ako dodal, povodňová situácia by v obci v dôsledku intenzívnych dažďov zrejme vznikla aj bez hrádze, situáciu však zhoršilo jej pretrhnutie. Vodozádržné opatrenie nad obcou Rudno nad Hronom bolo podľa podniku vybudované v rámci Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Slovenskej republiky v˙rokoch 2010 až 2012. Stavba bola realizovaná na lesnom toku, ktorý podnik prebral do správy od Lesov SR tento rok.

Načítavam video...

Hrádza mala aj podľa ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského (OĽaNO) chybu v konštrukcii či údržbe, vyhlásil to na mimoriadnom výjazde v obci. Podľa Mičovského mala prehrádzka viac ako desať rokov a manipulačný poriadok k nej nebol zrejme dodržaný.

"Aj dobre vybudovaná prehrádzka tak potom stratí zmysel," poznamenal. Povodie má 1200 hektárov a všetky potoky smerujú na prehrádzku, ktorá bola pretrhnutá. Agrorezort kontaktoval hydrometeorológov, ktorí potvrdili, že na jeden meter štvorcový spadlo 35 milimetrov zrážok, čo je 450-tisíc kubíkov vody.

"To je obrovské množstvo," skonštatoval Mičovský. Minister tvrdí, že lesníci majú v tomto prípade čisté svedomie, pretože analýza a evidencia ukázali, že v okolí vyrúbali len dvojpercentnú plochu lesa. Nedostatky Mičovský vidí najmä v hradení bystrín. V rámci toho sa budovali nové prehrádzky, zároveň sa udržiavali staré. Kedysi to bola vysoká špecializácia lesníkov, v súčasnosti sa však na to nevymedzuje dostatok financií.

Načítavam video...

"Keďže sme túto činnosť zanedbali, treba považovať prípad v Rudne nad Hronom za memento, pretože takýchto prehrádzok bolo vybudovaných stovky až tisíce, ktoré buď zanikli, alebo sú nefunkčné," povedal šéf agrorezortu.

Považuje za potrebné, aby sa táto činnosť vrátila do kancelárií ministerstva, lesníckych škôl a prevádzok. Financiách na hradenie by sa podľa Mičovského mohli použiť aj z plánu obnovy. Chce na tom spolupracovať s ministerstvom životného prostredia.

11:02 Mesto Nitra pre stúpajúcu hladinu rieky uzatvorilo podjazdy pod mostmi. "Prosíme všetkých, ktorí sa zdržujú v okolí vodných tokov, aby zvýšili opatrnosť. Toto opatrenie platí od dnes až do odvolania," informoval Tomáš Holúbek z radnice.

Zatvorená je aj časť cyklotrasy Krškany-Čechynce: "Konkrétne ide o 48,05 km až 52,81 km. Informoval o tom Nitriansky samosprávny kraj. Naše mestské cyklotrasy sú za povodňovými múrmi, takže sú momentálne bezpečné."

10:57 Dnes ráno mali pre dážď hasiči v Prešovskom kraji desať výjazdov. Najviac práce mali príslušníci zo staníc v Prešove a Sabinove, informovala TASR hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Miroslava Knišová.

"Išlo najmä o odčerpávanie vody z pivníc a priestorov rodinných domov, čistenie kanalizačných vpustov a odstraňovanie spadnutých stromov z cestných komunikácií," priblížila s tým, že doposiaľ v kraji zasahovalo 30 príslušníkov zboru s 11 kusmi hasičskej techniky. Podľa jej ďalších slov zasahovali hasiči z Prešova a Sabinova štyrikrát, dva výjazdy absolvovali príslušníci zboru vo Vranove nad Topľou, po jednom výjazde majú za sebou hasiči z Bardejova, Popradu, Levoče a Kežmarku.

10:55 Trvalý dážď spôsobil v pondelok problémy i vo viacerých obciach okresu Bánovce nad Bebravou. Obce Uhrovec a Horné Naštice vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity, problémy voda spôsobila i v Dežericiach.

TASR o tom informoval prednosta Okresného úradu v Bánovciach nad Bebravou Dárius Sabo.

V Horných Našticiach sa vylial potok Radiša približne 100 metrov nad obcou a zaplavil celú jednu ulicu, priblížil starosta Jozef Hedera. "Zatiaľ situáciu riešime pieskom. Domy celkom nezaplavilo, voda sa dostala do niektorých pivníc," doplnil Hedera s tým, že hladina vody postupne klesá.

10:36 Ráno bola situácia dramatická aj v obci Čičava v okres Vranov nad Topľou. Hlavne v miestnej osade. „Naši dobrovoľní hasiči nasadili plavákové čerpadlá, voda klesla,“ informoval nás dopoludnia starosta Dušan Vilenik (SNS, KDH).

„Situácia sa už upokojila. Prestalo pršať,“ dodal. Každú chvíľu v obci očakávajú príchod ťažkej techniky z povodia Bodrogu, aby spriechodnila potok Kozubov. Práve tento potok pri výdatnejších dažďoch spôsobuje problémy. „Potok má slabú prietočnosť, spád vody je nízky. Kráčajúci bager prehĺbi dno potoka, aby voda odtekala rýchlejšie. Pri záplavových dažďoch sa problémy s veľkou vodou v ňom pravidelne opakujú,“ zdôrazňuje Vilenik. „Keď som večer a v noci sledoval, ako silno prší, už mi bolo jasné, že ráno bude čo riešiť. Aj sa tak stalo,“ dodal. V obci vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Na obecnom majetku veľká voda škody nespôsobila, horšie je to so súkromným majetkom. „Voda z vybreženého potoka zaplavila ľuďom dvory, záhrady, zrejme prídu o úrodu,“ uzatvára starosta Vilenik.

10:35 Hasiči pre povodne zasahovali do utorkového rána 203-krát. Najvážnejšia situácia bola v Žilinskom kraji, kde hasiči vykonali až 76 výjazdov.

"V Banskobystrickom kraji zasahovali 64-krát a v Trenčianskom kraji bola ich pomoc potrebná 63-krát," povedala hovorkyňa zboru Katarína Križanová.

Hasiči vo väčšine prípadov odčerpávali vodu zo zatopených pivníc, priestorov a ulíc, odstraňovali nánosy bahna, čistili priepusty, odstraňovali prekážky z vodných tokoch a na mnohých miestach vykonávali monitoring vodných tokov.

Hasiči v Banskej Bystrici podľa slov Križanovej od skorých ranných hodín stavajú pri zimnom štadióne protipovodňové bariéry, aby tak zabránili vybreženiu rieky Hron. "Na mnohých miestach hasiči naďalej zasahujú, vykonávajú protipovodňové opatrenia, odčerpávajú vodu a odstraňujú následky intenzívneho dažďa," dodala.

"Kritické úseky spolu so všetkými zainteresovanými zložkami monitorujeme a máme ich pod kontrolou," uviedol primátor mesta Ján Nosko s tým, že podľa informácií Slovenského vodohospodárskeho podniku vyliatie Hrona z koryta nehrozí a jeho hladina by sa mala počas dňa stabilizovať.

10:32 Hladiny tokov na východe Slovenska prekračujú úrovne stupňov povodňovej aktivity. V obci Čičava v okrese Vranov nad Topľou vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity, ten platí aj pre celý vodný tok Roňava s prítokmi v okresoch Košice-okolie a Trebišov.

Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytol hovorca úseku generálneho riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.

"Tretí stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený na celom vodnom toku Roňava s prítokmi. Vplyvom zrážkovej činnosti tu dochádza k vzostupu vodných hladín," informoval Bocák s tým, že hladina toku prekročila tretí stupeň v profile Michaľany o 8.00 h a má stúpajúcu tendenciu.

K vybrežovaniu vody z korýt tokov a k zaplavovaniu priľahlých nehnuteľností a dvorov rodinných domov dochádza v obci Čičava vo Vranovskom okrese. Výrazný vzostup hladiny na neupravenej časti toku Olšava a zaplavenie záhrad hlási v okrese aj obec Davidov. Druhý stupeň tu, ako aj v obciach Jedlinka a Bartošovce v okrese Bardejov vyhlásili o 6.00 h a rovnako tak v obci Nižné Repaše v okrese Levoča.

Ako Bocák doplnil, pracovníci podniku sú v pohotovosti i s technikou, vykonávajú bezprostredné zabezpečovacie práce. Dosiaľ použili 250 ton lomového kameňa. "Situáciu naďalej monitorujeme a v prípade potreby budeme operatívne reagovať," uzavrel.

10:28 Intenzívny dážď spôsobil preliatie vody z koryta riek aj vo Zvolene.

Voda z Hrona sa vylievala do záhradkárskej osady na Podborovej, kde museli postaviť protipovodňové zábrany.

Odrezaná je chatová oblasť Červený medokýš, kde Slatina zatopila cestu. „Na obchádzkovej trase vyvrátilo obrovský strom, takže do oblasti ani z nej prakticky nie je možné sa dostať,“ informovala primátorka Lenka Balkovičová.

10:27 Hasiči momentálne zasahujú v obciach Hronská Breznica a Ostrá Lúka, kde vo vodných tokoch uviazli osobné autá aj s ich posádkami. Ľudia sa z vozidiel z dôvodu silného prúdu a vysokej hladiny vody nedokázali svojpomocne dostať von.

„V Hronskej Breznici zostala vo vozidle uviaznutá jedna osoba, v Ostrej Lúke sa vo vozidle nachádzali dve osoby,“ informovali z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

10:26 Celú ulicu pri obecnom úrade v Nižnej Hutke zaplavila v utorok ráno voda, ktorá sa vyliala z rigolov po nočnom daždi.

„Pomáhajú nám hasiči, profesionálni štátni aj tí dobrovoľní z Kokšov-Bakše a Rákoša. Keďže stále prší, čakáme, čo sa ešte bude diať. Škody zatiaľ nevieme odhadnúť, ale už minimálne jedna pani má vodu aj v dome,“ povedali nám na obecnom úrade dopoludnia.

10:24 V Družstevnej pri Hornáde v okrese Košice-okolie voda zatopila Kvetnú ulicu v časti Malá Vieska. Miestni boli na nohách už od skorých ranných hodín.

Približne od siedmej hodiny tam zasahovali štátni aj dobrovoľní hasiči. Prečisťovali upchaté kanály.

„Už upratujeme,“ informoval okolo desiatej predpoludním starosta Ján Juhás (KDH, Spolu). Veľká voda vymlela úseky obecných ciest, obyvateľom zaplavila dvory a záhrady. „Rozsah škôd zistíme až po tom, keď voda opadne. Sme stále v teréne,“ dodal. V obci stále slabo prší.

10:21 Výstrahy pred povodňami platia takmer pre celé územie Slovenska.

Od silného dažďa či vetra si neoddýchnu ani obyvatelia Banskobystrického, Žilinského, Prešovského a Košického kraja. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Hydrologické výstrahy vydali od prvého až po najvyšší, tretí stupeň.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zázračná hranica kilometrov, po ktorej sa vám elektromobil neoplatí
 2. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 3. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 4. Ako sa mení dynamika firiem?
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 4. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 5. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 24 131
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 13 870
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 796
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 895
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 9 825
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 519
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 329
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 7 015
 9. Po Slovensku na motorke 5 245
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 227
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Demografický problém nikto nerieši.


9. jún
Ilustračné foto

Štát pridal nové možnosti do očkovacieho formulára na webe.


2 h
Zuzana Kepplová.

Nie je jedno, ako sa k výsledku dostaneme, tvrdí Kolíková.


15. jún

Toto by sa za vlády Smeru naozaj nemohlo stať!


Cynická obluda 1 h

Neprehliadnite tiež

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Dôležitá bude kooperácia polície, hygienikov a mobilných operátorov.


TASR 7m
Cestovateľský semafor: Pozrite si mapu.

Aktualizovaný cestovateľský semafor vstúpi do platnosti v pondelok 21. júna.


a 1 ďalší 21m
Premiér SR Eduard Heger.

Budovanie vzťahov musí byť podľa premiéra v súlade s medzinárodnými zmluvami.


TASR 33m
Ilustračné foto.

Teplota môže vystúpiť až na 35 stupňov.


TASR 1 h