PARÍŽ. Francúzske predsedníctvo v Rade Európskej únie v prvom polroku 2022 má našu plnú podporu, vyhlásil v stredu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok v Paríži, kde rokoval s francúzskym ministrom pre európske záležitosti Clémentom Beauneom.
Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí
Rokovania o Balkáne aj Bielorusku
Partneri sa venovali bilaterálnym vzťahom Slovenska a Francúzska, Konferencii o budúcnosti Európy, ale aj nadchádzajúcemu francúzskemu predsedníctvu v Rade EÚ či procesu rozširovaniu Únie.
Strategické partnerstvo Slovenska a Francúzska sa podľa rezortu diplomacie odzrkadľuje v dobrej dynamike bilaterálnych vzťahov, ale aj v množstve francúzskych podnikateľských subjektov pôsobiacich na Slovensku.
"Máme záujem nielen na ďalšom posilňovaní spolupráce v hospodárskej oblasti, ale aj na užšej koordinácii našich pozícií v oblastiach spoločného záujmu, a to najmä s blížiacim sa s francúzskym predsedníctvom," uviedol Korčok.
Predmetom diskusie bola aj nedávno spustená Konferencia o budúcnosti Európy. Korčok informoval o otvorení konferencie na Slovensku slávnostným stretnutím troch najvyšších ústavných činiteľov a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí 9. mája na Bratislavskom hrade a prijatím spoločnej deklarácie.
"Konferencia nám ponúka príležitosť priblížiť občanom EÚ jej politiky a fungovanie, avšak zároveň nám umožní aj viesť s nimi užitočné diskusie o tom, ako by mohla EÚ v budúcnosti vyzerať. Zdôraznil som, aké dôležité je, aby sa o EÚ diskutovalo tak, aby to nebola tradičná debata, keď politici hovoria občanom, ako si veci predstavujú. Naopak, pýtať sa a diskutovať majú bežní ľudia,“ vyhlásil Korčok.
Partneri tiež ocenili uskutočnenie strategickej diskusie o západnom Balkáne počas májového zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli, ktorá sa konala na podnet šéfa slovenskej diplomacie.
V oblasti zahraničnopolitických tém prebehla diskusia aj o situácii v Bielorusku. Partneri zhodnotili, že vzťahy sa nevyvíjajú dobre.
Vývoj situácie v Bielorusku označili za veľmi znepokojivý a zhodli sa na potrebe koordinovaných spoločných krokov voči bieloruskému režimu.
Pocta diplomatovi Osuskému
Ivan Korčok otvoril v Paríži spomienkové podujatie a výstavu venovanú Štefanovi Osuskému, ktorý bol prvým vyslancom ČSR vo Francúzsku.
Slovensko, Česko a Francúzsko si tento rok pripomínajú 100. výročie nadviazania diplomatických stykov na úrovni vyslancov.
Osuský odovzdal poverovacie listiny vtedajšiemu francúzskemu prezidentovi Alexandrovi Millerandovi v januári 1921, čím boli formálne nadviazané diplomatické vzťahy medzi Československom ako novovzniknutým štátom a Francúzskom, pripomína rezort diplomacie.
V správe o tomto akte v Elyzejskom paláci vyslanec Osuský vtedajšiemu ministrovi zahraničných vecí Edvardovi Benešovi napísal, že "Československá republika je pevne rozhodnutá pokračovať ďalej v spolupráci s francúzskym národom na vydobytí mieru, slobody a práva, jedinom to vydobytí, ktoré je hodné jej ducha a jej dejín".
"Tieto tri morálne imperatívy – mier, sloboda a právo –, ktoré v tom čase 32-ročného, teda na dobovú diplomaciu skutočne mladého vyslanca, sprevádzali na osobnej úrovni po zvyšok jeho života, považujem za viac ako aktuálne aj dnes," vyhlásil v stredu minister Korčok.
Štefan Osuský zotrval na poste vyslanca ČSR v Paríži do júna 1940. Zohral dôležitú úlohu v mnohých ťažkých politických udalostiach ako napríklad vyjednávanie o hraniciach Československa, píše Ministerstvo zahraničia
V roku 1920 bol jedným zo signatárov Trianonskej mierovej zmluvy. V marci 1939 odmietol ako veľvyslanec v Paríži vydať veľvyslanectvo okupujúcej moci.
"Vnútri československého demokratického exilu Osuský reprezentoval to najlepšie zo Slovenska, teda tie kvality, vďaka ktorým sa môžu Slováci presadiť aj dnes: húževnatosť, charakter, intelekt, rozhľad a realizmus," povedal Korčok.
Výstava V Paríži pozostáva z desiatich panelov, ktorých obsahom sú fotografie a dobové materiály so stručným popisom. Po predstavení v pôvodných priestoroch bude trvalo umiestnená v Sále (Štefana) Osuského na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Paríži.