SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

Slováci by mohli mať výhody aj pri ceste do Poľska (minúta po minúte)

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 433 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

18:53 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v piatok.

Skryť Vypnúť reklamu

18:27 SVET - Až 90 percent krajín na africkom kontinente nesplní očkovací plán, podľa ktorého chcela mať Afrika v septembri zaočkovanú proti covidu desatinu populácie, oznámila šéfka regionálneho oddelenia WHO Matshidiso Moetiová.

Podľa nej sa kontinentom šíri tretia vlna nákazy a aby bolo možné mať v septembri zaočkovanú desatinu občanov, potrebovala by Afrika 225 miliónov dávok vakcín.

16:25 SLOVENSKO - Samosprávne kraje veľmi dobre zvládli veľkokapacitné očkovanie, tvrdí Jozef Viskupič, predseda združenia SK8. Stále je však podľa neho potrebné zefektívniť službu výjazdového očkovania.

"Od februára očkujeme na vysokej profesionálnej úrovní za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení," poznamenal.

15:58 SLOVENSKO - V Trenčianskom kraji začali očkovať Sputnikom V. Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach je jednou z ôsmich nemocníc v krajine, ktorým rezort zdravotníctva pridelil možnosť očkovania touto vakcínou.

Skryť Vypnúť reklamu

"Milo nás prekvapil záujem ľudí o očkovanie Sputnikom V. K štvrtku máme zaevidovaných viac ako 300 ľudí. Očkovať ním budeme raz do týždňa, a to vo štvrtok," povedal námestník nemocnice Milan Henčel.

15:35 SLOVENSKO - Bývalá poslankyňa a lekárka Andrea Letanovská z mimoparlamentnej strany Spolu poukázala na to, že následkom pandémie sa na Slovensku vykonalo o pol milióna diagnostických vyšetrení menej a desiatky tisíc operácií a preventívnych prehliadok sa odložili.

Odvoláva sa pritom na štatistiky zdravotných poisťovní za posledný kvartál minulého roka, ktoré spracovala Asociácia na ochranu práv pacientov. Zdravotné poisťovne vyzvala, aby sa na túto oblasť zamerali.

14:45 SLOVENSKO - Návštevy pacientov v bánovskej nemocnici sú už bez obmedzení. K uvoľneniu opatrení pristúpilo zdravotnícke zariadenie na základe aktuálnej epidemickej situácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Okres Bánovce nad Bebravou sa momentálne nachádza v oranžovej farbe covidového automatu a platia tam mierne protiepidemické opatrenia.

13:55 SVET - Viac ako polovica populácie dospelých v Európe už dostala aspoň jednu dávku vakcíny. Sto miliónov ľudí je úplne zaočkovaných. Na sociálnej sieti Twitter to uviedla predsedníčka Eurokomisie Ursula von der Leyenová.

13:41 SLOVENSKO - Témou dnešného slovensko-poľského rokovania boli aj COVID pasy. Povedal to slovenský premiér Eduard Heger na spoločnej tlačovej konferencii s poľským predsedom vlády Mateuszom Morawieckim.

Heger sa poďakoval Poľsku za prejavy solidarity v čase pandémie. Premiér tiež predstavil svojmu poľskému náprotivku iniciatívu, ktorú sa Slovensku podarilo dosiahnuť s Českom, Maďarskom, Rakúskom i Chorvátskom. Bol by rád, keby sa k tejto recipročnej dohode pripojilo aj Poľsko.

Skryť Vypnúť reklamu

Zaočkovaní slovenskí dovolenkári budú môcť cestovať do týchto krajín bez testu a bez nutnosti absolvovať karanténu, ak po ich prvej dávke akejkoľvek vakcíny prešlo 22 dní.

12:48 SLOVENSKO - Prešovský kraj začína cez víkend v Bardejove s pilotným očkovaním vakcínou Sputnik V.

Zaočkovať by sa tam malo 800 nových záujemcov.

Od piatka do pondelka je pre štyri centrá Prešovského kraja alokovaných spolu 7400 vakcín. Od konzorcia AstraZeneca by malo byť 1 800 vakcín a od Pfizer/BioNTech 4800.

Centrum v Humennom ostáva tento víkend zatvorené. Nenaplnili sa povinné kvóty registrovaných ľudí.

Súvisiaci článok Najväčší záujem o očkovanie Sputnikom je v Žilinskom kraji Čítajte 

12:05 SLOVENSKO - Záujem o očkovanie vakcínou Sputnik V má spolu 580 ľudí vo veku od 60 rokov. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytlo ministerstvo zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

V skupine od 60. roku po 64. rok života je 192 záujemcov.

Vo vekovej kategórii od 65 do 69 rokov ide o 239 záujemcov. Ľudí vo veku 70 až 74 rokov evidujú 111 a vo veku 75 až 79 rokov 29 je záujemcov o túto vakcínu.

Celkovo najviac ľudí, a to 887, čaká na Sputnik v Žilinskom kraji. Najsilnejšia kategória, ktorá má o túto vakcínu záujem, a to 493, je vo veku od 40 do 44 rokov.

11:36 SLOVENSKO - Mobilné očkovacie centrum Banskobystrického kraja bude očkovať aj v okrese Detva.

Túto možnosť majú seniori nad 60 rokov, ťažko zdravotne postihnuté osoby bez ohľadu na vek a aj občania z rizikových komunít, kde by sa mohla ľahko šíriť nákaza. Mesto Detva o tom informuje na svojej oficiálnej webstránke s tým, že očkovanie bude od budúceho týždňa.

Záujemcovia dostanú vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Zaregistrovať sa môžu od piatka 11. júna do 12.00 h cez internet na stránke nahradnici.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

11:26 SVET - Zaočkovanie kombináciou vakcín od spoločnosti AstraZeneca a konzorcia BioNTech-Pfizer vytvára silnejšiu imunitnú reakciu než podanie dvoch dávok rovnakej vakcíny.

Naznačuje to štúdia, ktorú zverejnila v stredu Sárska univerzita. Výsledky sú však predbežné a zatiaľ neboli v plnom rozsahu vyhodnotené.

11:13 SLOVENSKO - Na prvú dávku neregistrovanej vakcíny Sputnik V je v čakárni zaregistrovaných 3626 ľudí. Na druhú dávku ich momentálne čaká 1038.

10:50 SLOVENSKO - Zdravotné sestry to počas pandémie nemali jednoduché. Svoju skúsenosť nám opísala zdravotná sestra z martinskej nemocnice, ktorá svoju prácu robí už 30 rokov.

Hlavnou zmenou bol pracovný čas a náplň práce. Odrazu pracovali 12 hodín denne, víkendy aj nočné. Na áre pracovali špecialisti a pridelené zdravotné sestry z iných oddelení sa museli naučiť celkom nové pracovné úkony a to rýchlo, zodpovedne a za pochodu.

Skryť Vypnúť reklamu

V Univerzitnej nemocnici v Martine pomáhali zdravotníkom aj špeciálne školení psychológovia.

10:11 SLOVENSKO - Uplynulý deň pribudlo 6 090 zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny. Ďalších 16 989 ľudí sa zaočkovalo druhou dávkou. Spolu je na Slovensku kompletne zaočkovaných 1 046 405 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 116 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Vyhodnotili 4 518 testov.

Antigénovými testami bolo pozitívne testovaných 49 ľudí. Vykonalo sa 35 656 testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (37), nasledujú Žilinský (23), Prešovský (16), Bratislavský (12), Trnavský (10), Banskobystrický (9), Trenčiansky (7) a Nitriansky (2). Je medzi nimi 50 mužov a 66 žien.

Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 579 a žien 204 230.

Skryť Vypnúť reklamu

Pribudli tri ďalšie obete. Celkový počet úmrtí "na covid" je 12 433 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 2 426.

Počet pacientov v nemocniciach sa opäť mierne znížil. Hospitalizovaných je 313 ľudí, z nich má potvrdené ochorenie 236. Na JIS leží 29 pacientov, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje 26 ľudí.

9:20 SVET - Spojené štáty kúpia ďalších 500 miliónov dávok vakcíny spoločnosti Pfizer, aby ich v priebehu najbližšieho roka prostredníctvom iniciatívy COVAX darovali 92 krajinám s nižšími príjmami a Africkej únii. Podľa osoby oboznámenej s problematikou to americký prezident Joe Biden oznámi dnes v prejave pred začiatkom samitu organizácie G7.

9:10 SLOVENSKO - Slovenskú republiku od dnes zaradilo na zoznam bezpečných krajín aj Holandsko. Pri vstupe do krajiny tak nie sú požadované negatívne výsledky testov a neplatí ani povinnosť izolácie. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí o tom informuje na svojej webovej stránke.

Skryť Vypnúť reklamu

Do oranžovej, bezpečnej kategórie preradil Slovensko aj Cyprus. Cestujúci z oranžových krajín, s výnimkou plne zaočkovaných, musia pred vstupom na Cyprus absolvovať molekulárny PCR test, ktorý nesmie byť starší ako 72 hodín, a vyplniť Cyprus Flight Pass formulár, do ktorého nahrajú negatívny výsledok PCR testu. V prípade vyzvania sa tiež musia podrobiť náhodnému testovaniu hneď po prílete.

Súvisiaci článok Sputnik V pred exspiráciou nezachránia ani dôchodcovia Čítajte 

8:50 SLOVENSKO - Keď bývalý premiér Igor Matovič na začiatku marca doviezol na Slovensko prvú dodávku ruskej vakcíny Sputnik V, predpokladal, že sa ňou zaočkuje až milión ľudí.

Po vyše troch mesiacoch, keď sa očkovanie Sputnikom V spustilo, hrozí, že sa nepoužije ani všetkých stotisíc kusov určených na očkovanie prvou dávkou, ktoré sú uskladnené vo farmaceutickej firme Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci ministerstvo zdravotníctva od utorka povolilo očkovanie Sputnikom V už aj pre ľudí starších ako 60 rokov, župy nepredpokladajú, že sa počet záujemcov výrazne zvýši.

8:45 SLOVENSKO - Rozhodnutie ponechať Trenčiansky okres od budúceho pondelka opäť v prvom stupni varovania (ružová farba) nie je administratívnou chybou, ale je v súlade s nastavením metodiky covid automatu. Informoval o tom riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík na margo výhrad trenčianskeho primátora Richarda Rybníčka.

"Vyhodnocovanie covid automatu prebieha v automatickom procese. Vstupné dáta vyhodnotia odporúčaný stupeň, regionálny hygienik pridá svoj pohľad, z čoho sa stanoví odporúčanie na nasledujúci týždeň, ktoré sa ešte konfrontuje s týmto odporúčaním z minulého týždňa. V prípade, že minulý týždeň bola indikovaná horšia farba, ostáva ešte semafor na tejto horšej farbe, aby sa dal priestor potvrdeniu pozitívneho trendu a nenastal hojdačkový efekt sprísňovania a uvoľňovania opatrení, uviedol pre TASR Mišík.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodal, že pre Trenčiansky okres vyšla aktuálna sedemdňová incidencia na úrovni 40 na 100-tisíc obyvateľov, čo predstavuje dokonca žltú farbu. Regionálna hygienička zhodnotila situáciu v okrese na oranžovú farbu. Keďže v minulom týždni však bol Trenčiansky okres v ružovej farbe, musia na základe metodiky covid automatu počkať ešte jeden týždeň a až potom môže byť okres preradený do oranžovej farby.

Okres je podľa neho možné preradiť aj o dva stupne, ak by tak vyšlo pri zachovaní pravidla dvojtýždennej brzdy.

8:12 SVET - V Česku zachytili včera 248 nakazených, čo je menej ako v pondelok aj utorok. Zároveň je to o sto prípadov menej ako pred týždňom.

7:47 SVET - Testy v Nemecku za posledný deň odhalili 3 187 nakazených, čo je menej ako pred týždňom, kedy ich bolo niečo viac ako 4 600.

Skryť Vypnúť reklamu

Pandémia covidu je v Nemecku už dlhší čas na ústupe. Reprodukčné číslo je na hodnote 0,74, počet nakazených za posledných sedem dní na 100-tisíc obyvateľov sa znížil na 19,3, pričom koncom apríla sa pohyboval okolo 150.

7:15 SVET - V Indii pribudlo za jeden deň 6 148 obetí ochorenia Covid-19, čo je najviac na celom svete od začiatku pandémie.

V porovnaní s poslednými dňami je počet nových obetí zhruba trojnásobný. Podľa serveru India Today to súvisí so skokovým zvýšením štatistiky obetí v severoindickom štáte Bihár, kde po revízii zdravotníckych údajov do súčtu zahrnuli ďalších takmer 4-tisíc obetí.

6:46 SVET - Nórsko bude od polovice júna ponúkať vakcínu od spoločnosti Johnson & Johnson ľuďom na dobrovoľnej báze, no za prísnych podmienok. Vláda tak ignorovala odporúčania viacerých tamojších zdravotníckych úradov, podľa ktorých prevažujú riziká tejto vakcíny nad jej výhodami.

Skryť Vypnúť reklamu

Vakcínu budú môcť dostať len určité skupiny ľudí: napríklad tí, ktorí musia cestovať do krajín so zlou pandemickou situáciou, tí, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu čakať, kým na nich príde rad pri iných dostupných vakcínach, ale aj ľudia, ktorých blízki trpia závažnými formami rakoviny.

Súvisiaci článok Zaočkovaní ľudia môžu opäť voľne cestovať medzi Slovenskom a Maďarskom Čítajte 

6:21 SVET - Maďarsko a Albánsko sa dohodli na vzájomnom uznávaní osvedčení o očkovaní proti covidu, oznámil na sociálnej sieti maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Na základe dohody môžu maďarskí a albánski občania, ktorí sú zaočkovaní proti covidu, od štvrtka bez obmedzení vstupovať na územie druhej krajiny.

Maďarsko uzavrelo v stredu podobnú dohodu o vzájomnom uznávaní očkovacích certifikátov aj s Marokom, pripomína agentúra MIT.

Od stredy môžu zároveň do Maďarska už bez obmedzení cestovať i zaočkovaní Slováci. Platí to aj v prípade Maďarov cestujúcich na Slovensko.

Skryť Vypnúť reklamu

6:00 SVET - České ministerstvo zdravotníctva neodporučilo podávať vektorové vakcíny (od spoločností AstraZeneca a Johnson & Johnson) osobám mladším ako 60 rokov. Dôvodom rozhodnutia je vzácny výskyt trombóz, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Rozhodnutie ministerstva reaguje na odporúčanie Českej vakcinologickej spoločnosti a českého Štátneho úradu pre kontrolu liečiv. "Obe odborné inštitúcie reagujú na výsledky analýzy Európskej agentúry pre lieky (EMA), ktorá porovnala závažné riziká ochorenia Covid-19, proti ktorému očkovanie chráni, s veľmi vzácnym špecifickým nežiaducim účinkom oboch uvedených vakcín - syndrómom trombózy s trombocytopéniou," uviedlo ministerstvo.

00:00 SLOVENSKO - Ani budúci týždeň nebude na Slovensku čierny alebo bordový okres. Vyplýva to z aktualizovaného covid automatu, ktorý v stredu schválila vláda.

Skryť Vypnúť reklamu

Epidemická situácia na Slovensku sa naďalej zlepšuje, od pondelka 14. júna bude zelených šesť okresov. Väčšina Slovenska bude žltá - 49 okresov. V oranžovej fáze bude 19 okresov, v ružovej tri a v červenej dva okresy.

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zázračná hranica kilometrov, po ktorej sa vám elektromobil neoplatí
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 3. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 4. Ako sa mení dynamika firiem?
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 4. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 5. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 25 055
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 14 269
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 879
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 057
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 10 740
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 796
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 331
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 7 022
 9. Po Slovensku na motorke 5 412
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 4 894
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Demografický problém nikto nerieši.


9. jún
Stretnutie Bidena (v kresle vľavo) s Putinom trvalo tri a pol hodiny.

Lídri nevystúpili na spoločnej tlačovej konferencii.


3 h
Peter Schutz

Východisko na spôsob "vláda národnej spásy" je čistá fantazmagória.


7 h
Marek Hamšík (vľavo) počas tréningu slovenskej reprezentácie na EURO 2020.

Kapitán regeneruje výnimočne.


Pavol Spál 8 h