Právo na súkromie, dôstojnosť či informácie, ale aj rešpektovanie telesnej a psychickej integrity chýbajú pri mnohých pôrodoch na Slovensku. Vyplynulo to z rozsiahlej mapovacej štúdie, ktorú koncom mája predstavila verejná ochrankyňa práv MÁRIA PATAKYOVÁ. Upozornila ňou na závažné porušenia práv žien.
Až 48 percent z vyše 3100 respondentiek napríklad zažilo nástrih, 55 percent nebolo dostatočne poučených o obsahu informovaného súhlasu a 40 percent opýtaných zažilo zakázaný tlak na brucho.
"Prekvapila ma zotrvačnosť systému, keď som ho porovnala s vlastnými skúsenosťami pri pôrode, ktoré mám spred desaťročí," hovorí v rozhovore ombudsmanka.

Kedy ste začali sledovať problémy slovenského pôrodníctva?
Hneď od nástupu do funkcie v roku 2017. Vtedy som sa stretla s niektorými mimovládnymi organizáciami, ktoré prinášali tieto témy.
Rovnako som vnímala správy komisára Rady Európy pre ľudské práva, ktorý bol v tejto oblasti veľmi aktívny.
Obracali sa na vás ženy aj jednotlivo?
Mali sme zopár podnetov nielen od žien, ale aj od partnerov a manželov, ktorí boli pri pôrode a neboli spokojní s jeho priebehom alebo so správaním personálu k ich partnerke.
Problematika narastala na objeme, a preto som rozhodla, aby sme vykonali prieskum.
Jeho výsledky ukázali závažné porušenia v oblasti súkromia, informovaného súhlasu, dôstojnosti, ale aj rešpektovania telesnej a psychickej integrity žien. Rolu vraj hrajú dva faktory - nevhodná organizácia, priestorové kapacity a nedostatočné vybavenie pôrodníc, a zároveň nerešpektujúce správanie zdravotníckeho personálu. Čo z toho sa podľa vás dá vyriešiť jednoduchšie?
Sú to spojené nádoby. Ak nie je dostatočne vybavené pracovisko z hľadiska priestorového usporiadania či prístrojového vybavenia, personál prirodzene nemôže byť v takej pohode, v akej by bol v dobre vybavených priestoroch.
Na druhej strane sa ukazuje, že využitie priestorového vybavenia a organizácia práce často súvisia s tým, nakoľko personál chápe spojitosť s oblasťou ľudských práv. A domnievam sa, že ak ide o mentálne nastavenie ľudí, zmena sa dosahuje zložitejšie.
Výsledky prieskumu potvrdzujú mnohé z toho, o čom sa v spoločnosti hovorilo cez osobné skúsenosti žien alebo iné štúdie. Napriek tomu – je niečo, čo vás prekvapilo?
Prekvapila ma zotrvačnosť systému, keď som ju porovnala s vlastnými skúsenosťami z pôrodu, ktoré mám spred desaťročí. Videla som ju tam v mnohých významných aspektoch.
Môžete byť konkrétnejšia?