BRATISLAVA. Za pomalým čerpaním európskych peňazí kreatívnym priemyslom stojí aj potreba administrácie veľkého počtu žiadostí o platbu s malým objemom na preplatenie. Toto čerpanie bolo navyše spomalené aj pandémiou ochorenia COVID-19, keďže ide o pomoc malým a stredným podnikom v danej oblasti.
Zhodnotilo to Ministerstvo kultúry SR (MK SR) v Informácií o vyhodnotení úloh a prijatých opatreniach vyplývajúcich z materiálu Implementácia európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) k 31.marcu, ktorú dnes predložilo na vládu. Ministri informáciu zobrali na vedomie.

Rezort kultúry doposiaľ vyhlásil dve výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Momentálne je v procese zavedenie decentralizovanej výzvy a tiež sa rozbieha implementácia centralizovanej výzvy. V Prioritnej osi 3 Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) je aktuálne kontrahovanie na úrovni 110,5 milióna eur, teda 90,55 percenta z celej alokácie, pričom čerpanie je na úrovni viac ako 15 milióna eur, čiže 12,31 percenta. Ministerstvo dodalo, že situácia s decentralizovanou výzvou spôsobila aj výrazne oneskorený začiatok implementácie centralizovanej výzvy, v rámci ktorej sa buduje sedem veľkých kreatívnych centier.
MK SR predpokladá, že sa finančné prostriedky vyčerpajú do konca programového obdobia. Najväčší podiel čerpania by mal byť až v roku 2022. Predpoklad ministerstva je založený na základe súčasného rozbiehajúceho sa stavu implementácie.
„Úvodné problémy sú odstránené, nedostatkom je stále vysoký počet žiadostí o platbu s nízkymi sumami v rámci decentralizovanej výzvy, veľké množstvo verejných obstarávaní s nízkymi sumami a začínajúca implementácia centralizovanej výzvy, kde sa ešte neprejavilo čerpanie 11 finančných prostriedkov,“ zhrnulo. V súčasnosti sú ukončené tri projekty a v implementácii je 254 projektov.