333 eur? Štát sa o rodiny s jedným rodičom nestará, peniaze nestačia
Eva Marková stojí za mimovládnou organizáciou Jeden rodič, ktorá pomáha jednorodičovským rodinám. Najčastejšie vznikli smrťou jedného z rodiča alebo rozvodom, až v 84 percentách prípadov sú jednorodičmi ženy.
Rodič-samoživiteľ nielenže svoje deti sám vychováva, sám sa s nimi učí alebo ich vodí na krúžky, ale sám tiež často rieši svoje dlhy, psychické problémy a obmedzené pracovné ponuky.
Jednorodičovské rodiny, ktorých je na Slovensku zhruba 150-tisíc, sú jednou z hlavných skupín ohrozených chudobou. S jedným rodičom vyrastá každé štrnáste dieťa v krajine.
Aj Eva Marková si prešla ťažkým rozvodom a dlho jej trvalo, kým sa vyrovnala s novou situáciou. Organizácia Jeden rodič je jej hlasom, ktorou upozorňuje na náročnú situáciu osamelých rodičov a ich detí.
"Väčšinou sa ľudia izolujú, pretože rozvod považujú za životné zlyhanie. Keď odstrihnú spoločenské kontakty, klesajú aj ekonomické príjmy," hovorí Eva Marková v rozhovore pre INDEX.
V Bratislave prenajímal 80 bytov cez Airbnb, dnes sa venuje včelám
Prenájom bytov cez Airbnb bol pre Sefa Raclavského spočiatku len spestrením, spôsobom ako si privyrobiť. Zárobok mu pomáhal splácať hypotéku. A poháňala ho aj predstava, že zahraniční turisti si aj vďaka nemu odnášajú zo Slovensku pekné spomienky.
„Bolo to skvelé obdobie, na ktoré rád spomínam. Lenže netrvalo dlho. Keď sme s kamarátom začali prenajímať viac bytov, čaro sa vytratilo. Už to bola práca, ktorú som nestíhal,“ hovorí Sefo Raclavský v rozhovore pre INDEX.
V období pred pandémiou Sefo cez Airbnb prenajímal 80 bytov, čo je kapacita stredne veľkého hotela. Z poslania sa stal biznis - aj s nastavovaním procesov, upratovaním či s psychickým vyčerpaním. Na Slovensku zrejme človeka s väčšími skúsenosťami v tejto „brandži“ nenájdete.
Pandémia však Sefovo podnikanie na Airbnb pochovala. Z biznisu sa úplne stiahol, odsťahoval sa na kopanice pri Starej Turej a dnes sa venuje včelárstvu.
Letná sezóna? Menej last minute a hitom je Turecko
Neistota, často sa meniace pravidlá aj obavy z nákazy covidom zabránili vlani mnohým Slovákom vycestovať na dovolenky. Aj preto sa cestovným kanceláriám extrémne prepadli tržby aj počet klientov. Spamätávať sa z toho budú niekoľko nasledujúcich sezón.
"Záujem cestovať túto sezónu je zhruba na úrovni 30 až 40 percent z predcovidového obdobia," vraví prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr a šéf CK Happy travel Roman Berkes.
V rozhovore pre INDEX hovorí aj o tom, ako pandémia postihla cestovné kancelárie, prečo niektoré utlmili svoju činnosť, či o tom, ako bude vyzerať cestovanie počas tohto leta.
Nezaočkovaní si za AG testy budú platiť. Hoc len na kúpanie
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský je momentálne najpopulárnejším politikom koalície.
Napriek tomu ho za zaostávanie v očkovaní proti covidu-19 kritizuje šéf najsilnejšej koaličnej strany OĽaNO, ktorá ho na tento post vymenovala, Igor Matovič. Ten je naopak z koaličných predstaviteľov najnepopulárnejší.
"Slovensko dnes potrebuje pokoj a konštruktívnu debatu, nie vyvolávanie konfliktov," reaguje na Matovičov útok Lengvarský.
V rozhovore s ním sa dozviete nielen o jeho vzťahu k Matovičovi, Eduardovi Hegerovi a Marekovi Krajčímu, ale aj o tom, čo bude so Sputnikom V, prečo mu Matovič nechce dať peniaze na očkovaciu kampaň, ako bude prebiehať očkovanie v ambulanciách, či nezaočkované regióny skutočne "roztrhá veterná smršť delta variantu" a mnohé ďalšie témy.
Kvóty vedú k ponižovaniu ženských výkonov
V susednom Česku sa v uplynulých mesiacoch skloňuje jej očakávaná kandidatúra na prezidentku.
Rektorka Mendelovej univerzity v Brne a ekonómka Danuše Nerudová ju zatiaľ nepotvrdila a aj na otázku denníka SME, či bude kandidovať, so širokým úsmevom odpovedala: Naozaj si myslíte, že takéto rozhodnutie budem oznamovať v inej ako domovskej krajine?
Do Bratislavy prišla na pozvanie spolku slovenských žien Živena a na konferencii rozprávala o nespravodlivosti dôchodkového systému voči ženám.
Rozprávali sme sa aj o tom, akú daň platia ženy za materstvo, prečo nesúhlasí s kvótami pre ženy a mužov, čo by ako potenciálna prezidentka chcela v spoločnosti zmeniť a či je smerovanie k Číne hrozba alebo trhová príležitosť.
Počas korony som si uvedomil, že nemôžem byť sám
Počas pandémie naraz riešil prasknutú hadicu, nefunkčnú elektrinu aj úraz hlavy. "Boli to veľmi pekné, ale veľmi drahé prázdniny," hovorí o prvej vlne Tomáš Petrík, chatár na populárnej tatranskej Chate pri Zelenom plese, známej ako Brnčalka. Hoci bola počas pandémie obohnaná páskami a na dverách neboli kľučky, turisti sa aj tak do nej pokúšali dostať.
V rozhovore Petrík hovorí, ako zmenila ich fungovanie korona aj či sa k nim už vrátili turisti.
Rážove politické postoje súvisia s chudobou a hľadaním otca
Najprv rád počúval jeho pesničky, potom ho zaujala jeho osobná metafyzika, splývanie s vesmírom a vzťah k bohu. Chcel o ňom nakrúcať, ale najprv si potreboval vyjasniť jeho politické postoje, s ktorými bytostne nesúhlasí.
Kamaráti intelektuáli sa jednému z najznámejších českých režisérov vysmievajú. Pred nimi ťažko vysvetlí, prečo má Joža Ráža rád a že jeho príklon k diktátorom môže súvisieť s tým, že celé detstvo nemal prístup k mäsu, len o ňom sníval, a že v dospelosti hľadal svojho otca.
Jan Gogola ml. dúfa, že tieto dva nezmieriteľné svety pomôže zmieriť film Večný Jožo alebo Ako som stretol hviezdu, ktorý mal premiéru na Art Film Feste.
Veľa ľudí si myslí, že za zajakávanie môžu traumy z detstva. A to je mýtus
Predstavte si, že sa učíte cudzí jazyk. Vaša reč je vtedy neplynulá – habkáte, hovoríte trhane, rozmýšľate, ako slová správne poukladať.
Ak by vám vtedy niekto povedal frázy typu „máš čas, pokojne, nadýchni sa“, vyrušilo by vás to, zabudli by ste, čo ste chceli povedať a možno by ste nakoniec úplne rezignovali. Podobným komentárom sú často vystavované aj deti so zajakavosťou. A tiež im veľmi nepomáhajú.
„Ak deti so zajakavosťou zažijú výsmech pre to, že „čudne“ rozprávajú, veríme, že to zvládnu a povedia – áno, mne sa to občas stáva, chodím na logopédiu. Vedieť sa zastať samého seba, aj to je jeden z cieľov v terapii,“ hovorí v rozhovore o zajakavosti logopedička Hana Laciková z Inštitútu detskej reči v Bratislave.
Všetky moje doterajšie knihy majú reálne jadro
Alena Mornštajnová patrí k najpopulárnejším a najčítanejším českým spisovateľkám, túto pozíciu si získala najmä románom Hana a nedávno vydaným románom Listopád.
Vo svojich dielach prepája veľké a malé dejiny a odhaľuje aj nepríjemné etapy českej histórie 20. storočia. Na Slovensko príde počas Mesiaca autorského čítania.
Rozhovory ZKH
- Martin Pavelka: Navrhol som povinné očkovanie, mal som dva klince v pneumatikách
- Ľudovít Ódor: Nemá význam mať dôchodkový systém s miliardami v lufte
- Zuzana Labašová: Učitelia sú vyhorení, každý piaty chce odísť
Podcasty SME
- Ľudskosť: Expertka na verejné priestory Zora Pauliniová hovorí o tom, ako vyzerá mesto, ktoré podporuje mentálne zdravie svojich obyvateľov a obyvateliek.
- Dejiny: Franz Liszt bol superstar, urodzené dámy sa trhali o jeho rukavičky, hovorí klaviristka, hudobná publicistka a univerzitná pedagogička Elena Letňanová.
- Klíma podcast: Tornádo na južnej Morave by bola extrémna záležitosť kdekoľvek na svete, hovorí meteorológ Tomáš Púčik.
Chcete pravidelne dostávať Výber rozhovorov SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
