BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia SR bude analyzovať kapacity spaľovní na odpady, ktoré sa nedajú recyklovať a zároveň ich nie je možné zneškodňovať na skládke. Uviedlo to tlačové oddelenie envirorezortu.
Ministerstvo životného prostredia pripravilo Plán odpadového hospodárstva na roky 2021 až 2025. V najbližších dňoch plán zašle na medzirezortné pripomienkové konanie.
Jedným z cieľov dokumentu je znížiť množstvo komunálneho odpadu, ktorý končí na skládkach, a to na 10 percent do roku 2035.
Na odklon skládkovania chce rezort využiť aj spaľovne. Plán odpadového hospodárstva v tejto súvislosti spomína najmä cementárne.
Tam by sa podľa Ministerstva životného prostredia mohol energeticky zhodnotiť odpad, ktorý už nie je recyklovateľný.
Plán počíta aj s vypracovaním analýzy zariadení na spracovanie nebezpečných odpadov, vrátane zdravotníckych odpadov a odpadov z veterinárnej starostlivosti, spolu s potrebnými kapacitami zariadení. "Analýza by mala byť východiskom pre plán umiestnenia zariadení na spracovanie nebezpečných odpadov," konštatuje Ministerstvo životného prostredia.

Na Slovensku je prevádzkovaných deväť spaľovní odpadov. Spolu poskytujú kapacitu na energetické zhodnocovanie 315 300 ton odpadu. Na komunálny odpad slúžia dlhodobo dve spaľovne, ktoré sú prevádzkované ako zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov, približuje envirorezort.
Dopĺňa, že na spaľovanie nebezpečného odpadu je v prevádzke šesť spaľovní. Jedna z nich zneškodňuje vlastné odpady - kaly.
Spoluspaľovanie odpadov vykonáva päť spoločností v šiestich prevádzkach v cementárňach v Rohožníku, Turni nad Bodvou, Ladcoch, Hornom Srní, Slavci a papierni v Ružomberku.
Envirorezort disponuje analýzou Žilinskej univerzity, z ktorej vyplýva, že kapacity týchto zariadení prevyšujú potrebu na slovenskom trhu.