SME
Utorok, 16. august, 2022 | Meniny má Leonard

Koronavírus na Slovensku: Pri ceste do Grécka je nutná registrácia a test alebo očkovanie (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 492 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme sledovali online minútu po minúte:

20:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

17:02 SVET - Nemecký inštitút Ifo varuje, že delta variant koronavírusu môže výrazne pribrzdiť zotavovanie najväčšej európskej ekonomiky.

"Delta variant je rizikom ohrozujúcim nemeckú ekonomiku, ktoré musíme brať vážne," uviedol šéf Ifo Clemens Fuest pre spravodajský portál t-online.

V prípade nárastu počtu prípadov ochorenia Covid-19 spôsobeným rozšírením delta variantu by síce nebolo všetko stratené, ale zotavenie by sa spomalilo, dodal Fuest. Opäť by sa to dotklo predovšetkým odvetví, ktoré pandémia tvrdo zasiahla, ako sú cestovný ruch, reštaurácie alebo obchod. "To by znamenalo, že nás čaká ťažká jeseň."

16:35 SVET - Portugalské zdravotnícke úrady potvrdili, že prudký nárast počtu prípadov koronavírusu v okolí hlavného mesta Lisabon spôsobuje variant tohto vírusu s označením delta.

SkryťVypnúť reklamu

Portugalský národný zdravotný inštitút (INSA) uviedol, že delta variant predstavuje 60 percent nových prípadov v hlavnom meste.

16:00 SLOVENSKO - Pre cestu do Grécka je stále nevyhnutná registrácia prostredníctvom online formulára, takzvaného Passenger Locator Form. Ten treba vyplniť najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí o tom informuje na svojej webovej stránke.

Rezort diplomacie zároveň nabáda na obozretnosť pri vypĺňaní formulára, aby obsahoval všetky potrebné údaje, a aby tie boli vypísané správne. Nesprávne vypísané údaje môžu mať za následok, že letecké spoločnosti odoprú cestujúcim nástup do lietadla.

Súvisiaci článok Pellegrini: Keby som bol premiérom, mali by sme zaočkovanosť nad 50 percent Čítajte 

15:35 SLOVENSKO - Budaj si zároveň myslí, že na možný príchod delta variantu koronavírusu sa nemohla krajina pripraviť dopredu, pretože nepoznali jeho presné parametre. Dodal, že vláda zvolala ústredný krízový štáb a ten sa bude snažiť čo najlepšie pripraviť a následne občanom predstaviť ochranu krajiny pred treťou vlnou pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, či po lete vláda bude posielať ľudí do povinnej štátnej karantény, odpovedal, že nechce nič predikovať. "Vláda bude nútená urobiť opatrenia," povedal s tým, že budú určite realistické.

Pellegrini ministra vyzval, aby nebalamutil ľudí, že opatrenia na ochranu hraníc majú súvis s rôznymi variantmi koronavírusu. "To nemá s tým nič. Už rok nemáme žiadnu mobilnú aplikáciu, tzv. ekaranténu alebo ehranicu. Ministerka (Veronika, pozn. TASR) Remišová na to kúpila košickú firmu, štátnu, kde platíme milióny na mzdy - nič. Richard Sulík si to zobral pod palec, že za niekoľko mesiacov to bude mať hotové - nič," podotkol s tým, že vláda nechala deravé hranice pred roko, počas Vianoc a urobí tak aj teraz. Pýta sa, ako je možné, že za celý rok takáto aplikácia nevznikla.

SkryťVypnúť reklamu

15:21 SLOVENSKO - Minister životného prostredia Ján Budaj v diskusnej relácii TV Markíza Na telo naznačil, že mobilná aplikácia typu ekaranténa by mohla na Slovensku fungovať od 1. júla. Bližšie o tom podľa neho bude informovať Ústredný krízový štáb. Expremiér Peter Pellegrini vyčítal vláde, že na vytvorenie aplikácie mala rok, no doteraz nefunguje.

Pellegrini aj Budaj sa zhodli, že nie sú za povinné očkovanie proti Covidu-19. Budaj však pripustil, že ak bude situácia dramaticky zlá, vláda bude musieť nejako konať. Nateraz ale podporuje kroky na zvýšenie záujmu o očkovanie.

