BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia pripravuje v oblasti ochrany vôd viacero legislatívnych zmien. Majú zlepšiť monitorovanie a ochranu zdrojov podzemnej vody. Pre TASR to uviedlo tlačové oddelenie ministerstva v súvislosti s kontrolou Najvyššieho kontrolného úradu, týkajúcej sa kvality monitorovania podzemných zdrojov pitnej vody.
Kvalita pitnej vody
Najvyšší kontrolný úrad na základe kontroly skonštatoval, že nedostatočná kontrola kvality podzemných zdrojov pitnej vody ohrozuje zdravie obyvateľov. Podľa envirorezortu to nie je možné tvrdiť.
"Kvalita pitnej vody vo verejných vodovodoch je pravidelne sledovaná a pri odchýlke nad zákonom stanovené limity sú okamžite prijímané opatrenia zo strany Úradu verejného zdravotníctva SR," uviedlo tlačové oddelenie.
Z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu vyplynulo, že národný systém monitorovania nie je riadený tak, aby zabránil súčasným či budúcim hrozbám znečistenia podzemných zdrojov pitnej vody. Envirorezort poukazuje, že národný systém monitorovania má síce svoje limity, ale je momentálne riadený tak, že im dokáže zabrániť.
Zanedbanie podzemných vôd
Povinnosti štátu v oblasti vodnej politiky a monitorovania podzemných vôd boli podľa ministerstva dlhé roky zanedbávané. Rezort považuje ochranu vôd za prioritu. Pripravuje aj viacero legislatívnych zmien, ktoré majú zlepšiť monitorovanie a ochranu zdrojov podzemnej vody.
"Ide o novú legislatívu o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu a Koncepciu vodnej politiky Slovenska, ktorá bude obsahovať konkrétne opatrenia na zlepšenie ochrany zdrojov podzemných vôd," uvádza tlačové oddelenie.

Zároveň pripomína, že na skutočnú ochranu zdrojov pitnej vody je nevyhnutný zodpovedný prístup všetkých štátnych inštitúcií, samospráv, priemyslu, súkromných spoločností aj občanov.
Z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu vyplynulo, že kvalita podzemných zdrojov pitnej vody je nedostatočne kontrolovaná. Štátne orgány zodpovedné za monitoring kvality vodných zdrojov nemajú dostatočné a presné informácie. Podľa úradu nefunguje ani systém včasného varovania o možných zdrojoch znečistenia.
Slovensku chýba aj centrálny register bodových zdrojov ako fabriky, čistiarne odpadových vôd a taktiež plošných zdrojov znečistenia, čo sú poľnohospodárske, veľké sídelné aglomerácie, ktorý je kľúčovým nástrojom v účinnom systéme ochrany vôd.