BRATISLAVA 21. júna (SITA) - Vláda neschválila spôsob oddelenia distribúcie a transportu zemného plynu od iných činností Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP). "Rozhodnutie vlády považujem za veľmi nešťastné. Som hlboko presvedčený, že reálny dôvod neschválenia nášho návrhu je odveta KDH za náš postoj k ministrovi školstva," povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády minister hospodárstva a predseda strany ANO Pavol Rusko. Podľa neho tak postoj KDH zabránil významným rozvojovým impulzom na Slovensku. Rozhodnutie ministrov navyše zabráni použitiu 25 mld. Sk v najbližších dvoch rokoch a nesúhlas s prvým navrhovaným variantom rozdelenia SPP spôsobí, že v roku 2007 zaeviduje Slovensko 5 mld. Sk výpadok na príjme z dividend, ktoré mali podľa plánov dosiahnuť 9,8 mld. Sk.
Ministerstvo hospodárstva SR (MH) navrhlo dva spôsoby ako rozdeliť SPP. Pri prvom variante by vznikli tri spoločnosti, a to distribúcia, transport a aktíva. Pri precenení majetku SPP, ktorý by sa vložili do dcérskej spoločnosti SPP aktíva, by vznikla možnosť výplaty mimoriadnych dividend vo výške 50 mld. Sk. Štát by tak ako 51 % vlastník plynární získal 25 mld. Sk. "V budúcom roku som navrhoval použiť z týchto mimoriadnych dividend 16,8 mld. Sk hlavne na splatenie štátneho dlhu, dôchodkovú reformu, investičné stimuly a priemyselné parky. Zvyšok dividend by sa použil v roku 2007," dodal Rusko. Podľa neho sa na tomto spôsobe dohodli SPP, MH a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ministri za SDKÚ a SMK by podľa ministra Ruska súhlasili s týmto variantom pod podmienkou, že budú súhlasiť aj ministri za KDH.
Ministri za KDH však podľa Ruska upozorňovali, že takýmto spôsobom rozčlenenia SPP sa zvýšia ceny plynu. "Ich argumentácia, že týmto spôsobom sa môžu zvýšiť ceny plynu je lož," zdôraznil Rusko. "Nalejme si čistého vína. Keď SDKÚ prišlo s návrhom, že všetky dividendy sa použijú na splatenie štátneho dlhu, SMK bolo proti. Podporili náš návrh, že časť zdrojov sa má použiť inak ako len na splatenie štátneho dlhu. Obidvaja partneri však alibisticky považovali za nutné, aby KDH s takýmto modelom súhlasilo tiež," povedal Rusko.
Minister vnútra Vladimír Palko povedal po rokovaní vlády, že dať zahraničným investorom len tak 25 mld. Sk je obyčajný tunel. "Škoda, že už neexistuje relácia SITO. Pán minister by dostal celý košík zrniek múdrosti. Keď sa v niečom nevyznám, tak sa k tomu aspoň nevyjadrujem. Tento argument pána ministra sa nedá ani opísať," reagoval Rusko. "Ceny plynu sa môžu zvýšiť práve preto, že vláda odmietla tento spôsob. Pri inom spôsobe nám SPP nebude garantovať, že o zvýšenie cien plynu pri oddelení činností nepožiada. Potom to už bude len na regulačnej rade," povedal Rusko.
Pri druhom variante rozčlenenia činnosti SPP by vznikli dve spoločnosti a to distribúcia a transport, pričom aktíva by zostali v materskej spoločnosti. Pri tomto spôsobe by podľa ministra financií Ivana Mikloša tiež nevzniklo riziko zvýšenia cien plynu, pretože SPP by nemuselo robiť precenenie majetku. "To precenenie sa môže vykonať tak či tak a potom má investor právo požiadať o zmenu výšky ceny vzhľadom k novým skutočnostiam," argumentoval Rusko. Ani tento návrh však ministri neschválili a zdržali sa hlasovania. "Ja som z toho už fakt konsternovaný," uviedol Rusko. Existuje aj tretí spôsob, ktorý však podľa Ruska nie je prijateľný pre zahraničného investora. "Aktíva plynární by prešli na distribučnú a transportnú spoločnosť, čo pre investora nie je vôbec akceptovateľné," dodal
Na dnešnom mimoriadnom valnom zhromaždení SPP mal štát zaujať postoj ako majoritný akcionár k spôsobu rozdelenia SPP. "Mimoriadne valné zhromaždenie sa uskutoční. Ideme partnerov informovať a musíme neschváliť to, čo neschválila vláda," konštatoval Rusko.
Akcionármi SPP sú okrem ministerstva hospodárstva (51 %) nemecký E.ON Ruhrgas a francúzska spoločnosť Gaz de France, ktoré spolu vlastnia 49 % akcií.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu