BRATISLAVA 21. júna (SITA) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) považuje dnešnú vládou prerokúvanú problematiku tzv. prierezových pracovníkov za potvrdenie svojich argumentov, že pri presune kompetencií zo štátnej správy na mestá a obce nedošlo k úplnému a spravodlivému presunu všetkých pracovných miest, podieľajúcich sa na výkone presúvaných kompetencií. "V rokoch 2002 až 2004 boli mestá a obce ukrátené o presun 228 pracovných miest a príslušných mzdových a prevádzkových nákladov vo výške viac než 132 miliónov korún," uviedlo ZMOS vo vyhlásení pre médiá. Mestá a obce medzitým nevyhnutné prierezové činnosti, ako je napríklad správa budov, účtovníctvo, oblasť školstva, stavebného poriadku, sociálnych vecí a ďalších museli pokryť z vlastných zdrojov. V pripomienkovom konaní preto ZMOS žiadalo o uhradenie nákladov k oprávnenému počtu pracovných miest z rezervy štátneho rozpočtu.
ZMOS nesúhlasí s tvrdením predkladateľa, že obce a mestá získali dodatočné zdroje, ktoré mnohokrát prevyšujú kvantifikované potreby, pretože otázku treba posudzovať v kontexte ďalších nárokov a nákladov. V roku 2005 by mestá a obce mali na podiele z dane z príjmov fyzických osôb okrem garantovanej sumy 23,5 mld. korún získať navyše približne 470 miliónov korún. Z toho by podľa očakávaní viacerých štátnych orgánov mali kryť napr. zvýšené mzdy v základných umeleckých a materských školách, dopad zrušenia miestnych poplatkov (napr. za reklamu, za vstupné), protipovodňové a protipožiarne opatrenia, majetkovo-správne vysporiadanie delimitovaného majetku, modernizačný dlh v školstve, rast cien nad rámec rozpočtovanej inflácie či spoluúčasť na riešení problémov mestskej a prímestskej verejnej dopravy či dopravy do koncových obcí.
"Za príspevok k problémom financovania prierezových miest nemožno považovať ani kompenzáciu za vybudované elektroenergetické zariadenia alebo presun majetku armády, pretože tieto zdroje získali len niektoré konkrétne mestá a obce," uviedlo ZMOS.