SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Vstup na Slovensko zo susedných zelených krajín sa zjednoduší (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 390-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 430 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme sledovali online minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

20:36 SVET Ľudia vo Francúzsku si prvýkrát po mesiacoch užívali jedlo vo vnútri reštaurácií a pohyb vo fitness centrách.

V krajine sa uvoľnili protipandemické pravidlá, v rámci ktorých aj zákaz nočného vychádzania posunú na neskoršiu 23.00 hodinu.

Počty prípadov nákazy totiž klesajú a zaočkovaných obyvateľov pribúda.

20:10 SVET Britské úrady zaznamenali za posledných 24 hodín ďalších 7 540 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Je to najvyšší prírastok od 26. februára.

V krajine zaevidovali aj úmrtia ďalších šiestich osôb, ktoré mali v období posledných 28 dní pozitívny test. Predošlý deň úrady hlásili 6 048 nových prípadov nákazy a 13 úmrtí.

Spojitosť medzi pribúdajúcimi prípadmi a hospitalizáciami a úmrtiami bude pre ministrov kľúčovým faktorom pri rozhodovaní, či 21. júna zrušia väčšinu zostávajúcich karanténnych opatrení.

Skryť Vypnúť reklamu

19:30 SLOVENSKO Slováci s platným očkovacím certifikátom môžu od des vstupovať na územie Maďarska bez obmedzení. V krajine pre nich platia rovnaké pravidlá ako pre držiteľov maďarského očkovacieho certifikátu.

18:30 SVET - V globálnych pretekoch v očkovaní proti covidu sa Afrika tragicky pohybuje na konci.

V skutočnosti len sotva vyštartovala, analyzuje agentúra AP s odvolaním sa na oficiálne údaje o koronavíruse a zdravotnícke organizácie.

V Juhoafrickej republike, ktorá má najsilnejšiu ekonomiku na kontinente a najväčší počet prípadov nákazy koronavírusom, je podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa plne zaočkovaných iba 0,8 percenta populácie. Na dávky vakcíny tam stále čakajú aj státisíce zdravotníckych pracovníkov.

17:54 SVET - Japonský premiér Jošihide Suga oznámil, že chce dosiahnuť zaočkovanie všetkých dospelých obyvateľov krajiny do novembra.

Skryť Vypnúť reklamu

„Chcem, aby sa vakcíny do obdobia októbra - novembra podali všetkým ľuďom, ktorí chcú byť zaočkovaní," povedal v stredu Suga, ktorý vakcíny označil za „tromf" v rámci opatrení proti koronavírusu.

17:49 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva spísalo na sociálnej sieti desať dôvodov, prečo pediatri odporúčajú očkovať deti proti covidu.

17:33 SVET - Ľudia vo Francúzsku si dnes prvýkrát po mesiacoch užívali jedlo vo vnútri reštaurácií a pohyb vo fitness centrách.

V krajine sa uvoľnili protipandemické pravidlá, v rámci ktorých aj zákaz nočného vychádzania posunú na neskoršiu 23.00 hodinu. Počty prípadov nákazy totiž klesajú a zaočkovaných obyvateľov pribúda.

Uvoľnili sa tiež pravidlá pre cestujúcich z EÚ, opatrenia zmiernili i kultúrne zariadenia, a to v súlade s fázovým znovuotváraním Francúzska pre letné mesiace.

Skryť Vypnúť reklamu

17:21 SVET - Turisti, ktorí prídu na dovolenku do Turecka, sa nemusia v súvislosti s covidom obávať žiadnych prísnych pravidiel.

Platia tam pre nich miernejšie opatrenia ako pre miestnych. Na väčšine miest sa môžu pohybovať bez prekrytia horných dýchacích ciest a nemusia dodržiavať zákaz vychádzania.

Tureckí občania a ľudia s trvalým pobytom v Turecku musia stále nosiť rúška vo všetkých vnútorných i vonkajších priestoroch. Turisti majú povinnosť mať zakrytá ústa a nos len vo verejnej doprave a v obchodných centrách.

16:52 SLOVENSKO - Na Slovensku odštartovala letná turistická sezóna. Ministerstvo dopravy pritom verí, že práve leto pomôže mnohým prevádzkam, ktoré boli pre pandémiu koronavírusu dlho zatvorené.

Ako na tlačovej besede informovala štátna tajomníčka Katarína Bruncková, spotrebiteľské správanie je ešte stále rozpačité, no rezort verí, že k rozbehu sezóny pomôže aktuálne pekné počasie.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

K udržaniu prevádzok cestovného ruchu prispela podľa štátnej tajomníčky aj poskytnutá štátna pomoc. Do dnešného dňa ministerstvo prijalo viac ako 13-tis. žiadostí v sume asi 120 mil. eur. Z tejto sumy už bolo vyplatených asi 76 mil. eur, okolo 4 500 žiadostí je ešte rozpracovaných.

Rezort pritom pokračuje v prípravách veľkej schémy pre väčšie cestovné kancelárie, lyžiarske strediská, či siete hotelov. Realitou by mohla byť do pár dní.

16:36 SLOVENSKO - Polícia za uplynulý týždeň zistila desať prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény, 67 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok a 21 prípadov porušenia zákazu vychádzania. Uložila pokuty za 3080 eur.

Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

„Policajti vybavili napomenutím 35 prípadov, uložili 57 pokút za 3080 eur a päť prípadov postúpili na príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva,“ priblížila hovorkyňa s tým, že policajti v súvislosti s dodržiavaním protiepidemických opatrení skontrolovali viac ako 30 000 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

16:33 SVET - Nemecko predĺži ekonomickú pomoc firmám, ktoré zasiahla pandémia do konca septembra, aby im pomohlo postaviť sa opäť na nohy po skončení krízy.

Program pomoci, o ktorú môžu požiadať firmy v najväčšej európskej ekonomike, ak preukážu, že ich príjmy sa pre krízu strmo prepadli, sa mal pôvodne skončiť v závere júna.

Podľa nemeckého ministerstva hospodárstva bolo od začiatku koronakrízy na pomoc firmám vyčlenených viac ako 105 miliárd eur.

16:21 SLOVENSKO - Ministerstvo stále pracuje na COVID automate. Podľa Lengvarského však nie je ani tak dôležité to, či v ňom budú redukovať farby, ale skôr to, ako čo najviac zvýhodniť zaočkovaných.

„Je potrebné urobiť opatrenia tak, aby sme zvýhodnili zodpovedných,“ skonštatoval Lengvarský.

Skryť Vypnúť reklamu

Na druhej strane by sa podľa neho nemali veľmi segregovať tí, ktorí sa rozhodnú nezaočkovať. „Počet farieb v COVID automate nie je dôležitý, dôležitý je spôsob motivácie zaočkovať sa,“ doplnil minister.

16:10 SLOVENSKO - Očkovanie maloletých je dôležité. Uviedla to hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová. Pred pár dňami otvorili čakáreň pre maloletých vo veku od 12 do 15 rokov.

„My pediatri vítame tento krok,“ povedala Prokopová. Uvoľnenia v krajine môžu podľa nej nastať až keď budeme mať kolektívnu imunitu na úrovni zaočkovanosti 70 - 80 % obyvateľstva.

A ak by sa nedali očkovať deti, ktoré taktiež dokážu prenášať koronavírus, tak toto percento podľa nej nikdy nedosiahneme.

15:45 SLOVENSKO - Mobilné odberové miesta v súčasnej podobe skončia k 30. júnu. Uviedol to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet odberových miest sa zníži a viaceré sa zlúčia. Na jednom mieste tak bude možné absolvovať antigénový, PCR či LAMP test.

Lengvarský zároveň pripomenul, že plne zaočkovaných je na Slovensku už viac ako milión ľudí. Rezort zdravotníctva sa tak pripravuje na ďalšie možnosti očkovania tak, aby jeho tempo ešte viac urýchlili.

Aspoň prvú dávku očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 má 1 840 253 osôb.

15:40 SLOVENSKO - Epidemiologická situácia sa na Slovensku naďalej zlepšuje. Tempo poklesu je naprieč krajinou podobné a všetky ukazovateľe klesajú približne o 20 percent týždenne. Informoval o tom šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

V priemere pribúda denne stabilne menej ako dvesto nových prípadov nákazy koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

V nemocniciach je aktuálne 314 pacientov s potvrdeným covidom. Asistenciu pľúcnej ventilácie potrebuje už menej ako 30 pacientov.

Situácia sa zlepšuje aj v okolitých krajinách. V rámci Európy sa len mierne zhoršila v Portugalsku a vo Veľkej Británii.

Načítavam video...

15:31 SLOVENSKO - Občanom susedných krajín, ktoré sú v zelenej fáze cestovateľského semafora, bude stačiť na vstup na územie Slovenska antigénový test, ktorý nebude starší ako 24 hodín, alebo PCR test, nie starší ako 72 hodín.

Nariadenie bude platné od pondelka 14. júna.

Uviedol to premiér Eduard Heger na tlačovej konferencii. Dodal, že bez testu či podstúpenia karantény sa Slováci budú môcť vrátiť z Maďarska, Rakúska, Česka a Chorvátska v prípade, že od prvej dávky vakcíny im ubehlo minimálne 22 dní.

Skryť Vypnúť reklamu

Heger uviedol, že o rovnakých opatreniach rokujú aj so Slovinskom. Vláda podľa jeho slov pripravuje pre občanov opatrenia, aby do dovolenkových rezortov cestovali čo najefektívnejšie.

15:19 SLOVENSKO - Študentská rada vysokých škôl spustila prieskum na zistenie záujmu zahraničných študentov o očkovanie. Informovala o tom podpredsedníčka rady pre vzťahy s verejnosťou Ema Petriková.

Prieskum organizuje rada spoločne s ministerstvom školstva. Ako poznamenala Petriková, do Čakárne sa v súčasnosti môžu prihlásiť iba slovenskí študenti a študenti z Európskej únie.

Na základe výsledkov prieskumu by malo ministerstvo pripraviť aj zaočkovanie skupiny vysokoškolákov, ktorí prichádzajú z krajín mimo Európskej únie.

14:56 SLOVENSKO - Výjazdová očkovacia služba Prešovského samosprávneho kraja zintenzívnila v uplynulých dňoch očkovanie v obciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Od piatka do pondelka tiež kraj vo svojich piatich veľkokapacitných vakcinačných centrách podal vakcínu spolu viac ako 11 300 ľuďom. Informovala o tom Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie.

"Výjazdová očkovacia služba od štvrtka do utorka zaočkovala vo vybraných obciach kraja 1250 ľudí nad 60 rokov, imobilných a ťažko zdravotne postihnutých," priblížila s tým, že išlo o obyvateľov obcí na Spiši, Šariši a hornom Zemplíne.

V stredu zaočkujú mobilné tímy vyše 300 ľudí v ďalších ôsmich obciach kraja.

14:32 SLOVENSKO - PCR testy potrebné na letné tábory budú preplácané, nebudú ich musieť hradiť rodičia detí.

PCR testom sa budú musieť preukázať deti nad desať rokov pred nástupom do tábora. Po dnešnom rokovaní vlády to uviedol minister školstva Branislav Gröhling.

Skryť Vypnúť reklamu

14:08 SLOVENSKO - Neregistrovanú ruskú vakcínu Sputnik V si už môžu pri registrácii vybrať všetky osoby staršie ako 18 rokov.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský včera oznámil, že ruská strana doložila potrebné dokumenty a Sputnikom sa tak už môžu očkovať aj ľudia starší ako 60 rokov.

14:01 SVET - Stovky ľudí demonštrujú na pražskom Malostranskom námestí proti pandemickým opatreniam a očkovacím certifikátom.

Novela zákona týkajúca sa týchto certifikátov, ktorou by sa v stredu mala zaoberať Poslanecká snemovňa, je podľa protestujúcich protiústavná a obmedzuje práva a slobody občanov. Informoval o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Dve demonštrácie zorganizovali hnutia Chcípl PES a Volný blok a majú trvať od deviatej do 18.00 h, resp. 20.00 h.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako uvádza iDNES.cz, pražský magistrát obidve demonštrácie povolil, pričom na každej z nich počítajú organizátori s účasťou približne 500 ľudí.

13:46 SVET - Európska komisia zažalovala Slovensko kvôli porušeniu európskych nariadení ohľadom cestovných balíčkov.

Podľa slovenských zákonov musia cestujúci, ktorých dovolenka bola v dôsledku pandémie zrušená, prijať buď zmenenú cestovnú zmluvu alebo náhradný balíček od rovnakej spoločnosti.

Na vrátenie peňazí majú nárok až po 31. auguste 2021, píše komisia v zdôvodnení. Všetci cestujúci majú mať ale podľa európskeho nariadenia právo na vrátenie peňazí do 14 dní v prípade, že je ich cesta z mimoriadnych dôvodov zrušená.

Európska komisia o porušení záväzkov Slovensko informovala vlani v lete, v decembri 2020 potom Slovensko predstavilo návrh úprav zákona, ktorý mal byť prijatý tento rok v marci a do platnosti vstúpiť v máji. Úpravy však zatiaľ Slovensko neprijalo.

Skryť Vypnúť reklamu

13:39 SVET - Na tri roky väzenia odsúdil súd v Spojených štátoch bývalého lekárnika, ktorý sa priznal, že zámerne zničil stovky vakcín proti covidu, pretože k nim nemal dôveru.

Okrem odňatia slobody súd Stevenovi R. Brandenburgovi nariadil, že musí nemocnici, kde pracoval, zaplatiť 83 800 dolárov ako odškodnenie.

13:25 SVET - Napriek prísnym obmedzeniam pohybu pandémia neznížila v Európe dostupnosť drog, zrýchlila ale zmeny pri ich distribúcii a viedla k rýchlejšej digitalizácii trhu s narkotikami.

Vo svojej novej správe to dnes uviedlo Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť.

Podľa nej začali díleri drog aj nakupujúci kvôli sťaženým podmienkam pouličného predaja vo väčšej miere používať šifrované správy, sociálne siete alebo poštové a doručovacie služby.

Skryť Vypnúť reklamu

13:16 SLOVENSKO - Pre zlepšenú epidemiologickú situáciu povolila Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana Prešov návštevy hospitalizovaných pacientov vrátane pacientov s ochorením COVID-19.

Všetky návštevy musia podliehať prísnemu hygienicko-bezpečnostnému režimu.

12:46 SVET - V Berlíne sa za prísnych hygienických podmienok začína filmový festival Berlinale.

Po marcovej digitálnej verzii, ktorá sa odohrala bez návštevníkov, sa fanúšikovia kinematografie konečne dočkali skutočného premietania. Špeciálna edícia potrvá do 20. júna a premietať sa bude v 16 letných kinách.

Súvisiaci článok Sputnik je v Cannes bezcenný, o podobe filmového festivalu ešte rozhodne Joe Biden Čítajte 

Značná časť vstupeniek na zhruba 130 filmov je už rozobraná, čo platí aj pre dnešné premietanie filmu Mauritánec: Denník z Guantánama režiséra Kevina Macdonalda. Tým festival oficiálne začne.

Premietanie, ktoré je naplánované na 21:30, bude v letnom kine na Múzejnom ostrove v kultúrnom srdci nemeckého hlavného mesta.

Zakúpenie lístka však nie je jedinou podmienkou účasti na festivale. Nevyhnutný je tiež negatívny test, ktorý nesmie byť starší ako 24 hodín. Uznávané sú PCR a antigénne rozbory, nie však samotesty.

Bez testu môžu film zhliadnuť len tí, ktorí sú najmenej 28 dní po druhej dávke vakcíny, alebo covid v poslednom polroku prekonali. Povinné sú aj rúška, ktoré návštevníci môžu sňať až na svojom pridelenom mieste na sedenie.

12:38 SLOVENSKO - Vláda schválila naviazanie Prvej pomoci na COVID automat. Každý by tak mal vedieť, na akú pomoc bude mať nárok v konkrétnej covidovej situácii.

Súčasná epidemiologická situácia je taká, že od júla sa prejde na Prvú pomoc bez opatrenia 3B. Skonštatoval to počas rokovania vlády minister práce Milan Krajniak.

Poznamenal, že k 7. júnu bolo doteraz vyplatených 1,736 miliardy eur z Prvej pomoci. Naviazanie na COVID automat má podľa Krajniaka vytvoriť predvídateľné prostredie, kým sa spustí tzv. trvalý kurzarbeit, ktorý bude platiť od začiatku roka.

12:20 SLOVENSKO - Od pondelka bude platiť nové rozdelenie krajín na cestovateľskom semafore.

V závislosti od epidemickej situácie v jednotlivých krajinách sa líšia pravidlá, ktoré pri cestovaní a pri návrate na Slovensko platia.

Medzi zelené patria krajiny Európskej únie a štáty s priaznivou epidemickou situáciou, červené sú krajiny s nepriaznivou epidemickou situáciou.

Do čiernych sa neodporúča cestovať vôbec. Aké karanténne opatrenia platia pre jednotlivé fázy, spresňuje vyhláška Úradu verejného zdravotníctva.

Semafor sa aktualizuje raz za dva týždne, v individuálnych prípadoch aj skôr.

Rozdelenie krajín od 14. júna:

 • Zelené: Andorra, Austrália, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Čínska ľudová republika, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Grónsko, Holandsko, Hong Kong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, San Maríno, Singapur, Slovinsko, Vatikán, Španielsko, Švajčiarska konfederácia, Švédsko, Taiwan, Taliansko
 • Červené: Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kosovo, Kuba, Libanon, Moldavsko, Portoriko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tunisko, Turecko, Ukrajina
 • Čierne: všetky ostatné

  12:05 SLOVENSKO - V bratislavskom veľkokapacitnom očkovacom centre Bratislavského samosprávneho kraja zaočkovali už takmer 140 000 obyvateľov, z toho asi 4000 ľudí nedostalo od štátu pozvánku na druhú dávku vakcíny.

Upozornil na to predseda BSK Juraj Droba. Spoločne s lekárom kraja a manažérom očkovacieho centra Tomášom Szalayom pritom avizujú, že najbližšie týždne budú najťažšie, pretože sa budú masovo prekrývať pozvaní na druhú dávku vakcíny od AstraZeneca či Pfizer.

"Skúsenosti nám hovoria, že ďalšie stovky až tisíce ľudí pozvánku na druhú dávku nedostanú. Vytvorili sme preto špeciálny formulár, kde sa na ňu môžete prihlásiť priamo k nám," avizuje Droba.

Verejnosť žiada, aby tak robila len v prípade, ak uplynul odporúčaný čas, alebo má na skrátenie zdravotný dôvod. Zástupcov BSK podľa predsedu samosprávneho kraja denne kontaktujú stovky ľudí s otázkami či špeciálnymi požiadavkami.

"Snažíme sa pomôcť, ale čelíme obrovskému náporu," uviedol. Pripomína, že očkovanie robí kraj ako službu ľuďom a v mnohom supluje štát.

"V kraji momentálne na druhé vakcíny čakajú desaťtisíce ľudí, ktorým už lehota uplynula a sú pre nás prioritou," poznamenal Droba.

11:36 SLOVENSKO - Minister školstva Branislav Gröhling veľmi víta rozhodnutie sprístupnenia očkovania proti covidu aj pre vekovú kategóriu detí od 12 rokov. Uviedol to na sociálnej sieti.

"Je na každom z nás, aby sme zvážili, či ho využijeme. Avšak vďaka očkovaniu dnes nepodliehame chorobám ako záškrt, tetanus či čierny kašeľ. Vďaka očkovaniu celej populácie sa dnes dostávame do lepších čísel. Môžeme sa tak vrátiť do bežného života, k fungujúcim školám aj spoločenskému životu," poznamenal minister.

11:23 SVET - Pri vstupe do Francúzska zo Slovenska je možné preukázať sa potvrdením o očkovaní alebo negatívnym PCR či antigénovým testom nie starším ako 72 hodín od vystavenia výsledku.

Vyplýva to z informácií zverejnených na webovej stránke ministerstva zahraničných vecí.

Zaočkované osoby sa musia preukázať potvrdením o očkovaní, ktoré je označené QR kódom. Negatívny test v ich prípade nie je potrebný.

"Maloleté osoby do 11 rokov, ktoré sprevádzajú dospelé očkované osoby, sa nemusia preukazovať potvrdením ani negatívnym testom," doplnilo ministerstvo.

Slovensko je pre Francúzsko momentálne zelenou krajinou.

11:06 SLOVENSKO - Od budúceho pondelka opäť nebude podľa COVID automatu ani jeden okres v čiernej fáze.

V druhom stupni varovania budú dva okresy, v prvom stupni varovania tri, v druhom stupni ostražitosti ich bude 19 a v prvom stupni ostražitosti 49.

V stupni monitoringu bude šesť okresov. Vláda SR na svojom dnešnom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.

V druhom stupni varovania sú okresy Kysucké Nové Mesto a Myjava. V prvom stupni varovania budú od pondelka okresy Banská Štiavnica, Skalica a Trenčín.

V druhom stupni ostražitosti sú zaradené okresy Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Bytča, Čadca, Gelnica, Humenné, Levice, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trnava, Tvrdošín, Vranov nad Topľou a okres Žilina.

Do prvého stupňa ostražitosti, ktorý zodpovedá žltej farbe, sú zaradené okresy Banská Bystrica, Bratislava I.-V., Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Revúca, Rožňava, Sabinov, Senec, Snina, Stará Ľubovňa, Svidník, Trebišov, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce a okres Zvolen.

V stupni monitoring, ktorý zodpovedá zelenej farbe, budú od pondelka zaradené okresy Brezno, Púchov, Šaľa, Stropkov, Topoľčany a Turčianske Teplice.

10:59 SVET - Asi 60 percent zamestnancov v Nemecku, ktorí nepracujú z domu, sa testuje na koronavírus priamo na pracovisku. Vyplýva to z prieskumu, o ktorom informoval ekonomický inštitút Ifo.

Testovanie je dôležité, keďže zhruba 70 percent zamestnancov opäť pracuje v sídle zamestnávateľa, uviedol Oliver Falck z inštitútu Ifo. Testy podľa neho pokrývajú kontakty, ktoré majú zamestnanci na pracoviskách, ako aj cestou do práce.

„Osobitne v oblastiach s vyšším výskytom nákazy koronavírusom by mali zamestnávatelia motivovať zamestnancov, aby sa nechali na pracovisku otestovať častejšie,“ dodal Falck.

10:48 SVET - Indická vláda nariadila dočasne uzavrieť všetky tigrie rezervácie. Dôvodom sú ohniská nákazy COVID-19 medzi zvieratami v zoologických záhradách po celej krajine. Informovala o tom spravodajská televízia CNN.

Národný úrad na ochranu tigrov, patriaci pod indické ministerstvo životného prostredia, vydal tento príkaz v pondelok po tom, ako na inom mieste niekoľko dní predtým uhynula levica pozitívna na koronavírus.

"Tento posledný prípad infikovania zvieraťa v zoologickej záhrade opäť naznačuje vysokú pravdepodobnosť prenosu tejto choroby z ľudí na divé zvieratá. K takémuto prenosu môže dôjsť aj v tigrích rezerváciách," uvádza sa v spomínanom nariadení.

10:38 SVET - Občania Slovenskej republiky a Maďarska, ktorí boli zaočkovaní proti covidu, môžu od dnes voľne cestovať medzi oboma krajinami, oznámil na sociálnej sieti šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Minister pripomenul, že v uplynulých týždňoch často rokoval so slovenským rezortným kolegom Ivanom Korčokom s cieľom čo najskôr umožniť zaočkovaným občanom voľne cestovať, aby sa tak "opäť stretli rodiny, priatelia a spoločenstvá".

"Rokovania v utorok popoludní priniesli výsledok – slovenská strana oficiálne oznámila, že s návrhom súhlasí," dodal Szijjártó.

10:22 SVET - Poslanci Európskeho parlamentu dnes zakončili proces schvaľovania digitálneho COVID osvedčenia Európskej únie, ktorého cieľom je uľahčiť cestovanie v bloku počas pandémie a prispieť k hospodárskemu ozdraveniu.

Nové nariadenie o digitálnom COVID osvedčení EÚ pre jej občanov prešlo parlamentom s pomerom hlasov 546 za a 93 proti, pričom 51 poslancov sa zdržalo hlasovania.

Nariadenie o osvedčení pre príslušníkov tretích krajín prijali poslanci pomerom hlasov 553 za a 91 proti, hlasovania sa zdržalo 46 členov parlamentu. Nariadenia musí ešte schváliť aj Rada EÚ.

10:02 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 840 253 za predchádzajúci deň pribudlo 6 591 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 024 710 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 14 765 ľudí.

9:59 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 147 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 86 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 2,48 % z 5 937 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,23 % z 36 700 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (33? nasledujú Prešovský kraj (31), Trenčiansky (21), Žilinský (18), Banskobystrický (15), Bratislavský (13), Nitriansky (8) a Trnavský (8).

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 7 osôb. Celkový počet úmrtí "na covid" je 12 430 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 2 426.

V nemocniciach je hospitalizovaných 314 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 239 ľudí. Na JIS je 23 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 28 osôb.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 875 030 pričom takto bolo pozitívne testovaných 390 693 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 107 415, z čoho bolo pozitívne testovaných 385 939 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 704 280. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

08:34 SVET - V Česku za utorok pribudlo 384 nakazených, čo je o 94 menej ako minulý týždeň. Zdravotníci podali 111 024 dávok vakcín proti Covidu-19. Reprodukčne číslo je na hodnote 0,83.

07:34 SVET - Spojeným štátom sa zrejme nepodarí splniť cieľ zaočkovať do 4. júla aspoň prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu 70 percent Američanov.

Tento ambiciózny plán prezidenta Joea Bidena totiž podľa AP naráža na spomalenie tempa očkovania - zatiaľ čo pred dvoma mesiacmi sa denne v USA aplikovali takmer dva milióny dávok vakcín, v súčasnosti je to len zhruba 400 000 za deň.

Ak má dôjsť k naplneniu stanoveného zámeru, muselo by za nasledujúce štyri týždne dostať minimálne prvú dávku proticovidovej vakcíny zhruba 16 miliónov nezaočkovaných dospelých.

06:25 SVET - V Indii sa druhý deň drží prírastok nákazy koronavírusom pod hranicou 100 tisíc prípadov. Úrady v stredu ohlásili, že v priebehu posledných 24 hodín pribudlo 92 600 nových nakazených, v utorok ich bolo 86 500.

V máji dosahoval prírastok aj 400 tisíc prípadov denne. Celkový počet nakazených od začiatku epidémie dosiahol 29,1 milióna ľudí, uviedla agentúra Reuters. To je druhý najvyšší počet na svete po USA.

Za posledný deň pribudlo približne 2 200 úmrtí na Covid-19. Od začiatku epidémie v krajine ochoreniu podľahlo 353 500 ľudí, čo je tretí najvyšší počet na svete.

Vďaka zlepšeniu epidemiologickej situácii začalo tento týždeň v niektorých indických mestách uvoľňovanie protiepidemických obmedzení.

06:05 SVET - V Nemecku zdravotnícke úrady zaznamenali za posledný deň 3 254 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je menej ako minulú stredu , keď zaznamenali bezmála 5 tisíc prípadov. Počet úmrtí sa zvýšil o 107.

Kumulovaný počet prípadov za posledných sedem dní na 100 tisíc obyvateľov dosiahol hodnotu 20,8. Pred týždňom to bolo 36,8. Reprodukčné číslo dosiahlo 0,71.

00:00 SLOVENSKO - Už dnes by sa malo otvoriť prihlasovanie na očkovanie vakcínou Sputnik V aj pre ľudí nad 60 rokov. V utorok to v Rozhovoroch ZKH pre denník SME avizoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

"Áno, budeme očkovať aj nad 60 rokov. Prišla štúdia, ktorá hovorila o výsledkoch očkovania 60 plus. Úspešnosť podľa ruskej štúdie je pomerne vysoká, takže od zajtra sa budú môcť hlásiť aj ľudia 60+. Malo by to byť bezpečné," povedal Lengvarský v utorok.

Načítavam video...

22:30 SVET - Spojené štáty americké v utorok zmiernili odporúčania pre cestovanie do 61 krajín sveta vrátane Japonska, v ktorom sa budú konať olympijské hry, informovali agentúra AFP a stanica CNBC.

Zmiernenie odporúčaní sa týka napríklad tiež Kanady, Francúzska, Nemecka, Španielska, Talianska či Ruska. Pre tieto krajiny už viac neplatí štvrtý stupeň varovania, ale len tretí.

Americké úrady tak už svojich občanov nevyzývajú, aby do týchto krajín necestovali, iba im odporúčajú, aby pre riziko nákazy ochorením Covid-19 zvážili cestovanie do nich.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 3. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius?
 7. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 8. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 7. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 8. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 6 913
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 6 401
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 803
 4. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 5 673
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 5 284
 6. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius? 3 483
 7. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 3 237
 8. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 199
 9. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách? 2 264
 10. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 233
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Obvinených v kauze Mýtnik privádzajú na Špecializovaný trestný súd v Pezinku 31. januára 2021.

Zatiaľ nie je známe kedy sudca bude rozhodovať o väzobnom stíhaní.


TASR 2 h
Vicepremiér a minister hospodárstva SR Richard Sulík (vľavo) počas zaočkovania prvou dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech proti ochoreniu COVID-19 v priestoroch Národného futbalového štadióna v Bratislave.

Rebríček politických strán podľa jednoznačnosti postoja k očkovaniu.


2 h
Očkovanie proti koronavírusu.

Slovensko je v miere zaočkovanosti siedme najhoršie spomedzi krajín EÚ.


2 h
Guvernér NBS Peter Kažimír.

V akcii Mýtnik 3 obvinili osem ľudí.


2 h