BRATISLAVA. Chod Najvyššieho súdu SR je v súvislosti so spúšťaním novovytvoreného Najvyššieho správneho súdu SR výrazne ohrozený.
Dôvodom majú byť chýbajúce finančné prostriedky.
Informovala o tom hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.
„Nie je fér, že spúšťanie Najvyššieho správneho súdu likviduje Najvyšší súd, čím štát priamo ohrozuje prístup občana k spravodlivosti,“ vyhlásil predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta.
Porušenie prísľubov
Kritizuje, že zatiaľ čo v novej súdnej inštancii bude pôsobiť deväť sudcov zo správneho kolégia Najvyššieho súdu, z rozpočtu Najvyššieho súdu by mali, podľa aktuálnych informácií, odísť financie zodpovedajúce počtu normovanému na 30 sudcov.
Doplnil, že nie je nijakým spôsobom zohľadnené, že na Najvyššom súde ďalej zostane 11 sudcov špecialistov na správne právo. Týmto krokom došlo podľa jeho slov k porušeniu všetkých prísľubov zo strany štátu.
„Vytváranie novej, bez pochýb potrebnej a dôležitej inštitúcie spôsobuje, že Najvyšší súd sa dostáva do vážnych finančných problémov, ktorých dôsledkom sa môže sťažiť prístup občana k spravodlivosti,“ spresnila hovorkyňa s tým, že Najvyšší súd sa dostal do stavu, keď mu chýbajú prostriedky na výkon súdnictva.
Otázka úspešnej obnovy
Vedenie Najvyššieho súdu apeluje na vládu, aby túto skutočnosť, ktorú ani jedna z inštitúcií nespôsobila a dopláca na ňu výlučne Najvyšší súd, nebrala na ľahkú váhu.
„Justícia nedosiahne potrebnú mieru očisty a obnovy bez toho, aby jej vrcholná inštitúcia nebola schopná základného chodu. Najvyšší súd zároveň zdôrazňuje, že nežiada prostriedky nad pôvodne plánovaný rozpočet. Žiada výlučne prostriedky zodpovedajúce počtu sudcov a príslušnej administratívy, ktorých k dnešnému dňu skutočne má,“ doplnila hovorkyňa.
Kolíková pripustila nadhodnotený stav súdu
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková v reakcii uviedla, že je kľúčové, aby Najvyšší súd dostal dostatok finančných prostriedkov na to, aby mohol zabezpečovať agendu všeobecného súdnictva s dostatočným počtom sudcov a celým personálom.
Kolíková zdôraznila, že z Najvyššieho súdu odíde vznikom Najvyššieho správneho súdu kľúčová časť agendy, o ktorú bude odľahčený.
Suma, o ktorú Najvyšší súd príde, „by mala zodpovedať na jednej strane tomu, že Najvyšší súd je oslobodený o celú agendu správneho súdnictva, ale, samozrejme, by mala zodpovedať aj faktu, koľko sudcov reálne aktuálne ostalo na Najvyššom súde“.
Pripustila, že počet sudcov, ktorí na Najvyššom súde zostali, môže byť nadhodnotený.
„Treba rešpektovať, že sudcovia sú zvolení fakticky na doživotie, a teda budú vykonávať výkon súdnictva na Najvyššom súde a ten sa prirodzene postupne dostane k optimálnemu a potrebnému počtu sudcov aj personálu, ktorý potrebuje na svoj výkon,“ podotkla.
Ak je počet sudcov, ktorí zostali na Najvyššom súde nadhodnotený, ministerka považuje za primerané, aby bol zo strany rezortu financií prísnejší postoj pri posúdení, koľko odborného personálu Najvyšší súd potrebuje.
Kolíková považuje za kľúčové, že na riadne vykonávanie celej agendy počíta Najvyšší správny súd s 30 sudcami.
„Som preto presvedčená, že by mal dostať rozpočet na 30 sudcov, pretože ak ich aj hneď nenaplní 30, tak ten chýbajúci počet (čo je momentálne deväť sudcov), by potenciálne mohol nahradiť zvýšením počtu odborného personálu,“ podotkla ministerka.