SME

Kollár uvažuje o zavedení parlamentnej stráže

Tá by v prípade rôznych incidentov mohla vyviesť zo sály poslancov, ak by boli vykázaní a odmietali odísť

Zľava podpredseda NR SR Milan Laurenčík (SaS), minister financií SR Igor Matovič (OĽaNo), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽaNO) a hore predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS) počas zasadnutia parlamentu v Bratislave v piatok 28. mája 2021.Zľava podpredseda NR SR Milan Laurenčík (SaS), minister financií SR Igor Matovič (OĽaNo), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽaNO) a hore predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS) počas zasadnutia parlamentu v Bratislave v piatok 28. mája 2021. (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

BRATISLAVA. Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár priznal, že uvažujú o vytvorení parlamentnej stráže.

Tá by v prípade rôznych incidentov mohla vyviesť zo sály poslancov, ak by boli vykázaní a odmietali odísť alebo ak by blokovali či narúšali poriadok.

Šéf parlamentu sa vyjadril aj k rozhodnutiu Ústavného súdu SR o protiústavnosti 50-dňového moratória.

Považuje to za správne. Myslí si, že by stačilo mať volebné moratórium aj na týždeň pred voľbami, prípadne len "od stredy do soboty".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Veľmi vážne uvažujeme nad parlamentnou strážou, ako to majú v Českej republike. My dnes nemôžeme poslanca fyzicky vykázať. Môžeme ho len upozorniť a povedať, že je vykázaný. Pokiaľ neodíde, nemôžeme ho chytiť poza ruky a s podpredsedami ho vytlačiť zo sály," skonštatoval.

Dodal, že poslanci svojím správaním dávajú jasný signál voličom o tom, čo sú zač.

Hoci sa podľa vlastných slov snaží udržiavať určitú kultúru v pléne, občas sa nejaký incident stane.

Príkladom je štvrtkové (27. 5.) rokovanie, keď poslanec Miroslav Suja (nezaradený) po slovnej roztržke oblial ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) pohárom vody.

Súvisiaci článok Odídenec od Kotlebu Suja polial Matoviča vodou, schôdzu museli prerušiť Čítajte 

Napriek tomu, že Suju zo sály vykázali, neodišiel. Kollár potvrdil, že sa voči nemu začne konanie vo výbore pre nezlučiteľnosť funkcií a hrozí mu pokuta až 2000 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf parlamentu zároveň poznamenal, že provokovať by poslancov nemal ani Matovič. "Poprosil som predsedu poslaneckého klubu, aby ho požiadal, nech sa zdrží posunkov či provokácií," dodal.

O parlamentnej stráži v NR SR sa uvažovalo aj v predchádzajúcich volebných obdobiach. Pri novelizácii rokovacieho poriadku v minulom volebnom období ju vtedajší šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) do legislatívy napokon nezaradil. O jej potrebe sa hovorilo pri viacerých blokovaniach schôdze.

Napríklad keď poslanci okolo Miroslava Beblavého a Martina Poliačika obsadili rečnícky pult počas mimoriadnej schôdze pred voľbami vo februári 2020. Odmietli vtedy pult opustiť, odísť zo sály, a dokonca v nej nocovali.

Národná rada Slovenskej republiky (NR SR)

Andrej Danko

Líder SNS chce urobiť všetko pre to, aby bola transakčná daň zrušená.


TASR 4
Peter Pellegrini

Pôjde o prvé vystúpenie Pellegriniho v parlamente vo funkcii prezidenta.


TASR 16
Ilustračné foto.

S návrhom znížiť počet poslancov na 100 prišiel premiér Fico.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 958
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 577
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 750
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 586
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 282
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 042
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 643
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu