BRATISLAVA. K hrádzke v Rudne nad Hronom nemali ani manuál a čistili ju svojpomocne. Ak by aj manuál mali, na riadnu údržbu nemali peniaze.
Starosta Marián Šurjanský hovorí, že netuší, "ako to malo byť a kto to mal robiť". Pred niekoľkými dňami sa pretrhla šesťmetrová hrádzová stena a prívalová vlna zabila bývalého starostu.
Blesková povodeň sa z rovnakých dôvodov nemusí vyhnúť ani niektorej z vyše 500 obcí, kde sa pred desiatimi rokmi stavali podobné hrádzky. O všetky sa starajú obce, len niektoré z nich údržbu nezanedbali.
"Tam, kde po čase prišli noví starostovia, zväčša pozerali laxne na projekty svojich predchodcov," tvrdí Michal Kravčík, ktorý stavbu hrádzok pred desiatimi rokmi ako splnomocnenec vlády Ivety Radičovej riadil.
Ministerstvo životného prostredia po katastrofe v Rudne ide plošne stav hrádzok preverovať. Bola chyba zveriť starostlivosť o vodné diela obciam bez peňazí na ich údržbu, tvrdí teraz minister životného prostredia za OĽaNO Ján Budaj.
K tragédii mohlo prispieť viacnásobné zlyhanie úradov. Starosta Šurjanský tvrdí, že obec hrádzku nikdy neprevzala a nemá k nej ani kolaudačné rozhodnutie.
Či stavbu úrady schválili ako bezpečnú, spochybnil aj minister Budaj. Aj on tvrdí, že stavba v skutočnosti nemala majiteľa a nebola skolaudovaná.
Tieto zistenia sú podstatné aj pre políciu. Bez riadneho majiteľa bude náročné určiť, kto prípadne zlyhal.
Hľadá sa kolaudačné rozhodnutie
Ak sa potvrdí, že hrádza nebola skolaudovaná, bude to znamenať, že obyvateľov Rudna desať rokov pred 35-tisíc kubíkmi vody v nádrži chránilo pochybné dielo bez toho, aby si to úrady všimli.