Správu priebežne aktualizujeme.
PEZINOK. Pochudnutý, s oranžovou väzenskou páskou na ramene, no inak stále v civilnom oblečení. Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa v stredu vôbec prvýkrát postavil pred špecializovaný súd.
Po deviatich mesiacoch, ktoré strávil vo väzbe, sa v jeho kauze začalo hlavné pojednávanie. Obžalovaný je z viacerých trestných činov týkajúcich sa jeho spolupráce s mafiánskou skupinou takáčovci.
Exšéfa špeciálnej prokuratúry eskortovali na súd z väzby v Banskej Bystrici krátko pred pol deviatou ráno. V budove susediacej so špeciálnou prokuratúrou, ktorú riadil sedemnásť rokov, pobudol až do podvečera.
Na úvod pojednávania mu väzenská stráž zložila putá. Napriek tomu, že pojednávacia miestnosť je klimatizovaná, si Kováčik pravidelne utieral čelo vreckovkou. Po celý čas pozorne počúval dianie na súde, radil sa s obhajcami a listoval si v dokumentoch.
Hneď po otvorení pojednávania sa ho sudkyňa Pamela Záleská spýtala, či nemá záujem o uzavretie dohody o vine a treste. V prípade priznania viny by si ňou mohol zabezpečiť nižší trest. Hrozí mu dvanásť a viac rokov väzenia.
"Nie, nemám záujem," reagoval Kováčik ešte predtým, než Záleská stihla prečítať poučenie k tomu inštitútu.
Hoci je dlhodobo vo väzbe, stále je prokurátorom s pozastaveným výkonom funkcie, ktorý je dodnes formálne zaradený na Generálnej prokuratúre.
Poznámky chcela sudkyňa vidieť
Po prečítaní obžaloby sa začalo s výsluchom Kováčika. Keďže chcel spontánnu výpoveď čítať z papiera, sudkyňa ho požiadala o nahliadnutie do jeho poznámok. Boli písané ručne. Potom začal s čítaním.

"Trestnú vec považujem za predčasne ukončenú, nevyšetrenú a obžalobu za predčasne podanú," vyhlásil Kováčik.
Vzápätí dodal, že už od roku 2018 dochádza k jeho verejnej diskreditácii a od volieb v roku 2020 sa na tom podieľajú aj politici. V očiach verejnosti je tak vraj vopred vinný a ťažko sa mu dokazuje nevina.
Spomenul najmä vyjadrenia expremiéra Igora Matoviča i ministra vnútra Romana Mikulca. Zazneli Mikulcove výroky ešte z roku 2019, keď o špeciálnom prokurátorovi vyhlásil, že mu zničil život, nepodal by mu ruku a nesadol by si s ním za jeden stôl.
"Navodzuje sa predčasná mienka o mojej vine," vyhlásil Kováčik s tým, že zbrane sú nerovné. Spomenul napríklad to, že má oveľa menej mediálneho priestoru ako jeho nástupca Daniel Lipšic.
Dušan Kováčik
- dvanásť rokov bol špeciálnym prokurátorom,
- NAKA ho zadržala koncom októbra minulého roka,
- obžalovaný je zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších troch trestných činov, najmä zneužitia právomocí verejného činiteľa či z prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti,
- len za prijatie úplatku mu hrozí dvanásť rokov väzenia, ak by ho súd uznal za vinného, trest by bol vyšší,
- podľa obžaloby vybavoval v roku 2017 prepustenie bossa takáčovcov Ľubomíra Kudličku na slobodu - ako špeciálny prokurátor totiž zariadil, že dozorová prokurátorka Blanka Godžová nepodala sťažnosť proti rozhodnutiu špecializovaného súdu, ktorým Kudličku pustil na slobodu na kauciu vo výške 100-tisíc eur; Kováčik za to údajne dostal úplatok 50-tisíc eur,
- hlavné pojednávanie s Kováčikom sa začalo začiatkom júla,
- koncom marca mu pribudlo aj nové obvinenie pre podozrenia, že pred viac ako piatimi rokmi zobral aj ďalší 50-tisícový úplatok od podnikateľa Petra Košča, blízkeho mafiánskej skupine sýkorovcov. Peniaze dostal za to, že ututlal prešetrovanie vtedajšieho šéfa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa Reháka.
Okrem toho sa Kováčik snažil spochybniť svedkov vo svojom prípade. Svedčí proti nemu najmä bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Kováčik však tvrdí, že výpoveď Makóa je zmanipulovaná. Poukazuje pritom na utajovanú správu SIS o podozreniach z manipulácií výpovedí kajúcnikov.
"Za takmer 60 rokov života som nezažil, že by sa desať najvyšších funkcionárov stretlo v SIS a ani jeden nevylúčil, že sa rozprávali o manipulácii svedkov," vyhlásil Kováčik. Tvrdí preto, že najprv by sa malo uzavrieť vyšetrovanie týkajúce sa ovplyvňovania konaní a až potom by sa malo pojednávať v jeho prípade.
"Ďalej využívam svoje právo a na otázky prokurátora ani pani sudkyne odpovedať nebudem. K ďalším sa vyjadrím až na konci pojednávania," zakončil asi desaťminútové vystúpenie Kováčik.
V podobnom duchu sa vyjadrili k obžalobe aj Kováčikovi traja advokáti - Erik Magál, Ján Kršiak a Jakub Križan.
Magál vyhlásil, že na súde by mali ako prví vypovedať exšéf bratislavských operatívcov protizločineckej jednotky NAKA Ján Kaľavský, stíhaný exšéf SIS Vladimír Pčolinský a takisto jeho nástupca Michal Aláč.
"Až po vyhodnotení ich výpovedí možno posúdiť zákonnosť konania," povedal Magál.
"Súd nevyhovuje zmene poradia výsluchov a už vôbec nie vzhľadom na mediálne informácie," reagovala na požiadavku Záleská.
Kováčik súd pritom už vopred požiadal o vylúčenie verejnosti z pojednávaní v jeho kauze. Záleská v stredu hneď v úvode oznámila, že mu nevyhovie.
"Asi vidíte, že súd začal hlavné pojednávanie a verejnosť nevylúčil. Súd taký dôvod nevidí a nevidí ani dôvod, ktorý by mal pôvod v Trestnom poriadku," vysvetlila Záleská.
Okrem toho žiadal exšéf špeciálnej prokuratúry o zmenu poradia výsluchov svedkov, či dokonca o to, aby v jeho veci nerozhodoval Špecializovaný trestný súd pre zaujatosť. Medzi svedkami je totiž aj jeho šéf Ján Hrubala. Kováčik preto navrhol, aby sa do prípadu vložil Najvyšší súd a prípad nariadil prejednať Krajskému súdu v Banskej Bystrici.
Ani s touto požiadavkou však Kováčik nepochodil a Záleská ju označila za nespôsobilú. Svoju zaujatosť vylúčila.
Zeman opísal, ako vybavoval úplatok
Kováčik je obžalovaný zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších troch trestných činov. Za úplatok mal podľa obžaloby napríklad v roku 2017 zabezpečiť prepustenie bossa takáčovcov Ľubomíra Kudličku na slobodu.
“Za takmer 60 rokov života som nezažil, že by sa desať najvyšších funkcionárov stretlo v SIS a ani jeden nevylúčil, že sa rozprávali o manipulácii svedkov.
„
V stredu okrem neho vypovedal aj člen mafiánskej skupiny takáčovcov Matej Zeman, ktorý opísal, ako Kudličkovi vybavoval prepustenie na slobodu. Najprv to riešil s Kováčikovým kamarátom Viliamom Ružičkom. Cez neho mala byť odmena pre špeciálneho prokurátora "tridska", teda 30-tisíc eur.
"Povedal, že všetko je v poriadku, Dušan má všetko pod kontrolou a pracuje na prepustení z väzby," opísal udalosti Zeman. Neskôr sa s Kováčikom aj tri- či štyrikrát stretol. Špeciálny prokurátor chodil na stretnutia služobným autom BMW.
Udalosti nabrali spád, keď bol Zeman na oslave iného takáčovca v Chorvátsku a črtalo sa, že špecializovaný súd prepustí Kudličku na kauciu. Vtedy skúsil inú cestu ku Kováčikovi, a to cez Makóa. To sa ukázalo ako efektívnejšie riešenie, hoci aj drahšie. Cena stúpla na stotisíc eur, pričom priamo Kováčikovi šla polovica z toho. Sprostredkovateľom bol exsiskár František Böhm, ktorý mal takisto blízko k takáčovcom.
"Do pol hodiny prišla odpoveď (od Makóa), že to bude vyriešené k spokojnosti," opísal Zeman na súde udalosti z júla 2017. Výsledkom bolo, že po prepustení Kudličku na kauciu nepodala prokuratúra sťažnosť, o ktorej by ešte rozhodoval Najvyšší súd. Kudlička sa tak v rovnaký deň dostal na slobodu.
Hotovosť za službu odovzdával Zeman jednému z vedúcich predstaviteľov takáčovcov Martinovi Mikulcovi v päťsto- a stoeurových bankovkách naskladaných v obálke. Mikulec mal potom tieto peniaze posunúť ďalej.
Zeman pritom Makóa opísal tak, že sa s ním dalo hovoriť prakticky "online" a vždy bol k službám Böhma, ktorý vo februári spáchal samovraždu.
Naisto pritom nevedel povedať, či Kudlička nezaplatil za prepustenie dvakrát, teda aj Ružičkovi a aj Makóovi. Neskôr vraj kolovali rôzne informácie.
K úplatku i vybavovaniu prepustenia Kudličku sa pred spáchaním samovraždy priznal aj Böhm.
Pri pasáži výpovede, keď Zeman hovoril o tom, ako vedel o dobrých vzťahoch špeciálneho prokurátora s Kudličkom, sa Kováčik na súde smial. Záleská to aj zaprotokolovala do zápisnice.
Len výpoveď Zemana pritom trvala na súde aj s krátkymi prestávkami viac než päť hodín. Sudkyňa Kováčikových obhajcov pre opakované otázky týkajúce sa toho istého napomínala, že ide miestami o šikanózny výsluch.
Druhým svedkom, ktorý v stredu vypovedal, bol spomínaný Ružička. Vyhlásil, že Kováčika pozná desať či jedenásť rokov, no len z hokejových zápasov. Ružička bol v minulosti viceprezidentom hokejovej Dukly Trenčín a do septembra minulého roka aj predseda predstavenstva.
"Chodieval k nám na hokej, keď hrala Dukla. Tam sme sa aj zoznámili," opísal Ružička. Na bývalého špeciálneho prokurátora vraj ale v súčasnosti nemá ani len telefónne číslo. Zvyčajne sa vraj len pozdravili a spýtali sa, ako sa má ten druhý.
Pripustil, že Kudličku pozná, no nepamätá si už, kto ich zoznámil. Ružička však zároveň poprel, že by poznal aj Zemana. Rovnako odmietol, že by za ním takáčovec prišiel kvôli prepusteniu Kudličku z väzby.
"Videl som ho na (policajnom) prezídiu, keď som bol vypovedať," odpovedal Ružička na otázku, či už niekedy videl alebo stretol Zemana.
Pojednávanie s Kováčikom bude pokračovať vo štvrtok aj v piatok.

Beata
Balogová
