BRATISLAVA. Únos prezidentovho syna, vražda bývalého policajta Roberta Remiáša a pokus o likvidáciu korunného svedka únosu Oskara Fegyveresa, ktorého Remiáš chránil.
To sú tri najvážnejšie kauzy spojené s činnosťou SIS pod vedením Ivana Lexu za éry Vladimíra Mečiara v rokoch 1995 až 1998. Ani jedna z nich nie je doteraz potrestaná.

Kým nedávny šéf tajnej služby Vladimír Pčolinský je dnes vo väzbe pre obvinenie z korupcie, Lexa napriek viacerým vážnym podozreniam žije na slobode.
"Ja si myslím, že to už je rozhodnuté. To som dneska dal pokyny, ako to má vyzerať," hovoril vo zverejnenom telefonáte z roku 1996 Lexovi vtedajší minister vnútra Ľudovít Hudek.
Z nahrávky vyplývalo, že sa dohadujú na marení vyšetrovania únosu prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho. Lexa v telefonáte Hudekovi sľuboval, že ak sa zbaví nepohodlného vyšetrovateľa, dostane "pusu na čelo".
Únos a smrť spojky
Aj keď po odchode Mečiarovej garnitúry sa polícii podarilo únos objasniť, súdnemu procesu s Lexom a spol. stále bránia Mečiarove amnestie.
Parlament ich síce zrušil v roku 2017, čaká sa však na rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ktorý má povedať, či bol tento postup zákonný.
“Vo veci treba v rámci medzinárodnej justičnej spolupráce vypočuť dôležitého svedka, ktorý sa aktuálne nachádza v cudzine.
„
V prípade vraždy Remiáša z apríla 1996 sa polícia za 25 rokov nepohla. Napriek indíciám, že atentát si vtedajšia SIS objednala v podsvetí, polícia doteraz neobvinila konkrétnych páchateľov.
Remiáš bol priateľom príslušníka SIS Fegyveresa, ktorý ako prvý prehovoril pred vyšetrovateľmi o únose. Pre obavy o svoju bezpečnosť sa po výpovedi roky ukrýval v zahraničí. Remiáš mu robil spojku so Slovenskom.
Vo februári 2018 ďalší bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík pre SME opísal, ako Lexova tajná služba vypátrala Fegyveresov úkryt vo Švajčiarsku a údajne tam vyslala komando, ktoré malo Fegyveresa zlikvidovať. Malo to byť zhruba v januári 1997, akcia však nevyšla.
Kosík prehovoril z afrického Mali, kde sa zdržiava od roku 2016. Zo Slovenska zmizol krátko predtým, ako mu Najvyšší súd vymeral 14-ročný trest v úplne inej veci. Odsúdili ho za falšovanie zmeniek v hodnote 2,4 milióna eur, ktoré malo poškodiť jeho bývalého obchodného partnera.
Vyšetrovanie po rokoch
Na základe Kosíkovho svedectva v SME začala polícia po 21 rokoch vyšetrovanie údajného pokusu o vraždu Fegyveresa. Od redakcie si pod hrozbou sankcií vyžiadala originál nahrávky rozhovoru s Kosíkom.