BRATISLAVA. Nosnými bodmi Akčného plánu koordinácie boja proti hybridným hrozbám sú aj investície do ľudských zdrojov.
Medzi ďalšie kľúčové kroky patria softwarové nástroje boja proti dezinformáciám, vykonanie auditu odolnosti štátu voči hybridným hrozbám či posilnenie strategickej komunikácie štátu.
Pripravenosť štátu
Radí sa sem aj budovanie odolnosti obyvateľstva, ochrana volebných procesov a adresovanie problematiky cudzieho vplyvu na Slovensku.
Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková v súvislosti s rokovaním štátnych tajomníkov a vedúcich predstaviteľov bezpečnostných a ústavných orgánov zastupujúcich celkovo 16 inštitúcií.
Tí sa na svojom stretnutí 22. júna zaoberali spomínaným akčným plánom, ktorý bol pripravený pod koordinačnou záštitou rezortu obrany.
Štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer podotkol, že proces prípravy akčného plánu odštartovali pred vyše rokom. „Zmena bezpečnostného prostredia je trvalou výzvou a vyžaduje si čo najintenzívnejšiu mieru medzirezortnej spolupráce s výrazným zapojením mimovládnej, súkromnej a akademickej sféry – to je uplatnenie celospoločenského prístupu,“ vysvetlil.
Najbližšie týždeň môžu priniesť posun
Verí, že dnešné stretnutie predstavuje ďalší pozitívny míľnik pre budovanie pripravenosti štátu reagovať na širokú škálu hybridných výziev. Podľa neho môžu najbližšie týždne priniesť výrazný progres v presadení spoločných cieľov v tejto oblasti.
Dnešné rokovanie inicioval Majer s cieľom doladenia obsahových kontúr dokumentu a dohodnutia ďalšieho postupu v napĺňaní ambícii.
Štátni tajomníci sa nielen dohodli na ďalšom postupe pri finalizácii textového znenia, ale aj načrtli „cestovnú mapu“ pre schvaľovanie dokumentu po medzirezortnom pripomienkovom konaní v Bezpečnostnej rade SR a na úrovni vlády SR.