Pellegrini vyhlásil, že keby bol premiérom, dosiahli by sme už dnes vyššiu zaočkovanosť ako 50 percent populácie.

14:48 SVET - V Indonézii, ktorá má 270 miliónov obyvateľov, potvrdili za posledný deň 13 737 nových nakazených, čo je najviac od konca januára.

SkryťVypnúť reklamu

Krajina v posledných týždňoch čelí strmému nárastu infikovaných. Úrady to odôvodňujú šírením nákazlivejšieho variantu koronavírusu delta. Podľa viacerých expertov však vývoj súvisí aj so zlým prístupom indonézskych úradov k pandémii a s únavou verejnosti z koronavírusových obmedzení.

14:00 SLOVENSKO - Štát by mal viac peňazí investovať do cestovného ruchu a nie ich dávať ako finančnú odmenu za očkovanie proti koronavírusu. Uviedol to podpredseda parlamentu Juraj Blanár zo Smeru v diskusnej relácii RTVS O päť minút 12. Štát by sa mal podľa Blanára viac snažiť motivovať ľudí, aby dovolenkovali doma a nedávať peniaze na odmeny či lotérie s cieľom takouto formou zvýšiť zaočkovanosť populácie.

Možeme vymýšľať čokoľvek - žreby, losy, lotérie na podporu očkovania, ale keď to budeme prezentovať ako príjem pre farmafirmy, tak zaočkovanosť nestúpne.

Gábor Grendel, OĽaNO

Pripomenul, že strana naďalej trvá na dobrovoľnosti očkovania. "Sme ale proti, aby sa štatistika zaočkovanosti nahrádzala očkovaním mladistvých a detí," dodal Blanár. Pod súčasnú nízku zaočkovanosť populácie sa podľa neho podpísala aj nedostatočná kampaň, ktorá by upozornila na pozitíva aj negatíva očkovania.

SkryťVypnúť reklamu

Za nízkou zaočkovanosťou stojí podľa podpredsedu parlamentu Gábora Grendela z OĽaNO komunikácia niektorých politikov, ktorí očkovanie prezentujú ako príjem pre farmafirmy.

"Možeme vymýšľať čokoľvek - žreby, losy, lotérie na podporu očkovania, ale keď to budeme prezentovať ako príjem pre farmafirmy, tak zaočkovanosť nestúpne," skonštatoval Grendel. Zároveň odmietol tvrdenie o zlepšovaní štatistík zaočkovanosti skrz mladistvých a deti. "Očkovanie detí je na báze dobrovoľnosti, rodič sa rozhodne, či dá dieťa zaočkovať," dodal Grendel.

13:50 SVET - Slovinsko zaznamenalo za sobotu 26 nových prípadov nákazy, čo je pokles o viac ako 70 percent oproti údaju spred týždňa.

V sobotu zároveň nezomrel na ochorenie Covid-19 žiaden pacient, počas tohto týždňa je to už druhý deň bez obetí.

SkryťVypnúť reklamu

13:27 SVET - V Moskve evidujú niekoľko prípadov opätovného nakazenia koronavírusom, a to aj u ľudí, ktorí proti nemu už boli zaočkovaní. Pre ruské médiá to uviedol starosta Moskvy Sergej Sobianin, podľa ktorého je potrebné, aby sa časť obyvateľov Moskvy dala preočkovať. I

"Máme tú česť s novým variantom, s novou indickou mutáciou, takzvanou deltou, ktorá je agresívnejšia a priebeh ochorenia je ťažší. To znamená, že je nákazlivejšia a rýchlejšie preniká do organizmu..., preto registrujeme prípady znovunakazenia, a to aj u tých, ktorí sa už zaočkovali," uviedol Sobianin.

Podľa starostu, aby sa človek nenakazil indickým variantom, musí mať v tele dvakrát toľko protilátok, ako v prípade pôvodného koronavírusu prvýkrát zaznamenaného v Číne.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Lengvarský nevylučuje lockdown, ak nebudeme cez leto zodpovední Čítajte 

12:54 SLOVENSKO - Lengvarský takisto nevylúčil, že v prípade nezodpovedného správania sa ľudí bude krajinu na jeseň čakať lockdown. Zároveň uistil, že rezort robí všetko preto, aby sa zaočkovanosť proti novému koronavírusu zvýšila. V súčasnosti je zaočkovaných 35 percent populácie.

11:50 SLOVENSKO - Je len otázkou času, kedy sa na Slovensku objaví infekčnejší delta variant koronavírusu. V relácii V politike televízie TA3 to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Lengvarský tvrdí, že štát sa snaží zachytávať všetky kontakty osôb, ktoré sa vrátili z rizikových krajín. Týka sa to aj účastníkov majstrovstiev Európy vo futbale. „Pokiaľ mám informácie, 800 ľudí, ktorí boli v Maďarsku v inkriminovanej dobe, keď sa tam hral zápas s Portugalskom, bolo identifikovaných. Asi 270 sa prihlásilo na PCR testovanie," povedal minister s tým, že kontrolované sú aj lety z Ruska.

SkryťVypnúť reklamu

11:35 SLOVENSKO - Dovolenka na Slovensku je najlepšia možnosť, ako stráviť leto v zdraví a bezpečí. Na sociálnej sieti to napísala vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová, ktorá vyzvala ľudí, aby prázdninovali radšej doma.

"Mnohí si práve teraz plánujú letné dovolenky. Po náročných mesiacoch boja s koronou si potrebujeme všetci vydýchnuť. Nabrať sily. Užiť si slobody, radosti s rodinou, s kamarátmi... Najbezpečnejšia (a najkrajšia) dovolenka bude doma, na Slovensku. Máme tu toľko krás, ktoré môžeme objavovať. Hory, hrady, doliny, historické mestá, sakrálne pamiatky," uviedla Remišová.

11:00 SVET - Izrael znovu zaviedol povinnosť nosiť rúška v určitých oblastiach, pretože vznikli dve ohniská nákazy na školách. Rúška sa požadujú vo vnútorných priestoroch aj vonku v oblasti obce Binjamina, južne od Haify, a v meste Modiin-Makkabim-Reut.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenie zaviedli päť dní po tom, ako Izrael zrušil ľuďom povinnosť nosiť rúška, keďže počty nakazených celoštátne klesli. Avšak v škole v obci Binjamina malo 45 študentov pozitívny test na koronavírus a približne desať nových prípadov infekcie zaznamenali aj v Modiine, nachádzajúcom sa medzi metropolou Tel Aviv a Jeruzalemom.

10:45 SVET - India zaznamenala 58 419 nových prípadov nákazy za posledných 24 hodín, čo je najmenej za deň za takmer tri mesiace.

Ministerstvo zdravotníctva tiež oznámilo ďalších 1 576 obetí, čím sa ich celkový počet zvýšil na 386 713.

10:33 SVET - Čína podala svojim obyvateľom už viac ako miliardu dávok vakcín proti ochoreniu Covid-19, oznámil čínsky zdravotnícky úrad. Predstavuje to viac ako tretinu počtu všetkých dávok podaných na celom svete, dodala tlačová agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Správa z Číny prišla po tom, čo počet dávok poskytnutých celosvetovo prekročil v piatok hranicu 2,5 miliardy. K tomuto údaju dospela agentúra AFP na základe vlastných výpočtov, ktoré sa opierali o oficiálne zdroje informácií.

10:15 SLOVENSKO - Prvú dávku očkovania v priebehu soboty absolvovalo 4 469 osôb, čím sa počet zaočkovaných prvou dávkou zvýšil na 1 933 178.

Obe dávky vakcíny už dostalo 1 278 960 ľudí, uplynulý deň ich pribudlo 13 042.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy na Slovensku v sobotu odhalili 28 nových prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 2 537 PCR testov.

Ochoreniu Covid-19 podľahlo ďalších 6 ľudí, celkovo si pandémia na Slovensku vyžiadala už 12 492 obetí.

Najviac pozitívnych prípadov z PCR testov pribudlo v sobotu v Žilinskom kraji (9), nasledujú Košický (7), Trenčiansky (5), Bratislavský (3), Trnavský (3) a Prešovský kraj (1).

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku tiež včera vykonali aj 35 223 antigénových testov, 17 z nich ukázalo pozitívny výsledok.

Celkový počet hospitalizovaných zostal oproti piatku na nezmenenom čísle 221, rovnako aj tých s potvrdeným koronavírusom (159).

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti leží 15 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie ich potrebuje 20.

9:18 SLOVENSKO - Na boj s pandémiou koronavírusu vynaložilo mesto Košice nemalé finančné prostriedky. Za minulý rok a prvé tri mesiace tohto roka išlo o sumu takmer 4,3 milióna eur. K polovici apríla 2021 však bolo od štátu refundovaných len niečo vyše 3,7 milióna eur, rozdiel muselo mesto vykryť z vlastných zdrojov.

Ani mestské časti sa výdavkom, spojeným s bojom proti pandémii, nevyhli. V tomto roku vynaložili len na zriadenie a prevádzku odberných miest na antigénové testovanie desiatky až stovky tisíc eur. Väčšina z nich na refundáciu časti výdavkov ešte stále čaká.

SkryťVypnúť reklamu

8:50 SVET - Pandémia koronavírusu spomaľuje aj v Česku, včera tam testy odhalili 63 nakazených. A hoci cez víkend bývajú počty tradične nižšie, za posledných desať dní v krajine iba raz pribudlo viac ako dvesto prípadov.

8:20 SVET - Nemecko včera zaznamenalo 842 prípadov koronavírusu a 16 obetí. Pred týždňom to bolo 1 489 infikovaných a 18 obetí.

Reprodukčné číslo je na hodnote 0,69, na ktoré kleslo z 0,7 z dňa predtým.

7:15 SVET - Jedna z kubánskych vakcín proti covidu, nazvaná Soberana 02, má podľa predbežných výsledkov tretej fázy klinických testov účinnosť 62 percent. Informovali o tom podľa agentúry EFE kubánski vedci.

Pokiaľ túto vakcínu v najbližších dňoch schváli miestny úrad pre kontrolu liečiv, čo sa očakáva, stane sa kubánsky preparát prvou povolenou latinskoamerickou vakcínou proti Covidu-19. Účinnosťou 62 percent by pritom vakcína splnila aj požiadavku Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá stanovila minimálnu účinnosť na 50 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Soberana 02 sa podáva v dvoch dávkach s odstupom 28 dní. Okrem toho však havanský Finlayov inštitút vakcín testuje i schému, kedy po dvoch dávkach Soberany 02 podáva ešte jednu dávku látky Soberana Plus. U tejto štúdie, ktorej výsledky by mali byť známe o dva týždne, očakávajú účinnosť cez 67 percent.

6:30 SVET - Presiahnutie smutnej hranice obetí zároveň vyvolalo v Brazílii ďalšie protesty. Vo viacerých mestách vyšli do ulíc tisíce ľudí, ktorí kritizujú prezidenta Jaira Bolsonara a jeho reakciu na pandémiu.

Ako píše agentúra DPA, demonštrujúci v metropole Brazília a v štrnástich ďalších mestách žiadali Bolsonarovu rezignáciu, viac vakcín a finančnej pomoci počas pandémie, viac úsilia v boji proti hladu a ochranu životného prostredia a práv pôvodných obyvateľov, uviedol spravodajský server G1.

SkryťVypnúť reklamu

00:00 SVET - Počet obetí súvisiacich s Covidom-19 prekonal v Brazílii smutnú hranicu pol milióna. Podľa agentúry AP to oznámil minister zdravotníctva Marcelo Queiroga. V posledných dňoch v krajine pribúdali denne v priemere dve tisícky obetí.

Celková bilancia obetí je v Brazílii druhá najhoršia na svete po USA, kde si pandémia vyžiadala podľa oficiálnych dát viac ako 600-tisíc životov.

"Neúnavne pracujem na tom, aby sme zaočkovali všetkých Brazílčanov v čo najkratšom čase a zmenili scenár, ktorý nás sužuje už viac ako rok," napísal minister zdravotníctva Queiroga na twitteri.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 4. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 6. Na Špitálskej ulici v Bratislave pribudnú nové byty
 7. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 8. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 21 545
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 16 373
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 15 411
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 836
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 4 139
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 2 956
 7. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 2 890
 8. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 417
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu