SME
Piatok, 30. júl, 2021 | Meniny má LibušaKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Na Slovensku potvrdili kolumbijský variant koronavírusu (minúta po minúte)

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 433 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:43 SVET - Taliansko odporúča vakcínu od spoločnosti AstraZeneca len pre ľudí vo veku nad 60 rokov - s tým, že mladším ľuďom, ktorí dostali prvú dávku od AstraZenecy, by mali podať druhú dávku od firiem Pfizer alebo Moderna.

Vedecká komisia talianskej vlády prehodnotila svoju stratégiu očkovania, keď preverila najnovšie údaje o prípadoch zriedkavých krvných zrazenín u ľudí, ktorým podali vakcínu od AstraZenecy.

19:35 SVET - Európska agentúra pre lieky schválila novú továreň na výrobu vakcín od americkej spoločnosti Moderna, ktorá sa bude nachádzať vo Francúzsku.

Tento krok zásadne zvýši výrobu očkovacích látok pre Európsku úniu.

Regulačný úrad EÚ v oznámení napísal, že schválil výrobný podnik v obci Monts vo Francúzsku, ktorý prevádzkuje farmaceutická spoločnosť Recipharm so sídlom vo Švédsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem tejto novej továrne schválila EMA aj viacero ďalších prevádzok, kde sa budú vykonávať kontroly šarží a testovanie.

19:15 SVET - Asociácia britských lekárov vyzvala na odloženie uvoľnenia lockdownu , ktoré je vo Veľkej Británii naplánované na 21. júna. Dôvodom je rast počtu prípadov infekcií koronavírusom.

Za uplynulých 24 hodín v krajine nahlásili 8 125 nákaz, čo bol najvyšší počet od 26. februára. Pred týždňom v Británii pribudlo len 6 238 nových infekcií. Informuje o tom portál news.sky.com.

19:06 SVET - Srbsko povolilo použitie vakcíny od Pfizeru pre deti vo veku od 12 do 15 rokov, informuje agentúra AP.

Srbská agentúra pre lieky a zdravotnícke pomôcky uviedla, že povolenie udelila po "prísnej kontrole" vedeckých dát o klinických pokusoch v ostatných krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Čo všetko potrebujete vedieť o vakcíne od Pfizeru? (otázky a odpovede) Čítajte 

Prioritou bude očkovanie detí trpiacich chronickými ochoreniami, ktoré sú vystavené väčšiemu riziku z COVID-19, spresnil predstaviteľ rezortu zdravotníctva Mirsad Djerlek.

Srbsko podľa Djerleka zaočkovalo 37 percent dospelej populácie zo siedmich miliónov obyvateľov. Ako dodal, úrady dúfajú v dosiahnutie hranice 50 percent zaočkovaných koncom tohto mesiaca. Srbsko doposiaľ využívalo vakcínu čínskej spoločnosti Sinopharm, ako aj Pfizer, Sputnik V a AstraZeneca.

Vakcínu Pfizer povolili na očkovanie detí vo veku od 12 rokov aj v Brazílii, informuje agentúra AFP. Pravdepodobne však s týmto krokom krajina počká niekoľko mesiacov, kým sa zaočkujú staršie vekové kategórie.

Pandémiou ťažko sužovaná Brazília sa tak pripojila ku krajinám ako Spojené štáty, Uruguaj a Čile, ktoré rozšírili vakcináciu aj na maloletých.

Skryť Vypnúť reklamu

18:47 SVET - Ďalší vývoj epidémie koronavírusu v Česku môže prebiehať podľa štyroch scenárov, myslí si epidemiológ Rastislav Maďar. Osobne očakáva zhoršenie situácie, ale nie natoľko zásadné, aby zaťažilo nemocnice.

Tento vývoj by umožnil ponechať iba mäkké opatrenia, povedal v piatok v diskusii zástupcov odboru hotelierstva a gastronómie (HoReCa) a vládnych predstaviteľov. Informácie priniesol portál Novinky.cz.

