Bratislava 21. júna (TASR) - Odsúdení by už nemali dostávať do väznice balíky s potravinami. Predpokladá to návrh zákona o výkone trestu odňatia slobody, ktorý dnes poslanci posunuli do druhého čítania. Poslanci však do druhého čítania neposunuli vládny návrh zákona o výkone väzby, ktorý mal umožniť obvineným mať počas výkonu väzby v celách veci osobnej povahy, ako napríklad hodinky, fotografie, vlastné knihy, či elektrický holiaci strojček.
Rezort spravodlivosti chce opatrením v zákone o výkone trestu zamedziť opakujúcim sa pokusom o prienik nedovolených predmetov do väzníc. Išlo najmä o omamné a psychotropné látky, jedy, lieky a výbušné látky, na identifikáciu ktorých v ústavoch nie sú potrebné technické prostriedky. Odsúdený bude môcť prijať balík na základe povolenia riaditeľa ústavu, ale iba na účely obmeny ošatenia, bielizne a na zabezpečenie literatúry za účelom vzdelávania.
Návrh zákona upravuje výkon trestu odňatia slobody uloženého v trestnom konaní, práva a povinnosti odsúdených vo výkone trestu a dozor a kontrolu nad výkonom trestu. Cieľom návrhu je zabezpečiť ochranu základných práv a slobôd osôb vo výkone trestu, prehĺbiť progresívnosť a diferenciu výkonu trestu vo vzťahu k jednotlivým kategóriám odsúdených, zabezpečiť dostatočnú ochranu spoločnosti najmä pred páchateľmi obzvlášť závažných trestných činov a viacnásobnými recidivistami a vytvoriť predpoklady na začlenenie sa odsúdených do spoločnosti po skončení výkonu trestu.
Podľa zákona bude môcť rezort zriadiť špecializované zariadenie pre matky s deťmi do troch rokov, vo výnimočnom prípade do piatich rokov. Takého zariadenie zvažujú vybudovať v Nitre.
Ubytovacia plocha u odsúdených mladistvých a žien sa zvýši z terajších 3,5 na štyri štvorcové metre. Odsúdený má právo na sprchovanie najmenej dvakrát v týždni. Peňažné prostriedky budú môcť väzni prijímať len poštovým poukazom alebo prevodom na účet ústavu. Bez ohľadu na to, či ide o ústav s minimálnym, stredným alebo maximálnym stupňom stráženia, odsúdený má právo raz mesačne na dvojhodinovú návštevu spravidla bez dozoru. U odsúdených na doživotný trest odňatia slobody možno zriadiť podskupinu s miernejším režimom pre odsúdených, ktorí vykazujú znaky pozitívneho správania sa. Zákon navrhuje právo používať telefón, čo by malo napomôcť udržiavať pozitívne sociálne kontakty a podporovať resocializáciu odsúdených. Telefonovať budú môcť raz za mesiac v rozsahu najmenej desať minút, pričom v odôvodnených prípadoch môže riaditeľ ústavu alebo určená osoba povoliť telefonovanie aj častejšie. Aby neboli nepočujúci diskriminovaní, umožní sa im odosielanie textových správ z mobilného telefónu. Náklady na komunikáciu znášajú odsúdení.
Aplikácia zákona si podľa návrhu v roku 2006 vyžiada zvýšenie výdavkov v súvislosti s personálnym, materiálovo-technickým zabezpečením a investíciami o takmer 17,4 milióna korún. O rok neskôr rezort predpokladá navŕšenie prostriedkov o 38,1 milióna Sk.