BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová prijala demisiu doterajšieho ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského (OĽaNO). Za jeho nástupcu vymenovala Samuela Vlčana.
K zmena na poste šéfa agrorezortu prišlo napriek tomu, že Mičovský si demisiu rozmyslel a chcel vo funkcii pokračovať.
Výzvy pre nového ministra
Nový minister bude musieť podľa Čaputovej v krátkom čase zvládnuť naozaj veľké výzvy.

Medzi tie najhlavnejšie patrí personálna stabilizácia ministerstva a jeho rozpočtových a príspevkových organizácií, konsolidácia vzťahov s odbornou verejnosťou a stavovskými organizáciami či nová rezortná stratégia prepojená s investičným a rozpočtovým obdobím EÚ na roky 2021 – 2027.
"Rozhodujúcou bude tiež reforma štátnych lesov. Programové vyhlásenie vlády v oblasti pôdohospodárstva, potravinárstva a lesníctva nastavuje priority a potrebné reformy správne, stále nám však chýba implementácia navrhovaných krokov a opatrení v reálnom čase," doplnila prezidentka.
Nového ministra tiež čaká sfinalizovanie spravodlivého nastavenia poľnohospodárskych platieb a dotácií či rýchle vyriešenie situácie okolo možného odňatia akreditácie Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Podľa prezidentky je tiež potrebné posilniť spracovateľské kapacity a zvýšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska.
"Bez funkčnej platobnej agentúry nie je možné splniť stanovené ciele a budúcnosť farmárov môže byť reálne ohrozená. Najmä chýbajúca digitalizácia a naplnenie všetkých ostávajúcich podmienok zo strany Európskej komisie budú elementárnym predpokladom pre zvrátenie tohto neželaného stavu," dodala prezidentka.
Podľa nej sú krízové riadenie, znalosť pomerov na úrade a manažérsky prístup hlavné atribúty na zvládnutie zložitej situácie v rezorte pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Prezidentka sa spolieha na to, že tieto vlastnosti pri riadení rezortu nový minister v maximálnej miere uplatní.
Poďakovanie Mičovskému
Prezidentka sa zároveň poďakovala Mičovskému za úsilie, ktoré vynaložil pri riadení agrorezortu.

"Dôverujem tomu, že ste ako minister konali podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a že vaše rozhodnutia boli vedené dobrými úmyslami," podotkla.
Prezidentka podotkla, že Mičovský šéfoval jednému z najťažších ministerstiev. Rozhodnutie podať demisiu najmä v súvislosti s kauzou okolo riaditeľky Slovenského pozemkového fondu Gabriely Bartošovej považuje prezidentka za súladný s očakávaniami, ktoré Mičovského profesionálne aj politické pôsobenie sprevádzajú.
"V politických sporoch a v niektorých prípadoch aj s vlastnými ministrami a poslancami ste nechali srdce, no myslím si, že so situáciou v rezorte ani vy sám nemôžete byť spokojný," dodala prezidentka s tým, že ako poslanec Mičovský bude mať príležitosť pričiniť sa o zmenu legislatívnej praxe, keď sa dôležité rezortné návrhy predkladajú ako poslanecké iniciatívy, čím sa obchádza medzirezortné pripomienkové konanie a odborná diskusia.
"Bude pre všetkých na Slovensku prínosom, ak sa diskusiu o prírode blízkom hospodárení či jednotnom spravovaní území v národných parkoch podarí iniciovať," uzavrela prezidentka.
Kto je Samuel Vlčan?
Samuel Vlčan vyštudoval medzinárodné vzťahy na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov. Právnické vzdelanie získal na Univerzite Komenského v Bratislave.
Počas pracovnej kariéry pôsobil v oblasti práva a bankovníctva. Viedol právne oddelenia HVB Banky a Slovenskej sporiteľne. Bol členom predstavenstva Slovenskej sporiteľne.Exekutívny rozvojový program pre vrcholových manažérov absolvoval na University of California v Berkeley. V Bosne a Hercegovine bol generálnym manažérom zodpovedným aj za regionálne organizačné a finančné riadenie spoločnosti Hypo Alpe-Adria Bank.
Následne pôsobil na pozícii generálneho manažéra Sberbank Slovensko. Do funkcie štátneho tajomníka prechádzal z postu výkonného riaditeľa spoločnosti WP TECH, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti priemyselnej výroby.
SITA