Podľa Maďara je málo pravdepodobný scenár, že nastane útlm epidémie. "Tomu neverím, takí naivní nemôžeme byť," povedal epidemiológ pochádzajúci zo Slovenska.

Ďalším scenárom je, že infekcia bude postihovať lokálne ohniská a kolektívy nezaočkovaných ľudí. Za predpokladu dobrej zaočkovanosti sa však koronavírus nebude šíriť plošne.

Skryť Vypnúť reklamu

18:00 SVET - Blinken vyzval Čínu na väčšiu transparentnosť ohľadne pôvodu koronavírusu.

Šéf americkej diplomacie pritom "zdôraznil dôležitosť spolupráce a transparentnosti v súvislosti s pôvodom koronavírusu" vrátane toho, aby sa umožnil návrat expertov Svetovej zdravotníckej organizácie do Číny.

17:15 SLOVENSKO - Minister Lengvarský vníma potrebu zvýšenia zaočkovanosti na východe.

Súvisiaci článok Lengvarský o Sputniku: Zvyšné vakcíny sa predajú, darujú alebo zničia Čítajte 

„Dnes sme si urobili pracovný výjazd na východ Slovenska. Vnímame potrebu zvýšenia percenta zaočkovanosti, osobitne v týchto regiónoch. Tak som sa prišiel pozrieť osobne a stretol som sa s ľuďmi, ktorí to očkovanie organizujú, a zisťoval, v akom smere im môže ministerstvo pomôcť,“ uviedol minister Lengvarský.

Ako ďalej dodal jedným s problémov je dodávanie vakcín do regiónov, predpokladá však, že s nábehom očkovania u všeobecných lekárov sa systém zrýchli.
Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku bude veľkou výzvou očkovanie v marginalizovaných rómskych komunitách.

Skryť Vypnúť reklamu

17:10 SLOVENSKO - Zvyšné vakcíny sa predajú, darujú alebo zničia, hovorí Lengvarský.

Čo sa týka očkovania neregistrovanou vakcínou Sputnik V, hodnotiť to bude až po ukončení procesu registrácie, čo by malo byť v priebehu dvoch týždňov. Ako potvrdil, aktuálne má informácie o počte prihlásených v čakárni a o tých, ktorí boli zaočkovaní. „Asi to reálne odzrkadľuje záujem, ktorý tu je,“ povedal.

Z dát Inštitútu zdravotných analýz vyplýva, že na prvú dávku vakcíny Sputnik V aktuálne čaká 4695 ľudí. Slovensko má v súčasnosti k dispozícii počet dávok pre 100-tisí ľudí, objednalo si dva milióny týchto vakcín.

16:15 SVET - Európska únia schválila Francúzsku závod na výrobu vakcín od Moderny.

Závod prevádzkovaný spoločnosťou Recipharm má vzniknúť v meste Monts v centrálnej časti Francúzska. Povolenie na výrobu vakcín pre blok 27 európskych krajín tento mesiac získali aj dve lokality v USA.

Skryť Vypnúť reklamu

15:37 SLOVENSKO - Ministerstvo kultúry chystá COVID pomoc aj pre „jednoosobové s.r.o.“.

Parametre výzvy majú v maximálnej možnej miere zohľadniť špecifiká budúcich žiadateľov. Ich nastavenie bude mať na starosti konzultačná skupina, ktorú začal organizovať Korona tím ministerstva po stretnutí so zástupcami Hudobnej Únie Slovensko. Konzultačná skupina pri tvorbe parametrov novej výzvy prihliadne aj na účelovosť a adresnosť využitia verejných zdrojov.

15:15 SVET - Počet infekcií v Rusku naďalej rýchlo stúpa.

Súvisiaci článok Počet infekcií v Rusku naďalej rýchlo stúpa Čítajte 

Úrady krajiny v piatok nahlásili 12 505 infekcií za uplynulý deň, čo bolo v porovnaní s pondelkom zvýšenie o 25 percent. Takmer polovicu nových potvrdených prípadov nákazy odhalili v Moskve, a to 5 853. Počet nákaz v ruskom hlavnom meste sa tak oproti začiatku týždňa takmer zdvojnásobil. Napriek pribúdaniu infekcií však starosta Moskvy Sergej Sobjanin tento týždeň sľúbil, že lockdown v meste nezavedie.

