SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Koronavírus na Slovensku: Od pondelka možno žiadať o medzinárodný očkovací certifikát (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 388-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 272 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme priniesli online minútu po minúte:

20:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

19:43 SVET - Maďarsko v priebehu troch dní dvakrát znemožnilo zaujať Európskej únii spoločný postoj k najnovšiemu blízkovýchodnému konfliktu, pritom však maďarská vláda rozhodla o darovaní pľúcnych ventilátorov Palestínčanom. Napísalo to internetové vydanie ľavicového denníka Népszava.

Prístroje na umelé dýchanie majú byť odovzdané palestínskej Nemocnici Svätej rodiny a neziskovej mimovládnej organizácii Bethlehem Arab Society for Rehabilitation, ktorá je popredným poskytovateľom lekárskych, chirurgických a rehabilitačných služieb na palestínskych územiach.

19:02 SVET - Vyjednávači členských štátov Európskej únie a Európskeho parlamentu dnes uzavreli - po štvrtom kole rokovaní - dohodu o nariadení, ktoré umožní vydávanie digitálnych zelených osvedčení, takzvaných covid pasov.

SkryťVypnúť reklamu

Tlačová agentúra AFP pripomenula, že dohoda o digitálnych zelených certifikátoch otvára možnosti cestovania v Európe ešte pred otvorením letnej dovolenkovej a prázdninovej sezóny.

Cieľom dohody je, aby ktorýkoľvek občan 27-člennej Únie mohol - buď v elektronickej alebo papierovej podobe - získať preukaz, ktorý potvrdí, že jeho držiteľ bol buď zaočkovaný, má platný negatívny test na koronavírus, alebo prekonal a zotavil sa z ochorenia Covid-19.

18:46 SVET - Maďarsko je jedinou členskou krajinou Európskej únie, ktorá sa rozhodla nepripojiť sa k tretej rámcovej dohode o nákupe vakcín medzi EÚ a konzorciom Pfizer/BioNTech. Uviedla to vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu EÚ.

Šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás v Budapešti potvrdil, že Maďarsko sa k spoločnému únijnému zaobstarávaniu očkovacej látky nemieni pridať, pretože sa domnieva, že krajina má dostatok vakcín - od západných i východných výrobcov. Gulyás dodal, že už v roku 2022 bude Maďarsko schopné vyrábať očkovacie látky v Debrecíne.

SkryťVypnúť reklamu

18:24 SVET - Dánsko, ktoré ako prvá európska krajina pozastavilo používanie vakcín od spoločností AstraZeneca a Johnson & Johnson, sprístupnilo vo štvrtok očkovanie týmito vakcínami svojim obyvateľom na dobrovoľnej báze. Vakcíny tak budú dostupné pre všetky dospelé osoby, ktoré o ne prejavia záujem a absolvujú konzultáciu s lekárom.

Dánsko pristúpilo k pozastaveniu očkovania oboma vakcínami v marci po správach o zriedkavých, ale vážnych prípadoch krvných zrazenín, ktoré sa vyskytli po očkovaní týmito látkami.

18:08 SVET - Od budúceho pondelka (24.5.) v Maďarsku čiastočne zrušia zákaz návštev pacientov v nemocniciach.

Oznámila to šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová. Podľa agentúry MTI ďalej povedala, že zákaz návštev bude platiť aj naďalej v prípade chorých, ktorých liečia s ochorením COVID-19. Ostatných pacientov môže denne navštíviť iba jedna osoba, ktorá sa musí preukázať potvrdením o očkovaní či prekonaní covidu.

SkryťVypnúť reklamu

17:35 SVET - Európsky súd pre ľudské práva vo štvrtok rozhodol proti rumunskému členovi Európskeho parlamentu. Cristian Terhes tvrdil, že vlaňajší lockdown v jeho vlasti s cieľom obmedziť šírenie ochorenia COVID-19 ho pripravil o slobodu.

Rumun sa obrátil na súd s odôvodnením, že lockdown v Rumunsku od 24. marca do 14. mája predstavoval "administratívne zadržanie". Skupina siedmich sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva jednomyseľne zamietla Terhesove tvrdenia a vyhlásila ich za "neprípustné". Súd uviedol, že lockdown nemožno prirovnávať k domácemu väzeniu.

