Fenomény dejín: Nahliadnite do života Rimanov a Sparťanov, stojte pri zrode historických osobností či vzniku hrozivej epidémie, ktorá vyľudnila Európu. V knihe Fenomény dejín historici v rozhovoroch s Jaroslavom Valentom mapujú rôzne epochy ľudských dejín. Knihu si môžete kúpiť spolu s dnešným vydaním denníka SME.
Predpovedať tornáda pre okres je nezmysel
Za posledné štyri roky sme na Slovensku mali tri tornáda. Žiadne nebolo také silné ako to, ktoré sa vo štvrtok prehnalo Moravou.
Meteorológ Miroslav Šinger zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v rozhovore pre SME hovorí, či sme na Slovensku pripravení na podobné katastrofy, a vysvetľuje, ako tornádo na Morave vzniklo.
Verím, že sa k nám pridajú šikovné právničky
V USA nás viedli k riešeniu konkrétnych právnych káuz, spomína špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na štúdium na Harvardovej univerzite.
V rozhovore vysvetľuje, čo by mali študenti a absolventi zvažovať, keď sa chcú usilovať o prokurátorskú kariéru.
„Nemyslím si, že rozhodnutie musí byť raz a navždy nemenné, že ten, kto je raz v advokácii, nemôže ísť na súd a podobne,“ hovorí Lipšic, ktorý prišiel na prokuratúru z advokácie.
Európska únia vládne svetu, dosiahla to nechtiac
Keď sa Európska únia začiatkom 90. rokov rozhodla dobudovať spoločný trh, spustila procesy, po ktorých sa do veľkej miery dodnes o dianí v celom svete rozhoduje v Bruseli, hovorí v rozhovore pre SME fínsko-americká odborníčka na medzinárodné obchodné právo Anu Bradfordová.
Firmy sa totiž musia prispôsobiť európskym reguláciám, aby sa dostali na európsky trh a potom už pre ne nemá zmysel budovať iné verzie výrobkov pre iné trhy. Týmto procesom neunikne ani pobrexitová Británia.
Bradfordová argumentuje, že sa to meniť nebude ani po tom, ako stúpne ekonomická sila Číny.
Nebudeme akceptovať koloniálne zvyky Západu
Máme vlastnú víziu právneho štátu, vraví o kritike Európskej komisie poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau, ktorý prišiel do Bratislavy na bezpečnostnú konferenciu Globsec.
Západ má podľa neho skreslený pohľad na strednú Európu a Únia by si nemala uzurpovať viac moci.
Naši študenti sú za Slušné Slovensko, ale seminárky im prekladá google translator
Je to zvláštne. Študenti, ktorí sa vysmievajú plagiátorom vo vláde a pochodujú za Slušné Slovensko, kopírujú pri písaní seminárnych prác cudzie texty a pomáhajú si google translatorom. Majú niekoľko brigád, aby si zarobili na štúdium, ale nič ich na ňom poriadne nezaujíma.
To sú len príklady nových paradoxov, ktoré režisér Martin Šulík spozoroval okolo seba. Začal nad nimi dumať najmä v čase, keď vznikal jeho nový film Muž so zajačími ušami. A cítil, ako sa vyostrili počas posledných dvanástich mesiacov, kým čakal na jeho premiéru. Ten čas nastal teraz.
Kraus by ma z horiaceho domu nezachránil, východniari áno
Koľko času budete potrebovať? Hodinu, však? Pre mňa to bude aj tak polovica dňa, pretože sa musím osprchovať, oholiť, obliecť, prísť a vypiť kávu.
Jeden z kráľov českej komédie Petr Nárožný súhlasil s rozhovorom napoly s humorom, napoly vážne.
Na festivale Aat Film Fest v Košiciach sa mu rozhodli udeliť cenu za celoživotné dielo Hercova misia. Preňho je to príležitosť vrátiť sa do krajiny, kde strávil vojenskú službu a zažil tam jeden z najkrajších rokov svojho života - s ľuďmi, o ktorých si najprv myslel, že sú hlúpi a nemá si s nimi čo povedať.
Sexualita mentálne postihnutých sa potláča, robíme z nich neatraktívne deti
Ľudí s mentálnym postihnutím si často predstavujeme ako večné deti a spoločnosť niekedy ťažko prijíma, že aj oni sú sexuálne bytosti. Podľa Petra Eisnera je to jeden z najsilnejších mýtov, aké o nich existujú.
"V Česku sú napríklad celebrity, ktoré v charitatívnom kontexte pomáhajú postihnutým a v médiách sa o nich vyjadrujú ako o miláčikoch. Všeobecne túto skupinu ľudí infantilizujú. Tomu je ľahké podľahnúť," vraví muž, ktorý sa už vyše pätnásť rokov venuje osvete ohľadom sexuality mentálne postihnutých ľudí.
Hovorí, že ich sexualita sa niekedy neopodstatnene potláča liekmi, rodičia či pracovníci v zariadeniach im nedoprajú žiadne súkromie, a pozná aj ženy, ktoré za celý život nestretli živého muža.
Ako sa s nimi pracuje, čo si myslí o tom, že majú mentálne hendikepovaní ľudia vlastné deti a prečo existujú matky, ktoré svoje dcéry schválne "zoškareďujú"?
Pri detských strachoch je základom komunikácia. Nezomiešňujte ich
Nemáš sa čoho báť. Je to úplná hlúposť. Také veľké deti sa už neboja. Rodičia často podobnými vetami v dieťati strach len prehlbujú, namiesto toho, aby mu pomohli prekonať ho.
„Ak do ambulancie príde dieťa, ktoré sa bojí strašidiel a je presvedčené, že ich doma majú, nepokúšam sa dieťa spochybniť. Skôr sa snažím tie strašidlá poľudštiť,“ hovorí klinická psychologička Patrícia Vesel Ganoczyová z I. psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
V rozhovore pre SME vysvetľuje, že aj prekonaný strach sa u dieťaťa môže v budúcnosti znovu objaviť a radí, ako pracovať so strachom zo školy, z tmy či z prvej noci bez rodičov.
Rozhovory ZKH
- Martin Smatana: Bez dvoch dávok očkovania by som toto leto necestoval
- Mária Kolíková: Výroky Matoviča mi nie sú ľahostajné, podkopáva to dôveru vlády
- Anna Záborská: Za návrh Čepčeka na sprísnenie interrupcií zahlasujem
Podcasty SME
- Medzi nami: Čo majú spoločné princezné bozkávané v spánku a súhlas pred sexom? Pýtali sme sa Alexandry Demetrianovej z Amnesty International Slovensko.
- Dejiny: Ako si komunizmus nevedel dať rady s mladými sa dozviete v rozhovore s historikom Radoslavom Ragačom z Pamiatkového úradu.
- Ľudskosť: V škole sa deti naučia viac, ak sa tam cítia dobre, hovorí učiteľ základnej školy Peter Humay.
Chcete pravidelne dostávať Výber rozhovorov SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
