SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

Ranný brífing: Do rozhodujúceho boja s deltou vyrážajú prví pionieri

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vytasil na deltu hlavnú zbraň - očkovanie u obvodných lekárov. Na Slovensku ich je 3600, záujem očkovať svojich pacientov zatiaľ prejavilo 64 z nich.

S planétou sa niečo deje a tá zmena je oveľa rýchlejšia, ako sme zrejme dúfali. Čo sa teda odohráva, prečo, a môžeme s tým ešte vôbec čosi dokážeme robiť? Odpovede nájdete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:

 • Začína sa rozhodujúci boj s deltou, povedie ho 64 pionierov
 • Čistá vydieračka. Suchoba opísal, ako ho v kauze Mýtnik vypaľoval Brhel
 • Izraelčania kreslia v Bratislave projekt. Prinesie takmer 500 bytov
 • Neobesím sa ako Epstein, písal McAfee. K jeho smrti sa vyjadril aj Snowden
 • Tak bojazlivo nikto na majstrovstách Európy nehral
 • Hľadajú nás mimozemšťania? Z obľúbenej sci-fi planéty nás mohli vidieť

Váš názor nás zaujíma: Ako čitateľa Ranného brífingu vás chceme poprosiť o pár minút vášho času. Radi by sme totiž poznali váš názor na Ranný brífing denníka SME. Pre vyplnenie dotazníka, prosím, kliknite na tento odkaz.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodujúci boj s deltou povedie 64 pionierov

PCR testy odhalili 36 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 4 208 vzoriek. Počet hospitalizovaných stúpol o dvoch na 233. Druhý deň po sebe nepribudlo žiadne úmrtie na Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 6 277 ľudí.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský chce obyvateľov Slovenska ochrániť pred delta variantom koronavírusu očkovaním obvodnými lekármi. "Dúfam v to, že ľudia budú mať rozum a dajú sa zaočkovať," odpovedal minister na otázku SME, čo od toho očakáva.

Ministerstvo vakcináciu obvodnými lekármi spúšťa od 1. júla. Verí, že sa v rámci nej dajú zaočkovať najmä ľudia z odľahlých regiónov, v ktorých je veľmi nízky podiel zaočkovaných.

Ambulantní lekári budú môcť očkovať iba svojich pacientov, ktorých zdravotné karty majú v ordinácii a za ktorých dostávajú paušál od zdravotných poisťovní.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo na svojom webe sprístupnilo prihlasovací formulár pre všeobecných lekárov pre deti a dospelých, ktorí majú záujem očkovať. Za prvý deň od spustenia webu prejavilo záujem o očkovanie svojich pacientov 64 všeobecných lekárov, na Slovensku ich je celkovo 3600.

 • Ďalšie tri prípady delty: Na Slovensku sa laboratórne potvrdila prítomnosť delta variantu nového koronavírusu v ďalších troch prípadoch. Osoby neboli zaočkované.
 • Delta medzi deťmi: Údaje z Veľkej Británie, kde začal delta variant prevládať, ukazujú, že koncom mája najviac zistených prípadoch pribúdalo medzi školákmi. A to z jednoduchého dôvodu - neboli zaočkovaní.
 • Hranice zostávajú dokorán: Štát nechal len niekoľko dní pred začiatkom hlavnej dovolenkovej sezóny ľudí v neistote bez informácií, čo presne a kedy sa chystá robiť proti hrozbe agresívnejšej delta mutácie koronavírusu a ako to ovplyvní ich letné plány. Aj po odhalení prvého prípadu delta variantu u nás o podrobnostiach opatrení mlčí a zatiaľ žiadne opatrenia nezavádza.
 • Opozícia a očkovanie: V Česku, Maďarsku, Poľsku či v Rakúsku podporuje očkovanie aj drvivá väčšina opozície. Slovensko je z tohto pohľadu raritou.
 • Vo výzve prezidentky sa nenašli: Robert Fico trvá na dobrovoľnosti očkovania proti ochoreniu Covid-19 a výbere vakcíny. Nepovažuje to za nezodpovedné, chce, aby mali ľudia dostatok informácií. Prezidentka podľa Petra Pellegriniho vystúpila správne, v jej reči sa nenašli, pretože strana podľa neho od začiatku podporuje dobrovoľné očkovanie.
 • Veľké pandemické déjà vu: Ak je delta stále otázkou importu zo zahraničia, musí jasne fungovať karanténa pre príchodzích. Keď už po dvoch vlnách a 400 dňoch stále nefunguje tá elektronická, tak pokojne zaveďme fyzickú – ale takú, ktorú je možné skontrolovať, píše Jakub Filo.

Suchoba opísal, ako ho v kauze Mýtnik vypaľoval Brhel

Oligarcha Jozef Brhel spájaný so Smerom nie je geniálnym tvorcom nápadu, ako sa priživiť na IT zákazkách v kauze Mýtnik, len sa na nich cez svoj vplyv prisal.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyplýva to z výpovedí podnikateľa Michala Suchobu, ktorý sa priznal najprv cez telemost zo Spojených arabských emirátov a neskôr osobne v Bratislave na Národnej kriminálnej agentúre.

Časť Suchobovej výpovede obsahuje uznesenie Najvyššieho súdu, ktorý uznal, že dôkazy proti Brhelovi sú v tomto štádiu vyšetrovania silné a ponechal Brhela vo väzbe pre hrozbu, že by mohol ujsť.

Síce sa Brhel výpovede Suchobu aj ďalších spolupracujúcich obvinených snaží spochybňovať, tie sú podľa súdu konkrétne a navzájom sa dopĺňajú.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

 • Zomrel podnikateľ Šuliga: V Martinskej nemocnici zomrel podnikateľ Michal Šuliga. Verejnosť ho poznala ako jedného z hlavných aktérov pozemkovej kauzy Andreja Kisku.
 • Úplná uzávera diaľnice D1: Vodiči budú musieť počas viacerých nocí rátať s úplným uzavretím diaľnice D1 pri Triblavine. Dôvodom je umiestnenie portálov a osadenia dopravného značenia v diaľničnej križovatke D1 Triblavina. S obmedzením treba počítať vždy v čase od 23.00 do 6.00 h nasledujúceho dňa, a to v termínoch od piatka 25. júna až do nedele 27. júna. Taktiež sa dotkne v rovnakých časoch aj budúceho piatka 2. júla do nedele 4. júla.
 • Tiefenbach opäť dostal podmienku: Bývalý policajt Ľuboš Tiefenbach je opätovne vinný z trestných činov obmedzovania osobnej slobody a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Rozhodla o tom v kauze zákroku pri cestnej kontrole z roku 2014 samosudkyňa Okresného súdu Bratislava V. Zároveň mu uložila trest tri roky väzenia s podmienečným odkladom na dobu piatich rokov.

Vďaka vašej podpore môžeme robiť kvalitnú žurnalistiku.

Pomôžte nám v tom pokračovať. Pridajte sa k predplatiteľom.

Skryť Vypnúť reklamu

Izraelčania kreslia v Bratislave projekt so stovkami bytov

Zahusťovanie bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica pokračuje. Na ceste je nový projekt developera s izraelskými koreňmi s pracovným názvom Green River. V lokalite neďaleko reťazca Billa by mal priniesť okolo piatich stoviek bytov.

Aj keď ide o nový projekt, s jeho realizáciou sa počítalo už viac ako pred desaťročím. Podobne ako v iných prípadoch však plány skrížila a pozdržala kríza.

Projekt už v predloženej podobe odsúhlasil aj magistrát hlavného mesta. Okrem iného odporúčal developerovi, aby pripravoval projekt s prihliadnutím na zmenu klímy.

V skratke ďalšie správy z ekonomiky:

 • Zásah na finančnej správe: Národná kriminálna agentúra dnes zasahovala v sídle finančnej správy. Zásah sa týka utajenej zmluvy s firmou Alison Slovakia za 50 miliónov eur. Akciu dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.
 • Daniari po Makóovi a Imreczem: Zadržanie viacerých daňových exfunkcionárov potvrdilo, čo médiá už dlhšie naznačovali. Na Finančnej správe dochádzalo k zneužívaniu funkcií a milióny eur sa opakovane minuli na predražené IT systémy. Tie nie vždy boju proti daňovým únikom reálne pomohli.
 • Legendárne sklárne kríza nezastavila: Sklárne v Lednických Rovniach s viac než storočnou históriou prešli vlani najturbulentnejším obdobím svojej histórie. Vedenie firmy však ani počas koronakrízy nestoplo investičný plán za päť miliónov eur.

Neobesím sa ako Epstein, písal McAfee

Je síce jedným z priekopníkov informačných technológií a v roku 1987 vytvoril prvý antivírusový program, ale od roku 1994 už John McAfee vo svojej firme, ktorá nesie jeho meno, nepôsobil.

Skryť Vypnúť reklamu

Vždy však vedel, ako zarobiť peniaze a upútať pozornosť. Excentrickým životným štýlom, útekom pred americkými a inými úradmi, neúspešnými pokusmi kandidovať za Libertariánsku stranu na amerického prezidenta, podozrením z vraždy, tajomnými príspevkami na sociálnych sieťach.

A aj svojou smrťou. McAfeeho našli mŕtveho v španielskom väzení krátko po tom, ako miestny súd rozhodol o jeho vydaní do Spojených štátov, kde ho chceli súdiť za daňové úniky.

Podľa španielskych úradov sa zabil sám, no okamžite sa začali množiť špekulácie, že v skutočnosti nešlo o samovraždu. Ešte pred smrťou k tomu dopomohol aj samotný McAfee.

V skratke ďalšie správy zo sveta:

 • Tornádo na Morave: V Česku neďaleko hraníc so Slovenskom sa prehnala extrémne silná búrka. V juhomoravskom okrese Hodonín zaznamenali tornádo, ktoré zrovnalo so zemou pol obce Hrušky.
 • Český Floyd: Na zemi leží muž, proti ktorému zasahujú traja policajti. Jeden z nich mu kľačí na šiji či za krkom. Pri pohľade na nekvalitný videozáznam to nie je možné spoľahlivo určiť. Kým policajti muža spacifikovali, správal sa agresívne. Štyridsaťštyriročný Róm Stanislav Tomáš po policajnom zásahu zomrel.
 • Zrútenie budovy na Floride: Najmenej jednu obeť a desať zranených si vyžiadalo zrútenie jedného krídla 12-poschodovej budovy na juhu Floridy v meste Surfside. Obetí bude zrejme viac, úrady hlásia až 99 nezvestných.

Zo zahraničných webov:


Tak bojazlivo nikto na majstrovstách Európy nehral

To, že skončili futbalisti Slovenska svoje pôsobenie na majstrovstvách Európy už v základnej skupine, nie je žiadna tragédia.

Skryť Vypnúť reklamu

Tri body, tretie miesto v E-skupine pred Poľskom nemožno brať ako zlyhanie. Skôr naopak, prevýšilo to očakávania skeptikov.

Slovensko je neoficiálne osemnáste najlepšie mužstvo v Európe, čo neznie zle. Za ním skončili veľké krajiny ako Rusko, Poľsko či Turecko.

Oveľa horšie však pôsobí rozpačitý dojem, ktorý slovenskí futbalisti zanechali.

 • Slováci boli priemerní a podpriemerní: Mali výborný vstup do turnaja, keď zdolali Poľsko. So Švédskom prehrali gólom z penalty, no nevypracovali si žiadnu šancu, dokonca ani nevystrelili na bránku. So šampionátom sa rozlúčili vysokou prehrou so Španielskom. Hodnotíme výkony slovenských futbalistov na EURO 2020.
 • Kde vidí príčiny neúspechu Borbély: Slovenská reprezentácia nepostúpila zo skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale. Kde vidí príčiny neúspechu futbalový expert Ladislav Borbély a aké kroky teraz očakáva zo strany kompetentných?

V skratke ďalšie správy zo športu:

 • Zásah v sídle SZĽH: V sídle Slovenského zväzu ľadového hokeja v Bratislave zasahoval Kriminálny úrad finančnej správy. Dôvodom sú vraj fiktívne faktúry. Kontrolu potvrdil aj hokejový zväz.
 • Čo čaká Sagana na Tour: V minulých ročníkoch organizátori Tour de France skúšali experimentovať. Tohtoročná Tour však nevyzerá akoby bola z 21. storočia. Pripravili sme pre vás výber piatich etáp, ktoré si nenechajte ujsť, pretože sľubujú napínavý priebeh.
 • UEFA zrušila diskutované pravidlo: Európska futbalová únia po 56 rokoch zrušila pravidlo o vyššej váhe gólu dosiahnutého na ihrisku súpera. O víťazovi dvojzápasu tak v prípade vyrovnaného skóre bude už od novej sezóny rozhodovať iba predĺženie, prípadne rozstrel zo značky pokutového kopu.

Z obľúbenej sci-fi planéty nás mimozemšťania už mohli vidieť

Hviezdny systém Ross 128 má planétu, na ktorej by mohol existovať život, ako ho poznáme. Ak na planéte Ross 128b nejaká neznáma civilizácia skutočne žije, mala na nás stovky rokov skvelý výhľad. Ukazujú to výsledky nového výskumu vo vedeckom časopise Nature.

Skryť Vypnúť reklamu

Je možné, že nás mimozemšťania hľadajú alebo nás už nebodaj našli?

Pri pátraní po odpovedi na túto otázku sa musíme vžiť aj do kože hypotetických mimozemšťanov, ak teda nejakú majú. A možno je aj šťastie, že nás doteraz nenašli.

V skratke ďalšie správy z vedy a techniky:

 • Nový Windows 11: Microsoft predstavil najnovšiu verziu svojho operačného systému - Windows 11. Nový operačný systém by mal byť pre širokú verejnosť dostupný do konca roka.
 • Rekordne horúca Sibír: Minulý jún v jednom z najchladnejších miest na svete namerali teplomery rekordnú teplotu vzduchu 38 stupňov Celzia. Teplota v sibírskom Verchojansku sa okamžite stala rekordom za polárnym kruhom. Presne po roku v rovnakom meste zaznamenali ďalšie nezvyčajne vysoké číslo – povrch zeme vo Verchojansku mal 48 stupňov Celzia.
 • Zdanlivá megakométa: Do Slnečnej sústavy vstúpil veľký a neznámy objekt. O desať rokov by sa mal dostať na úroveň obežnej dráhy Saturnu. Obrovské teleso, ktoré môže byť mega kométou či planétkou, má odhadovaný priemer nad sto kilometrov.

Rozhovory ZKH

Ako bude na Slovensku vyzerať festivalové leto? Aké budú na Pohoda on the ground opatrenia? A aké straty rátajú na najväčšom festivale už po druhom odložení ročníka pre pandémiu? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s riaditeľom festivalu Pohoda Michalom Kaščákom.

Skryť Vypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Sezóna jahôd je jedna z najchutnejších. Prinášame vám pätnásť jahodových receptov na sladký víkend.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kravy jedia srvátku. Výrobky vďaka tomu nemajú konkurenciu
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 3. Túto bagetu jedia Slováci už 24 rokov. Čo nám chutí najviac?
 4. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 5. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 3. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Keď ekológia spája
 6. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 7. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 10. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 194
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 163
 3. Od Česka až po Jadran 3 988
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 489
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 255
 6. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 171
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 092
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 000
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 655
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 215
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Rokovať o Mikulcovi a policajnom prezidentovi Kovaříkovi žiada Sme rodina.


1 h
Potvrdenie o očkovaní potrebujete na vstup na Eiffelovku, od víkendu pribudnú aj interiéry reštaurácií a barov. Mnohé miesta ponúkajú aj rýchlotesty priamo na mieste.

Zdravotníkov povinne očkujú viaceré štáty.


9 h
Policajná kontrola na hraničnom priechode Čunovo - Rajka.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 4 ďalší 22 h

Neprehliadnite tiež

Bývalému nitrianskemu futbalistovi Františkovi Rapanovi pred dvomi rokmi vo fakultnej nemocnici operovali zdravé koleno.

Nitrianska nemocnica dostala za zbabranú operáciu pokutu osemtisíc eur.


46m
Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Rokovať o Mikulcovi a policajnom prezidentovi Kovaříkovi žiada Sme rodina.


1 h

Ústavný súd pozastavil len časť týkajúcu sa osôb, ktoré absolvovali prvú dávku vakcíny do 9. júla.


TASR 3 h
Národná prírodná rezervácia Havešová.

Rozšírenie sa týka Vihorlatského pralesa a prírodných rezervácií Havešová, Rožok, Udava a Stužica.


TASR 3 h