16:18 SVET - Rakúska polícia zasiahla voči popieračom covidu. Policajti pri razii zaistili dve ručné zbrane, jednu dlhú zbraň, približne 3500 nábojov, dva meče a tiež rozličné polovojenské vybavenie vrátane ochranných a viacúčelových viest, prilieb, vysielačiek a nosičov dát.

SkryťVypnúť reklamu

Zhabané predmety polícia v súčasnosti vyhodnocuje. Mnohí z členov internetovej chatovej skupiny boli navyše obvinení zo zločineckého sprisahania. Východiskovým bodom vyšetrovania bola uzavretá skupina na sociálnej sieti Telegram, v ktorej sa o svojej činnosti dohadovali popierači koronavírusu.

Plánovali napríklad voči policajtom použiť molotovové koktejly, ktoré si chceli priniesť do metropoly Viedeň na protesty proti epidemiologickým opatreniam. K násilnostiam, o ktorých muži diskutovali on-line, malo dôjsť na protestnom zhromaždení vo Viedni 15. mája. Deň pretým preto rakúsky Spolkový úrad na ochranu ústavy a boj proti terorizmu (BVT) spoločne s príslušnými krajinskými úradmi vo Viedni, Dolnom a Hornom Rakúsku, Štajersku a Vorarlbersku zorganizovali cielenú akciu, ktorej súčasťou bolo viacero bytových prehliadok či výsluchov podozrivých.

SkryťVypnúť reklamu

16:11 SVET - Rada EÚ prijala pozmeňujúce odporúčanie o dočasnom obmedzení cestovania do Únie, ktoré nie je nevyhnutne potrebné.

Návrh reaguje na prebiehajúce vakcinačné kampane proti novému koronavírusu, zavádza určité výnimky pre zaočkované osoby a zmierňuje platné cestovné obmedzenia týkajúce sa tretích krajín. Štvrtkové odporúčanie zároveň zohľadňuje možné riziká, ktoré predstavujú nové varianty koronavírusu.

Stanovuje mechanizmus tzv. "núdzovej brzdy", ktorý má rýchle reagovať na vznik nových mutácií vírusu v tretích krajinách. Ak sa epidemiologická situácia v tretej krajine alebo istom regióne sveta prudko zhorší, najmä ak sa zistí šírenie nového variantu vírusu, členské štáty Únie by mali prijať urgentné a dočasné obmedzenie pre všetky cesty osôb z takejto zóny do EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Núdzová brzda by sa nemala vzťahovať na občanov a obyvateľov s dlhodobým pobytom v EÚ a určité kategórie cestujúcich, ktorí však v takomto prípade musia rátať s testovaním a karanténou aj po plnom zaočkovaní. Ak niektorý členský štát EÚ uplatní obmedzenia núdzovej brzdy, ostatné členské štáty by mali urgentne preskúmať novú situáciu v úzkej spolupráci s Európskou komisiou. Takéto obmedzenia sa budú musieť revidovať najmenej každé dva týždne.

16:08 SLOVENSKO - Iba 27 percent) základných škôl vyučovala informatiku počas pandémie v rovnakom počte hodín ako tomu bolo pri prezenčnom vyučovaní. Vyplýva to z prieskumu Agentúry Focus, ktorý prezentovali na "rodičovskom združení" spolu so zástupcami projektu ENTER - digitálne vzdelávanie.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum agentúra uskutočnila na 310 učiteľoch informatiky 2. stupňa základných škôl od 1. apríla do 12. apríla. Jeden učiteľ reprezentoval jednu školu.

Dištančnou formou a v menšom počte hodín sa informatika vyučovala v 42 percentách škôl a vôbec sa informatika nevyučovala na 31 percentách škôl.

15:04 SLOVENSKO - Mesto Malacky ponúka svojim obyvateľom pomoc pri registrácii na očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mesta Ľubica Pilzová. "Malackí seniori a zdravotne ťažko postihnutí, ktorí majú záujem o očkovanie, avšak nevedia sa prihlásiť do čakárne, môžu využiť pomoc mesta," uviedla hovorkyňa. Mesto zároveň žiada obyvateľov, ktorí majú vo svojom okolí osamelého seniora, aby mu pomohli s registráciou na očkovanie, prípadne ho nasmerovali na mestský úrad.

SkryťVypnúť reklamu

14:51 SVET - Maďarská vláda v stredu pripravila návrh na zmiernenie či zrušenie viacerých karanténnych opatrení, ktoré však podmieňuje dosiahnutím hranice päť miliónov zaočkovaných proti novému typu koronavírusu. Oznámil to šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

Podľa komerčnej televízie ATV Gulyás spresnil, že napríklad zákaz vychádzania už kabinet nechce korigovať, ale úplne zrušiť. Všetky zmeny budú zverejnené až v piatok premiérom Viktorom Orbánom po rannom rokovaní operačného štábu. Orbán 26. apríla vyhlásil, že po dosiahnutí štyroch miliónov zaočkovaných bude začiatok zákazu nočného vychádzania posunutý o hodinu a bude platiť od polnoci do 05.00 h.

14:38 SVET - Výskum v 280 domovoch dôchodcov v 21 štátoch v rámci USA ukázal, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 reálne chránia ich obyvateľov, ktorí bolo zaočkovaní, ale aj tých, ktorým vakcínu nepodali.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi obyvateľmi domovov dôchodcov, ktorí boli zaočkovaní, malo pozitívne testy v období do dvoch týždňov po podaní druhej dávky len približne jedno percento. V období, ktoré nasledovalo po uplynutí dvoch týždňov od úplného zaočkovania, bolo pozitívne testovaných iba 0,3 percenta.

Uviedli to výskumníci z Brownovej Univerzity v článku, ktorý zverejnili v časopise New England Journal of Medicine. U väčšiny z pozitívne testovaných sa pritom neprejavili žiadne symptómy.

14:37 SVET - Očkovacia kampaň proti koronavírusu v Únii je aj napriek pomalému štartu podľa predsedníčky Európskej komisie úspešná.

Ursula von der Leyenová sa vyjadrila, že euroblok je "jediný región na svete, ktorému sa podarilo zásobovať vlastné obyvateľstvo a spravodlivo sa deliť s ostatnými". Únia je podľa jej slov tiež popredný vývozca vakcín na svete.

SkryťVypnúť reklamu

14:14 SLOVENSKO - Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré si pre koronakrízu odložili splatnosť sociálnych odvodov za predošlé mesiace, budú musieť tieto platby zaplatiť v nových, neskorších termínoch.

Pôvodne mali tieto subjekty odložené poistné za všetky mesiace uhradiť do 30. júna toho roka, podľa nového nariadenia vlády sa im však táto lehota postupne posunie o tri mesiace až do roku 2023.

Týka sa to tých zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 percent a viac. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

13:28 SLOVENSKO - Prvú dávku vakcíny proti covidu dostalo v zariadeniach sociálnych služieb už takmer sto percent záujemcov.

SkryťVypnúť reklamu

V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. K 20. máju tohto roka dostalo prvú dávku 39 505 ľudí (95,89 percenta), druhú 35 523 (83,67 percenta). Rezort práce a sociálnych vecí eviduje už iba šesť zariadení s mimoriadnou udalosťou.

13:00 SVET - Britský princ William vo štvrtok oznámil, že tento týždeň dostal prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Oznámil to na sociálnej sieti.

Vakcínu dostal po tom, čo britská Národná zdravotná služba umožnila očkovanie už aj mladších ročníkov, informuje agentúra AP. Williama (38) zaočkovali v londýnskom múzeu Science Museum, jednom z veľkokapacitných očkovacích centier otvorených po celej krajine. Fotografia princa, ako dostáva vakcínu, bola zverejnená na jeho účte na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu

"V utorok som dostal prvú dávku vakcíny (proti chorobe) COVID-19. Všetkým, ktorí sa podieľajú na očkovaní, ďakujem za všetko, čo ste urobili a robíte ďalej," napísal. Vakcínu proti novému koronavírusu v Británii od minulého týždňa už dostávajú ľudia vo veku nad 34 rokov. Minimálne jednou dávkou vakcíny proti covidu bolo zaočkovaných vyše 70 percent dospelých Britov.

Do propagovania očkovania sa zapojili aj ďalší členovia kráľovskej rodiny - protikoronavírusovú vakcínu už dostali aj kráľovná Alžbeta II. (95) a jej najstarší syn a následník trónu princ Charles (72).

12:42 SVET - Autorizované vakcíny proti COVID-19 sú účinné proti všetkým známym variantom tohto ochorenia vrátane indického, oznámil riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge. Informovala agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

"Všetky varianty koronavírusu, ktoré sa doposiaľ objavili, reagujú na dostupné schválené vakcíny," spresnil Kluge. Ako dodal, všetky varianty koronavírusu môžu byť kontrolované rovnakými opatreniami v oblasti zdravotníctva i sociálnej oblasti, aké sa využívali doposiaľ. Pokrok v boji proti pandémii však zostáva "krehký" a medzinárodnému cestovaniu by sme sa mali vyhnúť, varoval riaditeľ WHO pre oblasť Európy. "Práve teraz, zoči-voči pretrvávajúcej hrozbe a novej neistote, potrebujeme byť opatrní a prehodnotiť medzinárodné cestovanie, alebo sa mu vyhnúť," spresnil.

11:52 SVET - Čína poskytuje vakcíny proti ochoreniu COVID-19 takmer 40 krajinám v Afrike.

Oznámil to predstaviteľ čínskeho ministerstva zahraničia Wu Pcheng, ktorý to opísal ako čisto altruistické konanie. Vakcíny podľa jeho slov darovali alebo predali za "priaznivé ceny".

SkryťVypnúť reklamu

11:51 SVET - Európska komisia podpísala v poradí už tretiu zmluvu s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech a Pfizer. Zabezpečí tým pre všetky členské štáty EÚ dodatočných 1,8 miliardy dávok vakcín proti COVID-19 v období od konca roka 2021 do roku 2023.

Nová zmluva umožní nákup 900 miliónov dávok súčasnej vakcíny, ako aj vakcíny prispôsobenej na nové varianty vírusu s opciou na nákup ďalších 900 miliónov dávok. Podľa podmienok zmluvy musí byť vakcína vyrobená v EÚ a jej hlavné zložky musia byť takisto získané v Únii.

Okrem toho sa v zmluve stanovuje, že od začiatku dodávok v roku 2022 bude ich prísun do EÚ zaručený a zabezpečia sa včasné dodávky vakcín. Posilnila sa tiež možnosť členských štátov ďalej predávať alebo darovať svoje národné dávky krajinám v núdzi mimo EÚ alebo chudobnejším krajinám sveta prostredníctvom nástroja COVAX. Komisia spresnila, že nová zmluva posilní kapacitu EÚ na výrobu vakcíny a umožní tak zásobovanie iných trhov na celom svete.

11:42 SVET - Austrálsky národný letecký prepravca Qantas ohlásil nové opatrenia zamerané na redukciu nákladov, ktoré mu majú pomôcť riešiť vplyv pandémie koronavírusu.

Firma totiž očakáva, že vykáže celoročnú stratu pred zdanením v objeme viac ako 1,5 miliardy dolárov. Dodala však, že rast jej dlhov už kulminoval a pravdepodobne sa bude znižovať. Informuje o tom portál BBC.

11:41 SLOVENSKO - Veľkokapacitné vakcinačné centrum na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave funguje podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského perfektne.

Vo štvrtok po jeho návšteve poďakoval všetkým organizátorom, ktorí sa pričinili o to, že centrum zvláda obrovský záujem ľudí o očkovanie. Minister zároveň znovu požiadal ľudí, aby sa nechali očkovať.

11:41 SLOVENSKO - Záchranárov včera privolali k Banskobystričanovi, ktorému prišlo v autobuse mestskej hromadnej dopravy nevoľno a odpadol. Podarilo sa ho oživiť.

Preverovaním sa zistilo, že muž bol pred niekoľkými dňami pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19 a mal nariadenú povinnú karanténu. O prípade informovala banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti. Polícia prípad preveruje ako podozrenie z trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Je, bohužiaľ, dôkazom toho, že nie každý sa k tejto situácii stavia zodpovedne. Stále je dôvod na to, aby ľudia boli opatrní a chránili si svoje zdravie.

V autobusoch totiž cestujú ľudia rôzni a takýmto prístupom, aký sa odohral včera, mohli byť ohrození aj tí zodpovední, zdôrazňuje polícia. Navyše, v autobusoch po uvoľnení niektorých opatrení cestujú aj deti do škôl, nehovoriac o senioroch, ktorí sú najzraniteľnejší.

10:52 SVET - Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 780 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čím celkový počet zaznamenaných infikovaných stúpol na 800 368.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších 51 pacientov; bilancia koronavírusovej pandémie tak dosiahla už 29 380 obetí.

Vyplýva to z údajov operačného štábu zverejnených vo štvrtok na webovej stránke.

10:28 SLOVENSKO - Najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku bolo počas prvých troch mesiacov tohto roka ochorenie COVID-19. Oznámil to Štatistický úrad SR.

Covid sa podpísal pod 39 percent všetkých úmrtí, nákaze počas prvého štvrťroka podľahlo 9 355 ľudí. Celkovo za prvé tri mesiace roku 2021 zomrelo na Slovensku viac ako 24-tisíc ľudí.

Najviac úmrtí spôsobil koronavírus v januári, keď mu podľahlo 3,4 tisíca osôb. Druhou najčastejšou príčinou úmrtí v prvom štvrťroku boli choroby obehovej sústavy (33 percent úmrtí).

Nasledujú nádory (13 percent), choroby dýchacej sústavy (6 percent) a choroby tráviacej sústavy (3 percentá). Týchto päť najčastejších príčin spôsobilo spolu 93 percent všetkých úmrtí. Príčiny úmrtí sa klasifikujú podľa 22 skupín ochorení Medzinárodnej klasifikácie chorôb.

10:04 SLOVENSKO - Aspoň prvú dávku vakcíny dostalo už 1 480 534 ľudí. Včera zaočkovali 20 113 ľudí.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 705 034 ľudí, uplynulý deň preočkovali 6 219 ľudí.

09:59 SLOVENSKO - PCR testami včera odhalili 253 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (60), nasledujú Žilinský kraj (46), Banskobystrický (42), Košický (30), Bratislavský (21), Nitriansky (20), Trnavský (18) a Trenčiansky (16). Je medzi nimi 128 mužov a 125 žien. V stredu urobili 5 597 PCR testov s mierou pozitivity 4,52 percenta. Antigénových testov vykonali včera 52 450, pozitívnych vyšlo 156, čo predstavuje 0,3 percenta.

Pľúcnej forme COVID-19 podľahlo ďalších desať ľudí. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 12 272 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 405, informovalo Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

Počet hospitalizovaných s koronavírusom klesol na 727 pacientov, potvrdený covid má 633 z nich. Na intenzívkach leží 78 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 87 chorých.

„Celkový počet neaktívnych prípadov je 723 550. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné,“ uzavrelo Ministerstvo.

09:47 SLOVENSKO - Od pondelka 24. mája bude na stránke korona.gov.sk fungovať e-mailová adresa, kde si ľudia budú môcť požiadať o medzinárodný očkovací certifikát.

Načítavam video...

Ministerstvo zdravotníctva rokuje aj s poisťovňami. Chce, aby ľudia mali očkovací certifikát priamo v aplikácii poisťovne. Na návšteve veľkokapacitného očkovacieho centra na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

Všetky technické veci pre očkovací preukaz by mali byť splnené, povedal Lengvarský. Momentálne rezort zdravotníctva komunikuje s očkovacími centrami, aby mohli rôzne typy potvrdení nahradiť jedným certifikátom.

Lekár Bratislavského samosprávneho kraja a riaditeľ župného odboru zdravotníctva Tomáš Szalay verí, že koncom júna bude fungovať tzv. zelený pas pre potvrdenie očkovania. Zároveň prosí ľudí, aby do očkovanie centra na NFŠ nechodili ľudia pre potvrdenie medzinárodného očkovacie certifikátu.

Súvisiaci článok Hotové boli za dva týždne. Štát ukázal prototyp aplikácie na covidové certifikáty Čítajte 

"Nemáme na to časovú kapacitu. Je to všetko rozrátané na sekundy. Potvrdzovanie preukazov trvá minútu dve, a to si jednoducho nemôžeme dovoliť," skonštatoval Szalay.

Dnes sa na štadióne očkuje druhou dávkou vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Pribúda ľudí, ktorí nedostali po desiatich týždňoch SMS s termínom na očkovanie druhou dávkou. Szalay priblížil, že títo ľudia sa majú prihlásiť cez formulár na stránke župy k preočkovaniu.

"Je dosť ťažké manažovať ďalších ľudí, ktorí sem prídu bez pozvánky," podotkol lekár. Po vyplnení formulára si to očkovacie centrum preverí a pošle SMS s termínom. "Takýmto spôsobom sme minulý týždeň zaočkovali asi 300 ľudí, ktorým neprišla SMS," povedal Szalay.

09:42 SLOVENSKO - Na rokovaniach o ruskej vakcíne Sputnik V akceptovali požiadavky rezortu zdravotníctva. Po návšteve veľkokapacitného vakcinačného centra na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Nespresnil však, o aké požiadavky ide.

Lengvarský zároveň potvrdil, že po stredajších rokovaniach na ministerstve financií je čiastka na nákup Sputnika V v objeme dva milióny kusov stále alokovaná.

To, kedy podpíše povolenie na jeho použitie, je podľa Lengvarského "stále predmetom diskusií".

09:02 SVET - Vďaka ziskom z predaja vakcín proti koronavírusu sa najmenej deväť ľudí stalo miliardármi, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na alianciu bojujúcu za zrušenie vakcinačných patentov.

Medzi novými miliardármi sú napríklad riaditelia farmaceutických firiem Moderna a BioNTech, ako aj traja zakladatelia čínskej firmy na výrobu vakcín CanSino Biologics.

"Deviati noví miliardári majú dohromady majetok v hodnote 15,8 miliardy eur, čo je dosť na to, aby sme zaočkovali všetkých ľudí v krajinách tretieho sveta 1,3-krát," píše sa vo vyhlásení aliancie The People's Vaccine.

08:30 SVET - V Nemecku v stredu pribudlo 12 298 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je zhruba o 5000 menej ako pred týždňom. O trvajúcom ústupe epidémie svedčí aj ďalšie aktuálne údaje zverejnené dnes na webe Inštitútu Roberta Kocha (RKI).

Naďalej klesá okrem iného celoštátny priemer nových prípadov nákazy na 100 000 obyvateľov zistených počas uplynulých siedmich dní. Aktuálne RKI uvádza 68, zatiaľ čo v stredu ich bolo 72,8, v utorok 79,5 a v pondelok 83,1. V predchádzajúcom týždni sa tieto čísla pravidelne pohybovala nad 100, minulý štvrtok to bolo 103,6.

Počas predchádzajúcich 24 hodín pribudlo 237 pacientov, ktorí zomreli v súvislosti s covidom, čo je o 41 menej ako pred týždňom. V krajine tak evidujú celkom 86 902 obetí pandémie.

07:15 SLOVENSKO - Bude to fungovať ako elektronická peňaženka s dokladmi. Stačí ju otvoriť a vytiahnuť konkrétny preukaz. Ministerstvo informácií a štátna firma Slovensko IT zverejnili prvé informácie o tom, ako budú vyzerať dve mobilné aplikácie na preukazovanie certifikátov o Covide-19.

06:13 SVET - Holandské prostitútky sa vďaka uvoľňovaniu protikoronavírusových opatrení po polroku opäť vrátili do najznámejšej zóny plateného sexu v krajine - amsterdamskej štvrti červených svetiel. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa mnohých kritikov im odvtedy vláda neposkytla dostatočnú podporu. Izby, kde sa stretávajú s klientmi, majú teraz na stenách pripevnené oficiálne hygienické pokyny v čase pandémie koronavírusu, ktoré varujú ľudí, aby si umyli ruky, a v prípade potreby nosili aj rúško.

Prostitúciu, ktorá je v Holandsku legálna, vláda spoločne s ďalšími "kontaktnými profesiami" zakázala vlani v decembri počas druhej vlny pandémie. V dôsledku toho bolo veľa sexuálnych pracovníčok nútených pracovať nelegálne, často v nebezpečných podmienkach.

06:05 SLOVENSKO - Od minulého utorka, keď minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pozastavil očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca, si termín na ňu zrušilo vyše 20-tisíc ľudí.

Vyplýva to z údajov, ktoré denníku SME poskytlo Národné centrum zdravotníckych informácii.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 359
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 574
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 480
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 740
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 848
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 626
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 2 317
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 141
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jesenná vlna by už nemala zaplniť nemocnice.

Hlavný hygienik nepredpokladá zavedenie celoplošných opatrení.


11. aug
K1 Attack lákala na svoje autá aj na autosalónoch.

K-1 Attack bol fenoménom. Ale len krátko.


2 h
Nataša Holinová

Ficovci opomenuli jednu zásadnú vec, lebo sa im nehodí do krámu.


9 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu