K takémuto tvrdeniu ho podľa vlastných slov oprávňuje to, že reprezentuje Slovensko, ktoré je už etablované v demokratickom medzinárodnom spoločenstve, ako krajinu čoraz vyššieho kreditu svojej politiky. V súvislosti s týmito slovami dodal, že "najťažší boj krajiny počas jej samostatnej existencie bol v zásade vybojovaný." Pripomenul, že Slovensko je plnoprávnym členom euroatlantických integračných zoskupení.
V úvode svojho vystúpenia pripomenul úspechy slovenskej diplomacie, ku ktorým chce podľa vlastných slov naďalej prispievať. "Naša zahraničnopolitická orientácia je pozitívna a nezvratná," zdôraznil Gašparovič. Tvrdí, že nezvyklá dynamika medzinárodného vývoja ho od počiatku vtiahla do významných rozhodovacích procesov. Pripomenul prvú účasť slovenského prezidenta na Valnom zhromaždení OSN, či hostiteľské povinnosti hlavy štátu počas summitu amerického a ruského prezidenta v Bratislave. Spomenul aj minulotýždňovú návštevu Svätej stolice, keď sa stal iba tretím prezidentom, ktorého pápež Benedikt XVI. prijal. "I to svedčí o miere akceptácie tejto krajiny," dodal prezident, ktorý očakáva, že veľké príležitosti pre slovenskú diplomaciu a zahraničnú politiku núka nadchádzajúce obdobie, keď sa s veľkou pravdepodobnosťou Slovensko ujme na dva roky pozície nestáleho člena BR OSN.
Prezident využil dnešnú príležitosť na poďakovanie sa národnej rady za jej "konštruktívny prístup" k nedávnemu schváleniu ústavnej zmluvy EÚ. "Iste viete, že sám patrím medzi kritikov - možno umiernených - tohto dokumentu, lebo okrem iného napríklad neponecháva dosť miesta národným parlamentom v procese prípravy rozhodnutí únie," konštatoval Gašparovič. Domnieva sa, že síce nemáme na Slovensku recept na riešenie vzniknutej krízy EÚ, ale v tejto súvislosti pripomenul začiatok 80. rokov, keď Európa stála na prahu jadrovej vojny. "V porovnaní s výdavkami, čo nás stála táto bipolárna Európa, je tých pár miliárd eur, o ktoré sa dnes sporia európski lídri, malá suma," vyhlásil prezident. Preto plne podporuje krok nových členských štátov a dovolil si navrhnúť politikom bohatších európskych krajín, aby uvažovali podobne.
Zároveň konštatoval, že ak Slovensko a jeho diplomacia dozrela, tak vďaka podpore a vyspelosti občanov. "Mali by sme sa spoločne pričiniť, aby Slovensko zostalo dôveryhodným, čitateľným a rešpektovaným partnerom ako vnútri integračných zoskupení, tak aj voči ďalším krajinám a medzinárodným organizáciám, s ktorými máme záujem rozvíjať spoluprácu," vyzval prezident vo svojom prejave.