Aké sú najčastejšie dôvody, pre ktoré ženy podstupujú interrupciu? Nevieme. Na Slovensku sa tieto informácie o umelom prerušení tehotenstva štatisticky nespracúvajú. Poslanec Martin Čepček, ktorý predložil novelu zákona na sprísnenie interrupcií, však tvrdí, že svojím návrhom chce zamedziť “potratom pre neželané pohlavie dieťaťa”.
Rovnako tak hovorí o obmedzení “bezdôvodných” potratov. Píše to v dôvodovej správe k návrhu, o ktorom sa má v parlamente rokovať na júnovej schôdzi.
Denník SME sa spolu s odborníčkami a odborníkmi pozrel na vybrané argumenty a tvrdenia v Čepčekovej správe.

“Žiadne z tvrdení o vplyvoch zákona, jeho dôsledkoch pre ženy, rodiny a spoločnosť sa neodvoláva na zverejnené zdroje či podkladové analýzy situácie. Obsahovo sú buď zavádzajúce, alebo sú to domnienky, pričom nie je jasné, ako k nim predkladateľ zákona prišiel,” komentuje Zuzana Maďarová z Ústavu európskych štúdií a medzinárodných vzťahov na Univerzite Komenského, ktorá sa venuje výskumu v oblasti feminizmu aj politických vied.
Denník SME v utorok požiadal o vyjadrenie aj poslanca Martina Čepčeka. Odpovede prisľúbil, no neposlal.
- Čo si myslí väčšina verejnosti
- Potraty sú vraj bezdôvodné
- Ľudské verzus myšacie srdce
- Ženy nútené k interrupciám
- Rovnosť mužov a žien len naoko
- Zodpovednosť mužov sa vraj zvýši
- Manželstvá ako dôsledok tehotenstva
- Vplyv na všetky rodiny je vraj rovnaký
- Prekrútené pohľady na právo
- Prokurátori s výhradou vo svedomí
- Rozpor s ústavou a právami
Hovorí za celú spoločnosť bez zdroja
“Väčšina spoločnosti už neschvaľuje, aby bol zákonom povolený bezdôvodný umelý potrat. Podľa názorov väčšiny občanov umelé ukončenie tehotenstva by malo byť dovolené len z veľmi vážnych dôvodov, prípadne by nemalo byť dovolené vôbec,” uvádza Čepček.
Poslanec sa viackrát odvoláva na vôľu spoločnosti bez toho, aby túto informáciu podložil zdrojmi. Nič pritom nenaznačuje, že by bola väčšina spoločnosti nespokojná s aktuálnym stavom zákona. Práve naopak.
Podľa prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO) z roku 2020, ktorý realizovala agentúra Focus, si 55 percent opýtaných myslí, že súčasný zákon je primeraný a netreba ho meniť. Takmer pätina opýtaných (19 %) zase uviedla, že súčasný zákon je príliš prísny. Len 17 percent zo všetkých respondentov a respondentiek je presvedčených , že ženám by sa mal sťažiť prístup k interrupciám.
Potraty sú vraj bezdôvodné
Čepček tiež v správe píše, že “navrhovaný zákon zlepšuje potratový zákon a chráni nenarodené deti a ich matky pred bezdôvodnými umelými potratmi”. Čo si predstavuje pod pojmom “bezdôvodný umelý potrat” nevysvetľuje, no naznačuje, že ženy dnes podstupujú interrupcie bez opodstatnenia.