Skryť Vypnúť reklamu

14:57 SVET - Nemecko od 1. júla ruší varovanie pred cestami do zahraničia.

"Toto leto sa do Nemecka vracajú nádej a viera. Na mnohých miestach klesajú počty infikovaných a čoraz viac občanov je zaočkovaných. Po dlhých mesiacoch lockdownu sa môžeme tešiť na normálnejšiu (situáciu), a to platí aj pre cestovanie," povedal minister zahraničných vecí Heiko Maas. Vyzval však ľudí, aby boli pri cestovaní zodpovední.

Uvoľnenie cestovných varovaní je podľa šéfa nemeckej diplomacie možné, pretože v Európe budú "v budúcnosti platiť jasné spoločné pravidlá, čo sa týka zaočkovaných, uzdravených (z covidu) a otestovaných", dodal.

Súvisiaci článok Indický variant je o 60 percent nákazlivejší i odolnejší voči vakcínam Čítajte 

14:54 SVET - Variant delta je o 60 percent nákazlivejší i odolnejší voči vakcínam.

V Spojenom kráľovstve variant delta (indická mutácia) aktuálne zapríčiňuje vyše 90 percent nových prípadov.

Skryť Vypnúť reklamu

Za posledný týždeň počet infikovaných týmto variantom vzrástol o viac ako 240 percent na 42 323, informovala televízia Sky News.

14:42 SVET- Európska únia pripomenula, že pandémia zhoršila situáciu v oblasti detskej práce.

V roku 2020 bolo 160 miliónov detí vystavených detskej práci, pričom 79 miliónov detí bolo nútených pracovať v rizikových oblastiach.

"Je to ťažká rana, pretože prvýkrát za posledných 20 rokov zaznamenávame nárast počtu detí zapojených do detskej práce. Miliónom detí hrozí, že sa stanú obeťami detskej práce v dôsledku pandémie koronavírusu a jej sociálno-ekonomických dôsledkov," uvádza sa v spoločnom vyhlásení.

14:36 SVET - EMA odporúča nepoužívať vakcínu od AstraZeneca u ľudí, ktorí mali syndróm kapilárneho úniku.

Skryť Vypnúť reklamu

Európska lieková agentúra to uviedla po preskúmaní prípadov šiestich ľudí, ktorí mali syndróm kapilárneho úniku po zaočkovaní spomenutou látkou Vaxzevria. Vakcína sa už skôr spájala s tvorbou zriedkavých krvných zrazenín. Podľa zdravotníckych predstaviteľov jej výhody stále prevyšujú malé riziká.

14:20 SVET - Krajiny Európskej únie sa dohodli na zmiernení cestovných obmedzení počas leta.

Súvisiaci článok V Európe sa v lete bude cestovať bez potreby podstúpenia testov alebo karantény Čítajte 

Upravené pravidlá umožnia plne zaočkovaným turistom cestovať bez potreby podstúpenia testov alebo karantény. Na základe pravidiel budú môcť počas leta slobodne cestovať z jednej krajiny do druhej turisti kompletne zaočkovaní proti koronavírusu, u ktorých od poslednej dávky vakcíny uplynulo minimálne 14 dní.

Pravidlá pre ostatných cestujúcich sa budú odvíjať od aktuálnej epidemiologickej situácie v krajinách, z ktorých budú prichádzať.

Skryť Vypnúť reklamu

13:05 SLOVENSKO - Na Slovensku sa objavil kolumbijský variant.

Súvisiaci článok Na Slovensku sa objavil kolumbijský variant koronavírusu Čítajte 

Vedci odhalili mutáciu koronavírusu B.1.621 prostredníctvom rutinného sekvenovania SARS-CoV-2 pozitívnych vzoriek. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Ako priblížil virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, tento variant sa veľmi rýchlo rozšíril a začal dominovať vo viacerých regiónoch Kolumbie. Išlo aj o oblasti, kde už bola vysoká úroveň premorenia. Preto sa podľa virológa predpokladá jeho výrazný epidemiologický význam.

12:55 SLOVENSKO - Primátor Trenčína vyzýva premiéra zvolať online zasadnutie vlády.

Rokovanie by odobrilo zaradenie okresu do oranžovej farby podľa COVID automatu. Ako uviedol, na základe nedorozumenia má zotrvať okres v ružovej farbe, čo znemožňuje podnikateľské aktivity a obmedzuje život v regióne.

Skryť Vypnúť reklamu

12:40 SLOVENSKO - Boris Kollár chce na rokovaní v rámci V4 hovoriť i o uznávaní očkovania Sputnikom.

"Treba to našim občanom zabezpečiť, aby mohli minimálne do Chorvátska a do krajín našich najbližších susedov cestovať aj s potvrdením o očkovaní vakcínou Sputnik," uviedol Kollár. Hoci je to podľa neho skôr téma pre vládu a premiéra, otvorí ju aj na rokovaní s predsedami parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky.

V tejto súvislosti poznamenal, že je rád, že sa Sputnikom na Slovensku začalo očkovať. "Nie je nič horšie ako pomaly povaliť vládu na Sputniku, nakúpiť ohromné množstvo vakcíny a nepoužiť ju, alebo aby bola nepoužiteľná pre občanov. Na čo sa ňou potom dávali očkovať?" podotkol.

12:11 SVET - Prvou dávkou vakcíny už zaočkovali v Európskej únii polovicu dospelých.

Skryť Vypnúť reklamu

Obe dávky dostala viac ako štvrtina ľudí žijúcich v Európskej únii . V súčasnosti sú v celej EÚ schválené štyri preparáty. Najpoužívanejšou je vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech s 212 miliónmi dodaných dávok. Nasledujú očkovacie látky od AstraZenecy (63,3 milióna), Moderny (29,9 milióna) a Johnson & Johnson (10,4 milióna).

11:56 SVET - Protilátky proti covidu získalo už približne 60 percent Poliakov.

Ide o ľudí, ktorí ho už prekonali, alebo sa voči nemu dali zaočkovať, tvrdí poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Minister opäť zdôraznil, že iba prítomnosť protilátok neznamená, že človek je automaticky imúnny voči nákaze

11:52 SLOVENSKO - Na očkovanie Sputnikom v Michalovciach sa dosiaľ prihlásilo 1300 záujemcov.

Najvyšší záujem o vakcínu Sputnik V je práve v michalovskom očkovacom centre.

Skryť Vypnúť reklamu

11:20 SVET - Českí vedci vyvinuli rúška a respirátory z materiálu, ktorý sa v prírode rýchlo rozloží.

Experti z Liberca sa pri ich výrobe inšpirovali z oblasti medicíny, kde sa materiály na báze biodegradácie bežne používajú napríklad pri výrobe chirurgických nití. Tieto ochranné pomôcky vyrábajú pomocou kyseliny mliečnej, vďaka čomu ich je možné kompostovať.

10:45 SLOVENSKO - Vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Poprade podali vakcínu vyše 28-tisíc ľuďom, v Starej Ľubovni viac ako 7400.

Vývoj záujmu o očkovanie u občanov v Prešovskom samosprávnom kraji posledné týždne naznačuje, že sa blížia k bodu, keď bude väčšina osôb, ktorá chcela byť zaočkovaná už vakcínu má a presunie sa do ambulancií lekárov prvého kontaktu.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 84 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Dnes nepribudli žiadne obete na covid.

Skryť Vypnúť reklamu

V nemocniciach aktuálne leží s potvrdeným ochorením alebo s podozrením naň menej ako 300 pacientov. Počet hospitalizovaných klesol o 20 na 293. Pribudlo takmer 6,8 tisíca zaočkovaných. Laboratóriá dohromady otestovali 4 302 vzoriek. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Pribudlo aj 176 pozitívne testovaných antigénovými testami. "Je to 1,95 percenta z 4302 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,47 percenta z 37 81 antigénnych testov," priblížilo Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trnavskom (14) a Žilinskom kraji (14), nasledujú Bratislavský kraj (12), Košický (11), Prešovský (11), Banskobystrický (10), Nitriansky (7) a Trenčiansky (5). Je medzi nimi 45 mužov a 39 žien.

V nemocniciach je hospitalizovaných 293 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 215 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 25 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 23 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 zostáva nezmenený. Celkový počet úmrtí "na covid" je 12.433 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 2426.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 863 764, za predchádzajúci deň pribudlo 6772 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny dostalo 1 070 591 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 18 167 ľudí.

Doposiaľ sa vykonalo 2 883 850 PCR testov, pričom takto bolo pozitívne testovaných 390 893 osôb. Celkový počet vykonaných antigénových testov doteraz je 36 197 125, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 179 osôb.

"Údaje o antigénových testoch a vakcináciách sú priebežne aktualizované. Z tohto dôvodu sa počet antigénových testov a zaočkovaných osôb za predchádzajúci deň nemusí zhodovať s rozdielom hodnôt od posledného publikovaného počtu," dodal rezort zdravotníctva.

9:28 SLOVENSKO Aktuálne je v čakárni nahlásených na prvú dávku neregistrovanej vakcíny Sputnik 4 695 záujemcov, na druhú čaká 1 138 ľudí.

8:33 SLOVENSKO V súvislosti s očkovaním eviduje Štátny ústav pre kontrolu liečiv k štvrtku 5 795 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 447 závažných, čo predstavuje 7,7 percenta hlásení.

Štát už plánuje aj centrá na liečbu vážnych nežiaducich účinkov po očkovaní >>>>

8:15 SVET Pandémia ustupuje aj v Česku. Za štvrtok pribudlo 190 prípadov infekcie, hospitalizovaných je 228 pacientov.

7:40 SVET India oznámila 91 702 nových prípadov nákazy a 3 403 úmrtí v súvislosti s Covidom-19. Je to menej ako vo štvrtok, keď úrady nahlásili okolo 94-tisíc potvrdených prípadov a 6 148 obetí.

7:26 SVET Čile od soboty opätovne zavedie karanténu v regióne hlavného mesta Santiago a ďalších siedmich oblastiach. Informovala o tom vo štvrtok na Twitteri čilská vláda.

Dôvodom je nárast počtu prípadov infekcie v týchto oblastiach v posledných týždňoch.

7:00 SVET Nemecko zaznamenalo za uplynulý deň ďalších 2 440 prípadov a 102 úmrtí infikovaných ľudí.

06:12 SVET Britský premiér Boris Johnson oznámil, že Spojené kráľovstvo daruje chudobnejším krajinám viac ako 100 miliónov dávok nadbytočných vakcín.

Británia podľa Johnsona daruje vakcíny počas nasledujúceho roka. Prvých päť miliónov dávok rozdá do konca septembra a ďalších 25 miliónov do konca tohto roka.

00:01 SVET Prezident Biden vyzval svetových lídrov, aby nasledovali príklad Spojených štátov a podelili sa o vakcíny proti covidu s chudobnejšími krajinami.

Biden počas návštevy Spojeného kráľovstva potvrdil záväzok Spojených štátov, že nakúpia 500 miliónov dávok vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech a darujú ich chudobnejším krajinám.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 3. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 2. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 3. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 4. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 5. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 8. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 9. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 10. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 358
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 4 685
 3. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 3 452
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 386
 5. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 346
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 224
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 185
 8. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 442
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 293
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí 1 903
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár počas tlačovej konferencie Sme rodina.

Bratislava sa ako jediná priblíži k 70-percentnej zaočkovanosti.


17 h
Jakub Grigar

Sledujte online letnú olympiádu.


Sportnet a 1 ďalší 10 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Najmä hrude odhaľujú muži politici na celom svete.


a 1 ďalší 10 h

Neprehliadnite tiež

Michal Serbin.

V kauze Mečiarovej vlády obžaloval 13 ľudí.


1 h
Ilustračné foto

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 536 obetí.


a 4 ďalší 8 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


9 h