"Deportácie Židov zo Slovenska sa začali 25. marca 1942. Skupina umiernených politikov vedená Jozefom Tisom považovala deportácie za vec radikálov a ostávala pasívna," píše sa v súčasnej učebnici dejepisu.
Učebnicu používajú tretiaci na gymnáziách a stredných školách, vyšla už v treťom vydaní v roku 2019. Patrí medzi viaceré učebnice dejepisu, ktoré schválilo ministerstvo školstva a nachádza sa v Databáze didaktických prostriedkov, ktorú nám ministerstvo predložilo.
Na uvedený citát z učebnice má kritický názor historik holokaustu Ján Hlavinka z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied.
"Považujem ho za nesprávne sformulovaný aj faktograficky nesprávny. Prezident Jozef Tiso nezostával pasívny, napriek informáciám o tom, že nacisti masovo vraždia Židov na okupovanom území a napriek všetkým intervenciám a prosbám, deportácie Židov nechal spustiť a ešte ich aj otvorene schvaľoval," komentuje.
Hlavinka upozorňuje na neslávne známy Tisov prejav v Holíči počas deportácií. Tiso sa vtedy vyslovil, že zbaviť sa Židov je príkaz Boží. Podľa Hlavinku to bol prejav podpory deportácií a jednoznačný signál všetkým, ktorí ich realizovali, že za nimi stojí. Navyše, na deportáciách sa nepodieľali len radikáli, ale aj ministerstvá a úrady vedené takzvanými umiernenými ľudákmi.

Nie je to jediná sporná pasáž. Autorom učebnice aj jej odborným garantom je historik Róbert Letz. Renomovaný americký historik James Mace Ward ho radí medzi historikov, ktorých práce "ovplyvňuje katolícka a nacionalistická agenda".
Učebnicu posudzoval Ján Bobák, ktorý pred pádom komunizmu pôsobil v Ústave marxizmu-leninizmu a po revolúcii obhajuje vojnový režim.
Dnešní tretiaci na gymnáziách sa môžu učiť aj z ďalšej učebnice dejepisu, ktorej je Letz spoluautorom, tú takisto schválilo ministerstvo. V nej sa rovnako zľahčuje zodpovednosť prezidenta Tisa a ďalších politikov Hlinkovej strany za zločiny proti ľudskosti.

Ministerstvo sľubuje zmenu
Učebníc dejepisu majú dnes školy k dispozícii viac, no donedávna používali aj tretiu Letzovu učebnicu dejepisu nazvanú Slovensko v 20. storočí. Učili sa z nej deviataci na základných školách.