SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Efektivita mobilných odberových miest bola nízka (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 390-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 366 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:44 SVET - Americký prezident Joe Biden vo štvrtok oznámil, že Spojené štáty darujú 75 % svojich nepoužitých vakcín proti koronavírusu iniciatíve COVAX podporovanej Organizáciou Spojených národov (OSN). Z prvých 25 miliónov očkovacích látok, ktoré USA bezplatne poskytnú pre krajiny s nízkym a stredným príjmom, približne 6 miliónov bude smerovať pre štáty Južnej a Strednej Ameriky, 7 miliónov pre Áziu a 5 miliónov pre Afriku. Zvyšných asi 6 miliónov z počiatočných 25 miliónov Biely dom pošle spojencom a partnerom USA, vrátane Mexika, Kanady, Kórejskej republiky, Západného brehu Jordánu a Pásma Gazy, Indie, Ukrajiny, Kosova, Haiti, Gruzínska, Egypta, Jordánska, Iraku a Jemenu, ako aj pre pracovníkov OSN v prvej línii.

19:54 SVET - Veľká Británia vyradila Portugalsko zo svojho zeleného zoznamu bezpečných krajín. Pre tisíce Britov nachádzajúcich sa v juhoeurópskej krajine to po návrate do vlasti znamená hrozbu nástupu do povinnej desaťdňovej karantény. Minister dopravy Grant Shapps vo štvrtok uviedol, že k "ťažkému rozhodnutiu" viedli rastúce počty prípadov nákazy koronavírusom v Portugalsku a obavy z nových kmeňov vírusu, ktoré by mohli byť odolné voči vakcínam. Opatrenie nadobudne účinnosť budúci týždeň v utorok o 4:00 SEČ.

Skryť Vypnúť reklamu

18:00 SVET - Rakúsko pokračuje v uvoľňovaní pandemických opatrení. Zákaz vychádzania, ktorý aktuálne platí od 22:00, sa posúva na polnoc. Opatrenia vstupujú do platnosti v piatok 10. júna.

Kultúrne zariadenia budú môcť využívať svoje kapacity na 75 percent, aktuálne platí 50-percetný limit.

Odpadne tiež povinnosť nosiť ochranné rúška a udržiavať rozostupy pri stretnutiach za účasti najviac ôsmich osôb, informoval minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein.

17:55 SLOVENSKO - Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bude od zajtra do pondelka realizované v štyroch veľkokapacitných očkovacích centrách Prešovského samosprávneho kraja.

V sobotu bude otvorené i centrum v Bardejove. V teréne je do stredy 9. júna aj výjazdová očkovacia služba, oznámila hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

Skryť Vypnúť reklamu

Z celkovej alokácie 11 720 vakcín na najbližšie očkovanie vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Starej Ľubovni, Prešove, Poprade, Humennom a Bardejove je 2200 vakcín od konzorcia AstraZeneca, ktoré sú určené na preočkovanie. Až 9520 vakcín je od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Tou sa budú v centrách očkovať čakatelia na jej prvú dávku, ako aj ľudia s termínom na preočkovanie.

17:25 SVET - Maďarská opozičná strana Demokratická koalícia vyzvala vládu, aby ľuďom kompletne zaočkovaným ruskou či čínskou očkovacou látkou, u ktorých sa nevytvoril dostatok protilátok, podali vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Zástupkyňa starostu Budapešti Erzsébet Némethová z Demokratickej koalície v tejto súvislosti pripomenula, že takýto problém trápi niekoľko desiatok tisíc osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Spresnila, že najmä v prípade starších ľudí očkovaných čínskou vakcínou od spoločnosti Sinopharm sa nevytvorila dostatočná ochrana proti novému druhu koronavírusu.

17:00 SVET - V Taliansku je možné očkovať proti koronavírusu všetkých ľudí starších ako 12 rokov.

Stalo sa tak po tom, ako Európska agentúra pre lieky minulý týždeň schválila vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech aj pre deti vo veku 12-15 rokov, informoval denník The Guardian.

Zdravotnícki odborníci však varovali, že o očkovaní detí proti covidu by sa malo uvažovať len vo výnimočných prípadoch, pretože môže vyvolať praktické i etické otázky.

16:20 SLOVENSKO - Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pokračuje v skúmaní nového koronavírusu.

Súvisiaci článok V Košiciach skúmajú koronavírus. Tvoria databázu údajov o anamnéze či biobanku krvi Čítajte 

Prostredníctvom výsledkov projektu za viac ako 6,31 milióna eur chce prispieť k zlepšeniu liečby ochorenia Covid-19, predísť trvalým následkom po jeho prekonaní a úmrtiam.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavnou aktivitou projektu je výskum nových diagnostických markerov a terapeutických prostriedkov u pacientov s ochorením Covid-19, uviedol dekan fakulty a garant projektu Daniel Pella.

16:15 SLOVENSKO - V bratislavskom Národnom onkologickom ústave je aktuálne hospitalizovaný už len jeden pacient pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19.

"Akútne operačné výkony u pacientov s nádorovými ochoreniami pokračovali bez obmedzenia, rovnako tak aj malé operačné zákroky. Situácia je v našom špecializovanom ústave stabilizovaná, pacientom v štandardnom režime poskytujeme zdravotnú starostlivosť," uviedla špecialistka pre styk s verejnosťou ústavu Patrícia Kubicová.

16:00 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že do dnešného dňa podali v 215 krajinách a teritóriách sveta 2 109 696 022 dávok vakcín proti covidu.

Skryť Vypnúť reklamu

Očkovanie stále neprebieha v Severnej Kórei, Haiti, Tanzánii, Čade, Burundi a Eritrei.

Rezort zdravotníctva zároveň vyzýva občanov, aby neváhali s registráciou v elektronickej čakárni a podstúpili očkovanie.

15:55 SVET - Maďarsko sa dohodlo s Ruskom na tom, že mu ruská strana umožní technologicky vyrábať vakcínu proti novému druhu koronavírusu Sputniv V a prípadne aj ďalšiu obdobnú ruskú očkovaciu látku, oznámil dnes maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po stretnutí s ruským ministrom priemyslu a obchodu Denisom Manturovom v Petrohrade.

Podľa šéfa maďarskej diplomacie musia byť ešte uzatvorené rokovania o strategickej spolupráci, po ktorých nasledujú rokovania o technologických záležitostiach.

15:45 SVET - V Nórsku zaznamenali minulý rok výrazné zníženie počtu prípadov pohlavne prenosných chorôb. Podľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia to zrejme súvisí s protipandemickými opatreniami.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 2020 bolo v Nórsku hlásených o 39 percent menej prípadov kvapavky, o 11 percent menej chlamýdiových infekcií a HIV sa nakazilo o 20 percent menej ľudí. Počet prípadov nákazy syfilisom ako jediný stúpol, a to o 39 percent.

15:35 SVET - V Česku podali v stredu vakcínu proti covidu 109 861 ľuďom, čo je dosiaľ v tejto krajine vôbec najvyšší počet zaočkovaných za jediný deň. Informoval o tom český premiér Andrej Babiš.

Babiš tiež oznámil, že od piatku sa očkovanie otvára pre vekovú kategóriu 16 až 29-ročných.

Celkovo bolo v ČR podaných už 5 540 404 milióna dávok vakcín. Oboma dávkami je zaočkovaných už 1,5 milióna ľudí.

15:10 SLOVENSKO - Po úprave údajov sa na cestovateľskej mape Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb zaradilo Slovensko medzi menej rizikové oranžové krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Slovensko už nie je červené, po chybe hygieny nás v mape preradili Čítajte 

Viaceré krajiny sa pritom pri podmienkach vstupu riadia práve európskou cestovateľskou mapou a pri cestách napríklad do Česka bolo potrebné nastúpiť do karantény alebo absolvovať na mieste ďalší PCR test.

Na preradenie v semafore by mali v ďalších dňoch zareagovať viaceré európske štáty.

Zmenu v prospech Slovenska potvrdil aj štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

14:55 SLOVENSKO - Nadácia Zastavme korupciu nedávno zverejnila analýzu hospodárnosti plošného testovania.

Súvisiaci článok Dáta z testovania? Neefektívne plytvanie a vyše milión pre štátneho tajomníka Čítajte 

Okrem nedostatočnej kontroly bolo problémom aj neefektívne rozloženie odberových miest a zle nastavený systém odmeňovania prevádzkovateľov.

Nehospodárnosť potvrdzujú aj nové dáta, ktoré sprístupnilo ministerstvo zdravotníctva. Odmeny pre odberové miesta boli nastavené za predpokladu, že denne spravia aspoň 250 testov.

Skryť Vypnúť reklamu

Zverejnené dáta ukazujú, že väčšina - vyše 60 mobilných odberových miest túto métu nedosiahli. Ak však vykonali menej testov, peniaze vrátiť nemuseli.

14:40 SLOVENSKO - Poisťovne pripravujú s príchodom leta úpravy pri cestovných poisteniach.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa zamerali na prípadné komplikácie spojené s pandémiou nového koronavírusu, ktoré zahŕňajú poistenie liečebných nákladov, storno zájazdu, či predčasný návrat alebo oneskorený nástup na dovolenku.

14:20 SLOVENSKO - Podmienkou pre účasť detí v letných táboroch je PCR test. Ak by to mala byť prekážka, pre ktorú by sa ich veľké množstvo detí a žiakov nemohlo zúčastniť, ministerstvo školstva je pripravené konzultovať to.

Riešením by mohli byť antigénové testy alebo preplatenie PCR testov pre tých, ktorí oň požiadajú.

Skryť Vypnúť reklamu

13:55 SLOVENSKO - Na hromadné očkovanie by sa firmy mohli hlásiť už v priebehu budúceho týždňa. Predpokladá to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ako povedal po návšteve nemocnice Bory, najprv sa musí prijať nová vyhláška, kde bude umožnené aj očkovanie deťom od 12 rokov.

Hromadné očkovanie vo firmách rezort podľa Lengvarského neobmedzuje počtom zamestnancov, skôr celkovou výkonnosťou. Limit v rámci výjazdových tímov je totiž sto ľudí na deň. „Takže môžu za deň navštíviť aj dve firmy,“ doplnil minister.

12:55 SVET - Litva už zaočkovala desiatky diplomatov EÚ pôsobiacich v susednom Bielorusku, uviedol dnes litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis.

"Realita je taká, že diplomati pôsobiaci v Minsku nemajú prístup k vakcínam registrovaným v EÚ. V Bielorusku také vakcíny neexistujú. Sme k Minsku najbližšie, takže je prirodzené, že sme krajinou, ktorá ponúkla diplomatom žijúcim v nej pomoc," uviedol Landsbergis.

Skryť Vypnúť reklamu

12:35 SLOVENSKO - Nemocnica v Lučenci poprela správu o troch úmrtiach v súvislosti s očkovaním proti koronavírusu. Na dezinformáciu upozornila v spolupráci s políciou na facebookovej stránke Hoaxy a podvody - Polícia SR, ktorá sa špecializuje na boj proti klamstvám šíriacim sa na sociálnych sieťach.

12:30 SLOVENSKO - V piatich veľkokapacitných očkovacích centrách Nitrianskeho samosprávneho kraja zaočkovali 64 818 osôb. V Nitre podali zdravotníci vakcínu 36 639 záujemcom, v Šali zaočkovali 10 151 osôb, v Štúrove 9 404 osôb, v Leviciach 3 354 osôb a v Nových Zámkoch 5 270 záujemcov.

12:08 SLOVENSKO - Analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu upozornili, že Slovensko bude mať od ďalšieho týždňa okresy v piatich rôznych farbách od zelenej, cez žltú, oranžovú, ružovú do červenej.

Skryť Vypnúť reklamu

Poukázali, že súčasný Covid semafor by potreboval úpravy, aby obce vo veľkých okresoch nedoplácali na niekoľko prípadov nákazy vzdialených desiatky kilometrov.

12:00 SLOVENSKO - Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) hľadali vo vlakoch, pokladniciach a v odpočinkových miestnostiach Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) počas apríla a začiatkom mája nový koronavírus.

Nenašli ho však ani v jednej zo 187 vzoriek, ktoré odobrali, informovali dnes predstavitelia ZSSK a Biomedicínskeho centra SAV.

Odber biologického materiálu stermi vo vlakoch a iných priestoroch ZSSK realizovali odborníci z Biomedicínskeho centra a zaškolení pracovníci ZSSK.

Testami prešli personál prvého kontaktu, rušňovodiči a nimi užívané priestory, miesta v osobných vlakoch, rýchliky a regionálne či prímestské vlaky. Odbery vykonali pred a po ceste vlaku s cestujúcimi.

Skryť Vypnúť reklamu

11:55 SVET - Na platených kúpaliskách v Maďarsku, a teda aj pri najväčšom jazere Balaton, sa nebude treba preukazovať očkovacím certifikátom alebo certifikátom potvrdzujúcim prekonanie ochorenia COVID-19.

Oficiálna letná sezóna sa na maďarských kúpaliskách začne 12. júna, kontroly hraníc sú nariadené zatiaľ do 22. júna.

Prevádzkovatelia týchto zariadení ale budú musieť zabezpečiť koncentráciu návštevníkov tak, aby na každého vyšlo v priemere desať štvorcových metrov plochy.

Medzi Maďarskom a Slovenskom zatiaľ neplatí dohoda o vzájomnom uznávaní si očkovacích certifikátov.

11:45 SVET - Na celom svete boli podané už viac ako dve miliardy dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Tento míľnik sa podarilo dosiahnuť po polroku od začiatku masového očkovania, vyplýva z údajov zhromaždených agentúrou AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Do dnešného dňa 10.15 SELČ podali v 215 krajinách a teritóriách po celom svete 2 109 696 022 dávok vakcín proti covidu.

Vyše polovicu z nich dostali ľudia v troch krajinách - v Číne (704,8 milióna dávok), USA (297 miliónov dávok) a Indii (221 miliónov dávok).

V počte zaočkovaných obyvateľov je vedúcou krajinou naďalej Izrael, kde obe potrebné dávky dostalo už takmer šesť z desiatich obyvateľov.

Nasleduje Kanada s 59 percentami obyvateľov, ktorí dostali aspoň jednu dávku vakcíny, Spojené kráľovstvo s vyše 58 percentami obyvateľov, Čile s vyše 56 percentami a Spojené štáty so 51 percentami.

11:20 SVET - Sýrskeho prezidenta Bašára Asada zaočkovali ruskou vakcínou Sputnik V po tom, ako do Sýrie dorazila prvá dodávka tejto látky, informovali agentúry Interfax a Reuters s odvolaním sa na sýrskeho veľvyslanca v Moskve.

Skryť Vypnúť reklamu

"Áno, je zaočkovaný," uviedol sýrsky veľvyslanec v Rusku Rijád Haddád.

Podľa agentúry TASS ruskú vakcínu zaregistrovali v 66 krajinách sveta. Ruský minister obchodu Denis Manturov oznámil, že Rusko dokáže mesačne vyrobiť 30 miliónov dávok vakcíny Sputnik V.

11:15 SLOVENSKO - Slovenské cestovné kancelárie či agentúry zažili v roku 2020 rekordné poklesy a prepady, pandémia im zobrala 88 percent klientov a 87 percent tržieb.

Do zahraničia vycestovalo organizovane cez slovenské cestovné kancelárie len 51 000 osôb, v roku 2019 to bolo ešte 692 000 klientov. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

11:10 SLOVENSKO - Výjazdový vakcinačný tím v Banskobystrickom samosprávnom kraji zaočkoval proti novému koronavírusu 3 742 klientov domovov sociálnych služieb.

Klientov v 82 domovoch sociálnych služieb očkovali v mesiacoch február až máj tohto roka oboma dávkami vakcíny, informovala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Ružena Maťašeje.

11:05 SLOVENSKO - Odborníci poukazujú na zdravotné ťažkosti, ktoré nastávajú po prekonaní ochorenia Covid-19.

Súvisiaci článok U detí môžu zdravotné ťažkosti trvať aj 12 týždňov Čítajte 

Koronavírus postihuje najmä dýchací systém, avšak u detí do jedného roka sa infekcia prejavuje skôr príznakmi postihnutia tráviaceho systému.

O tom ako ochorenie pôsobilo na deti a aké problémy môžu najmenší mať aj mesiace od infikovania, informovala Erika Vávriková, primárka Pediatrického a neonatologického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou Skalica.

10:43 SLOVENSKO - Proti ochoreniu Covid-19 sa dali zaočkovať aj futbalisti klubu MŠK Žilina.

10:40 SLOVENSKO - Tibor Záborský, riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine, poukázal na aroganciu ľudí a málo empatie v priebehu pandémie.

V rozhovore uviedol, že situácia ohľadom koronavírusu si vyžaduje zodpovednosť každého z občanov.

Tibor Záborský uviedol, ako zvládol nápor práce cez najhoršie mesiace pandémie.

Cestovanie v lete nevylučuje. No nevylúčil ani to, že sa situácia môže zhoršiť.

10:37 SLOVENSKO - Južné okresy Banskobystrického kraja sa radia medzi okresy s najnižšou zaočkovanosťou v krajine.

Súvisiaci článok Zaočkovanosť v niektorých okresoch je nízka, stále nemáme vyhraté, tvrdí lekárka Čítajte 

V Poltári dosiahla k 1. júnu len 20 percent, Rimavskej Sobote a Revúcej zhodne 23 percent a Detve 24 percent.

Ľudia javia o vakcináciu čoraz nižší záujem. Konzílium odborníkov odporúča podporovať zamestnávateľov v očkovaní zamestnancov.

Tvrdia, že ak chce krajina predísť tretej vlne koronavírusu a opätovnému preťaženiu nemocníc, je dôležité, aby bolo zaočkovaných čo najviac ľudí.

10:35 SLOVENSKO - Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva hlavného hygienika Jána Mikasa, aby dôsledne prešetril, kto je zodpovedný za zlé údaje o epidemiologickej situácii, pre ktoré bolo Slovensko opakovane zaradené medzi červené krajiny.

"Fatálne zlyhanie Úradu verejného zdravotníctva malo dopad na väčšinu obyvateľov Slovenska, ktorí chceli vycestovať. Zlé údaje a dáta, ktoré vykazoval Úrad verejného zdravotníctva, znamenali, že sme boli na európskom semafore červenou krajinou. Aj z toho dôvodu požadujeme dôsledne prešetrenie a vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí pochybili, aby sa už podobná chyba nezopakovala,“ uviedla predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS).

10:25 SLOVENSKO - V očkovacích centrách Bratislavského samosprávneho kraja sa najbližšie tri týždne sústredia najmä na očkovanie druhou dávkou vakcíny proti covidu. Žiadatelia o prvú dávku budú musieť počkať, alebo za očkovaním vycestovať, informovala RTVS.

10:22 SLOVENSKO - Najväčšiu dôveru v účinnosť a bezpečnosť vakcíny majú Slováci stále k vakcíne Comirnaty od spoločností Pfizer/Biontech.

Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere, ktorý pre agentúru SITA realizovala od 20. do 26. mája tohto roka na vzorke 510 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Druhú pozíciu v dôveryhodnosti si rovnako udržala aj vakcína Moderna.

Ruská vakcína Sputnik V sa umiestnila v porovnaní s predošlým prieskumom zhodne na tretej priečke, dôveruje jej však opäť menej Slovákov.

10:18 SVET - V uplynulých 24 hodinách potvrdili v Maďarsku nákazu koronavírusom 315 ľuďom.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 18 pacientov, počet obetí sa zvýšil na 29 792. Doteraz sa infikovalo 805 302 osôb.

Počet aktuálne nakazených klesol na 67 312. Hospitalizovaných s covidom je 739 osôb, z nich 77 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Zaočkovaných prvou dávkou vakcíny je 5 227 318 osôb, obe dávky očkovacej látky dostalo 3 732 252 ľudí. Miera zaočkovanosti dosiahla 53,5 percenta.

10:10 SLOVENSKO - Zaočkovali ďalších 15 966 osôb, od začiatku vakcinácie dostalo aspoň prvú dávku už 1 776 272 ľudí. Druhú dávku vakcíny dostalo 888 510 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 5 938 ľudí, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 139 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 5 266 vzoriek (pozitivita 2,64 percenta).

Antigénovým testovaním odobrali v priebehu stredy 39 565 vzoriek, z nich bolo 93 pozitívnych (pozitivita 0,24 percenta).

Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o ďalších 9 na celkových 12 375, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V nemocniciach sa v súvislosti s koronavírusom nachádza 377 pacientov, o 35 menej ako v predchádzajúcom dni. Potvrdené ochorenie má 306 ľudí. Na JIS je 36 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 33 osôb.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (47), nasleduje Trenčiansky (28), Žilinský (17), Košický (15), Nitriansky (11), Bratislavský (10), Banskobystrický (7) a Trnavský (4).

Je medzi nimi 61 mužov a 78 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 258 a žien 203 871.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 2 848 668 PCR testov, z toho 390 129 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 35 746 726, z čoho bolo pozitívne testovaných 385 309 osôb.

9:45 SLOVENSKO - Handlovská nemocnica prepustila včera posledného pacienta s koronavírusom. Z covidového oddelenia sa po dôslednej dezinfekcii a reprofilizácii znovu stane štandardné oddelenie dlhodobo chorých.

„Reprofilizované lôžka pre covidových pacientov sme prevádzkovali nepretržite od 21. decembra minulého roka. Za ten čas sme mali celkovo hospitalizovaných 256 pacientov s ochorením COVID-19. Po prepustení posledného pacienta z covidového oddelenia začíname s radikálnou celoplošnou dezinfekciou a upratovaním,“ informovala riaditeľka Nemocnice Agel Handlová Marta Eckhardtová.

9:40 SVET - Podpora Európanov pre Európsku úniu je stále vysoká, a to aj napriek koronavírusovej pandémii. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometra.

Prieskum verejnej mienky, ktorý sa z podnetu Európskeho parlamentu v členských štátoch EÚ konal v období od marca do apríla 2021, naznačil čoraz väčší dosah pandémie ochorenia COVID-19 na osobný život a finančnú situáciu občanov.

Prieskum ukázal silnú podporu Európanov, ako aj široký konsenzus, že globálne výzvy – akou je aj pandémia ochorenia COVID-19 – sa najlepšie riešia na úrovni Únie.

Podľa prieskumu 31 percent opýtaných uviedlo, že koronavírus už mal vplyv na ich osobný príjem, a ďalších 26 percent to očakáva v budúcnosti. Priemer Európskej únie je 57 percent, výsledky sa však v jednotlivých krajinách líšia.

8:25 SVET Rumunsko začalo očkovať mladých ľudí vo veku 12 - 15 rokov.

Vakcináciu detí odštartovalo len niekoľko dní po tom, ako Európska lieková agentúra odobrila používanie očkovacej látky konzorcia Pfizer-BioNTech pre danú vekovú kategóriu.

8:10 SVET Testy zachytili v Česku 348 pozitívnych, čo je o tretinu menej ako pred týždňom. Vakcínu dostalo podľa premiéra Babiša rekordných takmer 110-tisíc ľudí.

6:20 SVET Epidemická situácia v Nemecku sa zlepšuje. Za posledný deň pribudlo 4 640 novo potvrdených prípadov koronavírusovej infekcie. Informoval o tom Inštitút Roberta Kocha.

Minulú stredu testy potvrdili 6 313 prípadov. S covidom zomrelo ďalších 166 pacientov, pred týždňom ich bolo 269.

00:01 SLOVENSKO - Od budúceho pondelka nebude ani jeden okres v čiernej či bordovej fáze. Červené budú tri okresy, v ružovej fáze ich bude šesť. V oranžovej fáze bude 29 okresov a v žltej fáze 39. V zelenej farbe budú dva okresy.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 4. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 5. Od Česka až po Jadran
 6. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 6. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 7. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 10. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 10 253
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 8 174
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 206
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 884
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 057
 6. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 3 942
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 784
 8. Od Česka až po Jadran 3 409
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 703
 10. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 2 250
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus mapa a grafy

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 50m
Očkovanie na Slovensku.

Pribudlo 1 456 zaočkovaných prvou a 1 915 druhou dávkou vakcíny.


a 2 ďalší 1 h
Minister vnútra Roman Mikulec.

SaS vopred avizovala, že sa na tejto fraške nebude podieľať.


TASR 1 h