SME

Bebjak, Čekovská či Martikán. Rozdali ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2020

Ocenenie získalo trinásť slovenských osobností.

V kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie získal Krištáľové krídlo režisér Peter Bebjak.V kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie získal Krištáľové krídlo režisér Peter Bebjak. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Trinásť slovenských osobností z hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry získalo v nedeľu večer ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2020.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O nových laureátoch v deviatich kategóriách a dvoch mimoriadnych ocenení v 24. ročníku rozhodli odborné poroty a Veľká porota Krištáľového krídla.

Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Bebjaka ocenili za film Správa

Prvou ocenenou v priestoroch historického Šimák Zámku Pezinok bola v kategórii filantropia Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko pre športovcov s intelektuálnym znevýhodnením, ktorá sa dlhodobo venuje dobrovoľníctvu a bojuje za práva znevýhodnených športovcov.

SkryťVypnúť reklamu

Pavol Jakubec si odniesol cenu v kategórii hospodárstvo. Jeho meno stojí za známymi potravinárskymi firmami pod strechou koncernu IDC Holding, ktorý sa vyprofiloval ako jedna z najväčších a najstabilnejších potravinárskych firiem na Slovensku s medzinárodným dosahom.

Herec, režisér, producent a scenárista Peter Bebjak získal ocenenie v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie za film Správa, ktorý v roku 2020 Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) nominovala na Oscara.

Ocenenie v kategórii šport udelila porota Michalovi Martikánovi, prvému olympijskému víťazovi v novodobej histórii Slovenska. Vodnému slalomárovi sa podarilo získať medailu v individuálnej disciplíne na piatich olympiádach za sebou.

Ocenili aj vedcov za boj proti koronavírusu

V kategórii výtvarné umenie si ocenenie prevzali Jana Machatová a Peter Machata, tvorcovia autorského šperku, ktorí si svoj profil budujú aj v medzinárodných galériách vo Viedni či Paríži.

SkryťVypnúť reklamu

Dvojica Boris Klempa a Pavol Čekan, ktorá významne prispela v boji proti pandémii COVID-19 na Slovensku vývojom série certifikovaných PCR testov na detekciu vírusu SARS-CoV-2, získala Krištáľové krídlo v kategórii medicína a veda. Ocenenie im patrí za aktívnu účasť na kontrole šírenia vírusu pomocou testovania a darovania testov pre spoločnosť a za významný podiel na odbornom informovaní verejnosti o problematike pandémie.

V kategórii inovácie a startupy patrí ocenenie Martinovi Hermanovi, zakladateľovi firmy Powerful Medical, ktorá sa zaoberá vývojom "deep-tech" technológii na diagnózu a liečbu kardiovaskulárnych ochorení.

Úspešná skladateľka Ľubica Čekovská si prevzala ocenenie v kategórii hudba za svetovú premiéru opery Impresario Dotcom. Komickú operu na Goldoniho námet uviedli v skrátenej adaptovanej podobe vlani v auguste v rámci festivalu Bregenzer Festtage.

SkryťVypnúť reklamu

V kategórii publicistika a literatúra získal Krištáľové krídlo literárny vedec a prekladateľ Marián Andričík za historicky prvý preklad jedného z najvýznamnejších diel svetovej literatúry Stratený "raj" od Johna Miltona, ktorý prvýkrát vyšiel v slovenčine.

Dve mimoriadne ceny

Porotcovia tento rok udelili dve mimoriadne ceny. Jednu získala odborníčka v oblasti normálnej a patologickej fyziológie, prednostka Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a zakladateľka Akademického centra výskumu autizmu na Slovensku profesorka Daniela Ostatníková, ktorá sa dlhodobo venuje výskumu mozgu a jeho funkciám, vplyvu pohlavných hormónov na špecifické kognitívne schopnosti oboch pohlaví a v ostatných desiatich rokoch sa zaoberá výskumom etiológie autizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Laureátom druhej mimoriadnej ceny je dramatik, spisovateľ, literárny a divadelný vedec a vysokoškolský profesor Karol Horák, ktorý v súčasnosti ešte stále aktívne i organizačne pracuje na Prešovskej univerzite.

Patrí medzi významných tvorcov pôvodnej slovenskej drámy, je autorom vyše dvadsiatky pôvodných auditívnych diel. Podľa textov svojich diel vypracoval viacero scenárov televíznych filmov.

Fotky, Fotografie a fotogalérie

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 966
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 588
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 777
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 598
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 282
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 005
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 549
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 101
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu