SME
Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Ranný brífing: Kauzu Kuciak môže zvrátiť nový dôkaz

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Špecializovaný súd trval na gramatickom výklade správ z Threemy. Marian Kočner a Alena Zsuzsová boli spod obvinenia, že vraždu zosnovali, oslobodení. Nový posudok má sudcov presvedčiť, že komunikácia Kočnera a Zsuzsovej bola šifrovaná. Zaznieť by mal na utorkovom pojednávaní Najvyššieho súdu.

Špekuluje sa, že pri pokuse o odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca by niektorí poslanci Borisa Kollára mohli hlasovať proti vlastnému koaličnému partnerovi. Čo sa to teda deje a prečo, ale aj ako pokračuje spor medzi našimi silovými zložkami? Odpovede nájdete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:

 • Nový znalecký posudok analyzuje šifry Kočnera a Zsuzsovej
 • Ruskými vakcínami sa u nás očkovalo aj za socializmu. Najviac polemík vyvoláva tá proti tuberkulóze
 • Mnohé výťahy sú vo veľmi zlom stave. Vlastníci sa často výmene bránia
 • Súd potvrdil doživotie pre bosnianskeho mäsiara. Pre Srbov zostáva Mladič hrdinom
 • Tarkovič? Je slušný a inteligentný. Zišlo by sa mu tridsať percent z Kozáka
 • Zmiznuté megajazero bolo i na území Slovenska. Odhalili, ako vysychalo

V komunikácii Kočnera a Zsuzsovej vidia znalci šifry

Vyjadrovali sa v inotajoch a zámerne zahmlievali svoju komunikáciu tak, aby ju tretia strana nepochopila.

Komunikácia Mariana Kočnera a jeho volavky Aleny Zsuzsovej zachytená v Threeme v období pred a po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je podľa znalcov plná šifier. Odmietajú preto gramatický výklad správ, ktorý použil prvostupňový súd.

Skryť Vypnúť reklamu

Dvojica v správach spomína sneh, trhanie zubov či svrab. Znalecký posudok od odborníkov z Univerzity Komenského poslúži ako nový dôkaz v prípade. Odvolacie pojednávanie bude na Najvyššom súde už v utorok.

Posudok ukazuje aj to, že šifry používali Kočner a Zsuzsová najčastejšie práve tesne pred vraždou, ku ktorej došlo 21. februára 2018. Často vtedy spomínali svrab či rôzne kožné choroby.

„Za významné považujeme, že po 22. februári 2018 sa táto skupina kódov zo skupiny kožné choroby už nevyskytuje,“ napísali znalci. Všímajú si aj to, že Kočner vedie so Zsuzsovou debaty o veciach, ktoré nedávajú logický zmysel.

Napríklad o plánovanom fotení, ktoré sa pritom už uskutočnilo, alebo o ceste cez Gambiu. Práve Gambino prezývala dvojica Daniela Lipšica. Prokuratúra obsah posudku vopred nekomentovala.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektoré ruské vakcíny vyvolávali silné nežiaduce reakcie

Počet hospitalizovaných pacientov sa zvýšil o 11 na 334. PCR testy odhalili 95 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá pritom otestovali 5 776 vzoriek. Potvrdili aj ďalších 9 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia Covid-19. Pribudlo 6 074 zaočkovaných.

Spustenie očkovania proti Covidu-19 ruskou vakcínou Sputnik V vyvolalo vo verejnosti polemiku o tom, akými vakcínami sa na Slovensku očkovalo za socializmu a aké boli kvalitné.

Práve zástancovia očkovania Sputnikom V tvrdia, že výberom tejto vakcíny len pokračujú vo vakcinácii ruskými vakcínami, ktoré dostávali v mladšom veku.

V socialistickom Československu sa však podľa odborníkov neočkovalo len ruskými, ale aj našimi vakcínami. Niektoré z nich sa vyrábali aj na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

"Dominantne sa očkovalo československými vakcínami," vraví známy detský lekár Svetozár Dluholucký z Banskej Bystrice.

Odborníci, ktorých denník SME v tejto súvislosti oslovil, sa zhodujú, že ruské vakcíny vytvárali dobrú imunitu proti ochoreniam, ale po vakcinácii niektoré z nich vyvolávali silné nežiaduce reakcie.

 • Sputnik pre 60+: Ministerstvo zdravotníctva povolí očkovanie vakcínou Sputnik V aj ľuďom nad 60 rokov. V priebehu najbližších dní sa už budú môcť hlásiť do čakárne prostredníctvom stránky korona.gov.sk.
 • Koronavírus už nezabíja najviac: V apríli 2021 zomrelo na Slovensku najmenej ľudí za posledných sedem mesiacov. Ochorenie Covid-19 už nebolo najčastejšou príčinou úmrtí. Najviac ľudí, takmer dvetisíc osôb, zomrelo vo štvrtom mesiaci tohto roka na choroby obehovej sústavy.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

 • Szabóove stretnutia a darčeky: Šéf inšpekčnej služby Adrián Szabó sa podľa doterajších výsledkov vyšetrovania zvyčajne v nákupných centrách stretával s vtedajším riaditeľom Národnej jednotky finančnej polície Bernardom Slobodníkom, s ktorým sa kamarátil. Szabó mu prezrádzal výsledky práce inšpekcie, vymieňali si drahé dary ako televízory, hodinky či mobily.
 • Krajniakovu propagandu platí štát: Deti sa mohli hrať na ihriskách s názvom Vlnka, Lienka či Čajka. Aj z týchto názvov ministerstvo sociálnych vecí vyberalo, keď plánovalo začať výstavbu nových ihrísk. Ministerstvo, ktoré vedie Milan Krajniak z hnutia Sme rodina, však uprednostnilo názov Rodinka.
 • Mičovského nahradil Vlčan: Prezidentka Zuzana Čaputová prijala demisiu doterajšieho ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského. Za jeho nástupcu vymenovala Samuela Vlčana.

Vďaka vašej podpore môžeme robiť kvalitnú žurnalistiku.

Pomôžte nám v tom pokračovať. Pridajte sa k predplatiteľom.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnohé výťahy sú vo veľmi zlom stave. Vlastníci sa často výmene bránia

Stav mnohých výťahov v bytových domoch na Slovensku je veľmi zlý. Sú zastarané a môžu byť nebezpečné.

„Za súčasnú situáciu nezodpovedajú iba správcovia, ale najmä vlastníci bytov. Na schôdzach nesúhlasia s rekonštrukciami, modernizáciou alebo úplnou výmenou starého výťahu,“ skonštatoval Peter Plávala, konateľ správcovskej spoločnosti VSD.

Stretol sa aj s tvrdením, že keď bol výťah 50 rokov v poriadku a stále funguje, ešte 50 rokov vydrží.

Košický správca, spoločnosť Bytový podnik mesta Košice, má v zastaranom stave približne polovicu výťahov pod správou. „Postupne sa tieto výťahy menia za nové,“ uviedol Peter Vrábel, konateľ BPMK.

Tragická nehoda v bratislavskom výťahu, pri ktorej prišla o život matka s bábätkom, spustila v posledných dňoch kontroly prevádzkovateľov výťahov.

Skryť Vypnúť reklamu

V skratke ďalšie správy z ekonomiky:

 • Odklad daní: Lehota na podanie daňového priznania do konca júna sa skracuje, INDEX prináša odpovede na najčastejšie otázky.
 • Oklamaní Slováci: Takmer každý desiaty Európan si vlani kúpil falzifikát. Slovensko sa umiestnilo nad európskym priemerom s 12 percentami občanov, ktorí uviedli, že boli v minulom roku oklamaní a kúpili si falšovaný tovar.
 • Bitcoin ako oficiálna mena: Prezident stredoamerického Salvádoru Nayib Bukele vyhlásil, že má v pláne zaviesť bitcoin ako oficiálnu menu. Stredoamerický štát by sa v takom prípade stal prvým na svete, ktorý by mal bitcoin ako oficiálne platidlo.

Bosniansky mäsiar Mladič dostal doživotie

Prischla mu prezývka bosniansky mäsiar. Bývalý veliteľ bosniansko-srbských síl Ratko Mladič dostal niekoľko podobných prívlastkov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tento muž je stelesnením zla,“ povedal o Mladičovi bývalý vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn bezprostredne potom, ako si Mladič v roku 2017 vypočul odsudzujúci rozsudok.

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu pred štyrmi rokmi neprávoplatne rozhodol, že generál Mladič je vinný zo zločinov proti ľudskosti a zároveň je zodpovedný za genocídu v Srebrenici, za terorizovanie obyvateľov Sarajeva aj za to, že členov mierového zboru OSN držal ako rukojemníkov. Dostal doživotie.

Konečný verdikt si bosniansky generál vypočul až teraz, deväť rokov po tom, ako sa proces s ním začal. Súd mu potvrdil doživotný trest.

V skratke ďalšie správy zo sveta:

 • Detektív v českom parlamente: Hnutie Prísaha sa na českú politickú scénu dostalo len pred dvoma mesiacmi. Vtedy sa bývalému detektívovi Robertovi Šlachtovi podarilo stranu oficiálne zaregistrovať. Podľa najnovších predvolebných prieskumov by sa pritom už Prísaha dostala do Poslaneckej snemovne.
 • Macrona udrel neznámy muž: Francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona počas jeho návštevy na juhovýchode Francúzska udrel dlaňou po tvári neznámy muž. Macronova ochranka rýchlo zasiahla a prezidenta od muža odtiahla, v súvislosti s incidentom zadržali dve osoby.
 • Polícia zatýkala po prelomení appky: Medzinárodná policajná operácia Trójsky štít, prezentovaná ako najsofistikovanejší zásah proti organizovanému zločinu, viedla k zatknutiu viac ako osemsto ľudí. Za úspechom operácie bolo prelomenie šifrovanej komunikačnej aplikácie, ktorú využívali zločinci po celom svete.

Zo zahraničných webov:


Tarkovič? Zišlo by sa mu tridsať percent z Kozáka

Keď prišiel v roku 1992 študovať do Bratislavy a zároveň hrať futbal, vedel, že trénerské štúdium na Vysokej škole bude jeho prioritou. Štefan Tarkovič nemal takú výraznú futbalovú kariéru ako jeho predchodcovia na poste reprezentačného trénera. Hrával druhú a najmä tretiu ligu.

Skryť Vypnúť reklamu

Už ako mladík si uvedomoval, že ako profesionálny futbalista nedosiahne najvyššie méty. A tak sa vydal cestou vzdelania. Napokon sa zaradil k trénerom ako Jürgen Klopp a José Mourinho, ktorí nikdy nehrali najvyššiu súťaž, ale stali sú uznávanými trénermi.

Tarkovič sa z pozície teoretika prepracoval až na pozíciu reprezentačného trénera, ktorý je pod drobnohľadom športovej verejnosti. Toto je jeho netradičný príbeh.

V skratke ďalšie správy zo športu:

 • Schranz podpísal atraktívny kontrakt: Futbalový útočník Ivan Schranz sa stal novou posilou Slavie Praha. S klubom podpísal trojročnú zmluvu. Slovenský reprezentant si vyslúžil prestup k českému majstrovi už po jednej sezóne v Jablonci. V 28 dueloch zaznamenal 13 gólov a pomohol Severočechom k bronzovej priečke.
 • Mladí Slováci porazili Fínov: Slovenskí futbalisti do 21 rokov zdolali v prípravnom zápase rovesníkov z Fínska jasne 4:0. V Nitre rozhodli o triumfe už v prvom polčase, v ktorom strelili všetky góly.
 • Futbalový zápas prerušila demolácia elektrárne: Predstavte si, že hráte futbalový zápas a zrazu sa v pozadí ihriska zrútia obrovské budovy. Nemožné? Nie v anglickom meste Staffordshire.

Zmiznuté megajazero bolo aj na území Slovenska

Tiahlo sa od východných Álp až po dnešné územie Kazachstanu. Pred miliónmi rokov pokrývalo značnú časť Európy obrovské jazero, ktoré zasahovalo aj na územie Slovenska či Česka.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes z neho zostali zvyšky v podobe Čierneho či Kaspického mora. No kedysi bolo Paratethys o niečo väčšie ako dnešné Stredozemné more. Žili v ňom druhy, ktoré by ste nenašli nikde inde na svete.

Dve nové štúdie opisujú, ako megajazero mizlo a prispelo k vzniku žiráf či slonov.

V skratke ďalšie správy z vedy a techniky:

 • Prežil tisícročia v ľade: Schopnosť prebudiť sa z extrémnych teplôt zatiaľ poznáme iba u niektorých drobných organizmov. Jeden z nich teraz vedci prebudili po 24-tisíc rokoch, ktoré strávil v trvalo zamrznutej pôde.
 • Kalmarčatá vo vesmíre: V dospelosti bývajú veľké asi ako ľudský palec, vážia menej ako tri gramy. Kalmare druhu Euprymna scolopes, známe tiež ako havajské bobtailové kalmare, by však mohli priniesť zistenia, ktoré by sa mohli využiť pri dlhých cestách vesmírom.
 • Sekvenovanie ľudského genómu: Medzinárodný tím vedcov oznámil, že pomocou nových technológií dokončil úplné sekvenovanie ľudského genómu vrátane častí, ktoré sa nepodarilo sekvenovať počas prvého pokusu pred dvomi desaťročiami.

Rozhovory ZKH

Komu by sme dali Sputnik, ak ho nestihneme minúť? Koľko detí zatiaľ rodičia prihlásili na očkovanie proti Covidu-19? Ako chce riešiť odložené operácie? A ako bude vyzerať stratifikácia nemocníc? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským.

Skryť Vypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Koláče, keksíky aj zákusky. Prinášame vám výborné recepty s ovsenými vločkami.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Hudbou proti holorubom.
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 5. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Hudbou proti holorubom.
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 4. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 5. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 6. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 10. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 313
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 283
 3. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 994
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 723
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 619
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 954
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 278
 8. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 6 931
 9. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 6 859
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 113
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Advokát Roman Kvasnica.

Súd pôvodne uprednostnil úvahy pred riadnymi dôkazmi.


12 h
Aj v prípade hromadných podujatí sa treba preukazovať negatívnym testom. Nemusia tak však robiť očkovaní, pričom za zaočkovaného sa po novom považuje už človek po 21 dňoch od prvej dávky vakcíny.

Štát uzná status zaočkovaného skôr ako doteraz.


TASR 2 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

V Banskobystrickom kraji bude fúkať mierny vietor.


SITA 27m
Tradičné motorkárske darovanie krvi v Sečovciach. Tradícia ostala neporušená.

Hostiteľom celosvetových osláv je Taliansko.


TASR 2 h
Aj v prípade hromadných podujatí sa treba preukazovať negatívnym testom. Nemusia tak však robiť očkovaní, pričom za zaočkovaného sa po novom považuje už človek po 21 dňoch od prvej dávky vakcíny.

Štát uzná status zaočkovaného skôr ako doteraz.


TASR 2 h
Generálny manažér Young Angels Daniel Jendrichovský.

Tretina súperov nemá koho postaviť, vraví manažér tímu.


9 h