Podľa šéfa Zásahového tímu pre medveďa hnedého Jaroslava Slašťana kolízie s človekom sú väčšinou dôsledkom toho, že človek nevie, ako sa má správať pri stretnutí s medveďom ani ako sa má správať na území, kde sa medvede vyskytujú.
Aktuálny prípad usmrtenia človeka medveďom na Liptove znovu vyvolal otázky, ako sa správať pri stretnutí s medveďom v lese či v blízkosti ľudských obydlí, či ešte lepšie, ako sa s medveďom vôbec nestretnúť.
Denník SME pripravil prehľad odpovedí na praktické otázky, ktoré je dobré poznať prv, ako sa ocitnete zoči-voči medveďovi hnedému.
V texte odpovedáme na tieto otázky:
- Ako predísť zrážke s medveďom v lese?
- Kedy a kde treba zvýšiť ostražitosť?
- Ako neprilákať medveďa k obydliam?
- Ako správne stanovať?
- Akým správaním predísť útoku medveďa pri stretnutí s ním?
- Utekať či zostať stáť?
- Ako čítať medvedie signály?
- Treba sa aktívne brániť, ak medveď naozaj zaútočí?
- Ako najlepšie odohnať nebezpečného medveďa?
- Koho upozorniť na pohyb medveďa mimo ľudských obydlí?
- Kam volať, ak spozorujete medveďa v obývanej oblasti?
- Koho upozorniť na agresívneho medveďa?
Ako predísť zrážke s medveďom v lese?
Riziko stretnutia s medveďom je menšie, keď sa pohybujete v skupine po vyznačených chodníkoch a počas denného svetla. Pri zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, ak sa pohybujete proti vetru či pri tečúcej vode pomôže hlasité pískanie, tlieskanie či rozprávanie, aby mal medveď možnosť zareagovať a vyhnúť sa vám.

Kde a kedy treba zvýšiť ostražitosť?
Na pozore sa treba mať predovšetkým ráno, večer a v noci. Ale aj počas dňa v hustej vegetácii alebo blízko zdrojov ich potravy. Treba si všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom. Obzvlášť pozorní by ste mali byť v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov a pri zdochlinách.
Ako neprilákať medveďa k obydliam?
Pri obydliach v zalesnených oblastiach treba komunálny odpad uschovať tak, aby sa k nemu medvede nedostali. Pri všetkých turistických aktivitách treba udržiavať lokality čisté a bez lákadiel, vyčistiť priestor ohniska, nádoby a riady hneď po použití.
Nezanechávajte zvyšky z potravín v blízkosti chát ani v okolitej prírode, ale berte ich so sebou. Ovocie pri domoch by malo byť zbierané hneď po dozretí a zhnité kusy čo najskôr odstránené.
Ako správne stanovať?
Pri stanovaní sa treba vyhnúť miestam v blízkosti zvieracích chodníkov, lokalitám s hojnosťou potravy medveďov a výskytom synantropných jedincov (stratili prirodzenú plachosť a vyjedajú odpadky). Nevarte vnútri stanu ani v jeho tesnej blízkosti, nenechávajte vedľa seba na noc zapáchajúce potraviny (mäsové výrobky, otvorené konzervy a pod.).
Akým správaním predísť útoku medveďa pri stretnutí s ním?