SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Koronavírus na Slovensku: Nezaočkovaní pôjdu po príchode zo zahraničia do karantény (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 510 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme sledovali online minútu po minúte:

20:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

19:37 SLOVENSKO - Ruský prezident Vladimir Putin vyzval občanov, aby sa nechali zaočkovať. Putin dúfa, že očkovanie pomôže vyhnúť sa celonárodnému lockdownu.

Súvisiaci článok Kedy treba ísť po návrate z dovolenky do karantény a preplatí štát PCR test? (otázky a odpovede) Čítajte 

19:08 SLOVENSKO - Kto nie je zaočkovaný proti covidu-19, karanténe sa nevyhne. Pre agresívnejší delta variant koronavírusu štát mení režim návratu zo zahraničia na Slovensko.

Nové pravidlá na cestovanie prijala vláda v stredu, platiť začnú počas hlavnej dovolenkovej sezóny - 9. júla.

Pre obavy z tretej vlny pandémie je systém jednoznačný – motivuje na očkovanie a sťažuje život tým, ktorí sa vakcíne zatiaľ vyhýbali.

Denník SME prináša odpovede na hlavné otázky, ktoré je dobré poznať pred návratom z dovolenky v zahraničí.

17:51 SLOVENSKO - Testovanie zo zdravotných dôvodov, testovanie kontaktov pozitívnych či testovanie na nový koronavírus do detských táborov zostane hradené štátom. Na všetky ostatné podujatia, kde je potrebný test, si ho budú ľudia musieť hradiť sami. Povinnosť sa týka len nezaočkovaných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Od prvého júla štát prechádza na taký systém testovania na nový koronavírus, aby motivoval k očkovaniu.

17:42 SVET - Nový koronavírus sa v Česku momentálne najviac šíri v Prahe, a to najmä medzi mladými ľuďmi vo veku 16 -29 rokov. Táto skupina má vzhľadom na svoj životný štýl viac kontaktov a je u nej aj menší záujem dať sa zaočkovať, tvrdí šéf Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

17:10 SVET - Každá krajina má svoje vlastné pravidlá pri vstupe. Do Chorvátska netreba okrem registrácie splniť prakticky nič, kým Egypt vyžaduje očkovanie alebo negatívny test na Covid-19. Čo žiadajú iné štáty pri vstupe?

16:43 SLOVENSKO - Štát mení testovaciu stratégiu. Antigénové odberové miesta končia, štát sa zameria najmä na PCR testovanie. Plne zaočkovaní ľudia sa nebudú musieť testovať.

SkryťVypnúť reklamu

16:34 SLOVENSKO - Štát chce finančne motivovať ľudí, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu Covid-19, povedal minister financií Igor Matovič. Bude robiť očkovaciu lotériu a ponúkne sprostredkovateľský bonus. Prémia putuje do parlamentu cez pozmeňujúci návrh a sprostredkovateľský bonus musí odobriť vláda.

16:08 SLOVENSKO - Vláda schválila zmeny pre príchod zo zahraničia. Nové pravidlá začnú platiť od 9. júla.

Nezaočkovaní ľudia pôjdu po príchode zo zahraničia do povinnej karantény. Vláda oproti návrhu skrátila dobu, po ktorej môže ľudia po príchode požiadať o PCR test zo sedem na päť dní. Karanténe sa vyhnú iba úplne zaočkovaní ľudia.

15:10 SLOVENSKO - Aplikácia GreenPass je už dostupná na stiahnutie. Do aplikácie je možné uložiť si Digitálny COVID preukaz EÚ s potvrdením o vakcinácii, o vykonaní PCR/Ag testu alebo o prekonaní ochorenia Covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

15:04 SLOVENSKO - Slovenský futbalový majster ŠK Slovan Bratislava sa chce zapojiť do očkovacej kampane a otvoriť brány štadióna pre tisíce ľudí.

Klub je pripravený pustiť na futbalový štadión až desaťtisíc divákov, ktorí nebudú musieť platiť vstupné. Týkalo by sa to najbližších piatich zápasov Slovana, vrátane Ligy majstrov alebo iných európskych súťaží. Podmienkou by bolo preukázanie sa potvrdením o zaočkovaní proti Covid-19.

Súvisiaci článok Na národnom štadióne zaočkovali viac ako 200-tisíc ľudí Čítajte 

14:31 SVET - Covid bol podľa štatistického úradu vlani druhou najčastejšou základnou príčinou úmrtí v Česku.

Ochoreniu podľahlo 10 539 ľudí, čo predstavuje viac ako osem percent všetkých úmrtí. Ďalším ľuďom Covid-19 výrazne zhoršil zdravotný stav a prispel k ich skoršiemu úmrtiu. Vlani podľa odborníkov zomrelo 129 289 obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

13:51 SLOVENSKO - Vláda odobrila COVID automat – hranica. Režim upraví nový systém. Rozlišuje tri stupne, od ktorých sa bude odvíjať intenzita kontrol prichádzajúcich osôb.

13:43 SLOVENSKO - Na hraničnom priechode Petržalka - Berg budú v piatok intenzívne policajné kontroly. Zameraná bude na karanténne povinnosti po vstupe na územie Slovenska.

13:25 SLOVENSKO - Polícia bude 1. júla kontrolovať karanténne povinností na hraničnom priechode Holíč – Hodonín s Českou republikou. Kontroly budú pokračovať 2. júla na priechode Skalica – Sudoměřice.

13:16 SVET - Český premiér Babiš pred odletom na schôdzku premiérov krajín V4 uviedol, že na schôdzke nebudú riešiť otázky cestovania a hraníc. Podľa Babiša si toto každá krajina rieši samostatne.

"Nebudeme riešiť cestovanie v rámci V4, každý štát si toto rieši samostatne. U nás o tom rozhoduje ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí... Je to zvrchované právo našich epidemiológov a hygienikov," povedal Babiš.

SkryťVypnúť reklamu

12:50 SVET - Ruský prezident Vladimir Putin je proti povinnému očkovaniu proti ochoreniu Covid-19 vo svojej krajine. Zároveň odhalil, že začiatkom tohto roka ho zaočkovali domácou vakcínou Sputnik V.

Súvisiaci článok Čech, ktorý na proteste v Bratislave zaútočil na policajtov, dostal päť rokov Čítajte 

12:17 SLOVENSKO - Hygienici by mali pri tvorbe nových opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Tzv. GreenPass informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu Covid-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala.

Rozhodla o tom vláda, ktorá schválil návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Vláda zároveň schválila návrh prijať ho v skrátenom legislatívnom konaní.

11:58 SLOVENSKO - Ministerstvo vnútra už nebude distribuovať antigénové testy. Vláda mu vzhľadom na zmenu testovacej stratégie túto úlohu zrušila. Rezort vnútra od januára zabezpečovalo distribúciu antigénových testov zo skladov Správy štátnych hmotných rezerv cez okresné úrady až do miest a obcí.

SkryťVypnúť reklamu

11:26 SVET - Rusko oznámilo druhý deň po sebe rekordný počet úmrtí na Covid-19, za utorok nahlásili 669 obetí.

11:21 SLOVENSKO - Vláda rozhoduje o nových podmienkach pri návrate zo zahraničia. Vláda by mala zrušiť cestovateľský semafor, nové podmienky by mali začať platiť od pondelka.

Zoznam rizikových krajín zverejnia ministerstvá zdravotníctva a zahraničia každý týždeň po konzultácii s konzíliom odborníkov.

Súvisiaci článok V Grécku budú môcť zaočkovaní do reštaurácie bez rúška Čítajte 

10:59 SLOVENSKO - Vo viac ako polovici okresov budú len minimálne opatrenia, okresy už budú len v žltej a zelenej farbe. Pozrite si rozdelenie.

10:24 SLOVENSKO - Iniciatíva vedcov Veda pomáha pripomína, že priebeh ochorenia Covid-19 je pri delta variante mierne iný ako pri predchádzajúcich variantoch.

Veľkú časť infikovaných tvoria, aj vďaka očkovaniu starších, deti a mladí ľudia. Infikovaní majú väčšinou príznaky, akými sú bolesť hlavy, vysoká teplota či hlieny v nose, teda podobné bežnej viróze či nádche, preto chorým ľuďom ani nemusí napadnúť, že ide o koronavírus, informoval hovorca iniciatívy Richard Kollár.

Vedci preto vyzývajú ľudí, aby sa v prípade, že sami alebo ich deti majú takéto príznaky, dočasne izolovali, obmedzili svoje kontakty a nezúčastňovali sa na hromadných podujatiach. "Taktiež odporúčame dôsledne používať v interiéri rúško alebo respirátor. Pri príznakoch odporúčame objednať sa na bezplatný PCR test pomocou formulára na stránke korona.gov.sk," zdôrazňujú slovenskí vedci. Odporúčajú všetkým, ktorí tak neurobili, aby sa čo najskôr zaočkovali.

SkryťVypnúť reklamu

10:00 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 33 nových prípadov nákazy, preverili 5 987 vzoriek.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo Žilinskom kraji, testy tu zachytili 10 nakazených, v Košickom 6, v Bratislavskom 5, v Trenčianskom 4, v Trnavskom 4, v Banskobystrickom 2, v Nitrianskom 1 a v Prešovskom 1.

Zdravotníci vykonali aj 26 509 antigénnych testov, z nich bolo 19 pozitívnych.

Nepribudla žiadna obeť, celkovo od začiatku pandémie podľahlo covidu 12 510 ľudí.

Nezmenil sa ani počet hospitalizovaných, v nemocniciach je 170 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 120 ľudí. Na JIS je 15 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 11 osôb.

Zaočkovaných prvou dávkou vakcíny je 2 022 079 ľudí, za utorok pribudlo 5 835 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 568 552 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 14 336 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

09:56 SVET - Šírenie epidémie v Česku zrýchľuje, reprodukčné číslo, ktoré udáva, koľko ľudí v priemere nakazí infikovaný, je po prvýkrát od polovice apríla väčšie ako jeden.

09:43 SVET - Grécko umožní plne zaočkovaným vstup do reštaurácií bez rúška, ide o krok, ktorým chce vláda zvýšiť zaočkovanosť. Do reštaurácií, divadiel a kín síce budú môcť vstupovať aj ľudia, ktorí nie sú plne zaočkovaní, budú sa musieť preukázať negatívnym rýchlotestom.

Grécko od 15. júla prvýkrát umožní aj športové podujatia s divákmi, tí však musia byť zaočkovaní, pre návštevníkov však budú povinné rúška. Prekrytie nosa a úst bude naďalej povinnosťou aj v kinách.

09:35 SVET - Rusko potvrdilo prvé prípady variantu delta plus, ktorý sa po prvýkrát objavil v Indii.

8:25 SVET V Česku pribudlo za utorok 160 prípadov koronavírusovej infekcie, pred týždňom to bolo 131. V nemocniciach je podľa údajov ministerstva zdravotníctva hospitalizovaných 57 pacientov. Za posledné tri dni hlási Česko nula obetí covidu.

SkryťVypnúť reklamu

8:00 SLOVENSKO V čakárni je aktuálne nahlásených na prvú dávku registrovaných vakcín 47 998 ľudí a na prvú dávku Sputnika V čaká 6 398 záujemcov.

7:41 SLOVENSKO Bratislavský kraj podal vo svojom veľkokapacitnom centre od marca už 200-tisíc vakcín. O očkovanie v kraji je stále záujem.

„Úloha župy počas pandémie je obrovská. Keby sme nezriadili veľkokapacitné očkovacie centrum, veľmi veľa ľudí by na svoj termín ešte čakalo. A možno by teraz leto v kraji vyzeralo úplne inak. Ale čo je najdôležitejšie – pomáhame chrániť zdravie a životy. Len pre porovnanie – Bratislavský kraj má 660 tisíc obyvateľov a my sme podali 200 tisíc vakcín. Ďakujem kolegom, ktorí sú súčasťou očkovacieho tímu. Mnohí z nich to robia cez víkendy už pol roka bez prestávky. A pokračujeme. Kým to bude potrebné, budeme očkovať. Prosím, buďte aj cez leto zodpovední,“ vyzval predseda kraja Juraj Droba.

SkryťVypnúť reklamu

7:20 SLOVENSKO Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO) je momentálne najpopulárnejším politikom koalície.

Napriek tomu ho za zaostávanie v očkovaní proti covidu kritizuje Igor Matovič. Ten je naopak z koaličných predstaviteľov najnepopulárnejší. "Slovensko dnes potrebuje pokoj a konštruktívnu debatu, nie vyvolávanie konfliktov," reaguje na Matovičov útok Lengvarský.

V rozhovore s ním sa dozviete nielen o jeho vzťahu k Matovičovi, Eduardovi Hegerovi a Marekovi Krajčímu >>>>

6:35 SVET Česko prekonalo hranicu troch miliónov úplne zaočkovaných ľudí z 10,7 milióna všetkých obyvateľov.

Z celkového počtu takmer osem miliónov podaných dávok vakcín proti koronavírusu dostalo aspoň prvú dávku 4,9 milióna ľudí, čo znamená, že vyše polovica z 8,5 milióna dospelých už má aspoň čiastočnú očkovaciu ochranu proti ochoreniu COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

6:21 SVET Guatemalská vláda požiadala Rusko o vrátenie peňazí už vyplatených za dávky vakcíny Sputnik V, ktoré Rusi nedodali.

6:00 SVET Vakcína Sputnik V má približne 90-percentnú účinnosť voči vysokonákazlivému variantu delta. Uviedli to predstavitelia Gamalejovho vedecko-výskumného inštitútu v Moskve, ktorý túto očkovaciu látku vyvinul.

Zástupca riaditeľa Gamalejovho vedecko-výskumného inštitútu Denis Logunov povedal, že účinnosť tejto očkovacej látky voči variantu delta bola vypočítaná na základe údajov z lekárskej dokumentácie a záznamov z očkovania.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 1. Content agency mení svoje meno na Contedy
 2. Ako správne napúšťať bazén
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 5. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
 6. Kto stretne legendárneho Ronalda?
 7. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
 8. V Bratislave sa koná Globsec
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 231
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 920
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 335
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 103
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 4 977
 6. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 499
 7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 497
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 982
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu