SME
Piatok, 30. júl, 2021 | Meniny má LibušaKrížovkyKrížovky

Ranný brífing: Druhú dávku očkovania si už možno posunúť

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Čakajúci na očkovanie doteraz vedeli problémy riešiť len telefonicky, teraz je nahlásenie zmien možné aj elektronicky. Národné centrum zdravotníckych informácií navyše nevidí problém v tom, ak pozvánky neprídu hneď v prvý možný deň podania druhej dávky.

Maďarsko ďalej pokračuje v hľadaní vnútorných nepriateľov a pritvrdzuje svoju vojnu voči LGBT komunite. Prečo to Viktor Orbán robí, ako to súvisí s voľbami a aká nášho suseda čaká budúcnosť, zistíte v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:

 • Druhú dávku očkovania si už možno posunúť
 • Desať kľúčových výrokov z rozhodnutia v kauze Kuciak
 • Dankove výhody pri platoch padli, zamestnanci zarobia menej
 • Summit Bidena s Putinom bol o kreslení červených čiar
 • Má IQ vyše 140, bol v Juventuse. Tarkovič má nový tromf
 • Aj na pľaci, aj v živote sa dotkol smrti. Michael Douglas dáva lekciu z umierania

Druhú dávku očkovania si už možno posunúť

PCR testy odhalili 62 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá otestovali 4 234 vzoriek. Počet hospitalizovaných pacientov klesol o 58 na 230. Potvrdili aj ďalších desať obetí ochorenia Covid-19. Pribudlo 7 474 zaočkovaných prvou dávkou vakcíny.

Skryť Vypnúť reklamu

Ten, kto nedostal pozvánku na očkovanie druhou dávkou vakcíny, môže už svoj problém riešiť aj inak ako dlhým čakaním na spojenie s operátorom z preťaženej infolinky.

Pomocou nových funkcií vo formulári na zmenu registrácie na očkovanie sa totiž dá na chýbajúcu pozvánku upozorniť už aj elektronicky.

Národné centrum zdravotníckych informácií zároveň upozorňuje, že pozvánka nemusí prísť hneď na 28. deň po prvej dávke podania vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna či na desiaty týždeň od zaočkovania AstraZenecou.

"Upozorniť na chýbajúcu pozvánku treba najskôr po týždni od uplynutia týchto lehôt," tvrdí hovorkyňa Veronika Bauch.

Stránka po novom ponúka aj možnosť posunúť si termín očkovania druhou dávkou. Formulár je dostupný na webe vakcinacia.nczisk.sk/zmena, neskôr majú pribudnúť aj ďalšie možnosti. Denník SME ponúka rýchly návod a odpovedá na otázku, čo nové funkcie umožňujú.

Skryť Vypnúť reklamu
 • Mestá kontra vidiek: Niekoľko mesiacov pred jesennou vlnou pandémie koronavírusu je Slovensko rozdelené na dve časti. Veľké, zväčša krajské mestá s pomerne vysokou zaočkovanosťou stoja oproti vidieckym, najmä odľahlým častiam severu a východu krajiny. Vakcínu proti Covidu-19 v nich dostalo minimum záujemcov.
 • Nový Covid automat: Od pondelka 21. júna bude červený jeden okres, rovnako jeden ružový, v oranžovej fáze ich bude 15 , v žltej 45 a 17 okresov bude zelených. Okres Trenčín bude s účinnosťou od štvrtka 17. júna zaradený do prvého stupňa ostražitosti.
 • Odmeňovanie zaočkovaných: Plne zaočkovaných je 22 percent Slovákov, teda 1 194 127 ľudí. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nevylúčil lotériu ako motiváciu pre zaočkovaných.

Desať kľúčových výrokov z rozhodnutia v kauze Kuciak

O Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej Najvyšší súd nepovedal, že sú vinní z objednávky vraždy, no výrazne zúžil priestor na ich opätovné oslobodenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Verdikt v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej dáva pomerne jasné pokyny Špecializovanému trestnému súdu, ako má v prípade postupovať pri jej opätovnom prejednávaní.

Pôvodným sudcom vyčíta nelogickosť v uvažovaní a prehliadanie niektorých dôkazov.

Denník SME prináša výber desiatich najzásadnejších momentov, ktoré odzneli pri čítaní ústneho zdôvodnenia rozhodnutia Najvyššieho súdu.

 • Stálo to veľa úsilia: Prvostupňový senát nesprávne vyhodnotil dôkazy a niektoré vôbec nepripustil. Chyby musí odstrániť v novom konaní. Šéf vyšetrovacieho tímu Peter Juhás cíti zadosťučinenie.
 • Kočnerov advokát dostal podmienku: Advokátovi Andrejovi Šabíkovi, ktorý zastupoval podnikateľa Mariana Kočnera v občianskoprávnych sporoch, pozastavila Slovenská advokátska komora výkon advokácie na obdobie jedného roka s podmienečným odkladom na rovnakú dobu za vynášanie motákov z väzenia.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

 • Mikulec zostáva ministrom: Za návrh na vyslovenie nedôvery hlasovalo 53 zo 135 prítomných poslancov. Ministrovi vnútra vyslovili nedôveru opoziční poslanci, medzi tými, ktorí sa zdržali, bolo deväť poslancov Sme rodina a Peter Kremský z OĽaNO. Dvaja zo Sme rodina - Peter Pčolinský a Adriana Pčolinská - nehlasovali vôbec.
 • NAKA zasahovala v NDS: Národná kriminálna agentúra zasahovala v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Policajná akcia s krycím názvom Motorest súvisí s nehospodárnym nakladaním s majetkom Národnej diaľničnej spoločnosti.
 • Odvolali obvineného Szabóa: Vláda odvolala obvineného Adriána Szabóa z funkcie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. Odvolanie odporučili členovia Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť. Vedením ÚIS je dočasne poverený Peter Scholtz.

Vďaka vašej podpore môžeme robiť kvalitnú žurnalistiku.

Pomôžte nám v tom pokračovať. Pridajte sa k predplatiteľom.

Skryť Vypnúť reklamu

Dankove výhody pri platoch padli, zamestnanci zarobia menej

Vyplácanie 13. a 14. platov sa tento rok skomplikovalo pre firmy aj pre zamestnancov. Dôvodom je novelizácia zákona o sociálnom poistení a zákona o dani z príjmov, ktorú Národná rada SR schválila koncom vlaňajška.

Bonusové platy vyplácané v období letných dovoleniek a vianočných sviatkov po novom nie sú oslobodené od dane z príjmov. Okrem toho z nich treba platiť nielen sociálne, ale už aj zdravotné odvody.

Od tohto roka sa oslobodenie zrušilo, a tak zamestnávatelia musia pri výplate 13. platov zraziť zamestnancovi všetky odvody, aj daň.

V skratke ďalšie správy z ekonomiky:

 • Dcéra Poštovej banky rozbieha biznis: Spotrebiteľské a splátkové úvery zažívajú v posledných troch-štyroch rokoch útlm. Pandémia covidu ho len posilnila. Nepriaznivý trend sa najnovšie snaží zvrátiť nebankovka Ahoj, patriaca do štruktúr Poštovej banky z portfólia skupiny J&T.
 • Zmeny v Pente: Na konci roka 2021 odíde z osobných dôvodov z pozície Limited Partnera Penty Jozef Oravkin, ktorý zároveň prestane vykonávať aj všetky manažérske kompetencie v skupine Penta. Zároveň do vlastníckej štruktúry Limited Partnerov Penty vstupujú zverenecké fondy - trusty. Jaroslav Haščák previedol svoje majetkové práva.
 • Nízke rezervy domácností: Polovica domácností má našetrených menej peňazí, ako je jeden ich mesačný príjem. Tretina Slovákov má k dispozícii maximálne 400 eur. Na druhej strane má približne 14 percent ušetrených najmenej 12-tisíc eur.

Summit Bidena s Putinom bol o kreslení červených čiar

Summit podľa očakávaní zásadnejšie výsledky nepriniesol. Obe strany sa však dohodli, že ich veľvyslanci sa môžu vrátiť na svoje posty, americký veľvyslanec do Ruska a ten ruský do Spojených štátov.

Skryť Vypnúť reklamu

„Či sa to stane zajtra alebo pozajtra, to je už len technická otázka,“ okomentoval dohodnutý návrat veľvyslancov Putin na tlačovej konferencii. Zároveň dodal, že jeho stretnutie s Bidenom nebolo poznačené nepriateľstvom.

Každý líder mal svoju vlastnú tlačovku. Možnosť spoločnej tlačovej konferencie odmietol Biely dom.

Obaja lídri však po skončení summitu zhodnotili, že išlo o pragmatické stretnutie a darilo sa im nachádzať spoločnú reč.

V skratke ďalšie správy zo sveta:

 • NATO si všíma Čínu: Obavy z rastúcej čínskej sily sa po tomto týždni dostávajú aj na medzinárodnú scénu. Kým doteraz to bola najmä americká téma, po zasadnutí G7 a NATO Peking ako výzvu pre systém založený na medzinárodnom práve chápu obe tieto prevažne západné organizácie. A každá po svojom začínajú chystať odvetné opatrenia.
 • Kim priznal nedostatok potravín: Severokórejský vodca Kim Čong-un otvoril kľúčové zasadnutie Kórejskej robotníckej strany, ktoré má za cieľ diskutovať o spôsoboch riešenia "súčasnej medzinárodnej situácie", o nedostatku potravín v KĽDR, o protipandemickom úsilí a ďalších ekonomických problémoch.
 • Desať ponaučení z koronakrízy: Európska komisia predložila oznámenie o prvých ponaučeniach z pandémie ochorenia Covid-19 z uplynulých 18 mesiacov. Tieto ponaučenia tvoria základ zlepšených opatrení proti koronakríze na úrovni Európskej únie i vnútroštátnej úrovni.

Zo zahraničných webov:


Má IQ vyše 140, bol v Juventuse. Tarkovič má nový tromf

Chodil do triedy pre mimoriadne nadané deti, zaujal vysokým IQ vyše 140. Väčšina spoluhráčov o tom netuší.

