BRATISLAVA. Najskôr prišlo nadšenie, že sa konečne začali vyšetrovať veľké kauzy. Teraz sa začali šíriť obavy, či niektorí svedkovia nevypovedajú účelovo a či kajúcnici nie sú vopred dohodnutí.
O tejto téme bola reč na utajovanom stretnutí špičiek krajiny v SIS a podozrenia sa riešili aj na schôdzi parlamentu v utajovanom režime.
Podozrenia z predstieranej spravodlivosti živia najmä Robert Fico a jeho Smer, ale aj Hlas Petra Pellegriniho. Práve ich nominantov sa týka väčšina z veľkých káuz, ktoré polícia práve vyšetruje.
Spojenca našli v Sme rodina, ktorej človek na čele SIS, Vladimír Pčolinský, je obvinený z korupcie.
"Udavači si vymýšľali preto, aby nemuseli ísť do väzenia a neboli obvinení zo závažných trestných činov," tvrdí Fico. Hovorí o prepracovanom systéme udavačov.
Pellegrini sa zas plánuje pokúsiť odvolať premiéra Eduarda Hegera z OĽaNO, ktorý podľa neho celý systém kryl.

Za vyšetrovateľmi stoja policajný prezident Peter Kovařík i minister vnútra za OĽaNO Roman Mikulec, podľa ktorých ide len o politickú snahu vyvolať pochybnosti v spoločnosti.
Najavo vyšlo aj to, že opozícia účelovo interpretovala zverejnenú esemesku vyšetrovateľa Jána Čurillu kolegovi. Tvrdila, že dokazuje, že Čurilla dal jednému kajúcnikovi pokyny, ako má vypovedať. Správu však v skutočnosti posielal až potom, ako kajúcnik vypovedal, a bol v nej sumár jeho výpovede.
"Obsiahle tlačové besedy politických strán Smer a Smer 2, pardon, Hlas, sú len maskovaným strachom a snahou vyvolať pochybnosti v spoločnosti," vyhlásil Mikulec.
Denník SME pripravil otázky a odpovede o policajnej práci s kajúcnikmi a ich úlohe vo veľkých kauzách.
V texte odpovedáme na tieto otázky:
- Aké sú hlavné dôkazy proti donedávna vysokopostaveným obvineným v citlivých kauzách?
- Kto sú kajúcnici a aká je ich úloha?
- Sú kajúcnici dôveryhodní?
- Ako s kauzami nominantov Smeru súvisí stíhanie Vladimíra Pčolinského?
- Majú s korupčníkmi v polícii uzatvárať dohody o vine a treste?
- Zneužíva sa väzba v aktuálnych kauzách?
- Dokazuje samovražda Milana Lučanského, že vo väzbe sú neľudské podmienky?
- Hrozí obvinenie Robertovi Kaliňákovi, Jánovi Počiatkovi, Denise Sakovej či Robertovi Ficovi?
1. Aké sú hlavné dôkazy proti donedávna vysokopostaveným obvineným v citlivých kauzách?
Pri vyšetrovaní väčšiny obvinených sa dôkazy a svedectvá postupne nabaľovali a zahŕňali ďalších a ďalších ľudí.
Napríklad pred vyše rokom polícia obvinila niekoľko ľudí, že brali úplatky za to, že vybavia dotácie od Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Potom s ňou postupne začalo spolupracovať niekoľko obyčajných ľudí – žiadateľov o dotácie a tiež niekoľko ľudí zo štátnych úradov. Kauza narástla do obrovských rozmerov.