BRATISLAVA. Odkedy vypukla v roku 2013 kauza miliónového tunelovania Vojenského spravodajstva za prvej vlády Roberta Fica, čelili jej autor Vladimír Suchodolinský a jeho priamy nadriadený šéf Vojenskej spravodajskej služby Roman Mikulec útokom zo strany Smeru.
Mikulca nasledujúce roky stíhali za ohováranie a vyzradenie utajovaných skutočností, Suchodolinský medzitým zomrel na rakovinu.
Dnes je Mikulec ministrom vnútra za OĽaNO a Smer sa opäť snaží proti nemu kauzu využiť a pokúsil sa ho v parlamente odvolať. Denník SME vzhľadom na zložitosť celej kauzy o nej pripravil sériu otázok a odpovedí.
Príbeh o Mikulcovi, ktorý za posledné dva týždne Smer na verejnosti živil, má logické diery, no situáciu strane uľahčuje aj sám Mikulec. Často sa schováva len za všeobecné frázy.
Jednotlivé nákupy pre SME zhodnotil Ľuboš Kostelanský z Transparency International.
"Vysvetlenia ministra Romana Mikulca ohľadom nákupov vojenských tajných v minulosti nie sú úplne dôveryhodné a vzbudzujú viaceré pochybnosti. Bolo by vhodné, keby minister verejnosti okolnosti podrobnejšie vysvetlil,“ tvrdí Kostelanský.
V texte odpovedáme na tieto otázky:
- Sú informácie o Mikulcovi nové?
- Ako to bolo so zákazkou pre Mikulcovho otca na stráženie?
- Čo robili tajní s bytom Jána Mikulca?
- Dal Mikulec zákazku vlastnému bratovi?
- Čo robil Ján Mikulec v Aegis EU?
- Ako je teda možné, že sa Ján Mikulec a jeho telefónne číslo nachádzali na ich webovej či facebookovej stránke?
- Aké úradné záznamy má Fico?
- Prečo Fico nazýva Mikulca „skartovač“?
Sú informácie o Mikulcovi nové?
Väčšina informácií, ktoré dnes zverejňuje Robert Fico, bola medializovaná v roku 2013 počas druhej vlády Smeru. Práve vtedy sa totiž prevalila kauza tunelovania Vojenského spravodajstva.
Rozpútala ju viac ako 120-stranová správa, ktorú v rokoch 2010 až 2012 vypracoval dnes už zosnulý rozviedčik a Mikulcov zástupca Vladimír Suchodolinský. Dokumentovala rôzne prevody nehnuteľností vo vlastníctve vojenskej rozviedky počas prvej vlády Smeru.