Deti od dvanástich rokov by malo Slovensko zaočkovať ešte pred začiatkom školského roka, aby sa znížilo riziko šírenia koronavírusu v školách. Koncom kalendárneho roka by sa mohli očkovať aj mladšie deti, hovorí vedúci Inštitútu zdravotných analýz na ministerstve zdravotníctva MATEJ MIŠÍK.
Je podľa neho možné, že oficiálne bude pandémia koronavírusu podľa Svetovej zdravotníckej organizácie pokračovať ešte dva roky, hoci v Európe môže byť už nasledujúci rok normálnejší.
Kedy sa skončí pandémia?
Jedna vec je, kedy sa vytratí z nášho bežného života v tom zmysle, že už covid-19 nebudeme vnímať ako každodennú akútnu hrozbu. Druhá vec je, kedy pandémia zmizne zo sveta.
V Európskej únii, Spojených štátoch amerických a ešte v niektorých krajinách očkovanie pokračuje veľmi rýchlo, ale to je iba pár privilegovaných krajín. Kým nebude veľká časť sveta zaočkovaná, budú vznikať nové ohniská a bude sa v nich môcť vírus šíriť. Odtiaľ sa potom importuje aj do Európy.
Tento rok ešte určite musíme rátať v Európe s istými obmedzeniami aj s ďalšou vlnou infekcie. Ďalší rok by už mohol byť aspoň v Európe normálnejší. Ak nevznikne nový variant vírusu, ktorý situáciu zvráti.
Pandémiu oficiálne vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia. Aké musia byť splnené kritériá, aby pandémiu označila za skončenú?
Nemyslím si, že WHO má striktne definovanú hranicu, pri ktorej vyhlási koniec pandémie. Už pri vyhlasovaní jej začiatku bola kritizovaná, že to urobila neskoro, keďže definícia pandémie je relatívne vágna – epidémia odohrávajúca sa celosvetovo, alebo na veľmi rozsiahlom území, ktorá ohrozuje veľké množstvo ľudí.
Vychádzam z toho, že ako bude vo viacerých oblastiach rásť zaočkovanosť a situácia bude pod kontrolou, tak sa pandémia preklasifikuje na regionálne epidémie.