BRATISLAVA. Správnym konaním počas záplav a po ich ústupe možno znížiť počet zdravotných poškodení u ľudí a tiež výrazne ovplyvniť dosah následkov. Na pitie, varenie či umývanie by mali ľudia uprednostniť vodu z náhradných zdrojov, kým odborník nepotvrdí, že voda z kohútika či zo studne je zdravotne bezpečná. Dôležité je tiež dbať na častú a dôkladnú hygienu rúk.
Vyplýva to z odporúčaní a zásad, ktoré v tejto súvislosti zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Pozor na vodu a hygienu
"Kvalitu vody v studni si dajte preveriť uskutočnením chemického a mikrobiologického vyšetrenia aj vtedy, ak vaša studňa priamo zaplavená nebola," spresnila hovorkyňa ÚVZ Daša Račková s tým, že dovtedy treba používať napríklad balenú vodu alebo vodu dovezenú cisternami.
Ruky je potrebné umývať si často a dôkladne mydlom vždy po styku s predmetmi, ktoré boli v kontakte so záplavovou vodou alebo kalmi. Rovnako vždy pred konzumáciou jedla a pitia, pred a po použití toalety a ruky by mali byť čisté aj pred dotýkaním sa tváre.
"Toto jednoduché a základné hygienické pravidlo je jedným z najdôležitejších opatrení, ktoré vám umožní chrániť si zdravie počas sanácie a obnovy vašich domovov," vysvetlila Račková.
Čistenie priestorov
Po povodniach treba vysušiť miestnosti urobením prievanu otvorením okien a dverí. Ak je to možné, treba zapojiť aj ventilátory a teplovzdušné zdroje. Bahno a nečistoty v dome či byte treba mechanicky očistiť a dôkladne umyť vodou. Odstrániť treba aj zvlhnutý interiérový materiál, napríklad tapety a opadávajúce omietky na stenách. Vyplýva to z odporúčaní a zásad, ktoré v súvislosti s ochranou zdravia po záplavách zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
"Nábytok, podlahy, steny, nádoby, dopravné prostriedky dezinfikujte vhodným dezinfekčným prostriedkom, najčastejšie na báze chlóru, a nechajte pôsobiť podľa návodu. Dezinfikované predmety prichádzajúce do styku s potravinami nezabudnite opláchnuť pitnou vodou, rovnako napríklad aj hračky," pripomína úrad. S maľovaním, nátermi či opravami treba počkať až po vysušení a odstránení plesní dezinfekciou.
Silne znečistená bielizeň by sa mala namočiť na štyri hodiny do vhodného dezinfekčného prostriedku, pri menej znečistenom oblečení stačí jedna hodina. "Bielizeň po dezinfekcii vyperte obvyklým spôsobom za použitia pracieho prášku. Pozor, pretože dezinfekčné prostriedky môžu mať aj bieliace účinky, preto cennejšie šatstvo, ktoré nie je vhodné dezinfikovať, vysušte, vykartáčujte a nechajte vyčistiť v profesionálnej čistiarni," doplnili hygienici.
Pri likvidácii následkov povodní treba používať ochranné prostriedky, ako sú gumené rukavice, gumený plášť či nepremokavá obuv. "Ochranné prostriedky je nevyhnutné po použití vyčistiť a vydezinfikovať, nemožno zabúdať na dôkladné umytie rúk. Dezinfekčné prostriedky treba používať podľa pokynov a odporučení výrobcov," radí ÚVZ SR. Práce s dezinfekciou sa majú vykonávať v priestoroch, ktoré majú zabezpečené dostatočné vetranie, odporúča sa tiež použitie respirátora.
Počas dezinfekcie odpadových sifónov a žúmp treba použiť na to určené dezinfekčné prostriedky. Po skončení upratovacích činností si treba dôkladne umyť ruky. S odpadmi a rozkladajúcimi sa telami živočíchov sa smie manipulovať len s pomocou ochranných a pracovných pomôcok.
"Živočíšne odpady je potrebné vždy prísne separovať a likvidovať v súčinnosti s orgánmi štátnej veterinárnej a potravinovej správy prostredníctvom kafilérnej služby – v záplavových oblastiach je neprípustné zakopávanie uhynutých zvierat do zeme," zdôraznili hygienici.
Ošetrenie rán a škrabancov

ÚVZ upozorňuje aj na potrebu okamžitej dezinfekcie a ošetrenia akýchkoľvek zranení, záderov či rozškrabaných štípancov, aby sa do tela nedostala infekcia.
"Pozor si treba dávať aj na zanesenie infekcie do očí a nosa pri pretieraní očí, čistení nosa a celej tváre – používajte jednorazové papierové vreckovky," uviedla hovorkyňa s tým, že pri rozsiahlejšom zranení je mimoriadne dôležité kontaktovať a vyhľadať lekára.