Hlavnými požiadavkami ochranárov bolo rešpektovanie prioritnej funkcie ochrany prírody v národných parkov, vrátane TANAP-u a čo najrýchlejšia zonácia územia TANAP-u podľa návrhu Správy TANAP-u. Ochranári tiež požadujú, aby bola vymedzená dostatočne veľká oblasť divočiny, ako súčasť európskeho prírodného dedičstva.
Podporujú závery misie Svetovej únie ochrany prírody (IUCN), pričom požadujú systém zonácie v TANAP-e, ktorý by mal byť založený na princípoch biosférických rezervácií UNESCO a systému kategórií IUCN. V územiach so 4. a 5. stupňom ochrany v rámci navrhovanej zonácie by nemalo byť odstránené žiadne padnuté alebo polámané drevo a uskutočnené žiadne umelé rehabilitačné opatrenie. Podľa ochranárov správu TANAP-u má vykonávať jediná inštitúcia.
Tieto požiadavky adresovali otvoreným listom riaditeľovi Štátnych lesov TANAP-u Petrovi Líškovi, ktorý prišiel medzi protestujúcich ochranárov. „Ďakujem za slová uznania, že národný park je v takom stave, že si zasluhuje takéto ocenenie. Ako majoritnému správcovi územia nám to veľmi dobre padne, že sme sa mali možnosť takto postarať o tieto prírodné hodnoty,“ povedal ochranárom Líška. Na otvorený list ochranárskych združení budú Štátne lesy TANAP-u reagovať neskôr. Lesníci si podľa riaditeľa radi vypočuli ochranárov. „My nemáme čo skrývať, správame sa absolútne transparentne,“ dodal Líška.
Odkaz dnešného protestu je podľa Rastislava Mičaníka z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK jasný. „Nechajme prírodu byť prírodou“ aspoň na malom území. Ochranári chcú, aby aspoň časť územia TANAP-u bola ponechaná prírode a aby ľudia, ktorí tu žijú, mali prírodu aspoň tam, kde zostala. Podľa Mičaníka na Slovensku „kultúra v ochrane prírody absentuje.“ Mimovládne organizácie z Európy sú podľa neho pohoršené, pretože tam sú národné parky „posvätné“. Správanie slovenskej vlády a Štátnych lesov TANAP-u je podľa neho veľmi netransparentné a ohrozuje medzinárodné biotopy, narúša medzinárodné štandardy, ktoré národné parky majú. Pri takom postupe, ako sa deje v TANAP-e sú len dve možnosti. „Buď sa začneme správať európsky a nebudeme od Európskej únie len pýtať peniaze, ale budeme aj ukazovať, že máme záujem chrániť prírodu, alebo zrušíme národný park,“ uviedol Mičaník.