BRATISLAVA. Zubní lekári by mali mať zákonom stanovenú minimálnu hodinovú mzdu vo výške 12 eur za výkon zubno-lekárskej pohotovostnej služby.
Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.
Novou legislatívou sa majú zabezpečiť rovnaké podmienky, keďže zákon upravoval doteraz len hodinovú mzdu lekárov v pohotovostnej službe.

Doteraz zákon garantoval minimálnu výšku hodinovej mzdy lekára v ambulancii pevnej ambulantnej pohotovostnej služby v sume 12 eur. Negarantoval to však zubným lekárom, ktorí vykonávajú pohotovostnú službu v ambulanciách zubno-lekárskej pohotovostnej služby.
"Cieľom návrhu zákona je preto napraviť tento stav a umožniť tak lekárom, ako aj zubným lekárom, spravodlivo rovnaké podmienky odmeňovania výkonu pohotovostnej služby v obidvoch zdravotníckych povolaniach," uviedli predkladatelia návrhu.
Novela by mala byť účinná od 1. augusta.
Z rokovania parlamentu
Nový Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve by mohol fungovať od roku 2022. Majú sa mu zveriť poradenské úlohy spojené s hodnotením zdravotníckych technológií, ktoré by sa mali hradiť z verejného zdravotného poistenia. Má sa zaoberať tými, ktorých dosah na rozpočet je viac ako 1,5 milióna eur ročne. Zriadiť by sa mal na základe návrhu zákona z dielne rezortu zdravotníctva, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania.
Účastníkom národného boja za oslobodenie sa príspevok v septembri jednorazovo zvýši o sumu 630 eur. Jednorazové zvýšenie príspevku prizná a vyplatí Sociálna poisťovňa alebo ďalší platiteľ dôchodku. Cieľom jednorazového zvýšenia je podľa predkladateľov ocenenie účasti v národnom boji za oslobodenie, ako aj zlepšenie sociálnej situácie priamych účastníkov odboja. Poukázali na to, že k decembru 2020 eviduje Sociálna poisťovňa a ďalší platitelia dôchodkov spolu 395 účastníkov národného boja za oslobodenie.
Registrované sociálne podniky, Slovenský Červený kríž, registrované cirkvi či náboženské spoločnosti so sídlom na území SR sa zaradia medzi subjekty územnej spolupráce. Rovnako sem budú patriť právnické osoby so sídlom na území SR, ktoré odvodzujú svoju právnu subjektivitu od registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti. Vďaka tejto zmene bude možné poskytnúť týmto subjektom dotáciu v zmysle zákona o podpore regionálneho rozvoja. Podľa predkladateľov sa tak podporí ich prospešná činnosť pre regionálny rozvoj na Slovensku.
Pri prehliadkach mŕtvych tiel sa má znova zaviesť povinná účasť ambulantných lekárov, a to v prípade, ak nie je dostatok lekárov, ktorí majú o to dobrovoľný záujem. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou má zabezpečovať vykonávanie prehliadok mŕtvych tiel a vypracovávať rozpis týchto obhliadok. Ruší sa teda inštitút organizátorov prehliadok mŕtvych tiel a zákon bude po novom upravovať výkon prehliadok mŕtvych tiel mimo zdravotníckeho zariadenia.
Povinné predprimárne vzdelávanie bude možné poskytovať dočasne do roku 2024 aj v „nesieťových“ zariadeniach. Prostredníctvom novely zákona sa vytvorí aj register týchto zariadení a upraví sa ich financovanie, a to poskytovaním príspevku na výchovu a vzdelávanie.
V chovnom zariadení, vrátane domácnosti, sa zakazuje chovať alebo držať psa uviazaného prostriedkom na uväzovanie. Medzi výnimky zo zákazu držania psa na prostriedku na uväzovanie patria nebezpečné psy. Výnimka je aj uviazanie psa potrebné v súvislosti so strážením alebo inej pracovnej činnosti alebo počas výcviku služobného psa alebo psa určeného na osobitný účel. Poslednou výnimkou je krátkodobé uviazanie psa pod dohľadom vlastníka alebo držiteľa psa počas čistenia chovného priestoru alebo jeho kŕmenia alebo pri ošetrovaní psa.
Nárok na štátom dotované obedy v materských a základných školách budú mať okrem detí rodičov v hmotnej núdzi aj deti rodičov, ktorí sú poberateľmi dôchodku, opatrovateľského príspevku alebo nezamestnaní.
Od začiatku augusta tohto roka sa zvýši suma jednorazového príspevku pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti. Kým v súčasnosti výška tohto príspevku dosahuje 5,53-násobok sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo je aktuálne 542,40 eura, od ôsmeho mesiaca tohto roka stúpne na úroveň príspevku pri narodení prvého až tretieho dieťaťa, teda na 829,60 eura.