SME

Aktivisti odovzdali petíciu na záchranu Demänovskej doliny

Žiadajú urýchlené riešenie zmien troch zákonov.

Aktivisti a zástupcovia petičného výboru počas brífingu iniciátorov Petície za stavebnú uzáveru a reguláciu dopravy v Demänovskej doline. Aktivisti a zástupcovia petičného výboru počas brífingu iniciátorov Petície za stavebnú uzáveru a reguláciu dopravy v Demänovskej doline. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Aktivisti odovzdali vo štvrtok petíciu na záchranu Demänovskej doliny do Národnej rady SR. Podpísalo ju 113-tisíc ľudí.

Žiadajú urýchlené riešenie zmien troch zákonov a prijatie 36 navrhovaných zmien a opatrení na zefektívnenie ochrany prírody v chránených územiach. Veria v skoré prerokovanie svojich požiadaviek v pléne parlamentu.

"Požiadavky vo výzve majú zabrániť podobným zlyhaniam v územnom plánovaní a schvaľovaní výstavby na území národných parkov, k akým došlo posledné roky práve v Demänovskej doline na území Národného parku Nízke Tatry," hovoria aktivisti.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny v zákonoch

V petícii požadujú riešenie zákona o ochrane prírody a krajiny, zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku.

Tvrdia, že nový zákon o územnom plánovaní, ktorý zo svojej dielne predložil podpredseda vlády SR Štefan Holý (Sme rodina), viac zvýhodní developerov, a to aj v chránených územiach.

"Máme obavy o osud obcí aj prírody. Slovo miestnych už nebude mať žiadnu váhu proti stavbám, ako sú napríklad spaľovne odpadu. Otázne je, čo v novom systéme územného plánovania zmôže orgán ochrany prírody, keď sa v Demänovskej doline ani za súčasného systému nedokázal ubrániť tlaku developerov," priblížila Iveta Niňajová z Asociácie prírodného turizmu.

Ministerstvo podporilo petíciu

Predloženie petície za záchranu Demänovskej doliny enviro rezort vníma ako pozitívny príklad snahy predovšetkým miestnych obyvateľov na zachovanie prírodných hodnôt.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo životného prostredia si uvedomuje, že ide o významné stredisko cestovného ruchu, ale za cenu poškodenia prírodného bohatstva. Riešenie akútneho stavu môže byť v stavebnej uzávere, ktorú navrhuje petícia.

Osobitnú pozornosť venuje ministerstvo Chránenej vodohospodárskej oblasti Nízke Tatry a ochranným pásmam vodárenských zdrojov, keďže Demänovská dolina tvorí významný zdroj pitnej vody pre veľkú časť Liptovského Mikuláša.

Budaj dúfa v nápravu chýb

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) dúfa, že petícia na záchranu Demänovskej doliny podnieti zákonodarcov, aby načúvali podobným príbehom a zohľadnili ich v náprave systémových chýb v ochrane životného prostredia.

Demänovská dolina je podľa Budaja ilustráciou zlyhaní viacerých starostov za sebou, ktorí povoľovali známemu developerovi stavby ďaleko nad únosnosť.

SkryťVypnúť reklamu

"Dnes sa už mnohé z toho nedá odčiniť, ale skúmame Demänovskú dolinu ako odstrašujúci príklad toho, kam to zájde, ak nefungujú okresné úrady a zlyhá samospráva," poznamenal. Podobné prípady, kde dochádza k ohrozeniu národných parkov, krasových útvarov či zdrojov vody, podľa neho dokazujú systémové chyby v ochrane životného prostredia.

Stavebná uzávera v národnom parku

Jednou z hlavných požiadaviek výzvy je aj zákaz umiestnenia stavby v národnom parku.

"Ak si turista nemôže v národnom parku oficiálne odtrhnúť liečivú rastlinu alebo vybočiť z chodníka do voľnej krajiny, ako je možné, že si tu developer môže postaviť apartmánový dom akejkoľvek podlažnosti," poznamenal Karol Kaliský z iniciatívy My sme les.

Z rokovacieho poriadku parlamentu vyplýva, že petíciu, ktorú podpísalo aspoň 100 000 občanov, prerokuje NR SR v pléne. Kancelária NR SR by mala preveriť súlad doručenej petície so zákonmi.

SkryťVypnúť reklamu

"Prípadnú vecnú príslušnosť a zistené skutočnosti oznámi predsedovi NR SR tak, aby ju predseda do 30 pracovných dní od jej doručenia mohol postúpiť na prerokovanie a zaujatie stanoviska gestorskému výboru NR SR," uvádza sa na webovej stránke parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 197
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 481
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 200
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 157
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 852
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 760
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 968
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 376
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu