Konferencia je pripravená v rámci končiaceho projektu Phare. Projekt trval osem mesiacov a bol cielený na výmenu skúseností s fungovaním mediačného a probačného systému v Belgicku a na Slovensku.
"Chceme páchateľov stimulovať, aby si uvedomili dôsledky svojho činu a prevzali zodpovednosť za svoje konanie," povedala v otváracom príhovore štátna tajomníčka MS Lucia Žitňanská.
Mediácia alebo zjednodušene mimosúdne vyrovnanie a probácia alebo dohľad nad páchateľom trestného činu platia v slovenskom trestnom práve od 1. januára 2004.
Podľa vedúcej projektu Martiny Tabačíkovej z MS v súčasnosti pôsobí na Slovensku 79 probačných a mediačných úradníkov, na každom okresnom súde najmenej jeden. Všetci vyštudovali vysokú školu humanitného smeru, najmä sociálnu prácu, právo, pedagogiku alebo teológiu.
Počas roku 2004 sa úradníkom podarilo dosiahnuť zmier alebo mimosúdne vyrovnanie medzi páchateľom a poškodeným v 469 zo 758 uzavretých prípadov navrhnutých na zmierovacie konanie.
Celková suma, ktorú páchatelia trestných činov vyplatili v rámci mediácie, bola 2,5 milióna korún, z toho približne 340 tisíc korún páchatelia odviedli na verejnoprospešné účely a 290 tisíc korún v prospech štátneho rozpočtu.
Od 1. júla tohto roku bude úradníkov o 25 viac, od účinnosti rekodifikovaných trestných kódexov 1. januára 2006 pribudne ďalších približne tridsať. Úradníkov pridelia na pracoviská na základe žiadostí sudcov a štatistického zaťaženia súdov.
Od januára im totiž k ochrannému dohľadu, zmierovaniu sporov v trestných prípadoch či starostlivosti o odsúdených mladistvých pribudnú nové inštitúty zavedené rekodifikáciou kódexov. Úradníci dostanú na starosť dohľad nad podmienečne odsúdenými a podmienečne prepustenými pod probačným dohľadom počas skúšobnej doby, dohľad nad domácimi väzňami a dohľad nad odsúdenými na verejnoprospešné práce.
V rámci probačnej činnosti úradník pomáha odsúdenému viesť riadny život, napríklad hľadať si prácu či rekvalifikačný kurz alebo vypracovať splátkový kalendár na splácanie spôsobenej škody.
V prípade že odsúdený "klient" nespolupracuje a v skúšobnej dobe sa dopúšťa napríklad porušovania súdom uložených ochranných opatrení, môže úradník pristúpiť postupne od pohovorov až ku negatívnej správe pre sudcu, na základe ktorej môže sudca pritvrdiť trest.