Tatranská Lomnica 21. júna (TASR) - Podľa predbežných prepočtov finančné prostriedky získané pri spracovávaní kalamitného dreva na území TANAP-u, ktoré plynú do rezervného fondu, zďaleka nepokryjú náklady na revitalizáciu kalamitou postihnutého tatranského územia. Konštatoval to hovorca Štátnych lesov TANAP-u Marián Šturcel.
Podľa neho koľko finančných prostriedkov v rezervnom fonde v konečnom dôsledku bude, záleží od toho, s ako kvalitným drevom sa bude obchodovať a aká bude jeho cena na trhu. V zásade však platí, že čím neskôr sa kalamitné drevo z lesa dostane, tým nižšia bude jeho cena. A čím menej finančných prostriedkov pôjde do rezervného fondu, tým viac peňazí bude musieť na revitalizáciu Tatranského národného parku vynaložiť vláda či už z európskych fondov alebo zo štátnej pokladnice.
"Nemôžeme dnes hovoriť o presných číslach. Účtovne máme síce jasno, koľko získame zo spracovania a predaja kalamitného dreva. Môžeme tiež predpokladať, koľko nás bude stáť opätovné zalesnenie poškodených území. Čo je však nevyčísliteľné, je environmentálna funkcia lesa z celospoločenského hľadiska," konštatoval Šturcel. Dodal, že les, ktorý teraz zasadíme, až o tridsať rokov bude plniť poslanie, teda stane sa domovom živočíchov a rastlín, "vodohospodárom", zabráni erózii pôdy a bude vyhľadávaným miestom na oddych, rekreáciu či liečbu.