BRATISLAVA. Živnostenské podnikanie sa má zjednodušiť. Ubudnúť má administratívna záťaž pri ohlasovaní živnosti a zmierniť sa majú aj niektoré požiadavky živnostenského zákona.
Vyplýva to z novely zákona o živnostenskom podnikaní, ktorú v piatok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.
Voľnejšie termíny, nižšie pokuty
V rámci zjednodušenia živnostenského podnikania sa má napríklad predĺžiť lehota na oznámenie zriadenia prevádzkarne, ale aj lehota na preukazovanie požadovanej praxe od jej ukončenia.
Zmierniť sa majú aj požiadavky na predkladanie údajov pri ohlasovaní živnosti. Po novom sa má tiež znížiť najvyššia prípustná hranica pokuty za neohlásenie prevádzkarne živnostenskému úradu. Má sa znížiť z 1 659 eur na 663 eur.
Pozmeňujúcim návrhom poslanci odstránili minimálnu a maximálnu dĺžku doby pozastavenia živnosti.
Má sa tým umožniť, aby doba pozastavenia prevádzkovania živnosti nebola zákonom limitovaná. Podnikateľ po zapracovaní navrhovanej zmeny bude oprávnený oznámiť živnostenskému úradu dobu pozastavenia živnosti na ním určenú dobu s ohľadom len na svoje aktuálne potreby a možnosti.
Znížiť sa má tiež počet remeselných živností. Vzhľadom na nízky záujem o oprávnenie na podnikanie v odboroch galvanizácia kovov a smaltovanie sa tieto činnosti majú stať voľnými živnosťami.
Kratšia povinná prax
Pri viazaných živnostiach vývoj a výroba zbraní alebo streliva a opravy, úpravy, ničenie, znehodnocovanie alebo výroba rezu zbraní sa má požadovaná prax skrátiť z desiatich rokov na šesť.
Pri viazanej živnosti uskutočňovanie krajinno-architektonických sadovníckych diel navrhujú skrátiť požadovanú prax z dvoch na jeden rok.
Pri viazanej živnosti vyučovanie v odbore umenia by po novom mohla stačiť namiesto desaťročnej praktickej činnosti v odbore iba šesťročná. Zákon má upraviť aj prax pre živnostníkov, ktorí prevádzkujú cestovnú agentúru alebo kanceláriu.
Nová legislatíva mala pôvodne novelizovať aj zákon o obecnom zriadení. Úpravou chceli poslanci ozrejmiť, že obec nemôže nad rámec zákona vyžadovať od podnikateľov oznamovanie konkrétneho času predaja v obchode ani oznamovanie konkrétneho času prevádzky služieb.
Navrhovanú úpravu napokon pozmeňujúcim návrhom odstránili, poslanci to odôvodnili potrebou širšej odbornej diskusie.
Z rokovania parlamentu
Národná rada odsúhlasila úpravy pravidiel malého pohraničného styku s Ukrajinou. Maximálna dĺžka neprerušovaného pobytu sa stanoví na 90 dní. Vyplýva to zo zmien v medzištátnej zmluve medzi Slovenskom a Ukrajinou. Bola stanovená maximálna povolená dĺžka každého neprerušeného pobytu na území druhej zmluvnej strany v režime malého pohraničného styku, ktorá neprekročí 90 dní. Ministerstvo vnútra upravilo ustanovenia zmluvy o malom pohraničnom styku v súlade s rozsudkom Súdneho dvora EÚ z roku 2013. Podľa toho musí mať držiteľ povolenia na malý pohraničný styk možnosť pohybovať sa v pohraničnej oblasti po obdobie troch mesiacov, pokiaľ jeho pobyt nebol prerušený.
Ak bude niekto obchodovať na Slovensku s predmetom kultúrnej hodnoty, ktorý bol získaný na území iného štátu nelegálnou činnosťou a bol na územie SR dovezený v rozpore s právnymi predpismi, Ministerstvo kultúry mu bude môcť udeliť sankciu až do výšky 200 000 eur, a to aj opakovane. Za samotný dovoz takéhoto predmetu by mohla hroziť pokuta do 100.000 eur. Vyplýva to zo schválenej novely zákona o podmienkach vývozu a dovozu predmetu kultúrnej hodnoty
Poslanci v závere piatkového rokovania ukončili diskusiu o novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve. Zubní lekári by podľa novely mali mať zákonom stanovenú minimálnu hodinovú mzdu vo výške 12 eur za výkon zubno-lekárskej pohotovostnej služby.
Poslanci sa zídu opäť v utorok (22. 6.) o 9.00 h. Venovať by sa mali návrhom z dielne rezortu zdravotníctva. Jedným z nich je návrh zákona o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve. Ďalším je zas novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve. Tá hovorí o rozšírení Národného registra zdravotníckych pracovníkov o ďalšie údaje a tiež o vytvorení Národného registra prijímateľov zdravotnej starostlivosti.