Hmyz ho zaujímal odmalička, neskôr zakladal najväčšiu európsku farmu na muchy tse-tse a dnes sa venuje unikátnym digitálnym 3D modelom hmyzu. Na stole má šesť nových druhov múch, ktoré objavil a ešte nestihol opísať.
Bývalý riaditeľ Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied a entomológ Milan Kozánek ani na dôchodku neubral z pracovného tempa.
Jeho špecialitou sú muchy čeľade Pipunculidae, ktorých je na Slovensku dosiaľ známych približne 110 druhov. "Objavil som asi desať percent z nich, čo je dosť, lebo dnes už nie je také jednoduché objaviť v Európe nový druh," rozpráva Kozánek.
Dva druhy, ktoré opisuje v najnovšom vedeckom článku, pomenoval podľa vnuka a vnučky.

"Sú to parazitické muchy, samička kladie vajíčka do cikádok, kde prebehne vývin jej larvy. Druh Pipunculus adami, ktorý bol chytený na Kováčovských kopcoch, som nazval podľa Adamka a Pipunculus lindae z Tatier je podľa Lindušky," usmieva sa.
Komárí sosák ako šijací stroj
Na digitálnom 3D modeli, ktorý s kolegom vyvinuli, nám ukazuje aj tie najmenšie detaily mikrosveta vo veľkom rozlíšení. Čierne bodky na hlave - čuchové senzory, ktorými mucha získava informácie o prostredí, aj maličké chĺpky, čo vyzerajú ako obočie.