BRATISLAVA. Ak nie je preukázané kolúzne správanie obvineného, základná dĺžka trvania kolúznej väzby by mohla byť päť mesiacov. Zároveň v tomto prípade nemá byť možné ani jej ďalšie predĺženie.
Predpokladá to návrh novely Trestného poriadku z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý vo štvrtok poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.
Predĺženie pri preukázaní kolúzneho konania
Novela obsahuje aj výnimky, pre ktoré by mohla kolúzna väzba trvať dlhšie.
Kolúzna väzba by mohla trvať dlhšie ako päť mesiacov, ak by bolo zistené, že sa obvinený kolúzne správal, či už sám alebo prostredníctvom iných osôb.
Rovnako, ak sa vedie trestné stíhanie za trestný čin spáchaný zločineckou alebo teroristickou skupinou, za obzvlášť závažný trestný čin spáchaný organizovanou skupinou, za trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestný čin založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny alebo za trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest odňatia slobody na doživotie.
Návrhom sa majú posilniť práva obvineného umiestneného v kolúznej väzbe, tiež zabezpečiť vyššia kvalita návrhov na vzatie obvineného do väzby a rozhodnutí súdov o väzbe.
Náhrady väzby
Ďalšou zmenou má byť zavedenie obligatórneho súdneho preskúmavania možnosti nahradiť väzbu inštitútmi náhrady väzby.
"V súlade s tým, ako aj s judikatúrou Ústavného súdu SR a zavedenou súdnou praxou sa explicitne ustanovujú náležitosti návrhu na vzatie obvineného do väzby a odôvodnenia rozhodnutia súdu o väzbe," uviedol rezort spravodlivosti.
Priblížil, že pri kolúznej väzbe musí návrh na vzatie obvineného do väzby a odôvodnenie rozhodnutia súdu o väzbe obsahovať aj uvedenie konkrétnych skutočností, ktoré zakladajú dôvodnú obavu z kolúzneho správania obvineného alebo z ktorých je zrejmé, že tak obvinený už konal.
Návrh nepredpokladá automatické prepúšťanie všetkých obvinených z väzby po uplynutí stanovenej lehoty. "Súd a v prípravnom konaní sudca pre prípravné konanie na návrh prokurátora môže za určitých okolností rozhodnúť o ponechaní obvineného v kolúznej väzbe aj nad ustanovenú lehotu," doplnil rezort.
V prípade, že obvinený požiada o prepustenie na slobodu a prokurátor tejto požiadavke nevyhovel, podľa návrhu ju bude musieť predložiť sudcovi pre prípravné konanie najneskôr do piatich pracovných dní.
Navrhovaná účinnosť právnej úpravy je od 1. augusta.
Z rokovania parlamentu
- Systém miestnej štátnej správy školstva sa zmení. Z doterajších okresných úradov v sídle kraja sa vyčlenia aktuálne odbory školstva. Regionálne úrady školskej správy budú rovnako ako doteraz v sídle každého kraja. Vyplýva to z novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorú schválil parlament 83 hlasmi. Ako sa uvádza v dôvodovej správe, právnou úpravou sa osamostatnia doterajšie odbory školstva okresných úradov v sídle kraja na úrady s právnou subjektivitou. Inak sa do doterajšieho fungovania okresných úradov nezasahuje. Vďaka právnej úprave sa financovanie škôl a školských zariadení v regionálnom školstve zjednotí do pôsobnosti jedného ministerstva, a to ministerstva školstva.
- Do druhého čítania prešli aj dve novely zákonov, ktoré majú pomôcť pri transformácii organizácií Slovenskej akadémie vied (SAV) na verejné výskumné inštitúcie. Ide o novelu zákona o verejnej výskumnej inštitúcii a novelu zákona o SAV. O zmene právnej formy akadémie sa začalo diskutovať v roku 2014. Takmer 50 ústavov SAV sa malo zmeniť na samostatne hospodáriace subjekty. Peniaze z rozpočtu by im naďalej ostali, no zároveň by mohli začať aj obchodovať so svojimi objavmi a poznatkami. Podľa prijatého zákona z roku 2017 mali na začiatku júla 2018 vzniknúť verejné výskumné inštitúcie. Aby sa tak stalo, potrebovali sa zapísať aj do špeciálneho registra. Rezort školstva to vtedy odmietol a žiadal splnenie formálnych podmienok, na ktoré podľa akadémie nemal nárok. V septembri 2018 sa tak transformácia SAV vrátila na začiatok.
Poslanci sa v závere prvého rokovacieho dňa 32. schôdze venovali novele zákona o kybernetickej bezpečnosti. Novela ráta s posilnením právomoci Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Škodlivý obsah alebo škodlivú aktivitu v kyberpriestore by po novom mohol úrad zablokovať. Zaviesť by sa mohla aj všeobecná povinnosť poskytovať úradu súčinnosť.
Poslanci prijali v hlasovaní uznesenie k návrhu správy Európskeho parlamentu o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v EÚ v rámci zdravia žien. Materiál predložili poslanci za OĽANO a Sme rodina. Parlament má podľa schváleného uznesenia pripomenúť EP, ako aj všetkým parlamentom členských štátov EÚ, že otázky týkajúce sa zdravotnej politiky a vzdelávania sú v kompetencii národných štátov. "Preto považuje návrh správy Európskeho parlamentu o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v Európskej únii v rámci zdravia žien za nerešpektujúci princíp subsidiarity a prekračujúci kompetencie Európskeho parlamentu," uviedli poslanci.
Slovensko ruší vojenské zastúpenie v Centre výnimočnosti pre oblasť velenia a riadenia v holandskom Utrechte a v Centre výnimočnosti pre oblasť spoločnej kybernetickej bezpečnosti v estónskom Talline. Vyplýva to z aktualizácie vojenského zastúpenia Slovenska pri orgánoch NATO a Európskej únie (EÚ) a aktualizácie na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR (OS SR) do orgánov vojenského zastúpenia pri NATO a EÚ a do vojenských štruktúr NATO a EÚ. Parlament dnes 106 hlasmi vyslovil s návrhom súhlas. Do 43 príslušníkov OS SR bude pôsobiť ako vojenské zastúpenie v rámci Stálej delegácie SR pri NATO, v rámci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ a v rámci národných podporných prvkov pri veliteľstvách NATO. Do 81 príslušníkov bude pôsobiť priamo ako zastúpenie vo vojenských štruktúrach NATO a EÚ.