SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Covidová kríza zhoršila korupciu aj na Slovensku (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 446 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

17:58 SVET - Svet sa musí pripraviť na dlhú pandémiu a budúce zdravotné krízy, tvrdí bývalý švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt.

Okrem Bildta, ktorý je osobitným vyslancom Svetovej zdravotníckej organizácie pre globálny program spolupráce Access to COVID-19 Tools Accelerator, sa na diskusnom paneli s názvom Globálne perspektívy boja proti COVID-19 zúčastnili aj predseda správnej rady think-tanku Overseas Development Institute Suma Chakrabarti a predseda srbskej obchodnej komory Marko Čadež. Diskusiu moderovala Sarah Wheatonová z týždenníka POLITICO Europe.

Chakrabarti a Bildt sa zhodli, že 870 miliónov dávok vakcín, ktoré sa lídri krajín G7 na summite v juhoanglickom grófstve Cornwall zaviazali dodať chudobnejším krajinám, je príliš málo.

Skryť Vypnúť reklamu

17:22 SLOVENSKO - V skalickej nemocnici podali 20-tisíc dávok vakcíny.

Nemocnica sa stala vakcinačným centrom ako jedna z prvých na Slovensku 7. januára.

16:56 SLOVENSKO - V Prešovskom kraji dosiaľ zaočkovali v centrách ako 135-tisíc ľudí.

Vo veľkokapacitných očkovacích centrách Prešovského samosprávneho kraja bolo počas uplynulého víkendu podaných 6787 vakcín proti ochoreniu COVID-19, z toho pilotne v Bardejove 656 vakcín Sputnik V. Výjazdová očkovacia služba za tri dni od soboty do pondelka podala ďalších 1085 vakcín.

15:25 SVET - Variant delta má obrovský vplyv na účinnosť vakcín, tvrdí britský expert.

Súvisiaci článok Variant delta má obrovský vplyv na účinnosť vakcín, tvrdí britský expert Čítajte 

„Vakcína veľmi dobre chráni pred závažným priebehom, pred hospitalizáciou a úmrtiami, ale jedna dávka poskytne iba asi 30-percentnú ochranu a dve dávky v rozmedzí 60 až 80 percent. Preto je dôležité držať počty prípadov tak nízko, ako len dokážeme, kým tento očkovací program nebude oveľa pokročilejší,“ povedal Michael Head, popredný vedec v oblasti globálneho zdravia na univerzite v anglickom Southamptone.

Skryť Vypnúť reklamu

14:57 SVET - V Izraeli zrušili povinnosť nosiť rúška v interiéri.

Požiadavka nosiť rúška vo vnútorných priestoroch prestala platiť v utorok, ale v lietadlách a pri cestovaní do karantény sú rúška stále povinné. Nezaočkovaní ľudia ich musia nosiť aj v domovoch dôchodcov a v iných zdravotníckych zariadeniach pre dlhodobý pobyt. Izrael doteraz zaočkoval približne 85 percent dospelej populácie.

14:14 SLOVENSKO - V Košickom kraji cez víkend zaočkovali Sputnikom V 723 záujemcov.

Župa k dnešnému dňu podala už viac ako 180-tisíc vakcín proti ochoreniu COVID-19.

13:56 SLOVENSKO - Očkovanie v lekárňach by malo byť podľa odborníkov súčasťou dobre fungujúcej stratégie vakcinácie.

Očkovanie proti chrípke aj ďalším infekčným ochoreniam vo verejných lekárňach je samozrejmosťou už minimálne v 14 krajinách Európy. „Skúsenosti umožňujú vysloviť predpoklad, že táto možnosť ponúknutá verejnosti dokáže v krátkom čase zvýšiť zaočkovanosť populácie,“ uviedol prezident lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovensko pritom dlhodobo nedosahuje ani minimálnu zaočkovanosť populácie proti chrípke, nedarí sa nám dosahovať dobré výsledky ani v ďalších očkovaniach dospelej populácie. Dlhodobý pasívny prístup k problematike očkovania sa podľa odborníkov prejavuje aj v nezáujme časti verejnosti očkovať sa proti ochoreniu COVID-19.

13:40 SLOVENSKO - Po pandémii nestačí hovoriť len o obnove, ale aj o hlbokých štrukturálnych zmenách, upozorňuje prezidentka.

Súvisiaci článok Podľa prezidentky treba po pandémii hovoriť o hlbokých štrukturálnych zmenách, nielen o obnove Čítajte 

Hlava štátu počas prejavu uviedla, že pandémia ukázala krajinám nie len ich silné stránky, ale aj slabiny, z ktorých sa musia do budúcnosti poučiť.

„Pre úspešné zvládnutie kríz musíme najprv uznať ich existenciu a zdieľať vnímanie toho, čo sa deje. Bolo to globálne vnímanie pandemickej hrozby a globálny cieľ zastaviť ju, ktoré zmobilizovali bezprecedentné vedecké a finančné zdroje, aby ochránili našich občanov a naše ekonomiky,“ povedala Čaputová.

13:15 SLOVENSKO - Podmieňovať prístup k vzdelaniu očkovaním či testovaním je nesprávne, tvrdí Viera Tomanová.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Testovanie a očkovanie detí nesmie byť podmienkou vzdelávania, tvrdí Tomanová Čítajte 

Nie je to podľa jej slov v súlade s ústavným právom dieťaťa. Komisárka tvrdí, že očkovanie detí nespochybňuje. Nepozdáva sa jej však "nepriamy nátlak na plošné očkovanie maloletých detí proti ochoreniu COVID-19, ktorý sa uskutočňuje vo verejnom priestore a v niektorých školách, formou neúplného a jednostranného informovania o účinkoch vakcín".

13:10 SLOVENSKO - Počas pandémie sa zvýšil záujem spoločností o flexibilné kancelárie.

Tento trend sa podľa odborníkov vyvíjal najdynamickejšie v strednej a východnej Európe. Poukazuje na to report globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

Aj keď podľa riaditeľa prenájmu kancelárskych priestorov Olivera Galatu na Slovensku nebol až taký preferovaný flexibilný spôsob práce, je možné očakávať, že aj tu nastanú v budúcnosti zmeny. "Naše skúsenosti s pandémiou môžu mať vplyv na budúce zmýšľanie firiem z rôznych oblastí podnikania. Predpokladáme však, že takéto zmeny by sa mali dotknúť primárne menších spoločností, ktoré potrebujú buď flexibilne znižovať, alebo naopak, sezónne zvyšovať počty svojich zamestnancov," opisuje Galata.

Skryť Vypnúť reklamu

Odborníci spoločnosti tiež hovoria o rovnováhe na slovenskom trhu. Dôvodom je, že 88 % poskytovateľov takýchto priestorov predstavujú tuzemské spoločnosti, zatiaľ čo zvyšných 12 % majiteľov je z iných častí regiónu spoločnosti.

13:01 SVET - Počas pandémie vzrástol počet extrémistov v Nemecku.

Súvisiaci článok V priebehu pandémie pribudli v Nemecku prejavy pravicového extrémizmu Čítajte 

Vyplýva to zo správy nemeckých tajných služieb, ktorú v utorok v Berlíne predstavil minister vnútra Horst Seehofer. Správa z roku 2020 vypracovaná nemeckým Spolkovým úradom na ochranu ústavy uvádza, že počet pravicových extrémistov pripravených na použitie násilia vzrástol o 3,8 percenta na 33 300.

BfV pritom až takmer 40 percent z nich považuje za "násilných, pripravených použiť násilie, podporujúcich násilie či priaznivo naklonených násiliu".

Skryť Vypnúť reklamu

12:36 SVET - Hádka o nosení rúška v Atlante skončila smrťou. Zákazník zastrelil pokladníčku.

Súvisiaci článok Zákazník v Atlante zastrelil pokladníčku po hádke o nosení rúška Čítajte 

Ochrankár zamestnaný v predajni streľbu opätoval a muža postrelil. Traja ďalší ľudia utrpeli zranenia.

Maddoxová ako šerifka okresu DeKalb uviedla, že k streľbe došlo vo vnútri supermarketu Big Bear, kde sa muž hádal s pokladníčkou o nasadení rúška.

Následne vytiahol zbraň a do pokladníčky strelil.

Načítavam video...

12:24 SVET - Viedenské letisko aj v máji pocítilo dôsledky pandémie.

Skupina Flughafen Wien (Viedeň, Malta, Košice) v máji evidovala 479 198 cestujúcich, čo v porovnaní s predkrízovým obdobím v máji 2019 predstavuje pokles o 86,7 %. Viedenské letisko minulý mesiac v porovnaní s májom 2019 registrovalo prepad o 86,1 % na 399 518 cestujúcich.

12:20 SLOVENSKO - Na druhú dávku vakcíny čaká v Trnavskom samosprávnom kraji vyše 70-tisíc záujemcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas uplynulého víkendu dostalo prvú a druhú dávku vakcíny vo veľkokapacitných očkovacích centrách kraja zhruba 20-tisíc ľudí. Celkovo od začiatku očkovania je to 170-tisíc dávok, ktorými očkovali na dvoch miestach v Trnave, v Skalici, Piešťanoch a v Dunajskej Strede.

11:13 SVET - Počas pandémie narástla v Európskej únií korupcia.

Súvisiaci článok Pandémia sa podieľa na vzostupe korupcie v krajinách EÚ Čítajte 

Uviedla, že občania niekedy potrebovali osobné známosti, aby dostali lekársku starostlivosť, a niektoré vlády využili túto krízu na vlastné obohatenie.

Na Slovensku priznalo 26 percent opýtaných využitie osobných známosti na lepší prístup k zdravotnej starostlivosti.

11:05 SVET - Vakcínu AstraZeneca neodporúčajú grécki odborníci ľuďom do 60 rokov.

Súvisiaci článok Grécki odborníci neodporúčajú vakcínu AstraZeneca ľuďom do 60 rokov Čítajte 

Doposiaľ sa v krajine vakcínou AstraZeneca očkovali obyvatelia starší ako 30 rokov. Komisia tiež odporučila, aby mali grécki občania do 60 rokov možnosť výberu z troch ďalších očkovacích látok. Na ľudí, ktorí už medzičasom dostali prvú dávku AstraZenecy a majú termín druhého očkovania, sa návrh komisie nevzťahuje.

Skryť Vypnúť reklamu

11:00 SVET - V Česku pribudlo 188 nových prípadov.

Súvisiaci článok V Česku pribudlo 188 nových prípadov nákazy koronavírusom Čítajte 

Je to o 108 menej než v pondelok minulý týždeň, napísal v utorok spravodajský portál Novinky.cz. V Česku bolo od začiatku očkovania vlani v decembri podaných 6,54 milióna dávok vakcín. Aspoň jednou dávkou je zaočkovaných zhruba 42,2 percenta populácie.

10:52 SLOVENSKO - V dvoch trenčianskych krajských veľkokapacitných centrách zaočkovali počas víkendu 8 212 ľudí.

Na zimnom štadióne v Prievidzi i trenčianskom výstavisku očkovali vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Od spustenia očkovania dostalo v dvoch veľkokapacitných očkovacích centrách vakcínu spolu 67 047 ľudí.

10:30 SLOVENSKO - Bratislavská nemocnica pokračuje v očkovaní v zariadeniach sociálnych služieb.

Doteraz tieto tímy navštívili viac ako 60 sociálnych zariadení a zaočkovali 3 180 osôb prvou dávkou a 2 937 osôb druhou dávkou vakcíny. Tímy realizujú v zariadeniach očkovanie trikrát do týždňa, v priemere tak očkujú 300 ľudí týždenne.

Skryť Vypnúť reklamu

10:17 SVET - V Maďarsku pribudlo 57 nakazených koronavírusom a zomrelo desať covidových pacientov.

V nemocničnom ošetrení s covidom je 391 pacientov, z nich 44 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Prvou vakcínou je zaočkovaných 5 351 972 osôb, obe dávky očkovacej látky podali 4 240 264 ľuďom. Z 5 363 000 zaregistrovaných na očkovanie bolo v Maďarsku zaočkovaných 92 percent. Registrovať na očkovanie môžu už aj deti vo veku od 12 do 15 rokov.

10:01 SLOVENSKO - Prvou dávkou zaočkovali už takmer 1,9 milióna ľudí.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 896 045 za predchádzajúci deň pribudlo 7 772 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 165 170 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 17 871 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 49 pozitívne testovaných ľudí formou PCR testov. Laboratória vykonali 6 014 PCR testov.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet potvrdených obetí na ochorenie COVID-19 vzrástol o päť prípadov. Celkový počet úmrtí na covid je 12 446.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (10), Trenčianskom (10) a Žilinskom (10), nasleduje Banskobystrický kraj (, Prešovský (5), Bratislavský (4), Trnavský (2) a Nitriansky (-).

V nemocniciach je hospitalizovaných 288 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 199 ľudí. Na JIS je 22 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 23 osôb.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 899 336 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 087 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 432 079, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 326 osôb.

9:50 SLOVENSKO - ŠÚKL k vakcíne Sputnik V zatiaľ neeviduje žiadne hlásenia na nežiaduce účinky.

Skryť Vypnúť reklamu

Prijaté hlásenia budú súčasťou týždenných štatistík. Rovnako Štátny ústav pre kontrolu liečiv informuje aj o registrovaných vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech a od spoločností Moderna a AstraZeneca.

8:54 SLOVENSKO V čakárni je na prvú dávku neregistrovanej vakcíny Sputnik V nahlásených 5 411 záujemcov. Na druhú dávku čaká 4 262 ľudí.

8:19 SVET Chorvátske ministerstvo zdravotníctva spustilo očkovaciu kampaň v takzvaných "covid autobusoch".

Minister zdravotníctva Vili Beroš a riaditeľ chorvátskeho Inštitútu pre verejné zdravotníctvo Krunoslav Capka zdôraznili význam vysokej miery vakcinácie vzhľadom na nadchádzajúcu turistickú sezónu, ako aj v rámci prípravy na novú vlnu pandémie koronavírusu, ktorá sa očakáva na jeseň.

8:05 SVET Pondelok potvrdil klesajúci trend koronavírusových čísel v Česku.

Skryť Vypnúť reklamu

Laboratóriá testovaním identifikovali 188 pozitívnych prípadov, čo je o 108 menej ako minulý pondelok. Vláda vďaka zlepšujúcej sa situácii schválila ďalšie uvoľnenie od 1. júla.

6:29 SVET V Nemecku sa za posledný deň objavilo 652 nových prípadov nákazy koronavírusom, presne pred týždňom to bolo 1 204 nových ochorení.

Na komplikácie spojené s covidom zomrelo 93 ľudí, pred týždňom to bolo 140 úmrtí za deň.

So zlepšujúcou sa epidemickou situáciou v Nemecku silnie aj verejná debata o potrebe nosenia rúšok na verejnosti.

6:12 SVET Úžitok vakcíny od spoločnosti AstraZeneca prevažuje nad rizikami vo všetkých vekových kategóriách, najmä v prípade osôb starších ako 60 rokov.

Uviedol to šéf vakcinačnej stratégie EMA Marco Cavaleri. Svoje predchádzajúce tvrdenie pre taliansky denník La Stampa, že vakcínu od Astrazenecy by mali prestať dávať ľuďom nad 60 rokov, označil za dezinterpretáciu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Moje slová, bohužiaľ, neboli v nedávnom rozhovore pre La Stampa interpretované správne," uviedol Cavaleri pre Reuters. Vakcína od AstraZenecy má podľa jeho vyjadrenia "priaznivý pomer rizika a prínosu pre všetky vekové kategórie, najmä však pre staršie osoby nad 60 rokov".

0:00 SLOVENSKO - Väčšina Slovenska je od pondelka v žltej farbe, do I. stupňa ostražitosti patrí aktuálne 49 okresov. V ešte lepšej zelenej farbe (stupeň monitoring) je šesť okresov.

Devätnásť okresov je v oranžovej farbe (II. stupeň ostražitosti), v ružovej fáze (I. stupeň varovania) sú tri okresy, dva okresy sú červené (II. stupeň varovania) a žiadny okres naďalej nie je bordový ani čierny.

Pre zväčšenie kliknite sem

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 7. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 022
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 921
 3. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 4 393
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 262
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 3 818
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 520
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 360
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 072
 9. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 1 818
 10. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 817
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Práve sa stalo

Laboratóriá otestovali 10 084 PCR vzoriek.


a 2 ďalší 6m
Arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Pápež František strávil na Slovensku štyri dni.


SITA 43m
Ilustračné foto

Hmla sa zrána vyskytne len ojedinele.


SITA 50m
Skryť Zatvoriť reklamu