Skryť Vypnúť reklamu

„A tí, čo to vedia, si skôr zo mňa uťahujú, než by ma považovali za génia,“ vysvetľoval vlani v rozhovore pre Sportnet Jakub Hromada.

„Už v štyroch rokoch som vedel čítať a písať. Myslím si, že to sú hlavné dôvody, prečo som sa do takej triedy dostal,“ pokračoval.

Futbalisti Slovenska v úvodnom zápase majstrovstiev Európy zdolali Poľsko 2:1. Medzi ústredné postavy patril aj stredopoliar Jakub Hromada, nová tvár v zostave národného tímu.

V skratke ďalšie správy zo športu:

 • Kapitán regeneruje výnimočne: Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík je výnimočný nielen na ihrisku, ale aj v regenerácii. Je to dar. Po zápase dokáže úplne zregenerovať za dva dni, kým ostatným to trvá tri až štyri dni.
 • Wales získal dôležité body: Wales zdolal Turecko 2:0 v zápase skupiny A na ME vo futbale a priblížil sa k postupu do osemfinále. Walesania majú na konte štyri body. Turci sú bez bodu poslední.
 • Suverénni Taliani: Taliansko zdolalo Švajčiarsko 3:0 v ďalšom zápase skupiny A na ME vo futbale. Zabezpečilo si tak postup do osemfinále. So šiestimi bodmi sú na čele tabuľky.

Michael Douglas dáva lekciu z umierania

Zomrieť. Pre herca je to veľká chvíľa. Rád zomiera na javisku aj v poslednej scéne vo filme, na ten krátky okamih sa vzrušene chystá a starostlivo si ho pripravuje, premýšľa, čo dramatické by mohol urobiť, aby zanechal silný dojem a nedovolil na svoju smrť zabudnúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Už veľakrát som zomrel. Možno častejšie, ako som prežil, chvália sa potom herci v rozhovore s novinármi. Keď však táto chvíľa prichádza naozaj, nie sú na ňu pripravení o nič viac ako všetci ostatní. A nie, nemajú žiadnu chuť si ju s definitívou zahrať.

S touto myšlienkou veľmi priamo, ironicky aj vtipne pracuje seriál The Kominsky Method v hlavnej úlohe s Michaelom Douglasom, ktorý pred jedenástimi rokmi zistil, že má rakovinu jazyka a vôbec to nevyzeralo tak, že sa ešte niekedy na akékoľvek javisko alebo filmový pľac vráti.

V skratke ďalšie správy z kultúry:

 • Novinky na Netflixe a HBO: Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru, a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.
 • Inscenácia D1 v Martine: Ak je na Slovensku mesto, ktoré naozaj súrne čaká na dokončenie aspoň časti diaľnice D1, je to práve Žilina. A s ňou Martin. Nečudo, že inscenácia o nekonečnej stavbe slovenskej D1 vznikla práve v martinskom divadle.
 • O filme Karavan: Česká režisérka Zuzana Kirchnerová je momentálne v procese prípravy svojho filmu Karavan. Scenár k filmu zaujal filmových kurátorov z Cannes natoľko, že ho zaradili medzi 15 najsľubnejších projektov z celého sveta.

Rozhovory ZKH

V ktorom krídle v Za ľudí je on? Ako sa pozerá na výrok Veroniky Remišovej, že ostane jediná poslankyňa strany? A nepodporuje Sme rodina chaos v zatýkaniach a nedôveru v inštitúcie? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s poslancom Za ľudí Jurajom Šeligom.

Skryť Vypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Pikantné, sladké aj zdravé. Vybrali sme pre vás recepty na výborné vaječné jedlá.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 3. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 1. Ako sa dostať z Blavy do Nitry, Bystrice, Popradu či Prešova?
 2. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 4. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 5. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 6. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 7. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 8. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 9. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 8 791
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 4 138
 3. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 3 774
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 399
 5. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 334
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 327
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 204
 8. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 533
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 092
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 083
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bratislava je vďaka vysokej zaočkovanosti na najlepšej ceste stať sa ostrovom slobody.

V hlavnom meste je úplne zaočkovaných 70 percent ľudí nad 50 rokov.


17 h
Nataša Holinová

Vďaku za celý chaos môžeme vzdať všetkým, čo sledovali vlastný prospech.


4 h
Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Jakub Grigar získal striebornú medailu.

Slovenský reprezentant skončil druhý v K1 mužov.


Miloslav Šebela 4 h

Neprehliadnite tiež

Pri plne zaočkovaných občanoch platí, že im stačí jedna registrácia na šesť mesiacov.


TASR 30m
Testovanie na koronavírus.

Mládežnícke tábory pre nejasné COVID pravidlá fungujú na polovičný výkon.


TASR 35m

Registrácia na podujatie sa začne už v najbližších dňoch.


TASR 55m
Štát dáva veľký dôraz na očkovanie.

Z celkového počtu hlásení je 46 závažných.


TASR 1 h