SME
Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky
NAŠE MESTO 2021

Dobrovoľníci pomáhali meniť Slovensko (minúta po minúte)

Zachraňovali zoo, prírodu aj pamiatky.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

 • Projekt Naše Mesto je najväčším podujatím firemného dobrovoľníctva v strednej Európe.
 • Prvýkrát sa uskutočnil v roku 2007 v Bratislave, postupne sa pridávali ďalšie mestá.
 • Tento rok pomáhalo takmer 5 600 dobrovoľníkov v 44 mestách a obciach. Pred pandémiou sa na akcii zúčastňovalo ročne viac ako 10-tisíc ľudí. V súčasnosti sú počty účastníkov z bezpečnostných dôvodov nižšie.
 • Zamestnanci zo 132 firiem pomáhali 171 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, ale aj školám či škôlkam
 • Organizovala ho Nadácia Pontis a partneri podujatia sú Hornbach, Arriva, Business Leaders Forum, ENVI - PAK, Marius Pedersen, Slovak Parcel Service, WebSupport.
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naše mesto 2021 sme sledovali minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

16:00 Naše Mesto 2021 pomaly končí. Dobrovoľníci a dobrovoľníčky sa lúčia s organizáciami a pomaly sa rozchádzajú so spokojným úsmevom a so spokojnými pocitmi z dobre stráveného dňa.

15:50 Dobrovoľníci a dobrovoľníčky sa neštítili ani fyzicky náročnejších prác. Spolu s rodičmi detí a zamestnancami z inkluzívnej materskej školy v Nižnom Klátove vyčistili potok a jeho blízke okolie od starých konárov, rozbitých kusov nábytku, plastov a iného odpadu.

15:40 Bratislavská organizácia KASPIAN poskytuje deťom a mládeži s nedostatkom príležitostí možnosť zmysluplného trávenia voľného času. Dobrovoľníci pomohli s revitalizáciou najväčšieho skateparku v Petržalke – maľovali jazdné prekážky a vyčistili celý areál od smetí.

Prispeli aj ku skrášleniu interiéru klubu, kde vytepovali koberce a umyli okná.

Skryť Vypnúť reklamu

15:30 Firemní dobrovoľníci prišli už tretí rok po sebe do Galérie Jabloň v Prievidzi, kde sa momentálne dokončujú prípravné práce na otvorenie múzea. Bývalé banícke učilište tak dostáva novú tvár a po rokoch chátrania aj využitie.

15:25 Takto to vyzerá v zázemí podujatia Naše Mesto. Projektový tím a komunikačný tím spolu zabezpečujú hladký priebeh najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva v strednej Európe

Prípravy na podujatie začínajú spravidla už v decembri.

15:15 Dobrovoľníci strávili piatok aj v Domove sociálnych služieb Integra, kde strihali živý plot, trhali buriny medzi kvetinami.

„Všetko prebehlo ako malo, dobrovoľníci boli šikovní, DSS Integra spokojná, záhrada veľmi pekná a pripravená pre používanie klientom s rôznymi formami mentálneho a fyzického znevýhodnenia,“ povedala koordinátorka Miroslava Zvacová.

Skryť Vypnúť reklamu

15:05 Dobrovoľníci každoročne pomáhajú pri obnove hradov v okolí Prešova. Tento rok to sú Šebeš, Soľnohrad a Obišovský hrad.

Pracujú najmä na úprave chodníka ku hradu, zarovnaní výmoľov či na ošetrení stromčekov v ovocnej aleji pozdĺž chodníka. Opravujú tiež oplotenia stromčekov, ktoré poskytujú ochranu proti ohryzu zverou.

14:55 V katastri obce Borinka funguje od roku 2018 komunitné centrum pod názvom Živozem. Ide o komunitu rodičov a priaznivcov celostného vzdelávania detí v školskom aj predškolskom veku.

Počas Nášho Mesta dobrovoľníci kopali hlinu v blízkosti domčeka a následne ju miesili na igelitovej plachte, aby ju predpripravili na stavbu hlinenej pece. Okrem toho sadili a zalievali jedlé kríky.

14:45 Dobrovoľníci v areáli OZ Brána do života, ktoré poskytuje starostlivosť ľuďom v krízovej životnej situácií, zveľadili záhradu – pokosili trávnik, postrihali kríky a vysadili kvety.

Skryť Vypnúť reklamu

„K budovám OZ patrí veľkoplošná záhrada, ktorá si vyžaduje starostlivosť. Z finančných a kapacitných dôvodov si túto starostlivosť nevieme zabezpečiť. Úprava areálu poskytne klientom príjemnejšie prostredie na relax, psychickú pohodu a voľnočasové aktivity detí,” uvádza organizácia.

14:35 Desiatky aktivít na rôznych miestach odštartovali aj poobede. Jedna z nich bola napríklad v organizácii Mareena v Bratislave.

„Po dlhej covidovej dobe je dôležité sa spojiť. Podujatie sme zároveň brali aj ako teambuilding. Aktivity Mareeny už poznáme, a keď sme videli, aké práce sú v ponuke, bol náš výber hneď jasný. Pomáhame s údržbou zelene, maľujeme tu a budeme presádzať kvety,“ opisuje Tereza Mináriková, ktorá je súčasťou dobrovoľníckeho tímu.

Mareena je občianske združenie v Bratislave, ktoré asistuje utečencom a cudzincom v začleňovaní sa do slovenskej spoločnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

14:25 Dobrovoľníci a dobrovoľníčky urobili kus práce aj v areáli Materskej školy Ľ. Fullu v bratislavskej Karlovej Vsi. Vďaka ich šikovnosti sa deti môžu tešiť krajším priestorom.

14:15 „My by sme Naše Mesto potrebovali každý deň alebo aspoň raz za mesiac, lebo zoologická záhrada je skutočne veľká. Má až 93 hektárov a je to obrovský priestor, kde sa stále dá niečo zveľaďovať. V podstate je to ale aj príležitosť, ako sa viac spoznať s ľuďmi a pozvať ich do zákulisia,” hovorí PR manažérka ZOO Bratislava Diana Burgerová.

V zoo dnes pracovalo viacero dobrovoľníckych tímov. Natierali ploty pri vstupe, upratovali starú koniareň a upravovali terén pri výbehu nosorožcov.

14:05 OZ Artur pôsobí v obci Hrubý Šúr pri Senci. Dobrovoľníci tu majú za úlohu dokončiť vonkajšiu slamenú učebňu pri ekocentre, ktorá bude slúžiť na vzdelávanie dospelých v prírodnom staviteľstve. Počas víkendov bude priestor otvorený pre verejnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

13:55 V mládežníckom komunitnom centre Stará Jedáleň v Rači sa čistí dvor a montujú lavičky. Nízkoprahové centrum sa venuje aktivitám pre mladých aj seniorov, takže krajší vonkajší priestor je pre organizáciu veľkým bonusom.

13:45 O čistotu povodí riek a potokov sa postarali dobrovoľníci na viacerých miestach Slovenska. V Bratislavskom kraji čistili napríklad aj rieku Vydrica a jej prítoky. Každoročne sa medzi odpadkami objavujú rôzne predmety, často napríklad aj kusy oblečenia.

13:30 Aj niekoľko hodín trávia v kanoe ľudia, ktorí sa odhodlali pomáhať v rámci Nášho Mesta. Viac ako 40 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok čistí povodie Malého Dunaja a vyťahuje z vody konáre či odpad.

13:15 Podujatie Naše Mesto sa už tretí rok nesie pod sviežim sloganom Mám srdce na správnom meste. V duchu dobrovoľníctva ho v rámci pro bono spolupráce vymyslel copywriter Slavomír Artim, ktorý tvorí pod pseudonymom Dyslektik.

Skryť Vypnúť reklamu

13:00 V Piešťanskom Centre pomoci človeku podávajú dobrovoľníci neoceniteľnú pomocnú ruku pri skrášľovaní exteriérov aj interiérov. Vymaľovali Spoločenskú miestnosť, kde sa hrajú deti a natreli palety, z ktorých sa vytvorí zábradlie pred vchodové dvere. Pustili sa aj do umývania 16 veľkých okien.

„Práca dobrovoľníkov je veľmi prínosná. Vo veľkej zostave nám rýchlo urobia veľa práce naraz a výsledky sú okamžite vidieť. My by sme to robili aj niekoľko týždňov,“ hovorí koordinátorka Katarína Ábelová.

12:50

Loading

...

12:45 Svätojurský vinohradnícky spolok finišuje realizáciu projektu Vinohradnícky skanzen. Zámerom je vytvoriť miesto na oddych, ochutnávky vína, spoznávanie histórie a prírodných zaujímavostí krajiny.

Projekt realizuje svojpomocne, ale aj za hojnej účasti firemných dobrovoľníkov. Tí odstraňujú náletové dreviny a buriny a opravujú informačné panely.

Skryť Vypnúť reklamu

12:35 Dobrovoľníčka Zuzana Štellmachová pomáha v Košiciach: „Do aktivity sme sa zapojili, pretože sme chceli urobiť dobrý skutok a pomôcť jednej z košických škôlok skrášliť si dvor. Ako kolektív sme tak spolu mohli zmysluplne stráviť čas“.

12:30 Ak sa nájde dobrý človek s chuťou pomáhať, no nemôže sa podujatia zúčastniť osobne, môže prispieť aj virtuálne. Bratislavskému Divadlu bez domova napríklad pomáha dobrovoľník z Košíc, ktorý prekladá výročnú správu do angličtiny. Naše Mesto tak spája ľudí naprieč Slovenskom.

12:20 Viac ako 50 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok prispelo ku skrášleniu záhrady a maľovaniu vnútorných priestorov v krízovom centre DÚHA v Bratislave.

Toto občianske združenie prevádzkuje dve zariadenia, a to Krízové stredisko DÚHA pre zanedbávané, týrané a zneužívané deti a Bezpečný ženský dom DÚHA pre ženy a matky s deťmi, ktoré zažili násilie.

Skryť Vypnúť reklamu

Pravidelná údržba a obnova, s ktorou dobrovoľníci pomohli, je preto každý rok nevyhnutná.

12:10 Pri príležitosti dvojstého výročia narodenia Janka Matúšku, autora textu štátnej hymny, a stého výročia úmrtia básnika Pavla Országha Hviezdoslava upravujú nadšení pomocníci mestský historický cintorín. Čistia náhrobky dejateľov, ktorí sú tu pochovaní, a natierajú aj oplotenie celého areálu.

11:50 Literárny parčík v Žiline vznikol svojpomocne z nadšenia knihovníkov, priateľov knižnice a obyvateľov mesta v roku 2005. Podarilo sa mu poľudštiť sivú, nevyužitú plochu medzi knižnicou a panelákmi. Je to malé verejné priestranstvo, ktoré slúži na čítanie, hranie, posedenia či prechádzky.

Tento rok sa vďaka dobrovoľníkom opravujú drevené prvky, ošetrujú dreviny a čistí sa priestranstvo tak, aby slúžilo verejnosti aj ďalší rok.

Skryť Vypnúť reklamu

11:45 Do Nášho Mesta sa zapája aj bratislavská zoo, ktorú čaká revitalizácia nesprístupnenej časti areálu, odstraňovanie nežiaducej vegetácie a čistenie nepoužívanej jazdiarne, aby sa mohla zoo rozšíriť o viac druhov zvierat.

“Chceli sme pomôcť mestskej organizácii. Nálada je tu výborná, natierame drevený plot, kovové zábradlie a snažíme sa skultúrniť vstup do zoo,“ opisuje dobrovoľník Andrej Višacký.

11:25 Areál hradu v Turni nad Bodvou vo výške 375 m. n. m. nie je prístupný autom. Všetok materiál na rekonštrukciu je potrebné vynášať ručne.

Práve preto je každá pomoc neoceniteľná. Aj vďaka tomu môžu pokračovať práce na múre východného paláca, severnej hospodárskej budovy a delovej bašty. Okrem toho dobrovoľníci čistia hradný areál od smetí a náletových drevín.

Skryť Vypnúť reklamu

11:15 Bezmála 50 dobrovoľníkov pomáha na Zoborskom kláštore v Nitre. Ide o najstarší benediktínsky kláštor na našom území i v juhovýchodnej Európe. Založený bol v deviatom storočí.

Dobrovoľníci pomáhajú vo finálnej fáze projektu a upravujú okolie zakonzervovaných stavieb.

11:00 Vo veľkom sa pracuje i na hrade Šebeš pri Prešove. Dobrovoľníci pomáhajú pri údržbe ohradníka pre kozy, ktoré budú spásať kroviny, aby nimi nezarastal hrad. Upravujú tiež chodník na hrad.

10:55 Do najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva v strednej Európe sa zapájajú aj štátne organizácie.

Napríklad viac ako 200 zamestnancov Národnej banky Slovenska pracuje v piatich lokalitách a revitalizujú záhrady, maľujú plot školy či odstraňujú javor v Horskom parku. Zapája sa aj ministerstvo investícií či Štátny fond rozvoja bývania.

Skryť Vypnúť reklamu

10:50 „Máme za sebou, ako mnohé spoločnosti, ťažké krízové obdobie, kde sme riešili mnoho covidových situácií. Toto je po dlhej dobe úžasná príležitosť stretnúť sa, zažiť tímovú spoluprácu, pomôcť mestu a pomôcť Slovensku. Dnes sme v Nadácii Pontis, kde maľujeme steny. Chceme, aby sa tí, ktorí pre nás prinášajú tieto úžasné aktivity cítili vo svojom pracovnom prostredí úžasne,“ vraví dobrovoľníčka Andrea Rebejová.

10:22 „Je to super pocit pomáhať svojmu mestu v tejto ťažkej dobe. Hoci aj s rúškami na tvári,“ tvrdí dobrovoľníčka Jana Dodávková.

10:20 Zrevitalizovať 680 metrov dlhý plot. Takúto výzvu prijali dobrovoľníci a dobrovoľníčky, ktorí prišli pomôcť do Parku Pekníkova v bratislavskej mestskej časti Dúbravka. V rámci tohto ročníka Nášho Mesta sa plánuje zrevitalizovať viac ako šesť kilometrov plotov.

Skryť Vypnúť reklamu

10:14 Mestské lesy v Bratislave privítali dobrovoľníkov, ktorí im pomáhajú pri čistení lesníckeho arboréta na Kamzíku. Bratislavský lesopark patrí medzi vyhľadávané rekreačné lokality. Prírodné prostredie poskytuje široké možnosti na relax, oddych a šport. Najmä po zimných mesiacoch je územie potrebné vyčistiť od odpadkov a rôznych nečistôt.

„Pomoc dobrovoľníkov je potrebná a nami vítaná, napríklad na čistenie chodníkov, lesných ciest, lesných pozemkov a vodných tokov,“ uvádza organizátor.

10:10 V Ružinove sa zveľaďuje park Palkovičova. Natierajú tu lavičky a herné prvky na detskom ihrisku.

„Na akcii Naše Mesto sa zúčastňujeme každý rok. Považujem to za veľmi dobrú príležitosť, aby sme stmelili tím, aby sme ukázali, že máme nejakú sociálnu zodpovednosť, že sme súčasťou Bratislavy a chceme dopomôcť hoci len takouto malinkou formou k tomu, aby sa tu obyvatelia cítili lepšie. V našej firme má toto podujatie veľmi pozitívnu odozvu,“ hovorí dobrovoľníčka Dana Vaľková.

Skryť Vypnúť reklamu

10:02 V materskej škole na Borskej 4 v Bratislave dobrovoľníci šmirgľujú a nanášajú ochranný náter na drevené vláčiky, domčeky, hojdačky a lavice. Revitalizujú aj dve pieskoviská.

9:45 Vďaka práci dobrovoľníkov sa vytvorí základ pre budúci turistický chodník (nielen) pre rodiny s deťmi spájajúci Tlmače a Kozárovce.

V prvom kroku dobrovoľníci pracujú na tom, aby sa cez húšťavu predrali k pôvodnému lesnému chodníčku. Na pláne je aj čistiť prechod od náletových drevín, vytvárať oddychové časti či značkovať chodník.

9:30 Záujem Slovákov o ekológiu a životné prostredie potvrdilo aj podujatie Naše Mesto. Medzi najobsadzovanejšie aktivity patria tie, ktoré sa týkajú obnovy zelene či čistenia prírodných priestranstiev. Zveľaďovať lesy a parky, likvidovať čierne skládky či čistiť vodné toky budú dobrovoľníci v 13 mestách ako napríklad Michalovce, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Banská Bystrica, Bratislava a ďalšie.

Skryť Vypnúť reklamu

9:15 Takmer 5 600 nadšených ľudí s chuťou pomáhať bude možné stretnúť v 44 slovenských mestách najčastejšie v bielych tričkách s nápisom „Mám srdce na správnom MESTE“.

Originálne tričká sú každý rok neodmysliteľnou súčasťou podujatia. Tento raz sa však organizátori v záujme udržateľnosti rozhodli ponúknuť dobrovoľníkom, aby zužitkovali svoje tričká z vlaňajška alebo minulých ročníkov. Časť prostriedkov, ktoré sa týmto spôsobom ušetria, venujú jednej z organizácií, ktorá pôsobí v oblasti ekológie a ochrany prírody.

8:46 Dobrovoľníci z viac ako stovky firiem po celom Slovensku prichádzajú na miesta, kde dnes budú pomáhať. Väčšina aktivít sa začína o deviatej ráno a trvá do obeda.

8:00 Veľké aj menšie firmy dnes uvoľnia ľudí z práce. Tí vymenia kancelárie za školy, nízkoprahové centrá, parky či dokonca hrady a odpracujú tento deň v prospech druhých.

Súvisiaci článok Vyzlečú si sako a vymenia ho za lopatu, štetec a farby Čítajte 

Slovensko budú skrášľovať napríklad v Bratislave, Košiciach, Žiline alebo Prešove. Do prvej pätice miest, pokiaľ ide o počet zapojených dobrovoľníkov, sa dostali i Michalovce.

„Cieľom je celkovo zlepšovať prostredie, v ktorom školy, škôlky, neziskové organizácie či centrá voľného času pôsobia, keďže im za bežných okolností často nezostávajú financie a chýbajú ľudia,“ vysvetľuje zámer podujatia Michal Kišša, výkonný riaditeľ Nadácie Pontis.

Zachraňujú zoo aj pamiatky

Účastníci využili možnosť zapojiť sa do viac ako 320 aktivít po celom Slovensku. Na starosti majú maľovanie plotov, opravu detských ihrísk na sídliskách, sadenie stromov alebo čistenie prírody od odpadkov a ďalšie aktivity.

Napríklad v ZOO Bratislava sa dobrovoľníci pustia do doteraz nesprístupnenej časti areálu. Budú odstraňovať nežiaducu vegetáciu a vyčistia nepoužívanú jazdiareň, aby sa mohla zoo rozšíriť o viac druhov zvierat.

Pomoci sa dočká aj hrad Devín, päť hradov na východe Slovenska a tri v okolí Žiliny. Budú sa upravovať náučné chodníky a spraví sa príprava pre archeologický výskum. Niektorí dobrovoľníci sa zmenia na hradných nosičov a pomôžu vynášať materiál potrebný na opravu hradných múrov.

Odpad budú loviť z kanoe

Medzi najpopulárnejšie aktivity patrí čistenie prírody. Dobrovoľníci vyrazia do lesov, parkov, na lúky či dokonca k riekam, aby uľavili životnému prostrediu a umožnili širokej verejnosti užívať si spokojnejšiu rekreáciu v krajšom prostredí.

Na ochranu prírody je zameraných viac ako 70 aktivít, napríklad čistenie Malého Dunaja, kde budú účastníci Nášho Mesta do kanoe vyťahovať zachytené nečistoty z vody a z konárov. Iní zase pomôžu pri likvidácii nelegálnych skládok odpadu v bratislavskom Lamači alebo na Zlatých pieskoch. Vyčistia i vodné toky v Pezinku, Liptovskom Mikuláši a pri Košiciach.

Zoznam všetkých aktivít nájdete na tomto linku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 3. Zázračná škola so zelenou strechou
 4. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 5. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 6. Crème de la crème po slovensky
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 647
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 720
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 9 632
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 530
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 233
 6. Po Slovensku na motorke 6 206
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 5 528
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 278
 9. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 5 175
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 3 650
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Znížiť regionálne rozdiely v očkovaní môže aj otvorenie čakárne pre deti nad 12 rokov. Čaká ich v nej už vyše desaťtisíc.

Prvú dávku vakcíny dostala už viac ako polovica Bratislavy, no len pätina Čadce.


16. jún
Marek Hamšík v zápase Slovensko - Švédsko na ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Slováci prehrali so Švédmi gólom z penalty.


Pavol Spál 3 h
Poslanec Robert Fico počas odvolávania Mikulca.

Matovič opäť raz premrhal príležitosť mlčať.


11 h
Štefan Tarkovič a Michal Ďuriš zápase Slovensko - Švédsko na EURO 2020 (2021).

Tréner Slovenska reaguje po zápase so Švédskom.


Juraj Berzedi 2 h

Neprehliadnite tiež

Námestie v Myjave.

Okres by do oranžovej farby mohol prejsť od 28. júna.


2 h
Minister vnútra Roman Mikulec.

Rezort tiež prehodnocuje postavenie Úradu inšpekčnej služby.


TASR 2 h
Ilustračné foto

Najbezpečnejšie je cestovať po kompletnom očkovaní.


TASR 2 h
Leto zvyčajne vrcholí v prázdninových mesiacoch. Vplyvom zmeny klímy tropické dni prichádzajú už v júni. Na zábere Jarovecké rameno pri Bratislave počas horúceho dňa v auguste 2020.

Najteplejší jún bol v roku 2019.


2 h