SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: E-hranica bude povinná, nezaočkovaní sa musia testovať (minúta po minúte)

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 496 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

20:55 SVET V USA prvýkrát klesol od vlaňajšieho marca sedemdňový priemer úmrtí po nákaze koronavírusom pod hranicu 300. Krajina sa tiež rýchlo blíži k hranici 150 miliónov plne zaočkovaných, uvádza Univerzita Johnsa Hopkinsa.

19:50 SVET V niektorých častiach Španielska vrátane metropoly Madrid či druhého najväčšieho mesta Barcelona sa znovu otvoria nočné kluby, keďže počet prípadov infekcie novým druhom koronavírusu klesá.

19:00 SLOVENSKO - Štát výrazne sprísni podmienky na návrat neočkovaných ľudí z cudziny - ak sa na Slovensku začne šíriť infekčnejšia delta mutácia koronavírusu.

Išlo by o doteraz najväčšie ohlásené zvýhodnenie očkovaných od spustenia vakcinácie v decembri. Doteraz im štát nanajvýš odpúšťal povinnosť testovať sa >>>>

Skryť Vypnúť reklamu

18:44 SVET - Obyvatelia Slovinska si môžu vybrať, ktorou zo štyroch dostupných vakcín proti koronavírusu sa nechajú zaočkovať.

Slovinská vláda sa rozhodla k tomuto kroku pristúpiť, pretože v krajine sú zásoby vakcín väčšie ako dopyt ľudí po očkovaní.

17:52 SVET - Indické štáty dnes otvorili masové očkovacie strediská v priestoroch škôl, verejných siení a ďalších zariadení po tom, čo vláda v Naí Dillí rozšírila vakcinačný program na všetkých obyvateľov nad 18 rokov.

V krajine za deň podali 7,5 milióna dávok vakcíny proti koronavírusu, čo je doposiaľ najvyšší počet po zmene politiky, ktorá má za cieľ urýchliť vakcinačný proces.

India začala s očkovacím programom v januári, ďaleko však zaostáva za cieľom najmenej 300 miliónov zaočkovaných do polovice roka 2021.

Skryť Vypnúť reklamu

Doposiaľ je proti koronavírusu plne zaočkovaných menej než päť percent z 1,3 miliardy obyvateľov Indie. Zhruba 282 miliónov obyvateľov dostalo najmenej jednu z dvoch dávok vakcíny.

17:48 SLOVENSKO - Od 15. júna k dnešnému dňu sa do systému e-Hranica prihlásilo 1 327 osôb s príchodom z Maďarska na Slovensko, oznámila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Množstvo z nich absolvuje PCR testovanie. Zo zatiaľ vyšetrených vzoriek je jedna vzorka pozitívna na covid, ktorá sa ešte podrobí sekvenovaniu.

Ďalších 201 vzoriek, ktorých testovanie bolo ukončené, je negatívnych. Spolu tak bolo doteraz ukončené pretestovanie pri 202 vzorkách. Ďalšie sa ešte analyzujú.

17:25 SVET - Taliansko-švajčiarska spoločnosť Adienne Pharma & Biotech pred niekoľkými týždňami začala v Taliansku neďaleko Milána so skúšobnou výrobou ruskej vakcíny Sputnik V.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o malé šarže určenej na analýzu prípravku. Sputnik V doteraz neschválila Európska agentúra pre lieky.

"Ide o veľmi malé množstvo, ktoré je určené na interné použitie, nie pre trh. Výsledky budú poskytnuté kompetentným orgánom. Ide o vopred plánovaný krok, ktorý sme vykonali podľa harmonogramu," uviedla spoločnosť.

17:15 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva dnes spúšťa registráciu na ďalšiu vakcínu proti ochoreniu COVID-19.

Súvisiaci článok Vakcína od Johnson & Johnson je iná. Čo by ste o nej mali vedieť? (otázky) Čítajte 

Ide o jednodávkovú vakcínu Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson, ktorá poskytuje ochranu proti ochoreniu už po 14 dňoch po aplikácii.

Prihlásiť sa bude možné len po dobu troch týždňov alebo do spotrebovania aktuálnych zásob vakcín.

16:45 SVET - Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch budúci týždeň vláde navrhne, aby ľudia mohli od 1. júla vo verejnej doprave nosiť nielen respirátory, ale aj chirurgické rúška, informoval spravodajský server iDnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

"Myslím, že si to môžeme dovoliť," povedal po rokovaní vlády Vojtěch. Uznávané ale nebudú rôzne podomácky vyrábané rúška.

Vojtěch oznámil, že občanom bude po príchode do Českej republiky uznávané aj očkovanie, ktoré získali v tretích krajinách v prípade, ak ide o vakcínu, ktorá má súhlas Európskej agentúry pre lieky.

16:15 SLOVENSKO - Delta variant koronavírusu má kratšiu inkubačnú dobu a je výrazne nákazlivejší.

Po jednej dávke vakcíny je ochrana pred ním zhruba o 35 percent vyššia, po druhej dávke stúpa odolnosť na približne 85 percent, pripomenul profesor Vladimír Krčméry.

Načítavam video...

16:00 SLOVENSKO - Jedným z dôvodov zavedenia prísnej kontroly evidencie nezaočkovaných ľudí prichádzajúcich na Slovensko je šíriaci sa delta variant koronavírusu, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí tretiu vlnu pandémie, uviedol infektológ Vladimír Krčméry, člen Ústredného krízového štábu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nejde len o voľnosť pri cestovaní, ale o zdravie, životy a ochranu zdravotníckeho systému, vysvetlil Vladimír Krčméry povinnosť pre nezaočkovaných absolvovať PCR-test.

15:55 SLOVENSKO - Pre občanov bude pri návrate zo zahraničia platiť povinná registrácia v elektronickom systéme e-hranica s výnimkou držiteľov takzvaných greenpasov, ktoré začnú platiť od konca tohto týždňa.

Uviedol to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po rokovaní Ústredného krízového štábu. Bez registrácie v e-hranici bude občanom odopretý vstup do krajiny. Dátum zavedenia e-hranice ešte nie je stanovený.

Tí, ktorí absolvovali obe očkovania, sa po registrácii v e-hranici môžu voľne pohybovať, pre nezaočkovaných bude povinná karanténa až do absolvovania PCR-testu v piaty alebo ôsmy deň po návrate podľa pokynov Úradu verejného zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

15:40 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj vo svojich očkovacích centrách a prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby podal už takmer 146-tisíc vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Počas uplynulého víkendu sa podala prvá alebo druhá dávka vakcíny viac ako 11 800 ľuďom, informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu Prešovského samosprávneho kraja.

Tri veľkokapacitné očkovacie centrá, a to Prešov, Poprad a Humenné, počas víkendu podali 10 807 vakcín, z toho išlo v 9 332 prípadoch o podanie jej druhej dávky.

Zatvorené ostalo len centrum v Bardejove z dôvodu nenaplnenia minimálnych kvót, znovu otvorené by však malo byť už budúci víkend.

15:35 SVET - Maďari, ktorých zaočkovali vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm a majú pochybnosti o účinnosti tejto očkovacej látky, cestujú do Rumunska na "doočkovanie" vakcínou konzorcia Pfizer/BioNTech.

Skryť Vypnúť reklamu

Informoval o tom spravodajský server 24.hu, podľa ktorého testy u viacerých seniorov vo veku nad 60 rokov potvrdili nedostatok protilátok po zaočkovaní oboma dávkami čínskej vakcíny.

Rumunský očkovací protokol je menej prísny, čo využívajú občania Maďarska, ktorým očkovanie doma nezabezpečilo potrebnú ochranu proti novému druhu koronavírusu.

Na masových očkovacích miestach na parkoviskách obchodných centier totiž v Rumunsku bez registrácie zaočkujú občana akejkoľvek členskej krajiny Európskej únie.

15:30 SLOVENSKO - Slováci, ktorí žijú v zahraničí, sa môžu dať zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku.

Ak sú poistení v inom členskom štáte Európskej únie, náklad na očkovanie slovenskej zdravotnej poisťovni, ktorá očkovanie uhradila na Slovensku, vráti zdravotná poisťovňa štátu, v ktorom sú poistení, uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Skryť Vypnúť reklamu

15:20 SVET - Desiatky ľudí ignorovali odporúčanie necestovať k anglickému monumentu Stonehenge na oslavy letného slnovratu, ktoré v pondelok zrušili v dôsledku obáv z koronavírusu.

Nezisková kultúrna organizácia English Heritage, ktorá sa o tento neolitický monument stará, už druhýkrát po sebe naplánovala živý prenos východu slnka na Stonehenge.

Organizácia však uviedla, že program musel byť prerušený z bezpečnostných dôvodov po tom, čo "sa istý počet ľudí rozhodol nerešpektovať" požiadavku, aby sa k Stonehenge v pondelok ráno necestovalo.

Tisíce ľudí, ktoré čakali na online prenos východu slnka pri monumente, museli sledovať vopred nahraté zábery. Priamy prenos obnovili až okolo piatej hodiny ráno, píše AP.

14:45 SLOVENSKO - Košický kraj bude počas najbližšieho víkendu očkovať proti novému koronavírusu aj deti vo veku od 12 do 15 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Očkovať budú v krajskom veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch Strednej odbornej školy informačných technológií v Košiciach, informovala dnes hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka pripomenul, že deti musia prísť v sprievode rodiča alebo zákonného zástupcu.

„Očkovanie sa bude realizovať pod odborným pediatrickým dohľadom, inak sa nebude líšiť od očkovania dospelých. Počet zaočkovaných bude závisieť aj od záujmu o vakcináciu,“ dodal Trnka.

13:55 SLOVENSKO Laboratóriá aktuálne vykonávajú sekvenáciu všetkých pozitívnych vzoriek na SARS-CoV-2.

Na sekvenovanie sú na žiadosť hlavného hygienika SR Jána Mikasa zasielané všetky vzorky s hodnotou Ct 25 a nižšou, informovala Dáša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

CT je ukazovateľ, ktorý vypovedá o vírusovej náloži. Čím je jeho hodnota nižšia, tým je vírusová nálož vo vzorke vyššia. Ct hodnoty vyššie ako 25 výrazne znižujú úspešnosť sekvenácie.

Pozitívne vzorky sekvenujú Úrad verejného zdravotníctva SR, Biomedicínske centrum SAV a Vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave.

13:35 SVET - V Rusku sa v júli začne s klinickým skúšaním vakcíny Sputnik V pre očkovanie dospievajúcich vo veku 12 - 17 rokov.

Uviedla to dnes podľa agentúry RIA Novosti zástupkyňa primátora Moskvy pre sociálny rozvoj Anastasija Rakovová.

Dodala, že sa už začalo s náborom dobrovoľníkov, ktorých zaočkujú menšou dávkou ako dospelých.

Klinické skúšanie bude prebiehať v troch fázach, pričom prvé dve sa uskutočnia v dvoch popredných detských kliník v Moskve a tretia v detských poliklinikách.

Skryť Vypnúť reklamu

Do testovania sa zapojí celkovo 350 tínedžerov, pričom 100 v prvej a druhej fáze a 250 v tretej fáze. Štúdia bude trvať rok. Počas celého obdobia budú deti pod stálym lekárskym dohľadom, informovala Rakovová.

13:32 SLOVENSKO - Včera sa nachádzalo v nemocniciach 158 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. Najviac pacientov s ochorením COVID-19 ležalo v nemocniciach Žilinského samosprávneho kraja (41), najmenej v Bratislavskom samosprávnom kraji (šesť).

13:10 SLOVENSKO - Policajný prezident Peter Kovařík po rokovaní Ústredného krízového štábu uviedol, že v priebehu letného dovolenkového obdobia bude funkčná e-karanténa, ktorá by mala výrazne pomôcť pri trasovaní kontaktov.

Policajti by mali byť vybavení mobilnými telefónmi, ktorými budú kontrolovať Covid pasy.

Skryť Vypnúť reklamu

Šéf policajného zboru doplnil, že polícia sa pripravuje na rôzne scenáre tak, aby potrebné opatrenia podľa nariadenia vlády mohli začať fungovať čo najrýchlejšie.

13:03 SLOVENSKO V minulom týždni malo pozitívny PCR test na nový koronavírus 288 osôb, čo je v porovnaní s predchádzajúcim týždňom pokles o 299 (o 50,94 percenta).

Najviac pozitívne testovaných odhalili v Košickom samosprávnom kraji (50), najmenej v Nitrianskom samosprávnom kraji (14).

13:00 SLOVENSKO V Trenčianskom samosprávnom kraji pribudlo v minulom týždni 36 osôb s pozitívnym PCR testom na nový koronavírus. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesol ich počet o 24 (o 40 percent).

Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií.

Najviac pozitívnych osôb odhalili PCR testy v okrese Trenčín (21). Nasledovali okresy Prievidza (päť), Púchov (tri), Ilava a Partizánske (po dva), Nové Mesto nad Váhom, Bánovce nad Bebravou a Myjava (po jednom).

Skryť Vypnúť reklamu

12:55 SLOVENSKO - Ústredný krízový štáb odporúča, aby ľudia uprednostnili dovolenky na Slovensku. Ak sa rozhodnú ísť do zahraničia, tak najlepšie osobnou dopravou, aby v prípade rýchleho vynúteného návratu mohli reagovať čo najrýchlejšie.

Súvisiaci článok Do úvahy pripadá aj dvojfarebný cestovateľský semafor Čítajte 

Krízový štáb sa podľa Krčméryho bude zaoberať aj otázkou, či by cestovateľský semafor nemal pracovať len s dvomi farbami - zelenou a čiernou.

Krčméry pripustil možné zavedenie povinnej štátnej karantény pri návrate z niektorých krajín, ktorá by nemala byť vyhradená iba pre pobyt v štátnych zariadeniach, ako to bolo v minulom roku.

Podľa Krčméryho je dôležité, aby sa príchody dovolenkujúcich zo zahraničia čo najviac časovo rozložili.

Vladimír Krčméry ďalej uviedol, že podľa dostupných dát jedna dávka na účinnú ochranu pred novými variantmi koronavírusu nestačí.

Skryť Vypnúť reklamu

12:42 SLOVENSKO - V Bratislave sa koncom minulého týždňa uskutočnilo prvé nízkoprahové očkovanie ľudí bez domova a zraniteľných komunít v hlavnom meste.

Proti ochoreniu COVID-19 bolo zaočkovaných 118 klientov organizácií Odyseus v Pentagone, v dennom centre Domov sv. Jána z Boha a v nocľahárni Depaul Slovensko. Informuje o tom bratislavský magistrát na sociálnej sieti.

Podľa organizácie Odyseus sa podarilo zaočkovať 40 ľudí, väčšinou ich klientov, ale aj niekoľko obyvateľov z okolia Stavbárskej ulice.

"Očkovanie na 'tradičných' očkovacích miestach, bohužiaľ, nie je dostupné pre všetkých, preto vítame túto možnosť," napísalo združenie Odyseus.

12:30 SLOVENSKO - Výjazdový očkovací tím vakcinačného centra Univerzitnej nemocnice Martin zaočkoval takmer všetky zariadenia sociálnych služieb v Turci.

Mobilná očkovacia jednotka sa preto najbližšie zameria na imobilných občanov a s vakcínami bude jazdiť priamo do obcí, informovala Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie nemocnice.

Pripomenula, že očkovanie formou výjazdovej služby nemocnica spustila medzi prvými na Slovensku ešte v polovici januára.

11:50 SLOVENSKO - Ochorenie COVID-19 je kvapôčkovou infekciou, ktorá sa šíri kontaktom s nakazenou osobou.

V súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že nový koronavírus sa môže šíriť vodou na kúpanie.

Rizikom na kúpaliskách nie je teda samotná voda, ale zhromažďovanie ľudí.

Netreba preto zabúdať na základné protiepidemiologické opatrenia.

Kúpalisko by nemal navštevovať človek, ktorý je chorý alebo má príznaky ochorenia.

"Pri vstupe na kúpalisko si dezinfikujte ruky – na častú dezinfekciu a umývanie rúk dbajte počas celého pobytu na kúpalisku u seba i detí a vyhýbajte sa dotyku očí, nosa a úst," uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

11:30 SLOVENSKO - Infektológ Peter Sabaka na sociálnej sieti uviedol, že takzvaný delta variant koronavírusu prenikne aj na Slovensko. Sila jeho vplyvu závisí od miery zaočkovanosti, čo je účinný spôsob ochrany pred treťou prípadnou vlnou pandémie.

Peter Sabaka zároveň vysvetlil, prečo sa vyskytujú obete aj z radov zaočkovaných proti ochoreniu Covid-19.

11:00 SLOVENSKO - Presne pred rokom 20. júna 2020 vykázalo PCR testovanie rovnako ako dnes, jednu pozitívnu osobu. Za 20 dní tohto mesiaca pribudlo 1 460 pozitívnych, do nemocníc v súvislosti s koronavírusom prijali 300 ľudí a 176 osôb zomrelo.

11:08 SLOVENSKO - Polícia bude od utorka 22. júna do 24. júna na hraničnom priechode Medveďov – Vámosszabadi kontrolovať dodržiavanie karanténnych povinností.

Policajné kontroly budú aj 23. júna na hraničnom priechode Moravský Svätý Ján – Hohenau, informovala trnavská policajná hovorkyňa Mária Linkešová.

11:05 SVET - Viac mladých Izraelčanov vo veku 12 až 15 rokov by sa malo nechať očkovať proti covidu.

Podľa agentúry Reuters to dnes uviedol izraelský koordinátor pre boj s koronavírusy Nachman Aš.

Spomenul pritom šírenie nákazlivejšieho variantu delta, ktorý sa rozšíril z Indie. Očkovanie proti covidu Izrael sprístupnil deťom vo veku 12 až 15 rokov v máji.

Doteraz bolo v krajine plne zaočkovaných približne 55 percent populácie, ktorá má približne 9,3 milióna ľudí. Podiel plne očkovaných v poslednej dobe pritom stagnuje, čo naznačuje, že sa dospelí prestali očkovať.

10:50 SLOVENSKO - Na očkovanie prvou či druhou dávkou jednou z registrovaných vakcín proti ochoreniu COVID-19 čaká celkovo 412 061 osôb.

Súvisiaci článok Na očkovanie čaká viac než 400-tisíc ľudí Čítajte 

Na vakcínu Sputnik V aktuálne čaká 11 613 ľudí. Vyplýva to z dát Inštitútu zdravotných analýz, dostupných na webe cakaren.vercel.app/projekt.

Na druhú dávku niektorej z registrovaných vakcín čaká aktuálne 369 936 ľudí. Najviac, a to 53 883, je ich vo vekovej skupine od 45 do 49 rokov.

Na prvú dávku neregistrovanej vakcíny Sputnik V je v čakárni 4 825 záujemcov. Najviac, a to 694, je ich vo vekovej skupine 40 až 44 rokov. Na druhú dávku tejto vakcíny čaká 6 788 osôb.

10:40 SVET - Zrušenie reštrikcií zameraných proti šíreniu koronavírusu je 5. júla v Anglicku „nepravdepodobné".

Pre televíznu stanicu Sky News to povedal britský minister pre podnikanie Kwasi Kwarteng.

Na otázku možnosti, že by vláda konala rýchlejšie pri rušení opatrení proti COVID-19, minister odpovedal, že on ráta s 19. júlom. „Mohlo by to byť predtým, ale myslím si, že je to nepravdepodobné," konštatoval.

Načítavam video...

10:35 SVET - Počas uplynulého víkendu potvrdili v Maďarsku 202 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších deväť pacientov, informoval v pondelok maďarský operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Od vypuknutia koronavírusovej pandémie zaznamenali v Maďarsku už 807 630 infikovaných a 29 959 úmrtí.

Aktuálne je v krajine nakazených 42 097 ľudí. Hospitalizovaných je 275 chorých, stav 37 z nich si vyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu.

Vakcínou proti vírusu SARS-CoV-2 zaočkovali v Maďarsku doposiaľ 5 411 431 osôb, z nich 4 491 113 má podanú už aj druhú dávku.

10:18 SVET - Prvýkrát za desať mesiacov pribudlo v Nemecku menej ako 500 nakazených koronavírusom počas jediného dňa. Inštitút Roberta Kocha registroval za posledných 24 hodín 346 novo infikovaných.

Informovala o tom dnes agentúra DPA, podľa ktorej však návrat k pôvodnému fungovaniu ohrozuje nákazlivejší Koronavirové variant delta.

Menej ako 500 nakazených za deň bolo v Nemecku naposledy 10. augusta 2020, konkrétne 436.

Pondelkové bilancie infikovaných bývajú nižšie, lebo sa cez víkend spravidla menej testuje. Pred týždňom pribudlo 549 nakazených.

Úhrnný počet prípadov za posledných sedem dní na 100 000 obyvateľov dnes dosiahol hodnotu 8,6. O týždeň skôr bola incidencia na 16,6, pred mesiacom potom 67,3.

10:10 SLOVENSKO - V priebehu nedele absolvovalo 2 373 osôb prvú dávku vakcíny proti covidu. Celkovo už prvú vakcínu dostalo 1 938 210 ľudí. Druhou dávkou zaočkovali včera 15 173 osôb, počet úplne zaočkovaných sa tak zvýšil na 1 303 959.

10:00 SLOVENSKO - Za predchádzajúci deň pribudol jeden nakazený koronavírusom po 896 vykonaných PCR testoch. Pozitivitu vykázala vzorka ženy zo Žilinského kraja.

Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o ďalšie štyri na celkových 12 496, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

V nemocniciach sa nachádza 215 pacientov, o šesť menej ako v predchádzajúcom dni, Potvrdené ochorenie Covid-19 má 158 ľudí. Na JIS je 15 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 20 osôb, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

V priebehu nedele vyhodnotili aj 31 616 antigénových testov, pozitivitu vykázalo 32 vzoriek.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 2 920 840 PCR testov, z toho 391 326 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 36 707 312, z toho bolo pozitívnych 386 511 vzoriek.

9:40 SVET - Vo viacerých indických štátoch zaznamenali prípady nakazenia variantom koronavírusu SARS-CoV-2 - B.1.617.2, ktorý v Indii vyvolal druhú vlnu pandémie.

Podľa denníka The Hindustan Times bol tento variant pomenovaný delta plus a nateraz bolo detegovaných v asi 20 prípadoch.

Súvisiaci článok V Indii sa objavil nový variant, má označenie delta plus Čítajte 

Ministerstvo zdravotníctva štátu Maháraštra informovalo, že nový variant je predmetom sekvenovania. Zatiaľ ho však ešte nekvalifikovali ako variant vyvolávajúci obavy.

Dr. Randíp Guleria v rozhovore pre televíziu NDTV upozornil, že zmutovaná verzia agresívnejšieho kmeňa B.1.617.2, ktorá v Indii spôsobila druhú vlnu pandémie, prechádza v tzv. hrotovej bielkovine (spike protein) ďalšou mutáciou, označenou ako K417N. A tá by sa, "ak sa nepodchytí včas", mohla stať variantom vyvolávajúcim obavy.

Varoval, že India by mohla zaznamenať rýchlejší nárast počtu infikovaných, ak sa nebudú dodržiavať opatrenia na zastavenie alebo obmedzenie šírenia infekcie.

Načítavam video...

09:00 SLOVENSKO - Minuloroční absolventi vysokých škôl mali podstatne náročnejšie podmienky. Koronakríza totiž znížila počet pracovných príležitostí. Zamestnávatelia uverejnili v máji minulého roka na portáli Profesia.sk iba 1 242 ponúk, v ktorých požadovali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

Najviac dostupné boli najmä pozície, pri ktorých majú zamestnávatelia dlhodobý problém s hľadaním vhodných kandidátov. Išlo napríklad o učiteľov a učiteľky, lekárov, farmaceutov a IT pozície.

08:19 SVET - V Británii potvrdili v nedeľu 9 284 nových prípadov nákazy. Stúpa aj počet hospitalizovaných.

07:53 SVET - V Česku pribudlo za nedeľu 57 nových prípadov nákazy, v nedeľu pred týždňom ich bolo 41.

07:30 SVET - V Južnej Afrike sa dva týždne zdvojnásobil počet prípadov, centrom nákazy je provincia Gauteng, pripadá na ňu 60 percent prípadov. Nemocnice sú na hranici kapacity.

06:04 SVET - Pracujúcim Rusom, ktorí sa odmietnu zaočkovať proti Covid-19 v regiónoch, kde je povinné, môžu nariadiť vziať si neplatené voľno, napísala agentúra AFP s odvolaním sa na ruského ministra práce Antona Koťakova.

Súvisiaci článok Zvažujú zvýhodniť očkovaných. Zabrala by lotéria alebo peniaze? Čítajte 

Nezaočkovaného môžu dočasne stiahnuť z práce v prípade, keď úrady v oblasti zaviedli povinné očkovanie pre vybrané kategórie pracovníkov. Neplatené voľno potrvá dovtedy, kým bude toto nariadenie o povinnej vakcinácii v platnosti.

Úrady v Moskve a okolitej oblasti v stredu vyhlásili očkovanie za povinné pre ľudí pracujúcich v maloobchode, školstve, oblasti zdravotnej starostlivosti, vo verejnej doprave a ďalších zamestnaniach, ktoré poskytujú služby množstvu ľudí.

Povinné očkovanie sa neskôr zaviedlo aj v ďalších oblastiach a mestách.

00:01 SLOVENSKO - K úpravám prichádza aj na cestovateľskom semafore. Oddnes je Portugalsko pre Slovensko čiernou krajinou, takže cestujúci z tejto krajiny musia ísť po návrate do karantény.

Naopak, medzi zelené krajiny pribudlo Severné Macedónsko.

Pre zväčšenie kliknite sem

00:00 SLOVENSKO - Dnes sa opäť menia farby okresov na covid automate. Už iba jeden okres bude v červenej (Myjava) a jeden v ružovej (Kysucké Nové Mesto) farbe. Čierny ani bordový nie je žiadny.

V oranžovej fáze bude najbližších sedem dní 15 okresov, v žltej 45 a v najlepšej zelenej 17 okresov.

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 3. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 6. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 7. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 8. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 10. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 1. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 4. Pápež František požehnal základný kameň novej nemocnice
 5. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 6. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 8 974
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 6 248
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 456
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 166
 5. Mayo Galuška praží extra kávu, oligarcha Hodorovský je Mr. Krach 2 297
 6. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 2 278
 7. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 852
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 1 790
 9. Prvá dáma festivalu 1 641
 10. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 1 549
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu