SME

Slovenskí politici vyjadrili podporu Česku po búrke na Morave

Silné búrky a tornádo spôsobili na južnej Morave obrovské škody.

Následky búrky v Moravskej Novej Vsi.Následky búrky v Moravskej Novej Vsi. (Zdroj: ČTK/Vaclav Salek)

BRATISLAVA. Podporu Českej republike v súvislosti s tragickými následkami búrky na južnej Morave vyjadrila aj vicepremiérka Veronika Remišová a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (obe Za ľudí).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľa síl poprial našim susedom tiež expremiér a líder mimoparlamentného Hlasu Peter Pellegrini. Strana SaS verí, že aj v najbližších dňoch a týždňoch bude môcť byť vláda nápomocná pri pomoci s odstraňovaním škôd a naprávaním zničeného.

Politici podporili Česko

Remišová ubezpečila, že Morave pomáhame, poďakovala sa ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi, ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi (obaja OĽANO) a tiež ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému (nominant OĽANO) za rýchlu pomoc zo strany našich záchranných zložiek.

SkryťVypnúť reklamu

"Bolí ma srdce, keď vidím, čo sa stalo na Morave. Sme s vami," napísala na sociálnej sieti Kolíková.

Súvisiaci článok Minúta po minúte: Záchranári na juhu Moravy potvrdili päť obetí búrky a stovky zranených Čítajte 

Úprimnú sústrasť všetkým, ktorých živelná katastrofa zasiahla, vyjadrila aj koaličná strana SaS. "Podobné situácie môže komunita zvládnuť len vďaka súdržnosti a vzájomnej pomoci. Preto chceme touto cestou oceniť promptné konanie ministerstva zdravotníctva a našich záchranných zložiek, ktoré sa vydali na miesto pomôcť českým kolegom a našim nemocniciam, ktoré boli pripravené prijať pacientov z postihnutej oblasti," uviedla strana.

Pellegrini vyslovil úprimnú sústrasť nad obeťami prírodnej katastrofy a zároveň poprial veľa síl záchranárom a všetkým zasiahnutým.

"Ako premiér som bol pri niektorých katastrofách - pri záplavách či požiaroch, pri situáciách, kde boli aj obete na životoch. Preto si viem celkom živo predstaviť, čo teraz prežívajú naši bratia," skonštatoval na sociálnej sieti. Dodal, že nám príroda pripomína, že sa musíme viac starať o zmeny klímy. "Nezvratné škody sú oveľa bližšie, ako sme si mysleli," uviedol Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Oblasť Břeclavska a Hodonínska na južnej Morave zasiahli vo štvrtok silné búrky, ku ktorým sa pravdepodobne pridalo aj tornádo. Záchranári potvrdili štyri obete na životoch, počet zranených sa odhaduje na približne dve stovky. Poškodené sú stovky domov.

Kondolovali aj biskupi

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský v mene slovenských biskupov kondoloval pre tragické udalosti na Morave brnianskemu biskupovi Vojtěchovi Cikrlemu.

"Som hlboko zarmútený správou o tragickej strate životov a veľkých škodách spôsobených búrkou, ktorá zasiahla Moravu. Chcem vyjadriť blízkosť slovenských otcov biskupov všetkým, ktorých postihla táto prírodná katastrofa. Obraciame sa k Bohu s prosbou o spásu pre zosnulých a o útechu pre pozostalých. Modlíme sa za skoré uzdravenie všetkých zranených," vyhlásil Zvolenský.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň vyzval veriacich Slovenska o modlitby za obyvateľov zasiahnutej Moravy.

Strana Sloboda a solidarita

Predseda SaS Branislav Grönling.

Minister pôdohospodárstva Takáč a vláda nechcú podľa SaS podozrenia vyšetrovať.


TASR 3
Zľava: Roman Foltin, predseda SaS Branislav Gröhling a Mária Kolíková počas tlačovej konferencie po skončení kongresu strany SaS v Bratislave.

Úprava by podľa strany zvýšila transparentnosť.


TASR 1
Súvisiace témy: Tornádo v Česku 2021, Búrky
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 748
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 437
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 364
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 945
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 564
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 321
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 247
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 972
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec PS a bývalý boxer David Dej a europoslanec Milan Mazurek (Republika)

Progresívne Slovensko na otázky, či o Dejovej výzve na zápas vopred vedelo, neodpovedalo


8
Miroslav Mareš pôsobí na Masarykovej univerzite v Brne.

Vláda z koncepcie vyškrtla zmienku o brániacej sa demokracii.


Ilustračné foto.

Zároveň začala viaceré správne konania.


TASR
Premiér Robert Fico (vľavo) v debate s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Erikom Tomášom.

Ľudia by sa nemali dať zlákať reklamnou kampaňou a dôchodky si radšej dať prepočítať.


Sportnet

FC DAC Dunajská Streda - FK Železiarne Podbrezová: ONLINE prenos z finále play-off o Konferenčnú ligu.

Sledujte s nami ONLINE prenos z finále play-off o Konferenčnú ligu: FC DAC Dunajská Streda - FK Železiarne Podbrezová.


Mads Pedersen.

Druhý preťal cieľovú pásku Belgičan Wout Van Aert.


TASR
Charles Leclerc a Lance Stroll počas 1. tréningu Veľkej ceny Monka.

Druhý najrýchlejší bol Max Verstappen.


TASR
Slovenskí reprezentanti na MS v malom futbale 2025.

Zápas nájdete na televíznych obrazovkách aj vo forme online textového prenosu.


SkryťZatvoriť reklamu